Osvícení

Osvícení
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36472/bmid_osviceni-osviceni-6LD-36472.jpg 5 4286 4286

Osvícení série

Hotel Overlook je považován za nejkrásněji položené horské letovisko na světě, ale nový zimní správce Jack Torrance, jeho žena Wendy a jejich pětiletý syn Danny v něm spatřovali víc než jeho krásu. Jack viděl v Overlooku příležitost, zoufalý způsob, jak uniknout životní smůle a zoufalství, Wendy zase kýženou samotu, která by mohla být poslední příležitostí k zachování narušené rodiny a Danny? Danny, požehnaný i prokletý náhlým osvícením, darem předvídavosti, viděl věci, které přesahovaly chápání malého kluka. Ve sto deseti prázdných pokojích Overlooku viděl skryté zlo, které číhalo jen na ně...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Shining, 1977

Maus
11.02.2016 3 z 5

Miluji Kinga a jeho knihy, bohužel kniha Osvícení mě zaujala zatím ze všech přečtených knih nejméně. Knížka je pěkně napsaná, příběh je taky pěkně vymyšlený, ale sama nevím proč, už bych si ji znovu přečíst nechtěla...

danny_21
08.02.2016 4 z 5

Nadprůměr Kingovy tvorby, a jeden z mála příkladů, kdy Vám fyzickou představu postavy neurčí Vaše fantazie, ale démonický Jack Nicholson ve filmovém ( ne tak povedeném ) Kubrickově zpracování. Véééndy, Danny, Overlock a hlavně REDRUM ( DROM ) se zapsali tučně do mé paměti, tolik opěvovaná Kingova psychologie postav zde podaná nad míru dobře - 80 %

Viky007
05.02.2016 5 z 5

Naprosté psycho! King je totální magor, ale to je o něm všeobecně známo. Nejspíš díky tomu dokázal napsat tak úžasné dílo. Ale co vám budu povídat, byl to nápor na psychiku. No jo, jsem holt chorobný strašpytel. A to čtu Kinga... jak logické.

Odmaskujte se! Odmaskujte se! Odmaskujte se!

dva.v.1
04.02.2016 4 z 5

mistrovské dílo !!
i když vzhledem k superlativům tady napsaným tak trošku zklamání.

hanka616
02.02.2016 4 z 5

Pěkné počtení. Příznivce Kinga rozhodně nezklame.

premacech
27.01.2016 5 z 5

Když jsem ji četl poprvé, nezačetl jsem se. Podruhé také ne, ale napotřetí po 20-ti letech ano. Brilantní kousek! Overlooku, jsem rád, že to s tebou dopadlo tak, jak dopadlo. 95%

orinka3
23.01.2016 5 z 5

Pro Polinea: já jsem starší ročník než ty (tipuju), ale bála jsem se taky. Četla jsem jen doma, ve společnosti, sama bych byla dost vyplašená.

Polineus
23.01.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl, i když jsem zatím moc knih nepřečetl. Moje v pořadí druhá kingovka, první knížka co jsem od něj četl byl Lunapark. Tady jsem čekal větší množství originality, které se dostavilo.Trochu mě štve, že jsem některými strašidelnými pasážemi proplouval v autobuse. Jinak jsem se co nejvíce snažil číst večer v pokoji pro co nejlepší atmosféru - a jako že jsem se vážně bál. Člověk, než začne číst první horor, který doopravdy za něco stojí, si říká, jak ho asi kniha může vyděsit? Tady to funguje úctyhodně.

Romanka89
14.01.2016 5 z 5

Podobně jako třeba u Mechanického pomeranče jsem viděla nejprve film od Kubricka. Až po té jsem objevila knihu, a jsou to dvě samostatná díla, která bych si nedovolila porovnávat. Je jasné, že v knize je toho víc, ale myslím že to není tak podstatné, viděla jsem i jiné zpracování, asi třídílné, kde se to podle mne více drželo knihy, ale pokulhávalo zpracování, bylo to prostě béčko. Každopádně kniha je jedna z mých nejoblíbenějších od Kinga.

8Martin
02.01.2016 5 z 5

Z knihy jde opravdu strach, ale nutí vás to pořád číst dál a dál. Užasné čtení.

sackettboy
30.12.2015 5 z 5

Skvelá kniha 668 strán som prelúskal za 5 dni i pri nepriaznivých okolnostiach pre čítanie. Aj keď som si tak nejako ten koniec predstavoval u Kinga si človek nemôže byť ničím istý. Román bol tak skvelý, že ma láka filmové spracovanie z 80-tých rokov.

