Skála

Skála
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2556 2556

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

mekkejla
13.09.2018 5 z 5

Trochu jsem se bála, jestli přes vysoká očekávání nebudu zklamaná, ale opak byl pravdou. Je pravda, že hlavní hrdina zažil vše, co se může v životě pokazit a možná i něco víc, takže už to mohlo působit neuvěřitelně, ale svým způsobem to patří k žánru. Mrazivý thriller přece nebude protkán šťastnými náhodami. Rozuzlení bylo zajímavé, rozhodně mě nenapadlo. Těším se na další díl.

lampernaqui
03.09.2018 4 z 5

Tohle byla výborná záležitost, které chybělo už jen kousek k pěti hvězdám. Už dlouho jsem nezaregistroval tak dobrý popis prostředí a atmosféry. Tady jsem četl a zároveň jsem se procházel po depresivním ostrově, kde je vyšetřování lehce odsunuto na druhou kolej, ale vůbec mi to nevadilo. Všechno plyne pomalu, střídáme přítomnost s minulostí a vše nakonec zajímavým způsobem zapadne do sebe. Zážitek umocněn, když jsem se na výlet za lovci guga vydal ve chvíli, když byla venku bouřka a já si mohl užívat ke čtení dvanáctiletou lehce rašelinnou Bowmore.

JustWomen
27.08.2018 5 z 5

Tak to vyšetřováni vraždy byla jen okrajová záležitost, převažovaly nádherné popisy ostrova Lewis, historie, vztahy, ale bylo to krásné, originální, mělo to zvláštní atmosféru, doporučuji.

Evaho73
23.08.2018 5 z 5

Kvalitné spracovanie detektívneho románu, ktorý čitateľom odkrýva temné stránky ľudského bytia.
Autor excelentne vyprofiloval charaktery všetkých postáv a ukážkovo zachytil ponurú atmosféru ostrova Lewis, dejiska príbehu, ktorý zároveň uviazol v akomsi stratenom časopriestore medzi starobylými zvykmi a moderným svetom.
Hlavný hrdina sa zároveň s návratom na ostrov po dlhých rokoch, vracia aj späť do svojho detstva a mladosti.
Svoju minulosť konfrontuje so svojim životom, kde sa čitateľom postupne odkrýva určitá pararela s prípadom, ktorý vyšetruje.
Chválim aj nemenej vydarené opisy prostredia, ktoré rovnako prispievajú ku kvalitnému čitateľskému zážitku...

Odporúčam !!!

january
18.07.2018 3 z 5

Jedna z mnou nejrychleji přečtených knih, tak čtivě napsané to bylo! Děj se odehrával v úžasném prostředí, až mě detektivní linka přestala zajímat a chtěla jsem vědet víc o životě na ostrově Lewis. Jediný problém mám v tom, že mně Fin - tedy hlavní postava - přišel jako pěkný blb (jak by řekla Marseili - mizera), a přemíra šokujících odhalení na posledních stranách mi přišla už přitažená za vlasy.

E.lisabeth
12.07.2018 4 z 5

Cekala jsem neco mnohem vic detektivniho, nekolikrat behem cetby knihy jsem si rekla, ze uz by to chtelo nejake to vysetrovani...stale jen vzpominky, vypraveni...ale docetla jsem rychle a vlastne me to bavilo:-)

jaroiva
03.07.2018 5 z 5

Tohle bylo ale sakra dobré! Nejdřív mě bavilo jen to líčení událostí minulých (možná mi bylo bližší díky ich formě vyprávění) a současnost mě až tak nebrala. Připadalo mi to rozvláčné a některé informace že jsou zbytečně natahované. Jak se to ale začalo časově sbližovat, nabralo to pěkné grády. Poslední čtvrtinu knížky jsem hltala už stylem "nejím, nespím..."
Skvěle vykreslená psychologie postav a jak jsem zjistila, ty "zbytečné informace" nebyly až tak navíc, jak to původně vypadalo.
Obzvlášť se mi líbí, že postavy nejsou černobílé. Není tu jasně zlých nebo jasně hodných postav. Při hlubším zamyšlení je i lehce sporné, kdo je tady skutečný viník a kdo oběť.

