Skála

Skála
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2556 2556

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

jituliste
10.10.2019 5 z 5

Kniha okamžitě vtáhla do děje. Moc se mi líbilo prolínání minulosti a přítomnosti a tím postupné rozkrývání příběhu. A ten konec, super. S chutí se vrhám na druhý díl série.

ivana02
05.10.2019 3 z 5

Tři hvězdičky s odřenýma ušima a jenom protože, že se děj odehrává na skotském ostrově. Příběh není detektivka, jak je avizované, ale román trošku šmrncnutý detektivkou. Zdlouhavé, nezáživné a konec překombinovaný.

Corso
27.09.2019 3 z 5

Zvlastny zazitok. Pocuvane ako audiokniha na nemocnicnej posteli. Preto som si to asi patricne neuzival. Ale pomohlo preklenut cas. Ako kriminalka celkom originalne, nie vsak tak, ze by ma to pritiahlo k dalsiemu pokracovaniu. Hviezdickovo nehodnotim, mam to dost subjektivno skreslene. :)

Štěpánka4
25.09.2019 5 z 5

Skvělá!

ArwenAragorn
25.09.2019 5 z 5

Skvělý román s kriminální zápletkou.
Na ostrově Lewis se stala vražda a vyšetřovat ji přijíždí policejní detektiv Fin Macleod. V místě vraždy prožil část života a využívá při vyšetřování znalostí místních poměrů.
Moc se mi líbily Finovy vzpomínky na dětství a dospívání na ostrově.
Mistrné, podmanivé, často poetické popisy prostředí, situací, atmosféry, postav, stejně tak dokonalé vylíčení lidských osudů - v tom tkví kouzlo autorovy knihy. Téměř všechny osoby v knize jsou životem nějak negativně poznamenány a vyznívají proto spíš depresivně.
K sérii Petera Maye z ostrova Lewis jsem se dostala až teď a hned prvním příběhem jsem nadšená. Doporučuji!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fin se sám sebe ptal, jestli se někdy bál víc, než teď. Nikdy mu nepřipadalo, že by měl nad věcmi menší kontrolu než tady na obludném moři, které se rozbíjelo o skály všude kolem nich. Byla to ryzí konfrontace s přírodou na vrcholu moci a on si proti ní připadal nepatrný a bezvýznamný.

jeani001
23.09.2019 5 z 5

Knihy Petera Maye mám fakt ráda a kniha Skála jen dokazuje, jak skvělým autorem je. Jedná se totiž o takový ten starý beletristický typ detektivky, kdy nám hlavní hrdina nejen řeší případ, ale hlavně odkrývá dávno pohřbenou minulost.
Doporučuji!!!

tanjaj
19.09.2019 5 z 5

V pořadí druhá kniha od Petera Maye mě nezklamala. Nádherně vykreslená krajina skotského ostrova Lewis vás doslova pohltí do svého děje. Zvlášť se mi líbila výprava do minulosti s hlavním hrdinou Finem, který se zúčastnil tradičního lovu terejů. S chutí se vrhám na další díl.

terimila
17.09.2019 5 z 5

Asi nejlepší May, kterého jsem četla. Oproti Čínské sérii to funguje, líčení prostředí je autentické, je vidět, že autor ta místa i jeho lidi asi dobře zná. Policista, který kdysi dávno odešel z divokého, vesnického ostrova na okraji Hebrid, se tam po letech vrací, aby vyšetřil vraždu. Nevyhne se vzpomínání na dětství, dospívání a na chvíle, kdy se doslova měnil jeho život. Potkává lidi, které znával, zjišťuje, jak se kdo změnil a co kdo prožil... a poznává věci, které jsou stále stejné. A zjišťuje, že některé věci nejsou vůbec takové, jaké se zdají být. Taky je tady zamilovaná linka, ale narozdíl od poněkud trapné (a stále trapnější) linky v Čínské sérii je tady jaksi půvabná, přijatelná, neokázalá, něžná a patří tam.
Všecko je vylíčeno skvěle, perfektně to vtahuje, byla jsem napnutá jako struna... a závěr nezklamal. Je v tom všecko, co má správná detektivka podle mě mít - tak akorát nechutná vražda, rozplétání stop z minulosti, spád věcí v současnosti, dobře vykreslené a věrohodné postavy. A k tomu perfektní prostředí. Za tohle dávám jednoznačně pět hvězd a vrhám se na další díly série Lewis.

