Osvícení

Osvícení
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36472/bmid_osviceni-osviceni-6LD-36472.jpg 5 4286 4286

Osvícení série

Hotel Overlook je považován za nejkrásněji položené horské letovisko na světě, ale nový zimní správce Jack Torrance, jeho žena Wendy a jejich pětiletý syn Danny v něm spatřovali víc než jeho krásu. Jack viděl v Overlooku příležitost, zoufalý způsob, jak uniknout životní smůle a zoufalství, Wendy zase kýženou samotu, která by mohla být poslední příležitostí k zachování narušené rodiny a Danny? Danny, požehnaný i prokletý náhlým osvícením, darem předvídavosti, viděl věci, které přesahovaly chápání malého kluka. Ve sto deseti prázdných pokojích Overlooku viděl skryté zlo, které číhalo jen na ně...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Shining, 1977

LucieRossi
04.05.2015 4 z 5

Skvělá kniha, výborně se četla.

kateeljackson
02.05.2015

Toto je mistrovské dílo co nemá obdoby. Ze začátku jsem se sice trochu nudila ale konec stál opravdu zato.

Terva
19.04.2015 5 z 5

Stephen King napsal v roce 1977 knihu, která vstoupila do dějin jak hororu knižního tak hororu filmového.
V roce 1980 natočil Stanley Kubrick podle této knihy film a do hlavní role Jacka obsadil Jacka.
Jack Nicholson je nezapomenutelný a obrázek z VHS a DVD kde kouká dírou ve dveřích zná snad každý.
Teď po 36-ti letech napsal Stephen King knihu, která nese název Doktor spánek.
Je to pokračování již zmíněného Osvícení.
Pro pořádek jsem si nejprve přečetl knihu první, podíval se na film a hned se pustím do knihy druhé.
Knihu Osvícení pan King věnoval Joemu Hillovi, což je jeho syn,
který do dnešní doby napsal již čtyři knihy, několik povídek a věnuje se i komiksu.

Pár citátů z Osvícení:

Bylo deset hodin. Byt byl naplněný předstíraným spánkem.

Podvědomí k nám nikdy nemluví literárním jazykem.

Do tvého tatínka vnikl hotel!!

kiki11
31.03.2015 5 z 5

Bezesporu jedna z nejvydařenějších kingovek. Přečetla jsem to jedním dechem. Super nezapomenutelný zážitek!

dominik123
11.03.2015 5 z 5

Osvietenie má vlastne všetko čo má strašidelný horor mať. Ale musím poznamenať že pri niektorých kapitolách som sa trošku nudil. Začiatok bol taký nemastný, neslaný, ale postupne napätie narastalo až skončilo vo fantastickom, závere knihy.Určite je kniha o dosť inakšie dielo ako Kubrickov film. Výsledný verdikt nie je úplne stopercentný. Dal by som tak 95 percent. Zvyšných päť percent by som strhol za až prílišnú jednoduchosť a občas aj predvídateľnosť, deja. Moje výsledné hodnotenie síce nie je úplne stopercentné, ale aj napriek tomu si túto knihu prečítajte. Ale musím vás varovať, atmosféra tejto knihy,nie je pre slabšie povahy.

demlice
09.03.2015 5 z 5

Tuhle knihu jsem musela číst pouze ve dne. Večer u lampičky jsem na to neměla! U Kinga obdivuju, jak dokáže pracovat s psychikou hlavních postav. Ježkovyvoči! Vždyť já jsem začala být paranoidní stejně jako rodina Torranceových! Už jen ta myšlenka toho, že každý hotel má své duchy, byla parádní. A že tenhle jich měl požehnaně! Líbilo se mi, jak "osvícení" probíhalo. Vůně pomerančů... Musím si příště v obchodě dávat pozor ;-)
Opět nezklamal!

Fairiella
05.03.2015 5 z 5

Srovnám-li knihu s filmem, musím dát za pravdu Kingovi. Jack se v ní zblázní opravdu o dost "přirozeněji" a taky má jeho šílenství víc rozměrů. Je tu víc znát, jak ho Overlook dostal do své moci. Na některých stránkách cítíte, že je hotel opravdu živý. Jackova žena navíc nepůsobí tak "nablble" a hystericky jako ve filmu. Závěrem jen tolik. Ta keřová zvířata. Už nikdy nebudu věřit živým plotům, sochám a podobným zdánlivě nehybným věcem!

Grety
03.03.2015 4 z 5

(SPOILER) Každý hotel má jeden nebo dva stinné kouty, hotel Overlock je jiný, je to jeden obrovský stín. Drom pohání opilce k nadlidským výkonům a čtenář nezůstává jen u textu, ale má i vlastní fantazii a ta knize dodává ještě větší náboj. Mám ráda happyendy, takže konec mě nezklamal, ale některé pasáže mi přišli příliš dlouhé, proto to hodnocení.