Hihla
30.06.2018 4 z 5

Pro mne až moc ponuré místo a osudy. Osoby nešťastné, kombinace všeho co se v životě může pokazit a zpětný pohled na promarněné životy. Pachatele jsem tipnul dobře, přesto konec napínavý a čtivý. Další díl? Nevím...

Knižní střípky
28.06.2018 5 z 5

Konečně přišla na řadu má první kniha od pana Maye. Ze všech stran již několik let slýchám, jak je tato trilogie skvělá. A po přečtení prvního dílu musím souhlasit. Autorovi se podařilo věrně vykreslit atmosféru tohoto nádherného ostrova, hned bych se tam jela podívat. Dívala jsem se na internetu na fotky a ty mi také krásně dokreslily děj. Spolu s hlavním hrdinou Finem se vracíme na ostrov, kde strávil dětství a odkud před osmnácti lety odešel žít jinam a vracet se neměl v plánu. Ale musel. Vyšetřování vraždy, které ho zde zpět zavedlo se pro něj stane hodně osobní záležitostí, oběť samozřejmě znal. A to ještě netuší, co vše ho na ostrově čeká....už se těším na další díly.

cadic
25.06.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem si koupil na doporučení a popravdě nemůžu říct, že to je skvělá detektivka, něco už mám načteno a zápletka celkem byla dobře čitelná dopředu.
Ale musím uznat,že je to skvěle napsáno a přečetl jsem to jedním dechem a pak si šel koupit zbytek trilogie. Za mě super

ryzskej
21.06.2018

Kniha má vlastní atmosféru. Autor se někdy až zbytečně rozšafně věnuje vedlejším věcem, takže někomu může přijít kniha zdlouhavá. Za mě OK :)

TaLu
19.06.2018 5 z 5

Setkání s novým autorem.
Příběh mě zaujal od prvních vět. Odvíjí se ve zdánlivě pomalejším rozjezdu, aby s přibývajícími slovy, nabýval na vnitřní dynamice.
Vyšetřovatel se po prožité osobní tragédii vrací na ostrov Lewis, kde prožil dětství a dospívání. Postupně se díky jeho vzpomínkám, jež jsou zařazovány do děje, čtenář dozvídá stále více podrobností ze života obyvatel, rodin, jednotlivců i hlavní postavy. Z celého děje vstupuje do čtenáře, jež se stává doslova svědkem zprostředkovaných osudů, melancholie, jež houstne až po únosnou mez.
KOLIK těžkostí člověk vydrží ?
Nakolik ho poznamenává dětství a bezútěšná situace?
Je možné uniknout své minulosti, nebo je zapotřebí se jí postavit čelem?
Přetrvají dětská přátelství ?
Je lepší v Boha nevěřit, než věřit v jeho pokřivený obraz ?
Zarazila mě připomínka toho, jak bezprostřední, ale i kruté dokáže být společenství spolužáků. Myslím, že u čtení mnohý z nás vzpomene na střípky toho, co si nosíme v sobě, jako zbytky rozbité nádoby příběhů školních let.
Tolik očekávání.
Tolik nenaplněných snů.
A k tomu všemu popis dnů, které každý rok podstupuje část obyvatel - lov ptáků na nepřístupné, nehostinné Skále, kde platí : "CO se na Skále stane, to tam také zůstane!"
....."čím to mohlo být, že člověku ten autobus tak nějak ujel, zahořklý neúspěchy a zastrašený upachtěným plahočením vstříc nejisté budoucnosti. Všechny dětské sny se navždy ztratily jako slzy v dešti."
Velmi se těším na pokračování a zároveň se ho obávám číst, protože netuším, jak by se mohlo vyrovnat tomuto jedinečnému vyprávění.
Doporučuji všem, kdo neuvíznou v melase melancholie, ale najdou v sobě vždy vůli bojovat za život.
Vyšetřování vraždy je jen kulisou příběhu samotného.

