Hra o trůny

Hra o trůny
https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71567/bmid_hra-o-truny-658c7b0461e14.png 5 5892 5892

První kniha série Píseň ledu a ohně. Úvodní část epického fantasy eposu odehrávajícího se ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy... Jako strážce severu lord Stark považuje za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc, Starkova rodina je brzy rozdělena a pobočník sám je polapen do sítě nebezpečných intrik. Ba co hůř, v exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic šíleného Dračího krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn. A na severu, tam za Zdí, kde člověk nemůže nikdy říct, co je živé a co ne, se mezitím houfují mrtvé armády Jiných, které vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít. Zima přichází! Druhé vydání úvodní části fantasy eposu Písně ledu a ohně, vázané v jednom svazku.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

The Game of Thrones , 1996

asanita
26.12.2015 5 z 5

Fantasy s velkým F. Hra o trůny Vás chytí a poté už nepustí, na můj vkus tam občas byly trochu moc podrobné popisy, ale když to přehlédnete, tak si můžete naplno užít příběh plný šlechticů, rytířů, zrady, hrdosti a vražd. Nalezla jsem zde spoustu skvělých postav jako třeba Arya Stark, Jon Sníh, Tyrion Lannister a nebo exilová královna Daenerys Targaryen. Už se nemohu dočkat dalšího dílu. Mám spoustu nápadů, jak by příběh mohl pokračovat, tak uvidíme. :-D

Thekingofdisco
14.12.2015 5 z 5

První díl se mi dostal do rukou již před delší dobou. Přečetl jsme prvních pár kapitol a knihu odložil s tím, že mě prostě nebaví. Po nějaké době mi to nedalo; nechápal jsem, jak může kniha, do které se nemůžu absolutně začíst, tak vysoké hodnocení? Ale druhý pokus také nevyšel. Zkusil jsem po nějakém čase i potřetí a nelitoval jsem! Sice jsem se prvních pár kapitol musel nutit, ale později jsme se nemohl odtrhnout.
Není to klasická fantasy o skupině hrdinů, kteří jdou porazit zlého čaroděje. Zaujalo mě seriálové zpracování, kde kapitoly postav končí v napínavém okamžiku tak, jako tomu bývá u seriálu.
Oproti klasickým fantasy příběhům, nebo vůbec příběhům všeobecně, se líší tím, že zde umírají i hlavní postavy, takže je čtenář v neustálém strachu o svého oblíbence.
Po dočtení všech, zatím, vydaných dílů jsem si knihu přečetl znovu, a zalíbila se mi ještě víc; autor má vše perfektně promyšleno dopředu. Nepřidává postavy do příběhu tím způsobem, že v další knize zjístí, že by se mu hodila postava, která by udělala to a ono, ale už v první knize padnou, byť i jedinou větou, zmíňky o postavách, které se stanou důležité v dalších dílech ságy.

Majkrofon
08.12.2015 5 z 5

Dal som tomu opäť šancu, tentoraz v slovenčine a neľutujem! Konečne som prišiel Martinovy na chuť a plne som sa ponoril do jeho sveta. Bavilo ma to viac ako seriál, aj keď treba povedať, že prvá séria je knihe veľmi podobná. Teším sa na ďalšie časti.

koczanska
30.11.2015 4 z 5

První díl je pro mě z celé dosavadní série asi nejlepší. Děj je vážně napínavý a chytlavý. V dalších dílech už začíná přituhovat na můj vkus někde až moc. Každopádně první díl je podařený. Mimo jiné i první série seriálu je moc dobře zfilmovaná.

FilipZedníček
27.11.2015 5 z 5

Tato kniha je strašně poutavá, nesouhlasím s komentáři typu "Nelze si zapamatovat všechny postavy", protože jestli vás kniha chytne a vy ji začnete milovat tak si zapamatujete všechno co v knize je. Knihu doporučuji a jdu číst další díl.

