Skála

Skála
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2556 2556

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

Eillen
27.12.2017 5 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Vyšetřování vraždy bylo spíš na druhém místě a prim hrál příběh z minulosti. Rozuzlení v závěru mě překvapilo a chvíli jsem nevěřícně koukala na stránky, než jsem byla schopná příběh dočíst. Zbylé příběhy z ostrova Lewis si rozhodně nenechám ujít.

faba
26.12.2017 3 z 5

Ani bych to nenazval detektivkou. Té detektivní práce tam moc nebylo. Zato příběh z minulosti, který se nese celou knihou, je poutavější než samotné vyšetřování a vyústí do překvapivého rozuzlení. Jen ten konec mě trochu zklamal. Ale jinak doporučuji.

bookcase
20.12.2017 5 z 5

Zpočátku trochu zdlouhavé než se to všechno rozběhlo a zjistila jsem všechny souvislosti. Pak to byla pekelně drsná, ponurá a mrazivá jízda.

makke
12.12.2017 5 z 5

Dlouho jsem váhala než jsem zakoupila první knihu od Petera Maye a byl to opravdu skvělý kup, protože Skála se výborně čte.

tereza6491
11.12.2017 5 z 5

Dobrá detektivka s uchvacujícím popisem prostředí a silným příběhem samotného detektiva.

kurovec
09.12.2017 4 z 5

Moc se mně to líbilo !

Sídlištník
12.11.2017 4 z 5

Sice malinko překombinované, ale jinak je to napsané skvěle a detektivní zápletka je velice povedená.

kofina
09.11.2017 5 z 5

Detektivkou bych to asi úplně nenazvala, ale i tak doporučuji! Děj vás naprosto vtáhne do života na ostrově a tohle je přesně to, co na knihách miluji - jiný svět, jinou kulturu, zvyklosti, poznání něčeho nového a přesně takovým stylem, jakým píše Peter May! :-)

gordon13
05.11.2017 5 z 5

Pan spisovatel je vskutku mistr, celá trilogie opravdu skvost, pocit, že jste fyzicky přítomni v jeho úžasných příbězích...

TomTomis
26.10.2017 4 z 5

Měl jsem pocit, že čtu úplně jiného autora, než když jsem zkusil první dva díly z jeho čínské řady, která mi poněkud lezla už na nervy. Tohle mělo zvláštní atmosféru. Možná i díky autorovým zkušenostem s lovením guga.. Za mě solidních 4/5.

aktak1203
19.10.2017 4 z 5

Než detektivku bych spíš knihu charakterizovala jako román s detektivní zápletkou. To ale neubírá na její kvalitě. Překvapivý motiv a závěr.

Vesmich
18.10.2017 5 z 5

První setkání s autorem a rozhodně ne poslední. Pro mě naprosto fascinující setkání s Tradicí, která dává životu smysl, ale současně bolestně svazuje, s neobvyklými kulisami, které tvoří život na ostrově v severním Atlantiku a velmi osobitým životním stylem. Příběh je o touze a schopnosti/neschopnosti jí vzdorovat, o dětství a dospívání a o tom, jak se naše životy točí v kruhu a někdy nás to naplňuje a jindy děsí. A taky je to trochu detektivka.

Ildi
16.10.2017 5 z 5

Moja prvá kniha od tohto autora, ktorého si ukladám do obľúbených. Príbeh vyzerá ako klasická detektívka, až na to, že okrem riešenia vraždy sa dozviete o živote ostrovanov a pre nás netypickej tradícii lovu Súl. Zaujímavý je aj spôsob , akým autor prepletá život hlavnej postavy s vyšetrovaním vraždy, spája minulosť s prítomnosťou, čo však nekazí čitateľský dojem, práve naopak. Knihu vrelo odporúčam.