TheKing
28.12.2015 5 z 5

"Páni!", slovo které bylo první a poslední na dlouhou dobu, co jsem vyslovila, když jsem knihu dočetla. Než jsem ji začala číst, tak jsem si říkala, že je určitě hodně přeceňovaná, ale... Fu, je to vážně skvělé čtení. Nedokázala jsem se od knihy odtrhnout a po dlouhé době nečtení, jsem ji překvapivě přečetla za dva dny. I teď mám smíšené pocity. Kniha mě dokázala vystrašit, neuvěřitelně pobavit, donutila mě přemýšlet a na konci jsem si i pobrečela. Prostě kniha jak má být! Zkrátka: nejděsivější, nejpropracovanější kniha vůbec (teda, co jsem zatím četla) ať už od Mistra Kinga nebo ne. Jedině doporučuji! Podle mne, kdo tu knihu nečetl, velmi prohloupil.

Eigis
25.12.2015 5 z 5

Jak je u pana Kinga dobrým zvykem, má i v této knize výborně zvládnutou psychologii postav, což ve spojení se slušným námětem a napínavým dějem dává dohromady velmi kvalitní literární počin.

Kamienkova33
23.11.2015 5 z 5

Také skvelé, ako len King môže napísať :-)

Shock
19.11.2015 4 z 5

Film se mi libí, viděl jsem ho aspoň třikrát a konečně jsem se dokopal k přečtení předlohy. Kniha mi připadá hodně rozvleklá, je zde hodně vzpomínání a náhledů do psychologie postav. Než se vůbec dostanou do Overlooku a začne se něco dít, tak už jste v půlce knížky. Díky tomu jsem ji několikrát odložil než jsem ji konečně dočetl. Druhou půlku už jsem přečetl jedním dechem při občasném mrazení v zádech. Film není přesnou kopií knihy, takže určitě má smysl si ji přečíst. V porovnání s filmem má kniha mnohem lepší konec.

orinka3
14.11.2015 5 z 5

Bylo by nošením dříví do lesa opakovat, co už napsali čtenáři přede mnou. Mimořádně povedená kniha, která je podle mě na stejné úrovni s kultovním To. Ostatně, myšlenku z To nacházím i u Osvícení - zhmotněné Zlo ničí hrdiny knihy se stejnou krutostí. Napínavé, psychologicky výborně zpracované. Jednička s hvězdičkou. Ne všechny knihy pana Kinga se mi tolik líbily, jsem ráda, že jsem narazila na tuhle. Čtu ji až po knize Doktor Spánek a i ta je výborná.

Majkrofon
02.11.2015 5 z 5

I keď vyše 600 strán nie je ani trochu málo, tak som ich dokázal prečítať až neuveriteľne rýchlo. Jedna z najlepších Kingoviek čo sa mi zatiaľ dostala do ruky. I keď som už videl film od Kubricka, tak ma to bavilo ako keby som do tohto príbehu išiel ako úplný nováčik (apropo, Kubrick veľa vecí pomenil). Výborný psychologický horor.

veronika5179
29.10.2015 3 z 5

Tato kniha mi byla doporučena jako jeden z nejlepších hororů. No, bála jsem se asi tak 2 odstavce a to ještě jen proto, že jsem strašpytel. Jinak naprostý průměr, místy až groteskní a trapný. Nechápu, jak může mít takový ohlas. Předvidatelná od samého začátku do konce.

jakafe
06.10.2015 3 z 5

Očekávala jsem od toho víc. Osvícení mělo silnou atmosféru děsu opuštěného hotelu, rozkrývání uvažování a motivů jednání jednotlivých postav, i geniální vyprávění a děj samotný, ale nějak jsem na konci byla zklamaná. A to jsem knihu četla o samotě převážně na chatě, kde v noci praskající dřevo obložení skýtalo ty pravé kulisy. Mnohými je Osvícení považováno za vrchol Kingovy tvorby, literárně je to jistě výborné, ale u jiných jeho hororů jsem se fakt bála, proto hodnotím 3 *.

Ruzaaa
29.09.2015 4 z 5

Kniha se skutečně četla sama, zvládla jsem ji za tři dny. Místy to bylo skutečně děsivé, ale nejvíc na mě zapracoval pokoj číslo 217 a jeho obyvatelka. Knihu bych zařadila jako klasiku hororoveho žánru a je téměř povinnost si ji přečíst.