Dejw
23.11.2015 5 z 5

Minulý rok na jaře vypukla moje největší závislost. Začal jsem číst Píseň ledu a ohně. K dispozici jsem měl dárek v podobě poukazu na útratu ve výši 1000 Kč v nejmenovaném knihkupectví, spatřil jsem slova Hra o trůny a řekl jsem si, že není důvod nedat panu Martinovi šanci. Ano, věděl jsem o existenci seriálu, ale naštěstí jsem na doporučení kamaráda začal knihami.
Rád vzpomínám na dobu, kdy jsem knihu četl, při svém prvním těžším zkouškovém na vysoké škole. Na ten pocit zoufalství, když jsem ji nechával doma, abych u zkoušek nepropadl. Na ten pocit radosti, když mi při cestování ujel navazující autobus, a já se mohl na hodinu nerušeně ponořit do jednoho z největších příběhů, s jakým jsem měl tu čest se seznámit.
Samotná pozitiva knihy, potažmo ságy, zhodnotili lépe než bych kdy dokázal já jiní uživatelé. Za sebe musím zdůraznit, že jsem se zamiloval do toho jak umí Mistr Martin vykreslit jednotlivé postavy. Je neuvěřitelné, kolik si jich zapamatujete i na základě pouhých pár vět. Postavy však jsou dobře napsáný nejen kvantitativně, ale i kvalitativně. U hlavních postav znáte celý jejich životní příběh pomalu lépe, než svůj vlastní.
Když jsem Hru dočetl, vydržel jsem si Střet králů nekoupit celý týden. U dalších dílů jsem umění sebeovládání zvládl jen nepatrně lépe. Nedělejte stejnou chybu! Dávkujte tento velkolepý příběh postupně, přemýšlejte o jednotlivých událostech, nežeňte se bezhlavě za dějem. Jinak skončíte stejně jako ostatní fanoušci, netrpělivě čekající na další knihu, poznávající pravý význam abstinence.

zipporah
23.11.2015 3 z 5

povinnost... tak to ja tvrdim o Zaklinacovi potom, ale k veci... je to písané pre verejnost, nema to literarnu hodnotu, je to ako tvajlajt pre zeny, pre muzov boli sťvorene Hry. A tak to budem aj hodnotit. Pacilo sa mi to, mam rada oddychovu literaturu, zial na Zaklinaca to nema, Hry ma v sebe menej dynamiky a pestrosti. Necudo, ze bol natoceny serial, kedze 90% knihy je scenarovitost. No urcite sa to citat da, par scen bolo pôvabnych, napriklad v zavere s Daenerys

Fanfara77
07.11.2015 5 z 5

Povinnost!

Rubika
03.11.2015 5 z 5

Za mě pět hvězd, stále neumím uvěřit, že někdo může vytvořit a napsat něco tak geniálního.
Propojující se kapitoly jednotlivých postav, které jsou rozházené po opačných koncích Západozemí a do detailů vysvětleny okolní jevy tak, že se do nich může čtenář ponořit a pak utopit, je něco opravdu geniálního.
Jsem již na konci série po posledním dílu a už čekám jako na trní na Vichry zimy. (což se načekám ještě dlouho..)

Steew
29.10.2015 5 z 5

Tak jsem ji po dlouhé době přečetl. Čte se to fakt hezky. Navíc ty dialogy jsou stejně boží jako v seriálu, ale tady vidíme i myšlenkové pochody všech postav. Jen linie Brana se mi zdála poněkud nudná a zdlouhavá :-/. No a samozřejmě, Varys, Malíček a Tyrion mí favorité!!! Za mě 5*

Těším se na střet králů a dále, snad je stihnu přečíst dřív, než vyjde 6. série v TV :D

miska98
24.10.2015 5 z 5

Tak tohle je jedním slovem bomba. Více slovy je to nádherná ukázka toho, jak by mělo vypadat dobré fantasy. Nechť je toto dílo zářným příkladem pro autory současné i budoucí!

Tyrion je prostě nejlepší (jen aby bylo jasno)! A další postavy jsou tak dokonale reálné, že je to až neuvěřitelné. Jak je to možné? Zřejmě proto, že Martin vás donutí rozumět, donutí vás chápat, proč jsou takové, jaké jsou, zároveň však nejsou předvídatelné. A to je na tom to geniální.

Přesto je zde i několik věcí se kterými je třeba počítat, pokud jste ještě stále nepolíbeni touto skvělou sérií. A) Co mám číst dál? To je otázka, na kterou opravdu neznám odpověď. (Myslela jsem, že Odkaz dračích jezdců už nic nepřekoná, ale tohle je úplně jiný level.) Takže co teď, když se nic dalšího ani nepřibližuje Písni ledu a ohně? B) Je lidské tělo schopno přežít sérii mrtvicí a infarktů, kterým vás Martin soustavně vystavuje? Toť otázka. C) Kolik času sežere jediná kniha? A to si představte, že jich je pět... D) Co budu dělat, když to Martin nedopíše (*1948)? Já prostě potřebuju vědět, jak to skončí!