Radek2107
07.06.2018 5 z 5

Od Petera Maye jsem jako první četl Ostrov Entry. Kniha se mi moc líbila. Do rukou se mi dostala první kniha z jiné trilogie, a to Skála. Tuto knihu jsem doslova zhltnul, kriminální případ je tu v ústraní, vyprávění Fina o slastech i strastech žití na Hebridech v popředí. S hlavním hrdinou jsem se dokázal téměř od začátku sžít. S klidným svědomím dám 5 hvězd.

Mindy
06.06.2018 5 z 5

Tak tohle se mi líbilo. Vyšetřování vraždy nebylo prioritou, tou byl příběh hlavního hrdiny, kterého si oblíbíte. Do toho ponurá nálada ostrova, kde se zastavil čas. Střídání minulosti se současností bylo fajn. Moc dobré.

Chesterton
23.05.2018 4 z 5

Kdepak. Detektivní zápletka vyřešena, avšak daleko víc (zejména v podání interpeta audioknihy) šlo téměř o antické drama. Síla lží, zbabělosti, přetvářky a falešných pravd jen umocní každé zlo a neodpuštění.
Silný příběh možná až příliš. Asi nejsem úplně příznivcem pro mne až vykalkulované dramatičnosti a nadužívání citlivého tématu, které je hlavním motivem knihy. Pro mě autor až příliš pracuje se silnými emocemi čtenáře.
Avšak další knize asi neodolám.

Chesterton
19.05.2018 4 z 5

Poslouchám audio. Po Ostrově Entry a bohužel také Výjimečných lidech můj třetí May.
Celkem dlouho jsem byla na rozpacích, zda se přidat k chvále a nadšení. Pro mne až příliš psychologické - obzvláště v perfektním podání "charismatického" hlasu Jiřího Dvořáka!! Také trochu vnímám podobnost určité "šablony". Je strašně znát, že autor se živil jako scénárista a dokáže si čtenáře omotat kolem prstu stejně jako diváka!!
Vždy mě štvalo střídání časových rovin. Avšak myslím, že mi nezbývá než se přiklonit k názoru většiny. Zejména hlavní téma knihy - ostrovní mentalita, strach z Boha (falešný), drsná příroda, mentalita venkovského člověka, porovnání s městem v postavě detektiva . . . . je toho víc a nemá to chybu!
Opravdu přirovnání k velkému anglickému románu 19.století nepokulhává.
Detektivka se sice zatím trochu vytratila, ale pevně věřím, že ve finiši se opět dostaví v plné parádě.

Nočnípták
11.05.2018 5 z 5

První díl trilogie z ostrova Lewis. Není to jen detektivka. Je to krásná detektivka. Nebo spíš psychologický román skloubený s detektivním příběhem. Možná i trochu historický román. Je to tohle všechno a ještě o drobet víc.

evka.jurca
07.05.2018 5 z 5

Napínavé a čtivé od začátku do konce. Příběh byl pro mě poutavější o to víc, že jsem měla příležitost zdejší krajinu navštívit.

Rosana
02.05.2018 5 z 5

Skvělá knížka, dobře se čte a je dobře napsaná, což jsem ani nečekala. Na anglické, skotské apod. autory mám totiž svůj názor:-)

sarka45
23.04.2018 5 z 5

Tak tato kniha se mi velice líbila a jistě si přečtu i další od tohoto autora. Líbí se mi jeho jazyk, forma příběhu, atmosféra, propracované charaktery osob. Bavilo mě, jak nás autor nechává napřeskáčku nahlédnout do historie a tak nás po střípcích seznamuje s těžkým osudem hlavního hrdiny. Velice zajímavé bylo i nahlédnutí do těžkého života na Skotském ostrově Lewis, pro nás vcelku nepředstavitelného. Země bez lesů? Strašná představa. Možná někomu může přijít příliš podrobné a zbytečně rozvleklé popisování lovu ptáků na Skále, ale vlastně do příběhu patří, protože jasně vystihuje charaktery těch, kdo to každoročně vydrží, a tím vysvětluje, že se mohlo stát, to, co se stalo. Poslouchala jsem jako audioknihu v podání pana Jiřího Dvořáka a všem doporučuji, je to nádherné zpracování.