Hra o trůny

Hra o trůny
https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71567/bmid_hra-o-truny-658c7b0461e14.png 5 5892 5892

První kniha série Píseň ledu a ohně. Úvodní část epického fantasy eposu odehrávajícího se ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy... Jako strážce severu lord Stark považuje za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc, Starkova rodina je brzy rozdělena a pobočník sám je polapen do sítě nebezpečných intrik. Ba co hůř, v exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic šíleného Dračího krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn. A na severu, tam za Zdí, kde člověk nemůže nikdy říct, co je živé a co ne, se mezitím houfují mrtvé armády Jiných, které vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít. Zima přichází! Druhé vydání úvodní části fantasy eposu Písně ledu a ohně, vázané v jednom svazku.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

The Game of Thrones , 1996

kotasbk
11.04.2016 5 z 5

Myslím si, že nemá cenu cokoliv psát. Jedinečné a velkolepé dílo fantasy literatury.

tchiwawa
06.04.2016 5 z 5

Celou sagu mam velmi rada.Cetla jsem jeste pred tim nez vysel serial. Skoda ze nevysel dalsi dil knihy...

Joges
05.04.2016 5 z 5

Poslouchal jsem ji jako audioknihu. Zprvu se mi velké dílo jevilo jako epická historickopohádková fantasy, ale jak autor vrstvil další a další kapitoly a události, začal jsem příběhu propadat. Nakonec musím před obřím kolosem smeknout, tohle nevymyslí jen tak každý. Knihy G.R.R. Martina právem kralují na čelních místech žebříčků. A oblíbené postavy (Arya, Daenerys, John Snow) mě samozřejmě dostaly, těším se na další pokračování.

vevera6
03.04.2016 5 z 5

Skvělé. Je tam sice trochu moc jmen, ale protože jsem nejdřív viděla seriál, tak mi to nedělalo takové problémy. Super knížka :)

Džena
28.03.2016 4 z 5

povinná jazda pre všetkých milovníkov fantasy, príbeh ma úplne vtiahol do seba :-)

Terča.K
26.03.2016 4 z 5

No, pokud máte rádi fantasy, tohle si jednoduše musíte přečíst. Naprosto úžasná knížka, plná neočekávaných zvratů, která mě přinutila číst několik hodin v kuse, aniž bych si to uvědomila. Ze začátku jsem si tedy myslela, že se zblázním z toho množství informací, je to doslova přehlcení, naštěstí byl na konci knížky dodatek, který mi velmi pomohl. Jediné co bych tak vytkla, je popis některých míst nebo věcí. Popis je ve své podstatě tak přesný, že čtenář nemá jinou možnost něž si to místo představit skutečně tak, jak ho vykreslil autor. Podle mě by byl zkrátka lepší ne tak do detailů přesný popis, čtenář má přece svojí vlastní fantazii :-).

Nelly
21.03.2016 5 z 5

Vše už bylo asi řečeno, pro mne milé překvapení po tom, co jsem shlédla seriál. Oceňuji především literární práci, jazyk a spisovatelovo umění udržet si čtenáře po mnoho a mnoho stran. Domnívala jsem se, že to čtení všech dílů natáhnu do doby, než vyjde poslední díl, ale to nevydržím ani já, ani tak silné knihy, čas letí úplně jinak, prostě fantasy!

LKr
20.03.2016 5 z 5

Uzasne!!! Byla jsem uplne pohlcena do deje. Ale sklamal me otevreny konec. Jinak doporucuji a serial, taky super.