Alex.Barunka
17.09.2019 3 z 5

Zklamání a lhostejnost jsou dva nejsilnější pocity, které dokážou asi nejvhodněji popsat, co cítím po dočtení této knihy.
Skála láká především prostředím Skotska, vyšetřováním brutálních vražd a tajemnem. Nicméně všechno je tak trochu jinak a prioritou se stává minulost hlavního hrdiny Fina, zatímco vyšetřování vražd se odsouvá až hodně do pozadí. Na scéně se střetává minulost s přítomností, a i když je jazyk opravdu bohatý a krásný, vše je obestřeno vysokou hradbou monotónnosti, kterou se dá málokdy prostoupit. Atmosféra vesměs opuštěného ostrova se zakořeněnými tradicemi funguje tak na půl. A i když to tak pravděpodobně mělo být, všechno je až příliš černobílé. Postavy, okolnosti, motivy, emoce, nic z toho prostě nešlape naplno.

Palec nahoru za opravdu upřímné vyprávění a za dobře vymyšlenou zápletku, která funguje ve dvou časových osách. A minuta ticha za vyšetřování, které vlastně ani nebylo vyšetřováním.

romain
11.09.2019 4 z 5

Nejvíce na udělal dojem prostředí, které bylo velmi autenticky popsáno. Dnešní počasí v Praze je jako růžová zahrada oproti tomu co panuje vlastně v cele knize... vítr, sychravo, déšť, zima pod kůží.
Opravdu stojí za přečtení.
Jestli si myslíte na prvních 100 stranách, že víte jak to skončí, tak jste na omylu a kniha Vás překvapí.
Hezkou zábavu. Doporučuji.

mataj
04.09.2019 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. V průběhu vyšetřování vraždy se postupně odkrývají dávné vzpomínky Fina na přátelé i život na ostrově od jeho dětství až po dospělost, kdy ostrov opustil. Po celý čas, co jsem knihu poslouchala, jsem myslela na to, jak je atmosféra ostrova ponurá až depresivní. Hodně se mi líbila.

Miluna40
03.09.2019

Cetla jsem ji v lete,u vody a pro mne dovolenkova kniha. Zadny drastak a desitky mrtvol a super popsana proroda a prostredi. Ted se chystam na jeho knihu Ochranim Te.

Mulenek
20.08.2019 5 z 5

Hodně čtivá kniha, krásné popisy, prakticky nemám co vytknout. Snad jen to, že to vypadalo, že hlavní hrdina celkem snadno potlačil myšlenky na svého syna, na celých osm let, které s ním musel prožít, než o něj tak tragicky přišel.

Brutální_Nikita
17.08.2019 3 z 5

Čekala jsem detektivku; o vyšetřování zločinu, policejní práci tu však skoro vůbec nejde. Vražda na ostrově je jen záminkou k návratu hlavního hrdiny - policisty po dlouhé době do míst, kde prožil prvních 18 let svého života. Návrat v něm vyvolává vzpomínky, z nichž některé jsou tragické. A právě líčení dětství a dospívání na specifickém místě ve specifické komunitě jsou těžištěm knihy. Tyto kapitoly jsou prostřídány přítomností, kdy se hrdina snaží mluvit s někdejšími přáteli a známými, kteří na rozdíl od něj na ostrově zůstali a z nichž mnozí ho nevítají s radostí.
Jak se ovšem odkrývaly další a další vzpomínky, hrdina postupně ztrácel mé sympatie, protože v několika situacích se zachoval jako zbabělý hajzlík.
Nakonec se ukáže, jak moc je minulost provázána se současností, a že policista vlastně stojí v úplném centru případu. Konec dost dobrý, motiv zločinu pro mě překvapivý, i když po tak dlouhé době ne úplně uvěřitelný.

