Skála

Skála
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2556 2556

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

Lenka26
22.07.2019 4 z 5

Přiznám se, že zpočátku jsem měla trochu problém se začíst, zorientovat se v ději ze současnosti a z minulosti, ale potom jsem se nemohla odtrhnout. Nešlo jen o napětí, ale i o psychologii hlavních postav, která byla umně vykreslená, střídání časových linií mě nakonec moc bavilo. Jdu určitě na další knihu tohoto spisovatele.

sassenkka
14.07.2019 4 z 5

Na tuto sérii jsem se těšila, protože jsem na ni četla samou chválu. Schválně jsem si od autora nejdříve přečetla několik jiných knih, abych nezačala "tím nejlepším". A musím říct, že po úvodní knize Trilogie z ostrova Lewis cejtím v kostech, že toto bude pecka!
Začalo to velmi tajemně, poté se najelo na detektivní linku, která velmi brzy začala být "přerušována" vzpomínkami hlavního hrdiny na dětství. To mi přišlo naprosto super, hlavně to střídání ich a er formy bylo fajn ozvláštnění.
Začalo se to zamotávat a já se nemohla odtrhnout. A ten závěr? Neskutečný! Skvělý! Překvapivý!
Nedávám plný počet hvězd ze dvou důvodů. Bylo tam jedno slabší místo, kdy se kniha trochu táhla a moje pozornost byla nalomená. Ale hlavně proto, že je to úvodní díl a já si chci nechat nějaké hvězdičky na ty další. Těším se na ně a veřím, že je použiji. :)

iz67
09.07.2019 3 z 5

Asi jsem cekal vic detektivku a min toho retrospektivniho sentimentu, ktery me dost nudil. Navic mi vadila prekombinovanost. Takze: rad jsem si poslechl, ale dalsi dily serie asi uz nedam.

LEGACY
03.07.2019 5 z 5

Peter May je klasa. Dějové linky časů minulých a přítomných skvěle kličkovali z jedné kapitoly na druhou a zasněnému čtenáři, který měl tu čest pohlédnout na ostrovy drsného skotského západu, lemovaného nepřetržitým deštěm a větrem, tak dávali více a více vodítek k viníkovi, kterého jsem klasicky netrefil, (můj tip byla chvíli i Calumova máti). A přesně o tom mluvím, May zkonstruoval neuvěřitelné dějové linky, každá z postav se chvíli ubírá jinam, nebo se mění, a tak je hrozně těžké v té změti všech lidských neduhů a chyb najít pachatele. Rozhodně právem opěvovaný thriller plný napětí a zvratů, kde je dobré si i třeba pár faktů vygooglit, ať jste v obraze. Sám mám štěstí, že jsem měl štěstí tohle vzdálené zákoutí světa procestovat, a tak jsem si mohl tohle větrem ošlehané místo snáze představit, no a u místních je tahle kniha rovněž nebývale oblíbená, protože mě ze všech knihkupectví vykázali s pozdravem dlouhodobě vyprodáno. ...... zkrátka některé knihy jen tak přejedete očima a žádné vzrušení se nedostaví, a jindy knihu laskáte v dlaních - trefíte jackpot.

Pett247
24.06.2019 4 z 5

Nejsu žádný čtenář,ale tuto knihu jsem přečetl za týden.Perfektni poctěni.Davám jednu hvězdu rezervu a vyhlížím pošťáka s balíčkem.Muz z ostrova Lewis a Šachové figurky jsou na cestě.

Lachtan714028
24.06.2019 5 z 5

Napínavý děj i když to prolínání minulosti a současnosti mi někdy dělalo problém se zoreintovat..

marhasx
16.06.2019 5 z 5

Zajímavý děj, čtivé napsáno

rennata
05.06.2019 5 z 5

Z knihy som bola nadšená. Je napísaná kvalitne a čo ma najviac teší - dozvedela som sa veľa o živote na ostrove Lewis. Avšak ten koniec bol tak nejak moc prudký a zbrklý. Povinná dávka záverečnej odvahy a až príliš šokujúce zistenie, ktoré sa nám prednesie v pár vetách.....zistenie o niečom, čo autor až príliš zahmlieval...