Anetka556
15.03.2016 5 z 5

Nevím co říct, osobně jsem jednoduše řečeno na těchto knihách závislá, ano závislá! Dokážu o nich mluvit hodiny a hodiny i když je posluchač již stracený... Když jsem je dočetla zmocil se mě takový smutek že jsem se hned vrhla na seriál, který již sleduji podruhé. Má závislost je tak velká, že jsem hrdým majitelem plakátů a 4 náhrdelníků s motivy Písně ledu a ohně. Mám v úmyslu objednat další 3. Nedokážu se dočkat svých narozenin, jelikož dostanu polštáře. Na tento díl jsem narazila náhodou, stála jsem v knihovně a nevěděla co číst.. A ona tam ležela, nová a volala na mě. Řekla jsem si, že bych to mohla zkusit, jelikož jsem slyšela nějaké zvěsti o seriálu. Pro ostatní knihy jsem běhala za přáteli. Neumím si představit co by se stalo kdybych si knihu nepůjčila.. Ve čtení mě nezastavilo nic.. Cestování na internát bylo najednou zábavé a vždy jsme měla o dělat.. Není den, kdy bych nepřemýšlela o ději těchto božských děl.. George Raymond Richard Martin je nejlepší spisovatel všech dob!! Knihy jsou tak napínavé, nemám problém ani s delším popisem postav. Zbožňuju rozdělení kapitol.. Je těžké mít oblíbence, jelikož strach o ně je velmi silný, ale i tak mám svých vcelku dost.. Tyrion Lannister, Arya Stark, Daenerys Targaryen, Jon Snow...
Myslím si, že mi Píseň ledu a ohně změnila život. Mám strach, že to Martin nestihne dosat.. Asi bych měla mrtvici.. Až budou všechny díly, shlédnu seriál a poté se pouští do těct božských děl znovu, protože to za ten čas určitě stojí.. Každý den mám na krku jede z náhrdeníků! :3
PS: Musíte si to přečíst!!
A omlouvám se za možné pravopisné chyby. :)

Kyta
09.03.2016 5 z 5

Úžasné...
Ze začátku jsem si myslela, že z toho obrovského množství nových a nových postav snad zešílím, ale následně se mi podařilo (díky skvělému dodatku, bez kterého bych byla v postavách ztracená) se do příběhu ponořit a celou knihu jsem si užívala. Líbí se mi členění kapitol podle hlavních hrdinů, jenže to má dvě menší negativa: zaprvé, když je vám jedna z postav nesympatická, přejete si, abyste tu kapitolu měli co nejrychleji za sebou a zadruhé, když se na konci jedné kapitoly stane něco zajímavého a napínavého, musíte čekat nevím jak dlouho, až se konečně dozvíte pokračování (ale díky tomu se nemůžete od knihy odpoutat, protože se to pokračování dozvědět musíte!).

V knize jsou tři hlavní dějové linie, takže myslím, že se toho tam děje až moc a rozhodně se u knihy nudit nedá. Ano, bylo tam spoustu podrobných a místy nudnějších popisů, ale to se určitě dá rychle přejít. :)

Hra o trůny je plná neočekávaných zvratů, nebezpečných intrik, zrady, napětí, zajímavých sledů událostí a mnoha dalšího. (Těch smrtí je tam ale na můj vkus až příliš, ale aspoň to přidává na dramatičnosti.) Hlavně se ale prosím nenechte zmást anotací knihy... "Čar a kouzel" tam (zatím?) moc není. :)

Bez váhání 5*!

sl_on1
06.03.2016 5 z 5

Popravdě... kniha byla místy nudná, zbytečně roztáhnutá do detailů, takže se nečetla zrovna snadno, avšak děj byl nad míru promyšlený. Problém nastává tehdy, když si oblíbíte nějakou z postav, protože v nadcházejících stránkách, v době kdy to nejméně čekáte, ji G. R. R. Martin zabije, což zas není špatné, protože nevíte, jak vše skončí (pokud jste tedy neviděli seriál dřív, než četli knihu). Z fantasy knih je tato pro mě nejlepší, rozhodně sáhnu po dalším dílu. :)

Scarlett44
01.03.2016 3 z 5

Pán Martin je údajne často prirovnávaný k majstrovi Tolkienovi.

Prosím, nie. Nie, nie, nie.

Áno, príbeh je zaujímavý, písaný vycibreným a detailistickým štýlom, ktorý napriek enormnému množstvu informácii, nútiacemu čitateľa byť neustále v pozore, nenudí, čo je obrovská rarita a veľké plus. Fantázia autora pracuje vynikajúco v opisoch miest, chutí, vôní, látok, postáv - dokáže doručiť čitateľovi svet, ktorý si vymyslel, v plnom slova zmysle, za čo mu vzdávam hold.

