Pět kanadských novel
Gabrielle Roy , Yves Thériault , Gérard Bessette , Marie-Claire Blais , Claude Jasmin
5 kanadských novel z Quebecu: Gabrielle Royová: Malá vodní slípka; Yves Theriault: Poslední přístav; Gerard Bessette: Inkubace; Marie-Claire Blaisová: Rukopisy Pavlíny Archandělské; Claude Jasmin: Ethel a terorista.
Přidat komentář
Přestože název sbírky pojímá kanadskou literaturu jako globální celek, ve skutečnosti máme před sebou pět vzorků výsostně svébytné, frankofonní quebecké odnože. Jednotlivé prózy jsou navíc chronologicky seřazeny tak, aby bylo poukázáno na vývoj literárního cítění v této části světa. Postupujeme tak od tradicionalizmu Gabrielle Royové a Yvese Thériaulta k moderně Marie-Claire Blaisové a Clude Jasmina. Gérard Bessette pak se svou experimentální Inkubací stojí přesně uprostřed těchto dvou světů. A při vší úctě k jeho novátorské snaze, mi právě jeho text přišel absolutně nečitelný, nudný, nezajímavý, a to jak v příběhu samotném, tak v kompozici a výstavbě zápletky. Oproti něžné a radostné Malé vodní slípce, dramaticky sevřenému a vzdorujícímu Poslednímu přístavu, nelítostně bezútěšným Rukopisům Pavlíny Archandělské či revolučně svobodné a burcující Ethel, která ruku v ruce s teroristou Pavlem bojuje za lásku a štěstí, je Inkubace těžko stravitelným soustem, v němž jsem se ztrácel a marně se snažil pochopit, co vlastně chtěl autor touto avantgardou říci. Sbírka sestavená Evou Janovcovou tak kulminuje od věcí výborných, přes solidní až po extrémně neuchopitelný počin. Vyberte si podle vlastního uvážení.
První kontakt s Kanadskou literaturou, navíc francouzsky psanou. Na zaplácnutí pár cest do práce ideální...
Malá vodní slípka - honba za lepším světem, poznáním. Příběh o vzdělání chtivé rodince ztracené kdesi v nekonečných pláních Manitoby. Žel, občas se naše tužby vyplní a to už bývá pozdě. 4/5
Poslední přístav - kanadská verze Starce a moře. A až na ten závěr ( a moře ) to por mne bylo dost osobní, jakobych viděl dědu. Nezmar. 4/5
Inkubace - třetí novela mne vůbec neoslovila. Děj je těkavý, v neustálých retrospektivách jsem se ztratil ( na relativně malém prostoru ) 1/5
Rukopisy Pavlíny Archandělské - tmářství je stejné všude na světě - je ošklivé a zanechává po sobě spoušť 3/5
Ethel a terorista - netušil jsem, že i v Qubecu měli svoje teroristy/bojovníky za svobodu 3/5
Z mého pohledu se buď nejedná o dobrý výběr kanadské literatury, nebo snad není z čeho vybírat? Žádná novela nepřesahuje lepší průměr, jedna je zcela mimo chápání běžného čtenáře (viz hodnocení jednotlivých novel). Rozsah novel je vesměs kolem 100 stran a knihu uzavírá doslov, který stoijí za to si přečíst, vysvětluje totiž pozadí kanadské frankofonní literatury (je třeba dodat, že výbor novel je právě frankofonních) a uvádí i fakta o jednotlivých spisovatelích.
Celkově asi 60%, 31.5.2015.
Jak to chodí u knih poskládaných z několika děl různých autorů, úroveň je nevyrovnaná, až propastně různá. Úvodní Malá vodní slípka G. Royové je půvabná, velmi "kanadská" a skutečný skvost. (Nedávno zde v nějaké diskusi někdo pindal kvůli naší povinné školní docházce. Tomu doporučuji přečíst si tuto novelu, možná mu něco dojde.)
Druhá ukázka frankofonní kanadské literatury začátku 20. stol. - Poslední přístav Y. Thériaulta postavou starého námořníka a jeho živlu - moře snad v každém odstavci připomíná jiného starce a jiné moře, ovšem - přes tragický konec - je oslavou života, krásnou ukázkou sveřeposti, síly nevzdávat se. Poslední tři novely jsem nedočetla - žádná z nich mě po začtení se natolik nechytla, abych u nich trávila čas. Ale kvůli té první, kvůli ní stálo za to vzít tuto knihu do rukou.
Část díla
Ethel a terorista
1964
Inkubace
1965
Malá vodní slípka
1966
Poslední přístav
1970
Rukopisy Pavlíny Archandělské
1968
Autoři knihy
kanadská, 1909 - 1983 Yves Thériault
kanadská, 1915 - 1983 Gérard Bessette
kanadská, 1920 - 2005 Marie-Claire Blais
kanadská, 1939 - 2021 Claude Jasmin
kanadská, 1930 - 2021
Velmi zajímavý soubor novel.