Pilíře země

Pilíře země
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/467432/bmid_pilire-zeme-HIe-467432.jpg 5 1727 1727

Rozsáhlý historický román z pera mistra akčních thrillerů Kena Folletta líčí příběh odehrávající se v Anglii 12. století. Na pozadí mocenských politicko-náboženských sporů sleduje po půl století osudy několika lidí, kteří zasvětili život výstavbě katedrály. Strhující dobová freska v sobě spájí tradiční vypravěčský um, originální myšlenku přiblížit čtenářům formou napínavého příběhu vznik jedinečných a charakteristických staveb své doby a především neobyčejně barvitou představu o středověké Anglii, jež obnáší mozaiku lidských vztahů nabitých napětím, svár dobra a zla, statečnost a lásku, nenávist, násilí, intriky i zradu...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: ekniha , Kalibr

The Pillars of the Earth, 1989

Silvienka
12.05.2018 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Douho mě nic tolik nevtáhlo, jako tento příběh a bylo mi líto, kdyz skončil.

Abia
09.05.2018 5 z 5

Vzala jsem si jí na dovolenou, potřebovala jsem delší knihu, aby mi vydržela na 6 dní. Nevydržela. Četla se skvěle a moc mě bavila, dozvěděla jsem se hodně nových věcí. I když je tak rozsáhlá, je zábavná a přehledná, rozhodně se nedá předpokládat konec. Vždyť člověk ani neví, zda tu katedrálu nakonec dostaví, když se to kolem pořád tak mele :-).

Lálin59
09.04.2018 5 z 5

Vynikající román, bylo znát že napsání předcházela pečlivá příprava a studium historických faktů.
Když jsem viděl rozsah, vzpomněl sem si Falconesovu Katedrálu moře a řikal sem si, že jestli to bude taky tak výborný čtení tak nebudu zklamaný.
Bylo to super, možná ještě o trochu lepší.
Nelze než doporučit.

lima123
01.04.2018 5 z 5

Výborný pútavý román, odohrávajúci sa v stredovekom Anglicku. Život staviteľa a jeho sen o stavbe katedrály, a tiež mníchov v kláštore, grófov a kráľa, intrigy, láska, ... Knihu určite odporúčam.

parxel
29.03.2018 5 z 5

Pilíře země mne hodně dlouho odrazovali svými monstrózními rozměry. Avšak krátkce poté co jsem knihu začal číst, jsem si velmi rychle uvědomil, že mé obavy nebyly namístě. A tak se přede mnou postupně otevřel příběh katerály, jejíž stavba spojila dohromady životy několika lidí s odlišnými osudy, touhami a ambicemi. Na pozadí přitom zuřila válka o korunu.

Pilíře země jsou pro mne knihou, která je napsána způsobem, že se v podstatě čte sama. A přestože je velmi obsáhlá, tak hlavních postav není mnoho a čtenář se v nich nezratí. Souhlasím s tím, že některé postavy mohou působit poněkud černobíle. Ken Follett však jejich životní příběh vykresluje v dlouhém časovém rozmezí, což podle mého názoru zmíněný nedostatek vyvažuje a knize to dává jedinečný "šmrnc". S některými postavami tak prožijete prakticky celý jejich život od dětství až do zráleho věku, jiné vás v průběhu opustí, některé dozrají a projdou velkou vnitřní změnou jiné nikoliv. A tak nějak to v životě chodí.

Dávám plný počet, protože takhle nějak si představuji knihu, ke které bych se jednoho dne chtěl vrátit.

irca3468
23.03.2018 5 z 5

Dočteno a je mi smutno, že to skončilo...
Knihu jsem si nechala darovat na základě velmi kladných ohlasů, do četby jsem se pustila s nemalým očekáváním (CHYBA), ze začátku jsem se, díky tomu, trochu zadrhávala a jednou jsem si položila i kacířskou otázku: "Co na tom sakra všichni mají?". O pár stránek dál jsem pochopila!

Moc Vám milí "součtenáři" děkuju za doporučení! Za čas se ke knize jistě vrátím a taky si přečtu některé z volných pokračování.

