Po stopách Jacka Rozparovače

Po stopách Jacka Rozparovače
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499731/bmid_po-stopach-jacka-rozparovace-evP-499731.jpeg 4 653 653

Hrůzu nahánějící hororový román, jehož příběh je inspirován vraždami Jacka Rozparovače, s neočekávaným vyvrcholením, z něhož tuhne krev v žilách… Sedmnáctiletá Audrey Rose Wadsworthová je dcerou ctihodného šlechtice a nabízí se jí tak život v bohatství a moři dalších výhod. Pod rouškou společenských čajových dýchánků a nákupů luxusních šatů však vede tajný druhý život. Navzdory přáním svého otce a očekáváním společnosti Audrey často utíká do laboratoře svého strýce, kde se věnuje děs nahánějícímu studiu forenzních věd. Když ji práce na tělech brutálně zavražděných žen vtáhne do pátrání po sériovém vrahovi, přivede ji její touha po nalezení odpovědí na samý okraj zlaté klece. Šokující zvraty a obraty, umocněné fotografiemi z této ponuré doby, činí z této prvotiny z pera autorky Kerri Maniscalco, jež se umístila na prvním místě žebříčku nejprodávanějších knih deníku New York Times, vskutku nezapomenutelné dílo.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: ekniha , King Cool

Stalking Jack the Ripper , 2016

Kačka655
29.11.2021 5 z 5

Naprosto supr příběh i postavy. Těším se na další díly. Thomas i Audrey jsou boží

Kaduri
15.11.2021 4 z 5

Bavilo ma to.
Historická detektívka z viktoriánskeho Londýna ponúka takmer všetko - pitvy, pokusy o transplantáciu orgánov, médium, pobyt v blázinci, ...
Jedná sa o pútavé a napínavé čítanie, aj keď niektoré dejové linky mi prišli nedotiahnuté. Vraha som si tipla cca v polovici knižky a môj tip bol správny.
Záver dosť fantaskný.
Je to prvá knižka zo štvordielnej série, tak dúfam, že sa dočkáme pokračovania.

Sabča92
08.11.2021 5 z 5

Čtyřdílná série Po stopách Jacka Rozparovače na mě již roky všude číhá a láká mě na přečtení. Po stopách Jacka Rozparovače je naprosto perfektní young adult napínavá kniha, kterou jsem si naprosto zamilovala. Už dlouho se mi nestalo, že bych knize z tohoto žánru neměla absolutně co vytknout. Velmi oceňuji, že se autorka na devadesát procent držela skutečných okolností, včetně jmen obětí a jejich zohavení. Viktoriánská Anglie a děsivé tajemství velmi nebezpečného vraha nebylo nikdy vyřešeno. Tato záhada je sice hlavní zápletkou knihy, ovšem autorka si dala záležet i s vykreslením postav. Hlavní hrdinka Audrey Rose je sedmnáctiletá dívka, která je jiná než dívky v jejím věku. Thomas je mladý muž, který se také učí od strýčka Jonathana. Má nesmírný důvtip a dedukci, kterou mi připomínal Sherlocka Holmese. Mlžný opar vraha potulujícího se v temných uličkách viktoriánské Anglie, skvělý hrdinové, výborné dialogy. To je jen hrstka kvalit této knihy. Mezi Audrey Rose a Thomasem vzniká pomalá lovestory, která začíná pěkně od nenávisti a postupuje nesmírně pomalu.
Co se závěru týče, odhalení vraha, se musím přiznat, že jsem to v poslední třetině knihy uhodla dřív než hlavní hrdinové. I přesto mě to ale na radosti z knihy nijak neubralo.

