Papírová města

Papírová města
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230528/bmid_papirova-mesta-230528.jpg 4 3742 3742

Po úspěchu románů Hvězdy nám nepřály a Hledání Aljašky vychází nyní v českém překladu další dílo veleúspěšného autora Johna Greena, který si i u nás bleskurychle získal početný fanklub. Hrdinou je Quentin Jacobsen, normální, tak trochu bojácný kluk, který má od dětství rád nespoutanou Margo. Ta mu pak jednoho dne nečekaně zaklepe na okno a vtáhne ho do podivuhodného dobrodružství. Když dívka další dny ve škole chybí, Quentin začne pátrat a brzy si uvědomí, že pro něj zanechala určité stopy. Znal vlastně Margo? A co jsou papírová města, s nimiž se nyní stále setkává? Oblíbený autor přináší brilantní příběh nabitý upřímnými emocemi, který nenechá čtenáře chladným.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Paper Towns, 2008

Petra17
09.10.2015 4 z 5

Kdyby celá kniha byla tak napínavá jako posledních 80-100 stránek, dostala by kniha 5 hvězd, takto jen 4. Je to příběh, který rozhodně stojí za přečtění. Musí se u něj přemýšlet, takže není moc vhodný do vlaku nebo autobusu, kde je rámus. Líbila se mi postava Margo, taková trošku rebelka, se kterou jsem se rychle ztotožnila a toužila po jejím objevení :) Jestli někdo váháte, určitě jděte do toho a přečtěte si tuto knížku :) J.Green je velice vtipný :)

Lamanai
07.10.2015 5 z 5

John Green je skvělý vypravěč. Mně se to líbilo i jako dospělému. Jasně, že tam už není, jestli z některých těch ideálních představ náctiletí v knize vyrostou. Ale právě proto! Je to především příběh o úžasném přátelství mladých lidí, kteří se vždy podpoří a nenechají ve štychu. I kdyby to byla jen pohádka, je to krásný! Líbily se mi slovní hry a přestřelky protagonistů, i když bych je možná čekal spíše od lehce starších lidí (osobně jsem v životě potkal jen několik lidí, se kterými se dalo takto jazykově blbnout a popustit uzdu fantazii). Mám rád Greenovy neotřelé příměry, jeho skvělou práci s rekvizitami materiálními i myšlenkovými (papírová města), práci s tajemstvím a napětím (hledání Margo, minidetektivka), jazyk, víru v dobro. A že je to trochu naivní (počestní teenageři a absolutní nezájem rodiny i detektiva Margo hledat, díky kterému mohl příběh vzniknout)? Už jsem viděl i mnohem hloupější nadsázku v daleko opěvovanějších dílech. Skvěle jsem se bavil, smál jsem se a také jsem býval posmutnělý. Green mi daroval tyhle čtenářské emoce a já mu za to děkuji pěti hvězdičkami. (aktualizace 10.10.: zkusili jsme se podívat na film a byli jsme hodně zklamaní, ani jsme to nedokázali dokoukat. Důvody můžeme rozebrat někde nad šálkem kávy, ale plyne z toho - přečtěte si to! :-)

tynka65
07.10.2015 4 z 5

Hltala jsem a čekala na objevení Margo ... ;)

Jekysek
07.10.2015 3 z 5

Původně jsem byla rozhodnuta nepodlehnout "Greenománii", ale tuhle knihu jsem dostala k narozeninám. A tak, napůl ze vděčnosti, napůl ze zvědavosti jsem se dala do čtení.
Začátek se mi líbil nejvíce, seznamování s postavami a poté noční akce s Margo - to mě vážně bavilo.
Po jejím zmizení mě u příběhu držely vlastně jen stopy, které zanechala. Quentinovy vztahy s přáteli, rodiči, škola, párty, a tak dál ,šlo mimo mě. Nejspíš to bude tím, že jsem zvyklá na fantasy a románky young adult mě zkrátka neberou.
Každopádně jsem ráda, že jsem se k něčemu od Greena dostala...

Maysonnie
06.10.2015 4 z 5

Tahla knížka je na dlouhou kapitolu, řekla bych :)
Knížku jsem si koupila proto, že jsem si chtěla přečíst něco od toho slavného Greena. No, musím říct, že na to co jsem slyšela co je to za skvělého a světoznámého spisovatele, jsem čekala trochu víc. Knížka se mi četla velmi dobře, ale stejně mi to pořád připadá jako takové průměrné psaní... Nic extra.
No co se týče děje, přijde mi trochu nereálný. I když v případě Margo... :D Nevím, Chvílemi se mi děj zdál docela dost ujetý a zdálo se mi, že z některých činů neměla Margo problémy. Tím se dostávám k postavám, který mě přijdou zajímavé a i docela sympatické, zvlášť Quentin a Ben. Někteří tu psali, že by Margo občas nejradši nafackovali, mě se na ní to rebelství, jinakost a odhodlast hrozně líbí :)
A co nemůžu vynechat jsou teda skvělé vtipy a hlášky, při kterých jsem se pobavila. Taky se mi moc líbily použité metafory, i když jejich luštění bylo až zbytečně zdlouhavé a pro mě, jako čtenáře nudné.
Knížku určitě moc doporučuju. Je skvělá na odreagování, i když to vlastně všechny knížky a zároveň se nad ní musíte trochu zamyslet.