A teď z jiného soudku: Proč má česká verze knihy tak strašně ošklivou obálku (mám tu verzi s vitrážovým okénkem, starší verze je ještě hnusnější), když anglická verze je celkem povedená? Chápu, že jde o věc vkusu, ale kniha je celkem drahá, a já jí mám v knihovně :))) Tak by mohla nějak vypadat. Podle přebalu bych si knihy v knihkupectví vůbec nevšimla, což je škoda. update: verze z roku 2015 je pěkná ;)

archandelka
23.03.2018 4 z 5

Tato kniha se mi nehodnotí vůbec lehce. Ale tak popořádku:
Jako výrazné plus považuju především její rozsah, mám ráda knihy, které mají hodně stránek, protože mi to umožňuje být s postavami delší čas a lépe se s nimi ztotožnit. U Pilířů země velmi oceňuji, že to mělo tah na branku, bavilo mě to celou dobu, nebyly tam zbytečné prodlevy, super byly i ty časové skoky, jak postavy postupně stárnuly. A zároveň velmi oceňuji detaily stavby katedrály, bylo vidět, že autor si dal hodně práce s nastudováním této problematiky.
Jako negativum hodnotím především naprostou černobílost postav - kladné postavy jsou prostě kladné se vším všudy (a většinou jsou trochu oběťmi), a záporné jsou záporné se vším všudy. Zároveň to má tak trochu pohádkový happy end. Z celého textu je dost patrné, že autor nevěří v Boha, koneckonců to sám i v úvodu zmiňuje, protože církev byla vykreslena opravdu velmi negativně, což ale zas na druhou stranu tak v té době i být mohlo, a aspekt víry se v celém příběhu zohledňoval jen velmi okrajově (což na to, že hlavními postavami byli mniši a biskupové, bylo docela zvláštní).
Celkově teda můžu říct, že se mi to líbilo, asi proto, že ráda čtu romány a ráda čtu hrubé knihy, ale rozhodně mi to asi jednou stačilo a nemám z toho pocit, že by to byla jedna z nejlepších knih mého života.

RyonMathrin
17.03.2018 5 z 5

Ohromující dílo, spojující historická fakta s rozsáhlým příběhem fiktivních postav. Co na mě zpočátku zvláštně působilo byl fakt, jak autor popisuje odděleně několik životních příběhů. Funguje jako poněkud nezúčastněný, nezávislý (ovšem podrobný a pečlivý) pozorovatel osudů několika jedinců, vyskytujících se v určitém čase (polovina 12. století) na určitém místě (jižní Anglie). Až postupně začaly z příběhů vykrystalizovávat postavy, kterým jsem začal držet palce a naopak ti, kterým jsem přál brzký konec. Do posledních stránek jsem však zůstával v neskutečném napětí, protože životní linky popisovaných postav jsou tak spletité a poutavé a plné opravdu nečekaných zvratů („Umně utkáno!“ řekly by postavy z Fionavarské tapiserie G.G. Kaye).
Středověk je úžasně vykreslen: závislost na úrodě a počasí, když není obilí, přijde hladomor, lidé opustí zemědělské usedlosti a stanou se vyvrheli, kradou, jen aby měli sousto do úst. Zpupnost a zlovůle vrchnosti, která je schopna ukájet své rozmary na úkor nevinných poddaných. Hrůza dlouhotrvající války a tudíž další ožebračování prostých lidí. Lidská zkaženost, která prorůstá mezi lidmi a míří do mocenských kruhů. Provázanost církve s obyčejným životem a její důležitá úloha ve středověku. Zmíněná zkaženost, prorůstající i církví, oproti ušlechtilosti, pravé víře a službě lidem a Bohu v tom správném slova smyslu. Upřímná víra vůbec prostupuje celým dílem a neustále se znovu vynořuje a potvrzuje, přes nesčetné překážky, jimiž je zkoušena. (Víra a církev jsou dvě různé věci, ale v této knize se velmi pěkně potkávají, tak nějak, jak by to podle mě asi mělo být).
Když se všechny nitky osudů dozapletly a ukončily, ohromně se mi ulevilo. Chvíli jsem totiž autorovi měl za zlé, co všechno postavy potká a jejich příběh jsem silně prožíval.
Bylo to velké sousto, ale těch 900 stránek stojí za to.