Sidonka3
08.11.2021 3 z 5

Čekala jsem něco jiného. Román nazírá na J.Rozparovače opravdu z dosti netypického úhlu. Je to young adult, jehož příběh je pouze vzdáleně inspirován vraždami Jacka Rozparovače. Z reálného příběhu si autorka vychytrale vypůjčila pouze jména zavražděných žen a snad pár poupravených prvků. Do toho naroubovala čistou, za vlasy lehce přitaženou fikci, na jejímž konci nás čeká odhalení totožnosti ve skutečnosti nikdy neodhaleného vraha. Vzhledem k tomu, že je to dívčí četba, zkuste hádat, kdo vraha nakonec vypátrá. Historické nepřesnosti jsou prý projevem tvůrčí svobody autorky (podle jejích vlastních slov, viz doslov). Já bych spíš řekla, že se přiživuje na záhadě, jež svojí nepochopitelností a zvráceností dosud znepokojuje lidi po celém světě. Z komerčního hlediska to je tedy dobrý tah, ale já se jako čtenářka cítila podvedená.
Několik desítek stran popisuje pitvy, které vykonává 17-letá studentka Audrey Rose a nejsme ušetřeni nechutností typu: Na střevíčky jí dopadly kousky lidských vnitřností, rozlomila kosti nebožtíka, aby se dostala k určitému orgánu, přehodila si střeva přes rameno… :D. Vzápětí text sklouzne do harlekýnky pro náctileté, kdy se hrdinka chová jako třináctileté děcko, kterému se proklatě líbí spolupracovník strýce Thomas, neustále před krasavcem rudne a má zvláštní pocity kolem břicha. Nejsme ušetřeni úsměvných vět typu: „Líbil se mi, ale nejraději bych ho začala mlátit deštníkem.“ Jazykově jedno velké, prosté klišé: „Smrt si ji vzala k sobě.“ Nad některými nápady mi zůstával rozum stát: „Zatoužila jsem po klidu skalpelu ve svých prstech a ostrém formalínu ve vzduchu. Toužila jsem po mrtvole vyžadující forenzní studii, jež by mi pomohla pročistit si hlavu:“ Éee, to jako vážně? Za zmínku snad stojí trochu té atmosféry, nicméně tomu vyššímu hodnocení zde i tak musím srazit teplotu. Do štítku doplňuji zmínku o YA, jíž jsem dodatečně našla v katalogu Dobrovský, nikde jinde o tom, že je to pro náctileté nebyla dosud zmínka. Dospělejším a zejména mužům nedoporučuju, též těm, co se zajímají o J.Rozparovače a něco už o tomto tématu vědí. Je to taková nenáročná, lehce nechutná oddechovka pro dívky plná podrobně popisovaných pitev a obstojné atmosféry.
... Proti gustu žádný dišputát. Koukám, že mnohým chutnalo, takže si rozhodně nenechte kazit dobrý dojem.
(Ostatně, úplně nejhorší to taky nebylo, pokud máte chuť na viktoriánský, vysoce nenáročný, temný thriller, který je fikcí).

anishta
07.11.2021 5 z 5

Povedené. Téma Jacka Rozparovače mám ráda, i když je to hrozně omýlané téma, ale má to svoje "kouzlo" jestli se to vůbec dá tak popsat.
A tenhle příběh? Skvělé.

vandalindakova
05.11.2021 5 z 5

Love is in the air!
Teda nevím, jestli to vystihuje atmosféru knihy, ale vztah mezi knihou a mnou určitě ano. Tohle byla paráda. Krásně napsaný příběh o Jacku Rozparovači, který nám přiblíží téma, o kterém se nerado mluví, ale na druhou stranu nezpůsobí permanentní nevolnost.
Miluju knihy z prostředí Londýna, a tady byla tak skvěle zachycená atmosféra. Ty ponuré uličky, ve stínech plížící se vrah, strach a zároveň zvědavost, společnost a její chod. Perfektní.
To, že je tu k tomu rozebraná forenzní medicína, pitvy, to je originální a super nápad, který to krásně dokresluje. Není to tu násilně a extra brutálně popsaný, ale naopak je to fascinující (alespoň pro mě jakožto zdravotníka).
Postavy Audrey a Thomase, na to nemám co říct asi. Zamilovala jsem se do nich. Jsou to skvělé postavy, které vás ozbrojí svým humorem, rýpáním, touhou po vzdělání a po vyřešení případu.
Hate to love romance já můžu, k tomu taky nemám co dodat. A zápletka? Autorce jsem to sežrala i s navijákem a na vraha přišla ve stejnou dobu jako Audrey! Ta mě teda dostala.
Je to za mě top záležitost, která určitě stojí za přečtení, a já se nemůžu dočkat dalšího dílu.

Ahmose
31.10.2021 4 z 5

Na túto knihu som sa naozaj tešil, už som plánoval si ju kúpiť v angličtine, keď som sa dozvedel, že konečne bude aspoň český preklad. V zahraničí je táto séria dosť populárna. Zo začiatku som, ale nebol z knihy veľmi nadšený. Nevedel som sa začítať, použitý štýl mi prišiel ťažkopádny a chvíľu trvalo, kým som si naň zvykol. Neskôr, keď sa dej poriadne rozbehol, tak už to bolo omnoho lepšie. Atmosféra, ktorá sa niesla celým príbehom bola ako stvorená na toto preddušičkové obdobie. Hlavná hrdinka je veľmi sympatická, aj keď sa dosť podobá takým typickým klišé hrdinkám z historických románov. Na svoje si prídu aj milovníci romantických liniek. Mladý gentleman, ktorý sprevádza hlavnú hrdinku srší sarkazmom a veľmi ma bavil. Záver knihy bol síce z časti predvídateľný, ale na zvrátenosti mu to neubralo. Odporúčam, skvelé na Halloween !

