Petrolejové lampy

Petrolejové lampy
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543527/bmid_petrolejove-lampy.jpg 4 1313 1313

Příběh je zaměřen na Štěpku Kiliánovou, dceru bohatého zednického mistra a selky z vejrychovského statku, jež žije na izolovaném maloměstě přelomu 19. a 20. století. Její osud se spojí s jejím vysněným mužem, bratrancem Pavlem Malinou, důstojníkem u rakousko-uherské armády, ze kterého se stal během služby syfilitik, u něhož začne postupovat paralýza. Autor sleduje přerod z městské paničky v těžce pracující selku, jež se navíc musí starat o umírajícího manžela.... celý text

Eliška_P
12.04.2016

Za mě docela zklamání. Dvě hvězdičky pouze za originalitu příběhu a vykreslení postav. Bohužel o takových postavách se mi nechce číst tolik, kolik toho autor o nich napsal (že to vydalo na román). Zdlouhavé, místy nudné a k tomu by jednotlivé postavy čtenář (nebo alespoň já) velmi rád profackoval.

Sonyk5100
09.03.2016 4 z 5

Ani ne nudné, spíše zdlouhavé, na to, že vykresloval pouze osud jedné ženy, která mi od začátku lezla na nervy, jak už píší ostatní. Na psychologickou prózu jsem čekala něco ne tak plytkého. Přesto se kniha četla dobře, hlavně díky poutavému stylu jazyka.

Lucek
26.02.2016 5 z 5

Krásně depresivní knížka, člověku by se chtělo až křičet...
Film tentokrát knihu mírně předčil - především skvělými hereckými výkony, hudbou a kamerou.

Viky007
09.02.2016 5 z 5

Mám hrozně ráda psychologickou prózu. Petrolejové lampy patří k tomu nejlepšímu z české literatury.
Štěpka mi upřímně dost lezla na nervy, ale líbilo se mi její odhodlání. Trochu mi vadilo, že ji autor neustále vykresloval jako hloupou a ošklivou, což nebyla tak úplně pravda. V dnešní době by to byla úplně normální holka.

mdracek
01.02.2016 4 z 5

Dobře napsaný psychologický román zabývající se vývojem mysli a názorů v průběhu života. Přestože je Štěpka několikrát hluboce zklamána, zůstává neoblomná a neklesá na duchu. A i přes její těžký život na ní nakonec čeká dobrý konec.

exitus
26.01.2016 5 z 5

Film jsem neviděla (brzy určitě uvidím), takže pro mne bylo vše nové a byla jsem napjatá, kam se celý příběh bude odvíjet. Narozdíl od některých čtenářů mě bavila i první část, byla sice popisnější než další dvě, ale užitý jazyk byl tak krásný, že mi to rozhodně nevadilo a užívala jsem si to klasické čtení pro požitek, nikoliv pro příběh. Ačkoliv se autor snažil, nedokázala jsem na Štěpce vidět nic špatného a celou dobu jsem jí fandila. Krásný, i když drsný příběh z krásného, ale drsného prostředí.

ArtieLoony
21.01.2016 4 z 5

Kniha čtena v rámci čtenářské dílny češtinářských hodin:
První kniha byla rozbita postupným čtením po skupinách kapitol a jejich zpětným rozebíráním.
Ale na druhou a třetí jsem se utrhla a četla bez ohledu na formu projektu.
Je to zvláštní příběh, úplně jiný, než co normálně čtu. Ráda vzpomínám na chvíle strávené spolu se Štepkou na Vejrychovsku.

Damato
07.01.2016 5 z 5

I já viděla nejprve film, takže hodnotit knihu mi skoro až nepřísluší, protože jsem při čtení neustále žila víceméně ve filmu. Ale i tak nějaké dojmy z knihy mám - neveselé, ale přitom velice obdivné, jak pan Havlíček dokáže popsat tu "života bídu" nejenom v bíločerné, ale občas i v barevné

thejanula
02.01.2016 5 z 5

Úplně super knížka, sice byla velmi dlouhá, ale bavila mě. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla. :)

