Ostře sledované vlaky

Ostře sledované vlaky
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2465/ostre-sledovane-vlaky-2465.jpg 3 3923 3923

Děj se odehrává za druhé světové války, v době, kdy se lidské vlastnosti projevují stejně jako v době hlubokého míru, jenom jsou v konfrontaci s válečným děním lépe vidět. Vypráví příběh mladičkého eléva Miloše Hrmy, který na malé železniční stanici přes své milostné problémy dospívá na práh mužství...

Pitraska
22.06.2019 1 z 5

Ještě bych překousla styl psaní, ale dějově nijaké, pro mě to byla nuda bohužel.

ArwenAragorn
14.06.2019 5 z 5

Tentokrát film předčil knihu (je to prostě fakt NĚCO), kniha mi nepřišla tak úžasná jako jiné autorovy knihy, ale plný počet * jí nechám.

KiraCuratio
05.06.2019 1 z 5

Autorův styl mi nesedl a dost mě vytáčí, o ději se také mluvit moc nedá. Při sebevražedné pasáži se mi udělalo neskutečně zle. Nevím, co ostatní na Hrabalovi vidí, ale za mě to byla jen ztráta času, a konec jen rozsypal zmatené otazníky.

Always a reader
05.06.2019 4 z 5

Pro mě velice humorná kniha co se týče oněch osobních problémů.

JulianaH.
04.05.2019

S touhle knihou jsem to měla tak. Nejdřív jsem se zařekla, že Hrabala číst nebudu. Takže jsem opravdu napsala test z maturitní četby, aniž bych ho četla (mimochodem za jedna). Týden nato mi to nedalo a přečetla jsem si ho.
No... nijak mě nenadchnul a nestojím o to, zopakovat si to. Ale nebyla to ani jednoznačně špatná kniha a zaujal mě opakující se motiv zvířecích očí. Autor uměl být lyrický, ale zároveň naturalistický a velmi uvěřitelný.

Anoell
13.04.2019 1 z 5

Sice jen pár stránek, ale trvalo mi dlouho se touhle knížečkou prokousat. Ztrácela jsem se, bylo to zmatené a já vlastně ani nevěděla, co že to čtu, co se tam zrovna událo... Styl psaní mi nesedl, obsah také nic moc, až konec byl dobrý, na posledních pár stránkách se to relativně rozjelo.

Kakho-Oto
08.04.2019 4 z 5

Viktoria Freie připravila Miloše Hrmu o panictví. Mladý železniční elév pak neměl žádné problémy provést diverzní akci na železnici. Akce namířená proti nacismu byla úspěšná, ale stála Hrmu život. Příběh se odehrává v březnu a dubnu 1945. O tom ten příběh je.

Ivka14
02.04.2019 3 z 5

Na začátku jsem měla problém se začít, ale pak jsem se do toho dostala a knížka mě bavila. Byla humorná a pro mě i zajímavá. Ale dala bych i více hvězdiček, ale moc mi nesedí styl jeho psaní. Určitě doporučuji i filmovou vetrzi

jana5975
15.03.2019 5 z 5

Tolik drobná kniha, ale přitom Dílo. Na jedné stránce pláčete smíchy a hned na další žalem, velmi silné.

Nelíísek
11.03.2019 odpad!

Absolutně jsem nepochopila o čem kniha je.. nejdřív se to bralo "humorně" a potom ten konec ... ? Asi si budu muset knihu znovu přečíst nebo se aspoň kouknout na film ale mě děj v knize nějak unikl, ani si už moc nepamatuji o čem jsem četla, no tohle se mi teda ještě nestalo.

Twinny
24.02.2019 1 z 5

Válečné? Ne, jen příběh o klukovi, kterej má problém se svým "kámošem".

Uf, pár stránek a já čtu skoro týden. Nesedl mi styl psaní a příběh jako by nebyl.
Kdyby nám češtinářka neřekla, o čem kniha je, nepochopila bych to. Čekala jsem více informací o odboji. Těch sexuálních eskapád tam bylo na těch pár stránek docela dost.

hambra1
13.02.2019 3 z 5

Asi to není můj "šálek kávy" Chvílema jsem se ztrácela.

