Skála

Skála
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2584 2584

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse, 2011

Nočnípták
11.05.2018 5 z 5

První díl trilogie z ostrova Lewis. Není to jen detektivka. Je to krásná detektivka. Nebo spíš psychologický román skloubený s detektivním příběhem. Možná i trochu historický román. Je to tohle všechno a ještě o drobet víc.

evka.jurca
07.05.2018 5 z 5

Napínavé a čtivé od začátku do konce. Příběh byl pro mě poutavější o to víc, že jsem měla příležitost zdejší krajinu navštívit.

Rosana
02.05.2018 5 z 5

Skvělá knížka, dobře se čte a je dobře napsaná, což jsem ani nečekala. Na anglické, skotské apod. autory mám totiž svůj názor:-)

sarka45
23.04.2018 5 z 5

Tak tato kniha se mi velice líbila a jistě si přečtu i další od tohoto autora. Líbí se mi jeho jazyk, forma příběhu, atmosféra, propracované charaktery osob. Bavilo mě, jak nás autor nechává napřeskáčku nahlédnout do historie a tak nás po střípcích seznamuje s těžkým osudem hlavního hrdiny. Velice zajímavé bylo i nahlédnutí do těžkého života na Skotském ostrově Lewis, pro nás vcelku nepředstavitelného. Země bez lesů? Strašná představa. Možná někomu může přijít příliš podrobné a zbytečně rozvleklé popisování lovu ptáků na Skále, ale vlastně do příběhu patří, protože jasně vystihuje charaktery těch, kdo to každoročně vydrží, a tím vysvětluje, že se mohlo stát, to, co se stalo. Poslouchala jsem jako audioknihu v podání pana Jiřího Dvořáka a všem doporučuji, je to nádherné zpracování.

KvF
09.04.2018 4 z 5

Kdybych mohla dát 4,5 hvězdičky, tak je dám. Pro mě velmi čtivá kniha, která pohltí hned od začátku. Detektivka s psychologicky precizně vykresleným příběhem několika postav, barvitými popisy míst, kam bych se snad i ráda vydala. Zkrátka určitě stojí za přečtení, mínusem je pro mě jen trochu hůře stravitelný dějový zvrat v závěru.

AlenaF
06.04.2018 5 z 5

Velmi sugestivní kniha. Velmi se mi líbila, čtenářský zážitek.

irskádívka
28.03.2018 5 z 5

Velice zajímavá kniha, která navzdory mohutné reklamě (která knihy děsně kazí) více než předčila mé očekávání.
Trochu detektivní příběh, hodně hledání sama sebe, vzpomínání na to, kým jsme byli, co nás dovedlo tam, kde jsme. Přesto kniha není sentimentální, ani zbytečně rozvleklá a přesto, že je oficiálně prezentována jako detektivka, není zbytečně brutální.

Strnady095
17.03.2018 4 z 5

tvářilo se to jako detektivka, ale bylo toho o hodně víc...a o hodně detektivky méně...parádní zážitek

oskli
11.03.2018 5 z 5

Úžasná kniha! Naprosto mě pohltila atmosféra ostrova, kdy si člověk během čtení vzpomínek hlavního hrdiny dokázal všechno představit naprosto živě. Skoro cítil i ten chlad a vlhkost, slyšel ptáky na útesech... Zvrat v závěru knihy sice nezapadl úplně hladce (aspoň pro mě), ale ani to nemění nic na mém celkovém pocitu z knihy. Rozhodně jdu pokračovat dalšími díly.

Fondis
08.03.2018 5 z 5

Tuhle knihu jsem otevřel na doporučení kolegy a kamaráda. A když jsem mu dnes vyprávěl dej knihy, aby se mu to trochu ozivilo, podruhé jsem si byl jist, že je ta knížka proste boží. Skvela ve všech ohledech....Doporučuji.

musska
04.03.2018 5 z 5

Velmi působivé čtení, posledních sto stránek se četlo jedním dechem...abych už už věděla, co se to vlastně semlelo...prolínání dvou časových rovin i jiné formy vyprávění byly super a skotská ponurá příroda..i tak bych se jela mrknout :)

Standa24
02.03.2018 4 z 5

Ponurý román o dávné vině a trestu, který se odehrává v drsném prostředí ostrova Lewis. V knize se neustále prolínají dvě dějové linie - minulost a přítomnost. V příběhu nejsou žádné nečekané zvraty, ale postupné odkrývání trpké minulosti je klíčem k pochopení toho, co se hlavnímu hrdinovi děje v současnosti.