Evaho73
26.02.2018 5 z 5

Úžasný historický román, pri čítaní ktorého som osem dní prežívala dokonalý čitateľský zážitok.
Kenovi Follettovi sa podarilo napísať rosiahle knižné dielo s ústrednou témou okolo stavby monumentálnej gotickej katedrály, ktorý veľmi autentický prepojil so skutočnými historickými udalosťami.
Zaujal ma výpravný charakter tohto románu, ktorý je napísaný moderným jazykom a bez zbytočných filozoficko - historických úvah, čo celému dielu dodalo akúsi ľahkosť a dnešný čitateľ sa tak oveľa efektívnejšie môže dozvedieť o udalostiach odohrávajúcich sa v Anglicku počas vrcholného stredoveku.

Dejové línie sú veľmi dômyselne vystavané a obsahujú veľa stupňujúcich sa zápletok striedavého charakteru, čo čitateľa po celý čas udržiava v napätí. Rovnako celému dielu dodávajú hodnotu aj dobré vyprofilované postavy, ktoré majú vykreslené okrem dobrých aj tienisté stránky svojho charakteru.
S úžasom som sledovala celý proces výstavby gótickej katedrály, od udalostí tomu predchádzajúcich, cez zabezpečovanie prostriedkov na jej výstavbu, prípravu plánov, základov a samotný zdĺhavý proces jej výstavby. Obdivovala som nadšenie a  sústredený záujem dvoch generácií majstrov staviteľov vyvolaný vnútorným stotožnením sa s myšlienkou na stavbu a celkový vzhľad katedrály, čomu podriadili všetko svoje úsilie. Popritom sa odohrávajú nemenej zaujímavé osudy hlavných a vedľajších postáv, cez ktoré autor drsne a celkom realistický priblížil sredovaký život aj niektoré významné udalostí.

Nakoniec musím ešte vyzdvinúť, ako sa autorovi dokonale podarilo zachytiť celkovú atmosféru vrcholného stredoveku, ktorý sa vyznačoval hlavne rozmachom staviteľstva a veľkým mocenským vplyvom cirkvi zasahujúcim do spoločenského aj osobného života všetkých vrstiev obyvateľstva.

Morgaine07
14.02.2018 5 z 5

Úžasně čtivá kniha podle které byl i seriál.

Petronelka123
11.02.2018 5 z 5

Četla jsem ji v těhotenství, takže jsem příběh hodně prožívala :). Krásně čtivá kniha pro dloooouuuhé zimní večery. Určitě se k ní vrátím a přečtu si ji znovu.

Janisss
10.02.2018 5 z 5

Zajímavá kniha, výborně a čtivě napsaná, patří k mým nejoblíbenějším....

Petass
17.01.2018 5 z 5

Přečetla jsem už opakovaně, což u moc knih nedělám... Vtáhne Vás do děje a nepustí. Ano - je to "těžká četba" - tahat to s sebou v kabelce moc nejde, ale každá stránka stojí za to :)

irefir
17.01.2018 4 z 5

Historickou tematiku moc nečtu, ale pokud narazím na stejně dobrou knihu, jako byla tato, tak asi začnu:) Úplně mě to pohltilo, myšlenkami jsem opravdu byla s těmi postavami a přestože knížka nebyla právě nejtenčí, přečetla jsem ji dřív než mnohou jinou.

