Skála

Skála
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2556 2556

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

Trissi
03.09.2017 odpad!

Tak to zase bylo něco. Mám jen radost, že jsem si knihu nekoupila, jak jsem byla v pokušení, po přečtení nadšených komentářů a pouze půjčila z knihovny. Anotace slibuje děsivý a mrazivý thriller. Mrazivé to bylo asi proto, že tam neustále pršelo a děsivá byla délka tohoto díla. S nostalgií jsem vzpomínala na "Záhadu hlavolamu", kde byla atmosféra Stínadel vykreslena mnohem sugestivněji. Zde byla po většinu knihy taková přiospalá. Vrchol vzrušení pak byl pro obyvatelstvo ostrova tzv. lov guga (mláďata terejů, kteří mají svá hnízdiště na vedlejším pustém ostrově). K tomuto bodu se posléze upínají i naděje čtenáře, protože tady se má něco stát. Ale dočkáme se jen dalšího popisu, jak se účastníci lovu šíleně nadřeli, protože zabít, oškubat a vyvrhnout dva tisíce ptáků za dva týdny není žádná sranda. Po večerech jim pak čte vedoucí výpravy úryvky z bible.
Asi celkem brzy vytušíte pachatele, ale pohnutky k vraždě jsou taky zajímavé. No, ale při množství detektivních románů není snadné vymyslet něco originálního. Logika musí jít stranou.
A závěr je pro změnu ve stylu Rosamunde Pilcher.

Susan94
29.08.2017 4 z 5

Klasickou detektivku v tom nehledejte. Spíše se podobá zpovědi hlavního hrdiny Fina, který nám odrývá krásný kus světa – ostrov Lewis.
V příběhu je něco co v člověku až zamrazí, tohle všechno však přebíjí krásný jazyk s neuvěřitelně propracovaným popisem drsné přírody, která se hodí právě k tomuto příběhu. Samozřejmě, to autor odlehčuje vtipnými příhodami z jeho dětství a dospívání.
Pro mě je Peter May velký objev roku 2017. Těším se na další díl a trochu doufám, že tam bude už nějaký komplikovanější detektivní příběh z této kouzelné krajiny :)

Danago
29.08.2017 4 z 5

Bohužel se nemůžu přidat k ovacím na tuto knihu. Četla jsem sérii Čínské thrillery i sérii Akta Enzo a byla jsem opravdu nadšená!! Tato knížka podle všech recenzí měla týt ještě lepší, pro mě bohužel ne.

Hlavní zápletku tvoří ta nejhorší lež , kterou může žena říct svému muži a která ublíží napsrosto všem a nikdy už se nedá vzít zpět.

Příběh je příliš popisný, akce se v něm jen sem tam mihne. Chvílemi mě to bavilo moc a jindy jsem se zase hodně nudila. Důkladný popis lovu ptáků (terejů) na skále byl pro mě neuvěřitelně nudný. Těmito pasážemi jsem se musela opravdu prokousávat. Jako audiokniha je velice dobře načtená a zpracovaná. Přesto mě chvílemi spíše unavovala.

Gabba99
23.08.2017 5 z 5

Výborná kniha! Já osobně bych ji nenazvala thrillerem, ale psychologickým románem s detektivní zápletkou. Autor střídá období dětství a přítomnost a zároveň ich formu s vypravěčem. Děj zasazen do úžasné krajiny, která dávala knize neopakovatelnou atmosféru. Na netu jsem si ostrov, skálu, guga a gaelštinu musela vyhledat. Jediný závěr, rozřešení vraždy, mi přišel trochu nenápaditý, ale jelikož pro mě byla kniha hlavně nádherným příběhem o lidech, vztazích a životě v drsné krajině, tak to autorovi odpouštím..Jdu přikoupit další díly a na další osudy Fina se moc těším.

Vanischka
20.08.2017 3 z 5

Bohužel se k nadšení ostatních nemohu přidat. Knihu jsem četla s několika přestávkami, nezaujala mě skoro v ničím. Tři hvězdy dávám za poslední dvě, tři kapitoly, které přinesly konečně něco jiného než nudu

Olous1
20.08.2017 5 z 5

Skála je krásný detektivní román,moje první kniha od Petera Maye a určitě ne poslední.Moc hezky se to četlo,mohu doporučit.

DoDidDone
17.08.2017 5 z 5

Za mě skvělé! :)
Sice mi trochu trvalo, než jsem se začetl, ale pak jsem se od knihy nemohl odtrhnout. Každému, kdo knihu přečetl, musí být jasné, že tu nejde tolik o detektivku, ale spíš o román s vraždou v pozadí. To mi většinou na knihách velmi vadí, ale tady se mi to líbilo. Autor umí detailně popsat krajinu, lidi a dialogy s dalšími postavami mi připadaly uvěřitelné a reálné. Vraha si vytipujete poměrně rychle, ale na kvalitě příběhu to vůbec nic špatného neprovede.
Rozhodně se pustím do dalších děl autora! ;)

Hyacint
13.08.2017 3 z 5

Příběh zajímavý, prostředí dokonalé, konec mě ovsem moc nevzal. Kdo je vrah vás napadne dřív, než detektiva a nakonec se všechno v dobré obrátí a hrdinům kyne růžová budoucnost, asi. Ale jak říkám, hlavně atmosféra vás dostane, i když autor si k vyřešení celé zápletky pomohl trochu neferově, o tom žádná.

bookemma
09.08.2017 5 z 5

Tleskám. Vynikající detektivní příběh s ještě lepší rovinou emoční a psychologickou.