George R. R. Martin avšak jednoducho nemá Tolkienovu vznešenosť. Detailné, brutálne a nechutné násilie (aj na deťoch!), lacné sexuálne scény a znásilnenia sú pre mňa vždy degradačnou známkou na autorovo osobné konto. Taktiež si myslím, že pán Martin si nabral sústo väčšie, než je eventuálne schopný prežuť. Príbeh je taký dlhý a ešte stále sa nedostáva ani z diaľky k pointe, že sa obávam, aby vôbec sériu stihol dokončiť za svojho života.

Prečítala som zatiaľ prvé tri diely a popravde ma úplne vyčerpali. Musím ich na čas odložiť - sčasti preto, že som unavená z toho entuziasticky vyfarbeného násilia (je to v podstate niečo ako omaľovánka v slovách) a toľkých zvrhlých a vulgárnych postáv, na ktorých je máločo obdivovať a máločoho sa zachytiť, no sčasti aj pre dve závažné chyby v písaní ako takom. Martinovým hmatateľným nedostatkom z môjho uhla pohľadu totiž nie je len absencia centrálneho dejového oblúku, ktorý je vždy esenciálny pre súvislosť a vyjasňovanie príbehu a tvorí jeho nosné piliere, no rovnako je to aj neproporčné servírovanie faktov - bezvýznamné veci a postavy, ku ktorým sa už nikdy nevracia a ktoré pre nás nie sú v najmenšom podstatné, vchádzajú do príbehu na každom kroku, obklopené siahodlhou genealógiou, zatiaľ čo neustále sa opakujúce narážky na ešte nevysvetlené záhady bez akéhokoľvek progresu začnú po čase pálčivo iritovať a stratia aj na napätí, do ktorého vás vtiahnu. Napokon zaujmete stanovisko, keď už po stý krát narazíte na zmienku o istej mysterióznej udalosti: "Dobre, a čo má byť?! Aj tak sa nám to očividne neobťažuješ objasniť nikdy v blízkej budúcnosti!"

Myslím, že za tých rozľahlých 3000 strán, ktoré som už víťazne spracovala a do ktorých som investovala značnú časť svojho života, by konečne mohla prísť všetkými obávaná Zima (veta "winter is coming" mi už doslova drása každý z mojich 12-tich hlavových nervov), mohli by sme sa dozvedieť, kto je ten enigmatický "Lord of Light" a ohavní a hrôzostrašní "the Others", vstupujúci do deja azda iba keď si autor náhle spomenie, že ich dal do prológu niekde v prvom dieli, kto je v skutočnosti Jon Snow, ako to bolo s príbehom Lyanny Stark a Eddardovým sľubom, ktorý dal sestre na smrteľnej posteli ("promise me, Ned") - množstvo neobjasnených narážok na týchto pár vytýčených bodov je nespočetné. Naozaj si G. R. R. Martin myslí, že nás to ešte aj po 3000 stranách baví a udržiava v napätí? Nie, dámy a páni, po 3000 stranách so žiadnym výsledkom to začne byť iritujúce a rozhorčujúce, takže už pri zmienke o turnaji s korunováciou Lyanny Stark za "Queen of Love and Beauty" mi začínajú naskakovať pomyselné vyrážky.
Ani po troch rozsiahlych dieloch sa príbeh vôbec nespája ani nevyjasňuje a z mnohých recenzií tých, čo čítali už aj 4. a 5. diel, to, žiaľ, nevidím ani trochu ružovejšie.

Tri hviezdy za nápad a štýl písania.
Ináč sú charaktery nerozvinuté, zakaždým neelegantne, násilne odstránené tesne po tom, čo ich začnete registrovať a aktívne s nimi pracovať.
Rozhodne nie najlepšia fantasy. Pre americké publikum a masovú konzumáciu určite áno, ale z môjho pohľadu sa ani z diaľky nemôže porovnávať s Tolkienovou klasikou.

sinuhetII
23.02.2016

Pro mě jednoznačně nejlepší fantasy. Už rok čekám na vydání Vichrů zimy, ale stále to oddaluje. Doufám, že to stihne před 6. sérií na HBO. Tentokrát bych si radši nejdřív přečetl knihu, než viděl seriál. Už konec 5.série se trochu s knihou rozcházel, tak jsem zvědav, jak si s tím poradí. Alespoň že Johna má kdo oživit :-)