Eleanor-ka
06.02.2019 4 z 5

Nebudu lhát, kdyby mi maturita neklepala téměř na dveře, po této kratičké novele bych ani nesáhla. Ale upřímně, jsem ráda, že jsem si vybrala právě toto dílo, protože jednak bylo opravdu krátké, výstižné a jednak mě bavilo a splnilo veškeré mé očekávání. Smekám před panem Hrabalem, že dokázal toho tolik sdělit do pár stránek bez zbytečných zdržovaček a s nesmírnou lehkostí, jak to uměl pouze on.

jan14s
28.01.2019 5 z 5

Chvilku mi trvalo se do knihy začíst, trošku mi dělalo problém zorientovat se v ději, který se z ničeho nic změnil. Jakmile jsem si na tento způsob vypravování zvykl, byl jsem vtažen do knihy a nevnímal okolní svět. Četlo se mi malinko obtížněji, příběh se může jevit jednodušší, přesto na mě kniha zapůsobila. Konec, který snad nemohl být ani jiný, mi zůstane v paměti hodně dlouho. Určitě si pustím i film, který jsem, jako jeden z mála adaptací Hrabalova díla, neviděl.

markéta783
24.01.2019 5 z 5

Knihu jsem poprvé četla jako povinnou četbu, tenkrát spíš z povinnosti a nebyla jsem z ní nějak zvlášť odvařená, měla jsem co dělat, abych ji dočetla, pak jsem viděla film, který mě nadchnul a znovu jsem se vrátila ke knize. Možná jsem k ní zatím dozrála a musím přiznat, že tentokrát mě chytila za srdce a zvlášť ten konec mě dostal. Hrabalova zvláštní poetika je naprosto originální a svá.

ZikmundXIV
20.01.2019 5 z 5

Chtěl bych nabourat tento hyenismus “mladých lidí”, kteří se s horším či ještě horším a nevybíravým způsobem vypořádávají s uměním Hrabalovým, aby se snad zbavili šrámů, které jim svými razítky obtisknutými prdelemi způsobil.
Vážně, Hrabal je poklad naší literatury. Jeho styl je jedinečný, nemístní a znechutí vám každé malé pohnutky vaší mysli, každý váš krok poplive a nacpe vám jej do obličeje, abyste se styděli za svůj krok a za svůj obličej.
Od Klubů poezie, přes Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, jsem se dostal k jeho Ostře sledovaným vlakům a tahle raketa jentak končit nebude. Problém nechuti k Hrabalovi je, myslím, zcela prostý. Pokud ho čte většina lidí na střední z povinnosti, čte ho i většina lidí beze vkusu nebo s předsudeční upřímnou nenávistí, povzbuzovanou školským systémem. Jinak si ale myslím, že milovníci českých autorů nebo litratury obecně si kHrabalovi cestu vždy najdou. Nebýt něho, mělo bychom pouze Čapka a museli bychom se spokojit s Kunderou a kuchařkami od Vládi Hrušky.

stoun25
06.01.2019 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih... Dlouhá, předlouhá souvětí. Nádhera

ronnie_vrh
29.12.2018 4 z 5

Když jsem Ostře sledované vlaky četla, byla jsem zmatená. Co na té knížce všichni mají? A proč hlavná hrdina nevyjadřuje skoro žádný city? A jaký má smysl psát jedno souvětí přes celou stránku? Knížku jsem i přes mé zmatení přečetla, ale každému, kdo se mě na ni ptal, jsem říkala, že za nic nestojí. Ale teď? Dívám se na ni s odstupem času a už chápu. Chápu genialitu, chápu originalitu Hrabalova stylu psaní. Ono je někdy potřeba si něchat něco proležet v hlavě a pak se člověk vyzná víc. V té krásné melancholické mlze, vtipu a lehké absurdě, která se přes těžký realismus prodírá ven.

Attia
17.11.2018 4 z 5

Bohumil Hrabal je prostě Spisovatel s velkým s.

sgjoli
11.11.2018 4 z 5

Tahle kniha mne skutečně bavila. Chápu, že Hrabalův styl psaní asi nesedne každému, ale pro mne byla kniha silná hlavně tím koncem. Celou dobu působí kniha dost nenápadně, skoro až nudně a otravně, ale ten konec to dost pozvedá a v kontrastu s první polovinou knihu je jeho pointa do očí bijící. O to silněji to osobní hrdinství vyznívá. Za mne skvělé, skutečně skvělé. :-)