Skála

Skála
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2556 2556

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

1v8na
16.05.2017 5 z 5

Příběh byl naprosto vynikající. Byl čtivý, napínavý, poutavý a až do posledních stran nevíme kdo za vším stojí.
I když by mě zajímalo, kdo stál za tou první vraždou v Edinburghu - to tam snad ani sděleno nebylo - nebo jsem to jen zazdila?
Víc než krimi bych knhu zařadila do psychologického románu, protože opravdu to bylo velmi o psychice.
Ze strany některých postav jsem cítila nenávist a citové vydírání, ale i přetvařování.
Fina jsem si velmi oblíbila - byl sympatický a milý, i když byl v mládí grázlík.
Kniha se mi líbila natolik, že už teď mám doma druhý díl.

Mali88
10.05.2017

Moje první setkání s tímto autorem. Kniha se mi líbila. Nebylo to tak krvavé, jako některé jiné dektektivky. Taky to vlastně nebyla klasická detekvitka, ale píše psychologický román. Jdu na další díl :)

antonin0999
09.05.2017 5 z 5

Tato kniha má vše, co si představuji pod kvalitním psychologickým románem. Působivou a nezaměnitelnou gaelskou atmosféru, silné a zároveň velmi zranitelné vztahy, skvěle propracovanou zápletku mezi minulostí a současností a jistou míru deprese, kterou bych nenazýval thrillerem, ale spíš něčím, co čtenáře nutí dojímat se a naplno prožívat děj s hlavními postavami. Toto není severská detektivka, ale severský život. Maják mezi vodami knih.

evask
06.05.2017 4 z 5

Dala bych 4+. Pohnutka, která vedla kamaráda hlavního hrdiny k nenávisti, mně není tak úplně jasná. Asi ponecháno čtenářově představivosti.

Iv8
25.04.2017 5 z 5

Moje druhé setkání s tímto autorem - moc se mi líbí . Spíše než o klasickou detektivku se jedná o psychologickou studii obyvatel ostrova s jejich nejtajnějšími pohnutkami, zážitky a pocity. Je psána velice citlivě, přitom příběh i prostředí jsou celkem drsné. Určitě doporučuji k přečtení.

zamiokula
11.04.2017

Peter​ May je famózní vypravěč.. Spoustu let už jsem nenatrefila na tak skvělý příběh...Jeho vyprávění je tak sugestivní,že jsem chvílemi měla pocit jako by mně profukoval ledový vítr,jako bych na své tváři citila spršky slané mořské vody,jako bych to zoufalství cítila já... Úžasné!Víc k tomu nemám co dodat...

Maanna
10.04.2017 5 z 5

Musím se přidat k nadšeným komentářům. Stavba příběhu mě úplně dostala - pozvolný začátek, který postupně víc a víc graduje v i tak tísnivé deštivé atmosféře. Vzpomínky postupující od nevinných příhod ke skutečným životním otřesům a tragédiím, plastické a životné postavy... Vzala jsem si knihu jen tak na zkoušku, ale už se těším na další díly. Je to opravdu styl "chytne a nepustí."

xNelly
10.04.2017 5 z 5

Jedním slovem - skvělé!!

Zully737
09.04.2017 5 z 5

Po dlouhé době severská krimi, co mě doopravdy chytla za srdce. Jako mé první dílo od tohoto autora hodnotím 5*. Mrazivé prostředí, skvěle postavené vyprávění.

happy-smile
30.03.2017 4 z 5

O žádnou detektivku se rozhodně nejedná. Vražda je jen prostředek k tomu, jak dostat Fina na ostrov a nechat jej znovu prožít svou minulost. Případ se potom celou knihu vlastně neřeší, až na konci díky vhledu do minulosti dojde k jeho vyřešení... Jedná se o román, kde dostanete naservírováno, jak je těžký život na těchto ostrovech, jaké je to vyrůstat tady, jaká jsou dětská přátelství, jaká je soudržnost mezi přáteli, první láska, boj o ni. Je to velmi poutavé čtení, jenom musíte vědět, do čeho jdete, ať nejste zklamaní.