Tumbik
13.02.2016 5 z 5

George R. R. Martin = jeden z nejgeniálnějších spisovatelů všech dob. Tato kniha je tak neskutečně promyšlená, plná nečekaných, ale přesto zcela logických zvratů a také se občas i pousmějete (hlavně u kapitol s Tyrionem :). Myslím si, že nikdo nikdy zatím nedokázal napodobit tak přesvědčivě středověké prostředí právě jako G. R. R. Martin. :)
Nejoblíbenější postavy: Jon, Ned, Daenerys, Arya, Tyrion

Makocka
10.02.2016

Napsané fakt šikovně, nicméně poté, co jsem zjistila, že týden skoro nejím, nepiju, nespím a nevěnuju se dětem, protože prostě MUSÍM číst, jak to je dál, po noční můře z těch potvor za zdí...a s vědomím toho, kolik je toho ještě dílů......vracím do knihovny rozečtené do dvou třetin a vymaňuji se z tohoto otroctví. ( jo, přečetla jsem si výtah z děje na Wiki:)
Jsou ještě jiné knihy, které chci číst.

Rup
09.02.2016 2 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem neočekával žádné hlubokomyslné úvahy, žádné pitvání niter, nýbrž pohádku pro starší a pokročilé, jíž se mi také náležitě dostalo, docela jsem si četbu užíval. Jelikož se mi jeví některé pasáže až příliš rozvláčné (autor si asi užíval víc) beru jednu hvězdu. Jak je patrno na hodnocení, stejně mu to neublíží, tak si to mohu dovolit. Pro milovníky žánru doporučuji.
P.S. Nemůže-li si někdo zapamatovat všechny postavy, není to obvykle chyba autora. Občas mi to také dělá potíže, musím se prolistovat zpět zjistit, kdo že je vlastně tím vrahem abych ho mohl patřičně nenávidět, leč nikdy to nesvádím na dílo jako takové.

brona-bronk3243
03.02.2016

Tato kniha je faj videla video a slisela zre ta kniha je proste bozi

premacech
30.01.2016 5 z 5

Prvni dil je super. Krasne se cte, dej ma spad a vzdy se ctenar tesi, co zas bude. Trochu mi nevyhovuje deleni knihy na kapitoly podle osob. Prvni dil nejlepsi, 90%

Eifka
15.01.2016 5 z 5

Nejsem fanda fantasy, ale na podzim jsem měla náladu si přečíst tu "hru o trůny", o které všichni mluví a dívají se hlavně na seriál. I když to bylo chvílemi dlouhé, většinu času jsem byla napnutá, což autor umocnil ještě tím, že v rámci kapitol přeskakoval z postavy na postavu. Při dočítání jsem si řekla, že na druhý díl jen tak spěchat nebudu (počkám na správnou náladu), bohužel poslední kapitoly mě tak navnadily, že s dalším dílem dlouho otálet nevydržím. :)

ppospisl
03.01.2016 5 z 5

Úvodní 'neválečný' díl této dechberoucí ságy Vás vtáhne do děje intrikami a temnotou, která se zatahuje nad Západozemím po smrti jednoho z důležitých lidí ze 'staré gardy' minulé generace. Tato kniha je ideálním odrazovým můstkem co všechno na Vás George Martin nachystal. Připravte se na jízdu pomsty, intrik, nevědomosti, nevinnosti, hrůzy (psychické i fyzické), nadpřirozených jevů i famózních zvratů které v literárním světě neznají obdoby.Užijte si klidných zákoutí Zimohradu, Zdi i Králova přístaviště protože tento klid nepotrvá dlouho. Martin pomocí POV postav nás na pevno přivazuje k jednotlivým postavám, aby vzápětí zbořil celou naši představu o této postavě odhalením její minulosti či naprosto nečekaného zvratu v ději.Čtěte pomalu, čtěte pozorně a užijte si jedno z nejlepších románových fantasy eposů které kdy byly napsány.
...oblíbené postavy: Bran, Jon, Eddard, Daenerys
...PS: Pokud někdo uvažuje o přečtení v originále, tak neváhejte, Martinův zpěvný přednes vás unese za Úzké moře raz dva :)