Parfum: Príbeh vraha

Parfum: Príbeh vraha
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120538/bmid_parfum-pribeh-vraha-bNs-120538.jpg 4 1350 1350

Keď počujeme názov mesta Paríž, azda sa nám trochu zakrúti hlava: z krásy, zo všemožných vôní, ktoré toto mesto šarmu a elegancie ponúka. Iste bol taký aj v 18. storočí, no v Suskindovej knihe ho pozorujeme z opačnej strany. Pach stoky a plesnivých rýb v stánku, kde predávala žena, ktorá prechádza životom akoby bez závanu lásky a práve jej sa narodí neduživý chlapec, ktorý má vlastnosti génia – svojim nosom vie zachytiť, detailne opísať a charakterizovať všetky vône, ktoré sa okolo neho mihnú.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Columbus (SK)

Das Parfum: Die Geschichte eines Mörders, 1985

Petrasuvicka
08.01.2016 4 z 5

Kniha lepší než film? Uspěchaný konec? Trošku mylná tvrzení.

Süskind skvěle popisuje vůně, pachy a Paříž v 18.století naturalisticky, bez příměsí, prostě upřímně, což mnohdy zvedne žaludek a popravdě - než žít v takové době uprostřed nesnesitelně smrduté stoky nazývající se Paříž, tak raději skočit rovnou z Pont au Change.

Ovšem knížečka, ačkoli má pouhých 200 stran, je silně obsáhlá a překvapivě silně filozoficky zaměřená, ať už naráží na tehdejší filozofy Russeaua atd. či popisuje myšlenkové pochody Jean-Baptisty, které se stávaly prazvláštní, pokroucenou a velice osobitou filozofií.

Jednání Jean-Baptisty je ve filmu naprosto zřejmé. Chudák toužící po lásce - milovat a být milován. Jednoduchý vztah typický pro jakoukoli dobu, postavu, knihu nebo film. Ale když zjistil, že to jeho parfém nedokáže, zvolil nenávist, jenže s tou taky nepochodil. Na rozdíl od knihy mu film přiřkl trošku víc lidskosti, takže nakonec nebyl tak veskrze emocionálně mrtvý, jako v knize. Ale co čekat od člověka vychovaného emocionálně mrtvou patronkou? Jen další emocionálně vyprahlé, tupé a naprosto nepoužitelné stvoření pro normální sociální život. Pouhý důkaz toho, že prostředí kolem nás formuje našeho ducha.

Ovšem zařazení knihy je dosti mimo. Parfém není horor o člověku zlem skrz naskrz prolezlým, ale o chudinkovi, který si zaslouží leda naši lítost, možná pár zvednutých žaludků nad jeho poustevničením. Parfém má totiž chybu jako Čachtická paní. Evokuje vraždy, hnus, lidskou zrůdnost v nejsyrovějším podání, takže očekávání je - vraždy a krev od prvopočátku. Když však za 150 stran dojde k pouhopouhé, jediné vraždě, a to v podstatě jen "omylem" a z jistého "nedorozumění", pak je asi něco trošku špatně. Přímé řeči poskromnu, takže uchvátaný konec? Ale kdeže, milí čtenáři, Jean-Baptis Grenouille poznal správný okamžik a věděl, kdy je čas sbalit kramle a odejít ze scény.

Shay-chan
25.12.2015 4 z 5

Úžasná kniha, s filmem se to nedá srovnat. V knize jsem pochopila jednání hlavní postavy a hlavně její smýšlení. Bohužel byl konec uspěchaný.

wildprincess
22.10.2015 3 z 5

začátek dobrý, konec absolutně nudný....a divný....

bondula
08.09.2015 4 z 5

Námet aj spracovanie bolo veľmi originálne, urobiť z toho detektívku bol tiež dobrý nápad. Možno to je aj nejaká alegória, žiaľ v tomto smere som pointu neobjavil. Ale to, ako to celé skončilo... no pripomenulo mi to pomaly, do stratena vyprchávajúci parfum.

Kamil2
23.08.2015 3 z 5

Znovu se mi potvrdilo, že pokud se dívám na film, nemám již číst knihu (nebo naopak)....z jednoho nebo druhého jsem pak zklamán. Film se drží věrně knižní předlohy, jejíž předností je barvitý jazyk, z něhož jako by všechny ty vůně čtenář přímo vnímal okolo sebe. Nevidět film, dal bych lepší hodnocení.

Dell
13.08.2015 5 z 5

Přestože jsem příběh znala (z rozhlasu, nějaké literární diskuze nebo co já už vím), četla jsem s potěšením a nadšením od začátku do konce.
Kniha se dá brát jako krimi, historický nebo psychologický román. Hlavně je to ale hodně dobrý, kvalitní text napsaný s obratností i humorem. Kniha je přímo prodchnutá úchylností hlavní postavy, ale i atmosférou doby a míst, kterými vrah prochází. Historické a technologické reálie nezahlcují a nenudí ani tehdy, když jde o delší popisné pasáže.
Svůj podíl na čtivosti má nepochybně i velmi dobrý překlad, výstižné výrazy způsobují, že se člověk často musí zasmát i v nejvypjatějších momentech.
Jedinou výhradu bych měla, jak zde už někdo zmínil, ke konci se vše jaksi zrychlí a závěr působí poněkud překotně. Je to ale oproti všem přednostem jen drobný nedostatek, hodnotím tedy plným počtem.