Kiť Kať
25.02.2015 5 z 5

Kingu, tys mě dostal... Asi tak prvních sto až sto padesát stránek jsem si říkala: "Hm, nic moc, vcelku nuda.", dalších sto padesát stránek jsem si říkala: "Hm, už se to trochu rozjíždí, to už musím dočíst, když jsem za polovinou." a posledních sto stran... "Wow, Kingu, to bylo počteníčko!". Ano, začátek pomalejší, ale i kdyby se všechno mělo odehrát na posledních deseti stránkách knihy, tak to stálo prostě za to. Deskripce vyhrocení konečné situace mě prostě pohltila. A to, že i v poslední žhavé chvíli na sebe hotel Overlook nenechal zanevřít a téměř jsem se lekla, že není všem mrtvým konec... prostě čest mistrovi. Možná je má reakce přehnaná, ale myslím, že po vcelku nudném a nic neříkajícím dočtení Kingova "veledíla" Cell byla nevyhnutelná.

Dobře ty, Kingu :).

Renatecka
24.02.2015 4 z 5

Velmi hezky napsané, King je prostě "king". Námětem mi trochu připomněla film 3:15 zemřeš. Doporučuju přečíst.

honzik4422
22.02.2015 5 z 5

Jedno z nejlepších děl od mistra. Super horor s výbornou atmosférou.

Medojed
05.02.2015 5 z 5

Skvělé čtení!

tichackova.h
23.01.2015

Knihu jsem (ostatně jako většinu knih) přečetla celkem rychle...což samo o sobě může vnitřně automaticky znamenat, že mě chytla. Každopádně jsem narazila na pár pasáží u kterých jsem se trochu nudila, zárovaň pak na pasáže, které mě naopak naprosto dostaly. Co se týče filmu - toho s J. Nicholsonem, tak ten je supr, ta podivná atmosféra "prázdného" hotelu, kde stejně přemýšlíš, kdy se za rohem někdo objeví (a že objeví) je neskutečná...a hlavně, Nicholsonovi to prostě sedlo.

martunka
11.01.2015 5 z 5

Osvícení mám hodně ráda jako knihu i jako film. Myslím si, že tohle se Kingovi opravdu povedlo. Ráda jsem se při četbě nechala děsit.

MichelleKing
27.12.2014 5 z 5

OSVÍCENÍ......moje první ''osvícení'' bylo to zfilmováné s vynikajícím Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Po několika letech jsem si řekla, že bych si mohla prečíst předlohu k tomuto filmu. Knižní zpracování bylo také absolutně úžasné i ( nečekaně ) malinko odlišné. Osvícení patří do mých TOP 10 by STEPHEN KING.
Pro zklamané čtenáře tohoto titulu doporučuji podívat se na film.
Určitě změníte názor a rádi si legendarní OSVÍCENÍ přečtete znovu.

Martyska
22.12.2014 3 z 5

Zo začiatku vyzerala veľmi pozoruhodne, avšak celkový dej a koniec mi také už neprišli.Od konca som čakala viac. Nepopieram, že King má schopnosť zaujať čitateľa, ale mňa zaujalo len to, ako opíše daný moment. Keďže je to horror čakala som, že sa budem báť, ale naopak. Horrorové mi to prišlo moc málo a pri niektorých pasáž priam nudné. Knihu som ale zvládla a dočítala dokonca. Ide sa na film.

tweed
29.10.2014 1 z 5

Můj druhý King, který mě přesvědčil o tom, že King prostě nebude můj šálek čaje. Postavy mi přišly otravné, děj víceméně průhledný, styl psaní nudný a děs se ke mě nedostavil.

themarksokol
27.10.2014

Nebyla špatná, místy mě moc nebavila, ale začetla jsem se a dokončila ji! :)

Toomm
24.10.2014 3 z 5

Paradox jako hrom. Ačkoliv je tohle kniha která mě přivedla ke čtení Kinga, zároveň je to právě kniha která mě skoro nebavila a měl jsem problém ji dočíst. Znám film od Stanleyho Kubricka a ten považuji za vůbec možná nejlepší zpracování knižní předlohy, byť je velmi odlišné od knižního originálu. Osvícení mi přišlo táhlé a ta všude vychvalovaná atmosféra na mě neolehla. Škoda. 50%

Séboun
22.10.2014 5 z 5

Naprostá bomba. Četl jsem v češtině a v němčině a v obou jazycích to prostě má grády. Jack je jedna z nejlepších literárních postav vůbec.

5/5