asam
19.07.2017 5 z 5

Drsná severská příroda. Z popisu autora je vám zima a cítíte ten všudypřítomný chlad a déšť. A samozřejmě i drsní lidé. Zajímavé, neobvyklé detektivní příběhy.

wildavk
17.07.2017 5 z 5

Z knihy jsem byl nadšený. Líbilo se mi , že to není jen klasická detektivka, ale je tam více rovin. Líbíl se mi popis prastaré tradice lovů gugů. Bylo to tak reálně vykreslené , že jsem připadal že jsem na tom lovu s hrdiny knihy. Musel jsem se podívat na internet jestli je to postavene na rálných základech a na youtube jsem našel realne video, které popisuvalo a ukazovalu tuto tradici přesně tak jak jak jsem si to představal podle knihy... perfektně popsaná temná atmosféra a drsný život na ostrove Lewis. Doporučuju.

ajasin
13.07.2017 4 z 5

Ano, tak trochu jiná detektivka. K této knize je lepší přistupovat bez jakéhokoli očekávání, jelikož se v ní snoubí několik žánrů najednou. Vyšetřování zločinu, život hlavního hrdiny i jeho vzpomínky na dětství a dospívání. Vše je okořeněno správnou dávkou černého humoru. Na konci celá koncepce knihy dostane smysl i když pro mne byl konec trochu překombinovaný. To ale nic nemění na faktu, že kniha je výborná a skvěle psaná. Fina jsem si oblíbila a rozhodně dočtu celou sérii.

BeaYoris
10.07.2017 5 z 5

Naprosto dokonalá, i když podle mě netradiční detektivka. Byla jsem z ní nadšená!!

simona5r
03.07.2017 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Zpočátku mě kniha nudila, možná to bylo i tím, že jsem čekala detektivku alá Nesbo. Od druhé půlky mě ale kniha pohltila a já si začala poslech užívat.

Melic
19.06.2017 4 z 5

Když otevřete knížku a dáte se do čtení, jste přeneseni na realisticky popsané, temné místo. Žádný charakter není úplně kladný. Důraz je kladen spíše na život hlavního hrdiny než samotné vyšetřování vraždy. Ale je to dobře, mně se četly pasáže z dětství snad lépe než ty aktuální. Osobně bych byl raději, kdyby nedošlo k té zápletce s amnézií (nebudu zde více rozepisovat, ať nenapovídám těm, kdo ještě nezačali číst). I tak je kniha napsána tak dobře, že spadá mezi 4 a 5 hvězd.

Tyet
16.06.2017 3 z 5

Peter May napsal detektivní příběh, ve kterém je spáchaná vražda vlastně nepodstatná. Recenze plýtvaly takovými slovy jako jedinečný, mimořádný, mistrovský a mrazivý, takže jsem do toho šla, naštěstí mám knihu z knihovny, průměrných knih už máme dost. Nejdřív to dobré: knížka se dobře čte, je napínavá a odehrává se v atraktivním prostředí skotského ostrova Lewis a je v ní poměrně pěkně vystižena krajina, šílené počasí i trudný život obyvatel. Jinak je kniha souborem klišé, plná nenápaditých dialogů a plochých postav. Děj je velice předvídatelný a už ve třetině víte, kdo je pachatel. Na konci vám do toho autor ale přimotá pederasta, o kterém jste neměli doposud ani ponětí (alespoň já ne). To je asi tak jediné překvapení z celé knihy. Pokud chcete, aby vám utekla dlouhá cesta, nebo se nudíte v posteli s chřipkou, knížku doporučuju, pěkně odsejpá. Za měsíc ale nebudete vědět, že jste ji četli. Má krásnou obálku.

Leninkka
13.06.2017 4 z 5

Velmi napínavá kniha. Až do konce jsem netrpělivě čekala kdo teda bude vrah. Obě dějové linky (dětství i současnost) mě moc bavily a dobře se propojovaly. Určitě to nebude moje poslední knížka od tohoto autora :)

85098211
08.06.2017 5 z 5

Výborná audiokniha ve vynikající interpretaci Jiřího Dvořáka! Příběh je nejen zajímavý, ale i poměrně spletitý (hlavně vzhledem ke dvěma dějovým liniím), přesto je podán tak, že se v něm neztratíte. Autor nám představuje různé charaktery postav, některé více sympatické, jiné zase méně - tak jak to bývá i v obyčejném životě. Krimi zápletka není právě složitá a připadá mi, že není ani tolik důležitá. Protože mnohem více prostoru než samotný případ dostává vykreslení postav a jejich problémů, popis galské přírody i tamějšího drsného života. Každopádně je to něco, co vás chytne a nepustí až do konce! ;-)

janasim
05.06.2017 5 z 5

Dočetla jsem a rada bych četla druhý díl,ale nemůžu,nemám ho.Tak bych si ráda přečetla jinou knihu nebo si ji alespoň jen vybrala,ale ani to nejde.Stále ve mně duní moře a stále mám strach.Stále cítím to chladnou,temnou a ponurou atmosféru.Tato detektivka,podle mého názoru,nepatří k těm,které zhltnete na jeden zátah.Přemýšlíte a stejně nevymyslíte.Dostane se vám pod kůži a nezapomenete.

Schamila
01.06.2017 4 z 5

První knížka od tohoto autora, tyto knížky mohu - zvláštní prostředí, které dodává příběhu napětí, dětství a současnost, ztráta a nález a trochu toho psycha - tohle je detektivka jak má být, proto s chutí na další knížku - všem doporučuji ....