Za mě tedy prvotřídní dílo - 6 hvězdiček z 5 :D, protože ZIMA SE BLÍŽÍ!

danny_21
20.10.2015 5 z 5

Pro fanouška fantasy naprostá nutnost už jen díky silné berličce v podobě vlastního seriálu HBO, není moc co bych dodal, není to jednoduché čtení, je potřeba držet pozornost při tom množství postav a zvratů - 90 %

Trissi
06.10.2015 3 z 5

Tak ani nevím jak tohle dílo ohodnotit. Ačkoli se četlo jedním dechem, stejně jako Bouře mečů a Střet králů, začalo to být nějaké zdlouhavé. A když se k drakům, mátohám a jiným podivuhodnostem přidali i utopení mužové a oživlí mrtví, řekla jsem si, že je načase dát si trochu oddech. No a nyní už se mi k tomu ani nějak nechce vracet.

KrizekCZ
01.10.2015 4 z 5

Upřímně mě moc Hra o trůny nenadchla. Ano, je to rozsáhlá kvalitní temná fantasy s dobře promyšlenými postavami, pěkným světem a příběhem. Bohužel ostatní srovnatelné nebo i lepší knihy nemají svůj seriál. Což je škoda, protože pak by se srovnávalo daleko lépe.

Alis99
30.09.2015 5 z 5

Jako první jsem viděla seriál, tady první sérii, kterou mě ukázal kamarád a doporučovalo mi to spoustu lidí. Řekla bych, že je málo film, které jsou tak dobré jako kniha. Ta mě uchvátila a je snad až dokonalá...

Týnušxxx
12.09.2015 5 z 5

Jako první jsem tedy viděla seriál, který se mi velmi líbil a vzhledem k tomu, že nějakou dobu potrvá, než vyjde šestá série, tak jsem se rozhodla si tu dobu zkrátit čtením.
Kniha byla skvělá (stejně jako seriál, který by natočen do detailů podle knihy). Martin vytvořil naprosto úžasný svět a pro mě je to Pan spisovatel.

pecinka21
02.09.2015 5 z 5

Seriál jsem zatím neviděla, ale kniha nemá chybu a je přesně podle mého gusta. Všem doporučuji všemi deseti.

eliska2106
22.08.2015

Přestože mě seriál na delší dobu odradil, rozhodla jsem se zkusit, co tomhle příběhu všichni mají. Přes počáteční zmatek a rozvláčný děj jsem nakonec našla zalíbení v nepravidelném střídání jednotlivých dějů a nejspíš neodolám dalšímu pokračování, prostě proto že mě zajímá, jak to bylo/bude dál ;)

šmudlík
22.08.2015 5 z 5

Nejdříve jsem se dívala na seriál a tak mi dlouho trvalo, než jsem zkusila i knížku. Ale bylo to skvělý, i tak mě to bavilo. Bylo tam samozřejmě víc věci a nemůžu říct, že bych se u knížky nudila.

Akjadzord
20.08.2015 5 z 5

Před přečtením této knihy jsem slyšela (i četla) spousty názorů o tom, že je ve velkém množství postav těžké se zorientovat a musím uznat, že postav tam bylo opravdu hodně (ani nemluvě o druhé knize, kde zase přibudou). Upřímně já sem s tímto vůbec problém neměla (až na to, že mi chvilku trvalo si uvědomit, že Ned je vlastně Eddard :-D), spíše mi dělalo potíže po dočtení jedné kapitoly pokračovat ve čtení. Já nevím, prostě už nebyla chuť. Ale když jsem se donutila pokračovat (což byl u mě trochu problém), zase mě to chytlo. Nejspíše proto jsem to četla tak dlouho, bylo pro mě těžké se pořádně začít.
Jinak tato kniha je naprosto geniální, do detailu popsaná a opravdu obdivuji autora, že toto dokázal vymyslet. Netvrdím, že jsem si všechny části knihy užívala a rozuměla tomu (přiznávám, politiku a boje jsem četla jen tak aby se neřeklo, takže pokud tam byla nějaká nepřesnost, určitě jsem si toho nevšimla), ale myslím si, že každý si v této knize dokáže najít něco, co ho bude bavit a díky čemu se tato kniha dostane mezi jeho oblíbené :-) :-).