Verrrunka
29.07.2015 4 z 5

Neuvěřitelně barvitý jazyk! Knížka má svá hluchá místa, ale pak přijde vždy pasáž, která to dokonale vynahradí. Závěr pro mě byl dost překvapivý, čekala jsem konec už o pár stran dříve. Rozhodně si musím udělat čas na film, nedovedu si představit, že lze svět vůní převést na plátno bez ztráty kytičky.

SlamLenka
19.06.2015 5 z 5

Neuvěřitelně barvité vyprávění, které vtáhne do děje, že příběh slupnete jako malinu. A hlavní hrdina? Pro někoho možná nechutný, ale pro mě především nechutně geniální, byť asi zlem docela prolezlý. Grenouille v příběhu úžasně nastavuje zrcadlo společnosti, aby poznala svou nízkost a povrchnost!
PS: Film je fajn, ale kniha je na mnohem vyšší úrovni - jak se ostatně dalo čekat...

Luccy78
14.06.2015 3 z 5

Kniha ve mě zanechala velmi silný zážitek. Jen si nejsem jistá, jestli nadšení nebo znechucení..

Michla76
12.06.2015 1 z 5

Těžko snáším, když se vyhazují knihy, což se právě moje kolegyně rozhodla pár knihám udělat. Mezi nimi i této. Musím konstatovat, že je to ale také to nejlepší, co se s touto knihou udělat dá. Ten konec, to mělo být jako co???
KLADY: nápad a snad pár zajímavých a poučných stránek.

vlkodlaq
05.06.2015 3 z 5

Ať to beru ze kterékoli strany, příběh byl silně ujetý. "Hrdina" (?) byl takovej magor, že to snad nemá v knižním světě obdoby (aspoň ne v takto dobře podaných knihách). Přesto jsem to zhltnul, bavilo mě to a chvíli ve mě hlodal červíček nejistoty, jestli taky nejsem ujetej, když se mi to vlastně líbilo. No, snad ne, už nechám psaní a jdu zkontrolovat enfleuráž kočky, co mám rozdělanou.

Paulika
27.05.2015 4 z 5

Kniha me ze zacatku velice nadchla. Autoruv zvlastni zpusob popisu hlavniho hrdiny u me doposud nevideny. Autor svym hrdinou temer opovrhuje a obcas se mu i vysmiva. Grenouille pusobi tak zapsklym, odpornym dojmem, ktery nesnese ani slitovani. Je to odporne kliste, ktere se prisaje a parazituje.
Jinak pribeh je take zajimavy. Naucil jsem se i novy termin: "olfaktoricky" ;-). Bohuzel, ale ten konec je totalne idiotsky a jako by napsany narychlo v kreci. Kroutil jsem nad tou zbytecnou, az groteskni, morbidnosti hlavou a zkazilo mi tak dojem z cele knihy. Snazil jsem se v tom najit nejaky jinotaj, metaforu, symbol, ale usoudil jsem, ze to byl asi jen casovy natlak nakladatele na autora. Skoda.

Želvička94
19.05.2015 5 z 5

Ze začátku bylo pro mne složité "prokousat" se příběhem. Ale když jsem se do toho začetla a pochopila přesný děj, naprosto jsem se natchla. To, jak vymýšlel různé nové vůně, jak byl v té jeskyni, co prováděl s těmi dívkami... Je to naprosto geniálně napsaná kniha. Jen mne dosti překvapil závěr této knihy. Nečekala jsem, že to s hlavním hrdinou dopadne přímo takto. Skvělá kniha, naprosto doporučuji! A těším se i na filmovou verzi... :)

Lieska
17.04.2015 4 z 5

Ešte mi chýba zopár strán do konca, no myslím si, že už môžem hodnotiť...(vzhľadom na to, že dej mi je známy z filmu). Kniha sa číta veľmi rýchlo, najmä tie opisy všetkých vôní a pachov pre mňa boli veľmi výživné a k čítaniu som si zväčša zapálila vonnú tyčinku, aby som umocnila zážitok :) Bola som zvedava ako je spracovany zaver, no narozdiel od filmoveho, ten knizny mi vobec nevadil.
Aj keď je táto kniha nespochybniteľný jedinečný fenomén, nemyslím si, že budem niekedy mať nutkanie čítať ju znova, a to preto, že nenesie v sebe žiadny hlbší odkaz - ten je mojim hlavným kritériom.

Želvička94
15.04.2015 5 z 5

Kniha vypadá velmi zajímavě :) . Těším se ještě na film. Pustím si ho hned potom :D ... :) Doporučuji! :-*

Midleton
08.03.2015 5 z 5

Skvělá kniha, strhující čtení, silný dojem.
Film byl krásně zpracovaný.

pietroaretino
25.02.2015 4 z 5

" On, Jean-Baptiste Grenouile, narozený bez pachu na nejsmradlavějším místě světa, pocházející z odpadu, kalu a hniloby, vyrostlý bez lásky, žijící bez teplé lidské duše jedině ze zarputilosti a ze síly hnusu, malý, hrbatý, kulhavý, ošklivý tvor, jemuž se každý vyhýbal, obluda uvnitř stejně jako zevně - dosáhl toho, že si ho oblíbil celý svět. "

Petruse21
24.02.2015 4 z 5

Bylo by to 5 hvězdiček nebýt toho konce.

Vé-Vé
22.02.2015 5 z 5

Pro mě jednoznačně silný literární zážitek. Kdy jindy držíte padouchovi palce?

jimbow
31.12.2014 3 z 5

Zajímavý námět i zpracování. Nicméně dost často kniha připomíná záznam z přednášky a nudí. Možná jsem ale měl jen ucpaný nos ze všech těch (ne)vůní světa.