gladya
03.10.2015 3 z 5

V žánru YA to není špatná knížka a musím vzít v úvahu, že nejsem cílová skupina, "adult " už jsem hodně dlouho. Plus za začátek, pro mládež určitě zajímavé postavy a také za konec. Docela příjemný je autorův styl. Cílovou skupinu asi osloví i to, jak jsou popsáni rodiče. I na malém prostoru, který je jim poskytnut, jsou stejně nemožní jako rodiče všech vrstevníků hlavních hrdinů. Mně osobně se chování Margo zdálo hodně přehnané. Celé pátrání po Margo mi přišlo slabší, až na závěrečných 19 hodin.

ttpnkov
03.10.2015 4 z 5

I přes to, že je pro mě těžké pochopit postavu Margo (čímž se snažím nenásilně sdělit, že bych jí nejradši profackovala za její chování) jsem si knížku užila, styl psaní pana Greena je parádní a jeho um dostat čtenáře do prostředí teenagerů (jak jejich dialogy, tak myšlenkovými pochody) také. Pěti hvězdiček se ale nedočká, pro mě nasadila příčku vysoko Aljaška - a to celým dějem.

doroth28
01.10.2015 5 z 5

Dávám pět hvězdiček... kniha, která mě přiměla zapisovat si zajímavé úryvky k zamyšlení a pak filosofovat. Výborná kniha!

Hyjoska
30.09.2015 2 z 5

Pro mě byla kniha zklamáním, i přesto, že se mi hrozně líbí autorovy myšlenky a některé metafory jsou opravdu hezké. Škoda jen, že jsou zabalené do nezáživných, pro mě ponekud naivních a někdy až hloupoučkých příběhů. Tato kniha je toho zářným příkladem, děj v podstatě o ničem, ale musela jsem se zamyslet nad tím, jak Quentin bezmezně zbožňoval ne Margo, ale svoji představu o ní a neviděl její skutečnou povahu. To se myslím stává docela často.

Lidka
30.09.2015 2 z 5

Jak tvrdím, že na každou knihu musí čtenář dozrát, aby jej správně oslovila, tak tady říkám, že já jsem už na tuhle knihu čas prošvihla, ... ani nehodnotím. Jen že jsem se pustila do knihy, která mne mohla oslovit mnogo let tomu nazad:-))

denndulka
30.09.2015 5 z 5

Pro mě naprosto skvělá kniha. Tento typ knih mě moc baví a kniha mě tak bavila, že jsem ji přečetla jedním dechem.

Terez.a
28.09.2015 2 z 5

Zklamání! Konečně jsem se rozhoupala a půjčila si slavného Greena a bohužel jsem celou knihu čekala, až se tam začne něco dít, což se bohužel nestalo.

aronoele
25.09.2015 4 z 5

Pro mě lepší než Hledání Aljašky. Děj byl zábavný, postavy skvělé... Hlavní hrdina - sympatický slušňák, chytrý a docela bych tak tipla, že to je sám autor :) Jeho kamarádi - osobnosti. Ani nevím kdo z nich se mi líbil víc. A Margo? Prostě typ holky jako Aljaška - nespoutaná, rebelka, přitažlivá...
jo řekla bych, že takové holky má autor nejradši.. takže za mě 4 hvězdičky, protože některé stránky před tím nalezením Margo byly vážně zdlouhavé a už jsem si říkala, že ji nenajde.. Konec knihy? No řekněme, že jsem to čekala... to by nebyl Green kdyby to končilo jinak, ale zase každý si to může domyslet podle sebe... nebyl to definitivní konec ;)

LazyNight
25.09.2015

Já to nechápu. Docela jsem se na knihu těšila a zčásti se mi četla úžasně, zčásti ne, ale nakonec mě to zklamalo... Hvězdy nám nepřály se mi líbily víc.
Achjooo a to jsem si myslela, jak se mi to bude líbit...
Zkráceně: Nebylo to špatné, ale asi mě naštval konec! :D

cat5
25.09.2015 3 z 5

Knihu jsem četla až na základě filmu, který byl super. Kniha byla taky velmi dobrá, ale vzhledem k tomu, že mě vtáhla do děje až někde v polovině, je to pro mě čistý průměr. Ale četla se velice pěkně.

Patw
20.09.2015 3 z 5

Knihu jsem se rozhodl pořídit hned poté, co jsem si přečetl anotaci. Jednoduše mě to lákalo a tak když jsem se během léta ocitl v knihkupectví kniha už se nesla domů. Kniha se mi líbila. Bavila mě, a ve své třetí třetině i straně napnula a já knihu nemohl odložit. Stránky jsem doslova hltal. Zajímavý a příjemný děj, který nenudí a to vše ve spojení se sympatickými postavami. Ale přesto to nedosahuje na vyšší hodnocení, ale toto je silná trojka.

LolaBlaugrrana
20.09.2015 5 z 5

Osobně se mi Papírová města líbila víc, než třeba Hledání Aljašky nebo Hvězdy nám nepřály. I když jsem předtím už viděla film, knížka byla hodně napínavá a čtivá až do poslední stránky.

Karolinamurphy
19.09.2015 5 z 5

Ale no ták. Tahle knížka je asi tak o 43% lepší než ostatní knížky.. Ach jo, já miluju Caru.

marketa.z.
18.09.2015 5 z 5

Naprosto skvělá knížka, byla jsem nadšená. Líbila se mi mnohem víc než Hledání Aljašky nebo Hvězdy nám nepřály...byla chtěla čtivá, vtipná, zároveň však měla hluboké myšlenky, hlavní postava byla velmi sympatická ů. Závěr byl nečekaný, ale seděl tam naprosto přesně. Za mě pět hvězd :)

milunka21
13.09.2015 3 z 5

Bylo to slabší,ale docela se mi to líbilo a místama jsem se i zasmála :-D