Majdule
12.03.2017 4 z 5

Hodnocení tohoto krimi románu pro mě bylo nesnadné, stejně jako jeho četba. May přede mě na začátku postavil téměř nepřekonatelnou zeď. Vadily mi načrtnuté životy plné tragédií a beznaděje, rušilo mě střídání ich formy, jejímž prostřednictvím se dozvídáme útržky z dětství, dospívání a mládí hrdiny, s er formou, kde sledujeme kroky téhož hrdiny z odstupu. Štvalo mě, že vražda vypadala spíš jako záminka (sic!) než jako osa příběhu a již zmiňované vzpomínky mě nejprve jenom nebavily a postupně docela dost štvaly. Zůstala jsem snad jen pro autorův um a jeho strhující, temné a nádherné popisy Skotska. A nenápadně se začal vkrádat zájem. Nejdřív o současnou linku příběhu, kde sice pátrání vypadalo docela bezcílně, ale ve vytrvalém skotském dešti se dal tušit skutečný konflikt. A pak i o vzpomínkovou část, kde se pod všedním, smutným, ale nezajímavým životem otevírá propast, o které sice nevíte, ba ani netušíte, přesto ovlivňuje vaši existenci. A najednou mě příběh pohltil, emočně vtáhl a nakonec i připravil o dech. A tak se proti všemu očekávání na ostrov Lewis vrátím. Jen škoda, že žánrově to má k detektivce docela daleko. A co ta první vražda, pane Mayi?

minirock
12.03.2017 5 z 5

Mistrovské dílo a skvělý zážitek. Knížka, která vás chytne a nepustí, dokud ji nepřečtete. Můžu jenom doporučit.

Jíťa512
10.03.2017 5 z 5

Byla jsem mile překvapena, očekávala jsem jen další knihu z řady detektivek. Bravurně napsaná kniha, vůbec mi nevadilo, že vyšetřování vraždy je v knize v pozadí. Skvělé vylíčení postav a drsných podmínek na ostrově.

Marčullkas
06.03.2017 3 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, nádech antracitové a tmavě modré barvy, tak na mě ostrov Lewis zapůsobil. Drsný život na ostrově a boj o přežití v sobě samém. Návraty do dětství protkané tajemstvím a nadějí ...

Raymi
28.02.2017 5 z 5

Opravdu zajímavá kniha. Spolu s hlavním hrdinou Finem jsem prožívala jeho nelehký osud. Příběh je to krásný, drsný až ponurý stejně jako okolní počasí. Pan autor používá úžasné slovní obraty k dokonalému popisu přírody i vedlejších postav a jejich života v tak nehostinných končinách. Ještě teď jako bych slyšela skučení nelítostného větru prohánějícího se na ostrově Lewis...

radushe79
25.02.2017 5 z 5

Kamarádka mi trilogii od Petera Maye půjčila s tím, že by se mohla líbit. "Raduš tohle si přečti, to tě vezme, je to z prostředí podobný místu, kde jsi žila...." Žila jsem téměř tři roky na Shetland Islands, mám na tyto léta krásné vzpomínky. Ačkoli se kniha odehrává na ostrově Lewis, popis počasí, ostrova, oceánu, života na ostrově a jazyka, kterým ostrované mluví, sedí i na moje Shetlandy. Skála je úžasná kniha. Autor mě dokázal zaujmout nejen zápletkou, ale právě i skvělým popisem ostrova, kde je neustále rainy a windy. Kde prší horizontálně a oceán je nejkrásnější, když je rozbouřený a nebezpečný. Doporučuji všemi deseti a tleskám za tak nádherně napsanou knihu!

elcapitano
23.02.2017 5 z 5

Opravdu dobré. Barvitě vykreslené prostředí ostrova víceméně na kraji světa. Osamocenost, odloučenost, rázovitost, bezvýchodnost, ...Tíha minulosti, překvapivý závěr, strhujíci až do úplneho konce.
Pro mne první setkání s Peterem Mayem a hned takhle dobré.
Brzo se pustím do nějaké jeho dalši knihy.

Pavlapila
23.02.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih za poslední dobu, co jsem četla. Moc se mi líbilo prostředí, ve kterém se děj odehrává. Fakt supr, těším se na další.

Wries
17.02.2017 5 z 5

Výborná kniha, kde se prolíná současnost s minulostí policejního vyšetřovatele vraždy s podobným modus operandi, což je ... stejné provedení vraždy, vždyť taky čtu detektivky, ne? :) Při čtení jsem si dokázal živě představit, že jsem přímo v onom příběhu, což se mi nestalo u knihy už dlouho. Určitě tomu napomohl i fakt, že kniha stojí na reálných základech, ostrov Lewis opravdu existuje, stejně tak i lov guga. A kdo ví, třeba se to tak opravdu stalo a je to jen zpověď, nikoliv smyšlený příběh. My se to však nedozvíme, protože co se stane na An Sgeir, zůstane na An Sgeir.

Amisha
05.02.2017 5 z 5

Po dlouhé době zase jedna kniha, která mě nadchnula hned od prvních stran. Působivé prostředí zdrsnatělého Skotska, perfektní propojení dějových linií, které člověka zbytečně nemátly a i zajímavý příběh, který umí zaujmout. I když se původní myšlenka (vražda) během příběhu dostává trochu do pozadí, nic to nemění na tom, že kniha se četla téměř sama a já ji vřele doporučuji.