dalif
17.08.2019 4 z 5

Četla jsem to před časem, ale utkvěla mi knížka v hlavě, smutný krimi román s překvapením na závěr. doporučuji k přečtení.

brodequin
14.08.2019 3 z 5

Bylo to...ok. Už se ani nedivím, že nejsem tak nadšen, jako ostatní. Evidentně si musím vždy ubrat tak 10-20 procent z každého hodnocení. S detektivkami nemám úplně takové zkušenosti, takže nemám s čím srovnávat. Skálu jsem si chtěl přečíst především proto, že jsem na vnějších Hebridách byl. Docela mě zklamalo to, že to není čistokrevná detektivka, ale že se děj odehrává povětšinou ve vzpomínkách. Tím spíš mi přišel trochu ujetý ten závěr, kde se na jednu vzpomínku nějak záhadně zapomnělo. :-D Příběh má pomalejší tempo a vyšetřuje se jen hodně málo. Spíš se příběh točí okolo mládí detektiva Fina a jeho vzpomínky se začnou prolínat do přítomnosti a dokážou tak vrhnout více světla na to, kdo vraždu spáchal. Moc dobře odvyprávěné, člověka to po přečtení určitě nutí nad tím popřemýšlet...ale svým způsobem to byla celkem nuda. Naštěstí jsem větší část knihy odposlouchal a dávám spešl palec nahoru za kvalitu čtení.

Dida86
11.08.2019 5 z 5

Skvělý detektivní příběh a krajina ostrova Lewis a okolí je úchvatná....

Nickky
10.08.2019 4 z 5

Než začnete číst Skálu, musíte se oprostit od toho, že byste ji třeba chtěli srovnávat se severskou krimi. Skála nenabízí detailní popisy vyšetřování, krvavé výjevy či rozsáhlý počet obětí.
Místo toho v ní lze nalézt mrazivý příběh o jednom skotském ostrově a jeho obyvatelích, kam přijíždí hlavní hrdina Fin vést vyšetřování. Setkává se zde po mnoha letech s těmi, kteří hráli důležitou roli v jeho dětství a dospívání. Finovi se začnou vybavovat bolestné vzpomínky a čtenář společně s ním pomalu odkrývá celou pravdu, která zůstávala dlouho skrytá.
Zaujalo mě, že minulost je sugestivně líčena v první osobě, zatímco přítomnost je odosobněně psaná v osobě třetí.
Skálu jsem poslouchala jako audioknihu v interpretaci Jiřího Dvořáka a velmi doporučuji. Opravdu výborně načteno.

Gábina231
06.08.2019 4 z 5

Skvělá kniha, spíše než detektivka, dle mého psychologický román... jen škoda, že mi hlavní hrdina není moc sympatický...

Mike99
02.08.2019 5 z 5

Skvělé čtení !!! Knihu jsem nevnímal ani jako detektivku či thriller, jak je uvedeno na záložce, spíš jako autobiografický román pojednávající o těžkém životě na skotském ostrově Lewis, kde hlavním hrdinou je policejní detektiv. Děj, resp. popis vybraných událostí odehrávající se od jeho raného dětství do věku cca 18 let a pak vyšetřování vraždy po 18 letech. Samotné vyšetřování je "odbyto" na několika stranách, je jen "záminkou" k vylíčení života. Události z minulosti mají vztah k přítomnosti. Vraha lze vytušit o pár desítek stránek dříve, ale motiv činu je nečekaný a překvapení končí poslední větou.
P.S. Při čtení jsem si velice brzy vzpomněl na jinou skvělou knihu Andělin popel od Franka McCourta, která pojednává o 30. a 40. letech v irském Limericku.