Ildi
06.01.2018 5 z 5

Skvelá, kniha neskutočne prepracovaná, len mi vadilo to držanie knihy. 900 strán trochu veľa na jednú knihu :), ale odpúšťam :)

Inka063
03.01.2018 4 z 5

Dobrá kniha. Obdivuji autora za jeho nastudování všech detailů života ve 12.století. Tedy - musím věřit, že je nastudoval dobře, protože jsem si to z jiných zdrojů neověřovala. Ale vše působí maximálně důvěryhodně a nakonec to není až tak důležité. Důležité je to, že mě osudy Toma stavitele a jeho rodiny a všech dalších postav pohltily. Že jsem se celých více jak 900 stránek ani chvilku nenudila. Vše je tak barvitě vylíčeno, napínavé skoro jako detektivka a přistihla jsem se, že držím některým postavám palce jak na sportovním utkání. Že se na celém světě širém Aliena setkala s Jackem bylo určitě řízením osudu. Autor to také tak předkládá - jako hotovou věc, která ani jinak dopadnout nemohla a proto nemá cenu o tom nějak déle rozprávět :-). No dobrá, beru to a nebudu mu to vyčítat. Vše ostatní bylo téměř na jedničku.

Ajrad1981
30.12.2017 4 z 5

Tahle knížka se čte pěkně blbě. Hlavně na začátku a na konci. Teda pokud nemáte ruce jako lopaty. No fakt. Držet v jedné ruce 900 stran je dost mazec. ;-)

Příběh samotný je ale nečekaně dobrý. No, nečekaně... Kladné recenze a doporučení jsem samozřejmě zaznamenala, ale pokud do ruky dostávám nějakého autora poprvé, už se snažím být očekáváníprostá. Je vidět, že si autor fakt dal tu práci a nastudoval si o stavění chrámů snad vše, co šlo. Je to čtivé, napínavé, vžíváte se do děje i do postav. Přesto nedokážu dát plný počet. Snad proto, že jsem musela tak dlouho čekat, až domelou boží mlýny. A taky mě dost zklamal popis Alieniny cesty do Santiaga, když hledala Jacka. Sice je nutno obdivovat, že to zvládla bez google map a navigace a že Jacka našla, aniž by měla možnost mu dát vědět telefonicky, mailem či smskou, ale její pouť nedostala prakticky žádný prostor. Přitom to, z jejího pohledu, musela být strastiplná cesta plná nástrah, naděje, zklamání. Chápu, že tohle nebylo hlavním tématem knihy a že by to pak bylo mnohem tlustší čtení, ale bylo to dost odfláknuté a vzhledem k podrobným popisům všeho ostatního to působilo jako pěst na oko.

DickBach
18.12.2017 5 z 5

Nikdy bych nevěřila, že někdy prohlásím, že je kniha "příliš dlouhá". A přesně to zde platí i s těmi uvozovkami. Za tu dobu jsem si na hrdiny tak zvykla, že jsem se ještě 14 dní po přelouskání poslední stránky těšila domů za stavitelem Tomem.... A tu mi najednou docvakne, že Tom už.... Mísí se ve mně trochu smutek, trochu obdiv, trochu.... Bezesporu je to velmi pěkná kniha, propracovaná a napínavá. Velmi děkuji za to, že hrdinové byli skuteční a uvěřitelní. Klaďasové nebyli vždy a za všech okolností skvělí, bezchybní a příkladní. Dopustí se i velmi špatných činů a přesto jim to "baštíte i s navijákem" a navíc mačkáte pěstičky až vás bolí. Klobouk dolů a velké díky.

Kitty
21.11.2017 5 z 5

Jako velká obdivovatelka gotických katedrál jsem doufala v rozsáhlejí popis stavby, ale nakonec nevím, zda by to nebylo nudné.
Příběh sám byl napínavý, pro mě však občas přitažený za vlasy a i postavy příliš jednoznačné -ti hodní a ti zlí. Když je zlo potrestáno, kladní hrdinové se mají nakonec dobře, degraduje se kniha v mých očích na pohádku.
Líbí se mi romány zasazené na pozadí skutečných událostí, tady se toto odehrává až v závěru a kniha končí, když se mi líbí nejvíce (vražda T.Becketa).

Celkově hodnotím kladně, je to pěkný román, který s klidem doporučím.

Schary
20.11.2017 odpad!

Krasne pocteni!!!Propracovana kniha,ktera sleduje stavbu katedraly a lidi kolem.Kdyz jsem si precetla tema knihy,moc me to neoslovilo,ale jak knihu jednou otevrete,uz ji nezavrete. Poutave cteni,plne zvratu.