Ostře sledované vlaky
Bohumil Hrabal
Děj se odehrává za druhé světové války, v době, kdy se lidské vlastnosti projevují stejně jako v době hlubokého míru, jenom jsou v konfrontaci s válečným děním lépe vidět. Vypráví příběh mladičkého eléva Miloše Hrmy, který na malé železniční stanici přes své milostné problémy dospívá na práh mužství...
Přidat komentář
Těžko komentovat autora, který mě nikdy nezaujal a tak se pane Hrabale omlouvám, ale pokusila jsem se to přečíst jen kvůli čtenářské výzvě.
Taktiež by som po knižke nesiahla, kebyže mi nepasuje do čitateľskej výzvy.
Bolo to čítanie ťažké, chaotické a istým spôsobom zvláštne.
Film je asi zajímavější než kniha. Kdyby nebylo čtenářské výzvy nevím jestli bych si knihu vybrala
Stejně jako mnozí čtenáři zde, jsem knihu četla jen kvůli čtenářské výzvě. A jsem ráda, že to mám již za sebou, protože tak útlou knížku jsem četla docela dlouho. Příběh mě vůbec nevtáhl, bylo značně těžké se v tom celém zorientovat. Některé pasáže nijak nesouvisely s celkovou zápletkou. A s postavami jsem taky nesympatizovala. U mě to bylo bohužel zklamání.
MLADÝ ŽELEZNIČÁŘSKÝ ELÉV MILOŠ HRMA.
VÝPRAVČÍ HUBIČKA a jeho razítka.
TELEGRAFISTKA ZDENIČKA SVATÁ.
Přednosta a jeho holubi.
Hraběnka Kinská a její koně.
A jedno zapadlé, maličké nádraží...
Ubitý praděd.
Dědova hlava uvízlá v tanku.
Máša.
...a jedno nepovedené milování...
A samozřejmě vlaky.
Ty obyčejné a ty ostře sledované.
Příběh, který jsem četla před více jak 30 lety (a moc toho ve mě nezanechal), a teď znovu. Je pořád stejně zmatený jako tehdy, vyprávění se mísí se vzpomínkami, jedna situace se vrší na druhou a v tom spletenci se čtenář opravdu těžce orientuje.
Přednosta křičící do světlíku - nebo na svou ženu.
Mladý železničář, který se pokusí zabít kvůli tomu, že není dost chlap.
Ten stejný mladý železničář, který v sobě najde dost odvahy, aby zničil ostře sledovaný transport výbušnin.
Bláznovství? Odvaha? Šílenství?
Zmatené, nepřehledné, mnohavrstevné, ale s jasným poselstvím: Válka je nesmyslná.
Četla jsem kvůli výzvě, přečíst se to dalo, konec mě i zaujal, ale asi víc knih od autora k životu nepotřebuji.
Tato kniha se mi dostala do rukou, spíš do ucha, díky Čtenářské výzvě 2024. I když ráda čtu válečné knihy, tato mě nijak zvlášť nezaujala. Četla se moc dobře, ale v paměti mě nic moc nezanechala.
"Ostře sledované vlaky" byl pojem pro železničáře, že vlaky, které nejdříve transportovaly lidi do koncentračních táborů, nyní, v době konce války, stěhuje lidi, zbraně a munici i zvířata z táborů směrm do jejich vlasti. Železničáři, museli být ve střehu, aby vlaky bezpečně projely. Ale ne vždy tomu bylo tak, jak čteme v tomto krátkém dílku. Mnozí se snažili munici zneškodnit a doplatili na to vlastním životem, jako hlavní hrdina, Miloš Hrma, trochu jedoduchý ve svém myšlení, ale snažil se svou práci dělat, jak si jeho nadřízení si přáli. Spisovatele Hrabala jsem četla poprvé, díky ČV,
Tak přesně tenhle styl české literatury nečtu a opět jsem si potvrdila že ani číst nechci....
Pokud nebudu muset ( četla jsem jen díky ČV ) aspoň že to nemá více stránek.
Nechutné scény týrání zvířat, razítka na zadeček telegrafistky Zdeničky... Tohle má být klasika... no pěkně děkuji...
Poslední dobou vyhledávám knihy, co lze přečíst během pár hodin. A Ostře sledované vlaky jsem si vybral, jelikož mě zaujaly a lidé si to chválí. A stálo to za to. Ano, příběh je poněkud zmatený, ale to k tomu patří, ovšem když si zjistíte o čem to je, děj je jednoduchý a vtipný. Docela se mi líbí literární styl: hlavní postava vypráví děj (např. Hrdý budžes či Bylo nás pět), tady je to dost zajímavé. Doba ve které se kniha odehrává lehká nebyla, ale tohle byl rozhodně pozoruhodný pohled do této doby. Dost se mi to líbilo.
To zacházení s jazykem mě u Hrabala tedy fascinuje. Třeba jak tady popisuje celý proces sebevraždy vrcholící ochutnáváním malinovky se slanou příchutí (tj. vody plné krve z podřezaných žil), to je vážně něco.
Jenom nevím, jestli je to úplně vhodná četba k maturitě - knížka je sice tenká, ale na střední škole by mě nejspíš svými složitými souvětími a nepříliš rozvinutým příběhem asi spíš otrávila. Potom to chudák autor ještě schytá v hodnocení na Databázi knih.
Film jsem viděla už před hodně dlouhou dobou a mám pocit, že se mi líbil. Knižní předloha mě nijak moc nezaujala.
Jsem ráda, že jsem poslouchala, protože to byla snesitelnější forma a tak nějak kolem mě proplula. Naštěstí je kniha krátká, takže s ní nemusíte trávit tolik času.
Kde zmizel ten Bohumil, kterého jsem před 25 léty tak rád četl? Nevyměnil to někdo? Možná jen tahle knížka byla špatná volba... Ale nějak nechápu co na tomhle díle tak uchvátilo všechny ty Hrabalovské nadšence či režiséra Formana ... Asi jsme se s touto knihou nějak minuli. Škoda.
Je to takové zvláštně monotónní vyprávění z hlediska mladého železničářského eléva Miloše Hrmy. Spousta drobných, až poetických detailů v kontrastu s umírajícími zvířaty i lidmi prokládaných trochu trapnými (i když pochopitelnými) obavami panice z mužského selhání.
Zajímavé, to rozhodně. Zvláštní.
Ale mám radši filmovou verzi.
Je pro mě poměrně složité hodnotit tuto knihu. Přečetl jsem ji během pár hodin, takže můžu říct, že se četla dobře a bez problémů, ale musím říct, že tento krátký příběh mě tolik nezasáhl. Možná jsem měl vyšší očekávání, která se nenaplnila, možná bych raději uvítal alespoň o něco delší příběh, abych se více vžil do hlavní postavy. Zajímavé čtení to jistě bylo. Problémy dospívání, vztahu k ženám, ale také vztah k Němcům a tehdejšímu dění, to vše si lze z knihy odnést. Nicméně mé prožitky nebyly tak hluboké, jak jsem očekával.
Štítky knihy
sex druhá světová válka (1939–1945) nacismus zfilmováno partnerské vztahy dospívání železnice maturita bombardování protifašistický odboj
Část díla
Autorovy další knížky
2000 | Ostře sledované vlaky |
2009 | Postřižiny |
2007 | Obsluhoval jsem anglického krále |
1978 | Slavnosti sněženek |
1964 | Taneční hodiny pro starší a pokročilé |
S panem Hrabalem jsme si nesedli už ve škole, ale tohle bylo dobré. Takže za 3.