Eressea
12.10.2017 2 z 5

Po těch označeních jako "temný a děsivý triller" nebo "kniha s mrazivou atmosférou" jsem teda očekával něco jiného než klasickou německou telenovelu plnou klišé se špetkou (opravdu špetkou) detektivní složky, která je dosti pitomá a v závěru je až komická. Asi budu jeden z mála, ale nevím, co na tom bylo tak zajímavého. Až na střídání obrazů do minulosti a dění v současnosti, které bylo fajn a krásně se navzájem podporovalo, tam nebylo nic, co bych vyzdvihnul. Spíš naopak. U čtení jsem pociťoval občas skoro až fyzickou bolest z toho, jak moc hloupé a ploché to celé bylo. O chování hlavní postavy ani nemluvím.

P1tr
29.09.2017 5 z 5

Nerad vzbuzuji v ostatních nereálná očekávání, ale v případě Skály nemohu jinak. Jedná se o ÚŽASNÉ dílo, které perfektně kombinuje osobní příběh s detektivní složkou a v obou disciplínách exceluje. Peter May čtenářům prezentuje případ, který se zprvu jeví poměrně obyčejně, ovšem postupem času nabírá nečekaných rozměrů. Vyšetřování prolíná osobní trápení hlavního hrdiny, který se snaží vypořádat se svojí současnou situací i minulostí, kterou kniha zkoumá velmi detailně a díky které máme možnost nahlédnout do hlouby duše nejen vyšetřovateli, ale i mnohým dalším charakterům. Skála se čte úplně sama a neustále čtenáře něčím překvapuje a působí dojmem, že žádná část není zbytečná a téměř vše zmíněné hraje pro titulní příběh nějakou roli, ať už větší či menší a příběh tak spojuje situace, které na první pohled mohli působit, že spolu vůbec nesouvisí. Zkrátka jde o skvělou knihu, kterou lze doporučit úplně všem, neboť jejím přečtením nikdo neprohloupí.

Falda
27.09.2017 3 z 5

Myslela jsem si, že to bude trhák. Bohužel, zas tak úžasné počtení to nebylo. Nejvíce se mi líbilo vracení se hlavní postavy do minulosti a to tak vše. Konec už byl zbytečně táhlý. Za mě průměrná detektivka.

kikies
25.09.2017 4 z 5

Důmyslné, propracované a dost dobré. Ale také nehostinné prostředí, hodně nepříjemné podnebí, zapšklí starousedlíci a zaseknutá maloměšťácká morálka, proti čemuž se dá jen těžko bojovat či bouřit. Těžko pochopitelné povahy a životní přístup a dobře maskovaný padouch vás vtáhnou do děje. Mně osobně sice více sedly čínské thrillery, ale i tento kousek si zaslouží pozornost. Informace o lovu terejů a okénko gaelštiny jsou jen příjemným bonusem na rozšíření obzorů.

Evišťátko
24.09.2017 5 z 5

Krásně napsaný román, zasazený do neobvyklého prostředí. I když na mě konec trošku překombinovaný, přesto vynikající počin.

TipsyChipsy
06.09.2017 5 z 5

Nádhera objevit tohoto spisovatele, jsem nadšena. Fascinoval mě jeho způsob, zcela inovátorsky popisuje hlavní hrdiny jak si pamatuje jejich povahové rysy z dětství a do kontrastu s tím, jak se jeví po 18 letech. Čtenář musí přemýšlet, jestli se mohli změnit. Hlavní hrdina stále více odkrývá minulost, až vytváří úžasné drama. Do toho téma tradičního lovu na skále, který dodává nádech mystického spojení zúčastněných mužů, něčeho vyjímečného, co je potřeba zachovat. Závěr byl překvapivý a dobře vymyšlený. Líbilo se mi to naprosto celkově.

Nelmal
05.09.2017 3 z 5

Skvělá , napínavá kniha. Bohužel až od strany 307:-) Ostatní to je neštěstí, nuda a byla sem z toho dost rozpačitá, po tak skvělých doporučení.