angloumene
20.12.2015 4 z 5

Petrolejové lampy si nekladou za cíl přednést nějakou všeobjímající myšlenku nebo snad poukázat na určitou událost nebo dění. Jejich cílem je představit život v maloměstě Jilemnici na přelomu předchozího století. Autor nám měšťanský život v krkonošském podhůří představuje s pomocí vylíčení osudů Štěpky - energické, nebojácné a hlavně nekonvenční ženy, jejíž největší smůlou je, že se měla narodit v době, kdy by ostatní brali její nepoddajnost jako ctnost nikoliv jako výstřelek.
Osobně mě asi nejvíce překvapila první část, kde autor využívá obvyklý popisný styl s občasnými vstupy ne na úvodních dvaceti stránkách, ale rovnou na víc jak stovce. Přesto (nebo možná právě proto) si mě kniha získala a osud Štěpky mě rozhodně nenechal chladnou.

martina.riz
10.11.2015 5 z 5

Tak tuhle knihu jsem jednoho nedělního rána vytáhla z popelnice. Jaký barbar ji mohl vyhodit? Kdysi jsem viděla film, z knihy jsem nadšená.

Nadzu
22.09.2015 4 z 5

Po proniknutí do děje plného popisů vztahů a postavení postav se mi i líbil způsob vyprávění děje i děj samotný. Čekala jsem nudný román, ale mé chybné očekávání mě nemohlo více potěšit. Doporučuji :)

Stirek45
10.08.2015 4 z 5

I když kniha byla poměrně dlouhá a ta první část by tam klidně být ani nemusela, četla se mi dobře a byla hodně zajímavá. Nejvíce se mi líbila asi poslední část - Lampy zhasínají (i pojmenování jednotlivých částí měl autor hezké). Na konci mi bylo Štěpky neskutečně líto, protože se o Pavla hezky starala a stejně se žádného štěstí nakonec nedočkala.

Padawán
27.07.2015 5 z 5

Kniha se mi moc líbila a určitě jí zařadím do maturitního seznamu knížek :) Příběh je sice smutný, někdy trochu psycho.. ale určitě stojí za přečtení!

kamibe
06.06.2015 5 z 5

Knihu jsem četla před lety a byl to nářez! Havlíček je skvělý stylista a já mám takovéhle psychoromány ráda, i když je to mnohdy děsivé čtení. Teď čtu další jeho knihu a je to znovu takové, že se nemohu dočkat, až zas budu mít chvilku a ponořím se do ní.

koolsavage
03.05.2015 4 z 5

Ach ta Štěpka, vždycky byla divoká a jiná, a tak si žila; a pak přišlo procitnutí a Štěpka dostávala jeden políček za druhým. Byla lehkovážná, ale přesto všechno, jako člověk dobrá, a tak na konci, a zvláště na úplném konci, mi ji bylo tak neskutečně líto. Z pomyslného vězení se dostala do dalšího. Ach, chudák Štěpka.

Daniel.95
29.03.2015 3 z 5

Docela zajímavá kniha, jen chvílema hrozně natahovaná a nudná.

Petra H.
08.02.2015 5 z 5

Vřele doporučuji nejen k maturitě!

koMaty
02.01.2015 2 z 5

pro mě to byla strašně nudná kniha, proto jsem ji četla 7 měsíců.. nalákalo mě na ni filmové zpracování, které bylo o hodně lepší.. prvních 180 stran bylo šíleně uspávajících, pak se to trochu dalo.. ** dávám jen za poslední strany a doufám, že už dlouho nebudu nic podobného číst..

Rade
24.11.2014 3 z 5

Několikrát jsem viděla skvělý flm, ke knížce jsem se dostala až teď.
Zprvu mi vadilo srovnání Štěpy Ivy Janžurové a poněkud negativního popisu Štěpky v knížce - tlustá, velikánská, nehezká, s hyzdícím znaménkem na tváři a mastnými vlasy... Nicméně v průběhu četby jsem si zvykla na tuto Štěpku, i když dost jinou (jen jsem si už nepředstavovala I. Janžurovou, ale jednou svou dávnou prima spolužačku, která mi tak vzdáleně do popisu zapadla - trochu hromotlucká, trošku hlučná a rozjívená, hyperaktivní, ale se zlatým srdcem). Nicméně Petr Čepek mi do popisu Pavla Maliny sedl skvěle...