Vlaďkaa4
04.06.2019 5 z 5

Konec velmi prekvapil. Super

tereza1198
02.06.2019 2 z 5

Čekala jsem detektivku a dostala jsem vztahové drama. Vzpomínky na neradostné dětství, pekelně studené rodinné vztahy, ptačí genocidu (ale ochutnat guga bych chtěla), deštivý a strohý ostrov. Popis krajiny super. Ale ty vztahy. To nikdo s nikým o ničem nemluvil? Jako nikdy? To by to ani jednomu člověku neuklouzlo? Tam bylo všechno 300 let zpátky. Knihu jsem pořád odkládala s pocitem absolutní nudy. Vysoké hodnocení mi říkalo, že se to zlepší. V mých očích ne. Konec vyřešený horkou jehlou. Finn má asi největší poststresovou poruchu všech dob. Vražda tam sice byla, ale o ní to nebylo vůbec.

Pauline23
01.06.2019 2 z 5

Temný a mrazivý thriller na titulní straně..no spíš depresivní popis ostrova, kdy 4 strany čtu jak vyjel z bodu A do bodu B. A vraždění neviňátek ptáčat, kdy zoufalí rodiče nad nimi létají tak to ne. Tento autor nebude můj oblíbený. Souhlas s Martinem viz níže.

pajaroh
30.05.2019 4 z 5

Před rokem jsem se toulala skotskou Vysočinou, mokla, stanovala na černých vřesovištích a prolézala opuštěné chátrající kamenné domy... letos jsem se tam vrátila alespoň díky knize P. Maye. Tedy o kousek více na západ...
Přiznám se, že jsem si při čtení vychutnávala především atmosféru ostrovů, samotný příběh byl pro mě ve vedlejší roli a těšila jsem se, až začnou zase ty popisy krajiny, rozbouřeného moře, černých skal a neustále zatažené oblohy. Prostě Skotsko. Krimi zápletka byla ke konci hodně vyhrocená, ale to tomuto žánru asi jen těžko můžu vyčítat.

E_Lan
21.05.2019 4 z 5

Hezká detektivka hodně odlišného ražení než ony drsné napínavé severské kousky, které se také dobře čtou. Hlavní hrdina se postupem času hezky odhaluje, zápletka je správně zapletená a konec je dobře ukončený:-) Co více si přát...

martin5337
20.05.2019 2 z 5

Temný a děsivý thriller? Spíš sentimentální vzpomínky na nepříliš šťastné dětství v archaické společnosti skotských protestantů, pro něž je největší hrdinství a ctí pozabíjet 2000 ks ptáčat. Takto určitě kvalitní čtení, natož detektivka nevypadá.

Babo
20.05.2019 4 z 5

Jak už jsem si u P.Maye zvykla , zločin je jen takový doplněk knihy. Možná právě proto se mi jeho knihy líbí .
Žádný zločin se nestane ve vzduchoprázdnu a autor to ví .
Kniha by vůbec nemusela být zařazená mezi detektivky ,ale jen romány a proto milovníci čistokrevných detektivek mohou být zklamaní .
Mně se kniha líbila a určitě přečtu i ostatní .

Shari
11.05.2019 5 z 5

Skvělý thriller z prostředí ostrova Lewis - výborně napsané, skvělá zápletka s detektivem Finnem a jeho synem. Ponuré čtení do deštivého dne.

Odetta889
11.05.2019 2 z 5

Jedna hvězdicka pro knihu.... Již dlouho jsem se tak neotravovala při poslechu a už dlouho jsem neprecetla(neposlouchala) něco tak nudneho. Ta jedna hvězda je za trochu zajímavý konec. Druhou hvězdičku dávám panu Dvořákovi za krásnou barvu hlasu.

MaKolar
01.05.2019 4 z 5

Tak trochu jiná detektivka. Ostrov Lewis má skvělou atmosféru. Rozhodně si přečtu další díly...

princesse
29.04.2019 5 z 5

Již jsem začala číst další díl ... takže, myslím, že není co dodat. Pochmurné, syrové, šedé ... zkrátka jak slibuje titulní strana. Ať už dle obálky, tak ze slov.

erousek007
28.04.2019 odpad!

Thriller temny a desivy jako bourlive skotske more za zimni noci, jak slibuje obalka knihy, tady rozhodne necekjete. Autor vyuzil chabou detektivni zapletku, aby si placal jatra. Spis nez detektivka je todle netradicni cestopisne vypraveni.