MV111
28.02.2018 4 z 5

Všechno už bylo napsáno. Za mě spíš dobrý místopisný psychologický román s kriminální zápletkou než detektivka. Každopádně jsem ráda, že jsem nádherné Skotsko zažila dřív, než jsem knížku přečetla, teď by se mi tam nechtělo :-)

esfinge
25.02.2018 5 z 5

Skala me naprosto uchvatila. Precetla jsem ji jednim dechem a u mne je to jeste umocneno tim, ze miluju Skotsko a skotskou nadhernou krajinu mam prolezlou krizem krazem a tudiz uplne vidim autorem popisovana mista a umim si predstavit chovani a povahy Skotu:))

JAnD
23.02.2018 4 z 5

Ve srovnání s akta Enzo tomu trochu něco chybělo, ale na druhou stranu i přebývalo.
Trochu hůře se mi vnikalo do situace, že autor operuje s nějakými skutečnostmi, které až někdy na dalších stránkách odhalí čtenáři, dvě časové linie a ta minulá na přeskáčku. Další díl ano, ale až za pár týdnů.

Miliarda
07.02.2018 5 z 5

recenze velmi vysoká očekávání a velká část z nich byla naplněna. Mrazivá atmosféra skotského ostrova Lewis, charakterní postavy a dobře strukturovaný děj dělá z knihy jedinečnou záležitost. Ačkoliv mně v první fázi trochu vadilo stálé prolínání časových linek, záhy jsem si na něj zvyknul a ke konci knihy jsem si je již naplno užíval, stejně jako ostatní kladné atributy knihy. Zejména musím ocenit vyprecizované charaktery jednotlivých postav, které jsou lehce uvěřitelné a do knihy skvěle sedí. K duhu jde knize i velice dobře napsaný závěr, se kterým si autor evidentně vyhrál. Celkově se jedná o velice dobrý thriller, který musím ohodnotit maximálním počtem hvězd. Pokud hledáte mrazivé skotské drama, rozhodně nesáhnete vedle když si knihu pořídíte, mě osobně velmi zaujala a už se těším až si přečtu její pokračování. Pokud však hledáte detektivku s překvapivými zvraty a neočekávaným závěrem, doporučuji zvolit knihu jinou, neboť Skála do této kategorie nepatří.

LenkaKa
06.02.2018 4 z 5

Byla to moje druhá kniha od autora a líbila se mi mnohem víc. prolínání současnosti a událostí z dětství a mládí vyšetřovatele Fina mě fakt bavilo.

Caa
05.02.2018 4 z 5

Tahle kniha pro mě byla velkým překvapením. Na první pohled se tváří jako detektivka, ale už ve třetině víte, že čtete thriller. Vyšetřování vraždy je upozaděno a je mu věnováno minimum prostoru. Osou děje je postupné odkrývání Finovy minulosti a jeho vztahů s lidmi z Ness. Je fakt, že těch mrtvých bylo nakonec až příliš a "velké odhalení" na An Sgeiru už bylo celkem zbytečné. Příběh by totiž stejně dobře fungoval i bez něj a nebyl by tak překombinovaný. Ale i tak je to výborná kniha, napínavá, s mnoha zvraty, s nepokulhávající logikou, s barvitým líčením krajiny a prostředí ostrova a naprosto famózním popisem tisícileté tradice lovu guga.

Blahorodi
04.02.2018 4 z 5

První více než půlka knihy byl úžasný čtenářský zážitek, až popis cesty na An Sgeir mi přišel zdlouhavý, bez napětí, bez děje, plný zbytečných popisů. Ve druhé půlce už jsem četl střídavě nadšeně, střídavě méně. I jsem si říkal, jestli těch tragických zážitků není na jednoho člověka až příliš. Konec a pointa v něčem překvapivá a skvělá, v něčem spíš už příliš šroubovaná a přetažená. Trochu zvláštně na mne působilo střídání osob, kdy vzpomínky byly vyprávěny v první osobě, současnost ve třetí.

Petass
23.01.2018 5 z 5

Přečetla jsem Skálu za dva dny. Fin je sympaťák, chvílemi jsem měla pocit, že jsem na tom malém ostrůvku s ním. Kniha Vás skvěle vtáhne do prostředí i děje. Během čtení jsem byla nadšená, hned jsem přemýšlela nad pokračováním a že si ho musím pořídit... ale po dočtení... já Vám nevím... Po všech těch nadšených komentářích jsem čekala ještě něco navíc. Ano, je to skvělá detektivka, ale kdyby mě minula, asi by mi nechyběla. Ovšem přiznávám, že tento žánr mě poslední dobou moc nebere. Celé šílenství po severských detektivkách mě nějak minulo. Pár jsem jich přečetla, ale fanda nejsem. Abych byla spravedlivá, dávám 5 hvězd. A pokračování určitě někdy přečtu...