Dela90
30.10.2021 5 z 5

Knížku jsem pořizovala na základě nádherné obálky a musím říct, že to byl skvělý tah. Audrey Rose jsem si zamilovala díky jejím kontroverznímu jednání. Jak si šla tvrdě za svým i přes nepřízeň své rodiny, společnosti a celkově postavení ženy v 19. století. Dedukční schopnosti Thomase mi krapet připomínaly Sherlocka, ale o to to bylo zajímavější. V anotaci se píše, že je to hororový román, já bych řekla, že je to spíš pořádně nadupaná detektivka, u které mi běhal ke konci knížky mráz po zádech. Ačkoliv tenhle žánr moc nečtu, tohle se mi sakra líbilo a určitě budu číst i pokračování. Za mě velké doporučení.

Verulesa
29.10.2021 5 z 5

Wow, tak tohle je skrytej poklad. Romantická linka byla příjemný překvápko, strašně mě bavilo, jak se Audrey a Thomas stírali :) zároveň mi jejich vyšetřování připomínalo Sherlocka Holmese a doktora Watsona, takže na další díl se těším moc ;)

punkgirl97
19.10.2021 4 z 5

Líbil se mi jak byl v knize popsán kontrast, mezi společností načančanou v krásných šatech a mezi lidmi, co se zabývají vědou aneb něčím, co je v té první společnosti něco jako tabu téma, alespoň podle knihy mi to tak přišlo. Myslím tím popis pitvy, zaznamenávání jednotlivých úkonů, vyšetřování jednotlivých zabitých nejen žen a to především z pohledu ženy, což v té době bylo dosti kontroverzní. Žena se o takové věci neměla vůbec zajímat.

Hlavní hrdinka si mě získala a bavilo mě její vyšetřování, neměla jsem od toho žádná očekávání, a nemohlo mě to v první řadě zklamat jen mile překvapit. Na to, že je to postava z roku 1888 je to žena, a o vědu se zajímala defacto tajně skoro, tak se mi to líbilo. Zas tolik zdrojů v té době neměli a celkově to pro ni muselo být strašně těžký.

Vzájemné poznávání Audrey Rose a Thomase Cresswella bylo poutavé, místy dost drzé a zároveň vtipné. Ostatně mi přišlo zvláštní jak jsou v knize pasáže, kdy doslova vyprsknu smíchy a pak místa, kdy mám husí kůži a je mi zle.

Celkové zpracování, propletení a rozuzlení příběhu se mi líbil, hltala jsem to! Nejvíc jsem prahla po tom, jak to autorka celé zakončí. A nahnalo mi to husí kůži i slzy do očí. Těším se na další díly, určitě si je přečtu. ️

4,5/5

Nixa
18.10.2021 5 z 5

Z téhle knihy jsem byla od začátku nadšená! Bylo to čtivé a napínavé. Byla jsem zvědavá jak se děj bude vyvíjet dál a nemohla jsem knihu ani odložit. Jen mě teda mrzí, že jsou v originále uvnitř knihy fotografie a v přeložené verzi chybí, škoda...

Jenny46
15.10.2021 4 z 5

Velmi milé překvapení knížka se mi moc líbila. Určitě to není horor, ale spíš detektivní román, trochu historie a romantiky, který střídá zvraty a napětí...
Děkuji YDNAC, která mě na knihu nalákala .o)
Musím pochválit obálku přesně vystihla dobu starého Londýna, těším se na pokračování.

pogmanka
14.10.2021 5 z 5

Tak tahle knížka se mi moc líbila. Byla jsem zvědavá, jaké to bude a mile mě překvapila. Děj rychle ubíhal, hlavní hrdiny jsem si hned zamilovala a prostředí a vraždy byly pěkně popsané. Líbilo se mi to pojetí, bylo osvěžující. Jsem ráda, že jsem na příběh narazila a mohla si ho přečíst.

Prokrastinuji
11.10.2021 4 z 5

(SPOILER) Tak joooo, hodně očekávaná kniha, která měla v zahraničí boom, a tak jsem byla přirozeně zvědavá oč jde. Pořídila jsem si ji v angličtině, a hned na to byl oznámený překlad a já dostala od KnihyDobrovský výtisk na recenzi.

Když začnu pozitivy, musím zmínit jak autorka zvládla vypíchnout mluvu, kterou se tehdy mluvilo, a skrze popis přiblížit tehdejší dobu a fungování společnosti. Skrz to, jak nám autorka ukazuje, jaké tehdy bylo místo žen ve společnosti, jsou tady cítit nenásilné feministycké girl power vibes. Audrey Rose jde proti proudu těchto očekávání a odmítá svůj život ostrouhat jen na vyšívaní a oblékání, čajové dýchánky a plánování výhodného sňatku.

Díky tomu, že se kniha věnuje tématu Jacka Rippera je zde nahlédnuto i do fungování tehdejší kriminalistiky a forenzní vědy. Jak však autorka na konci knihy v poznámkách dodává, jsou zde určité detailové nepřesnosti například v datumech, kdy se co přesně stalo, nebo bylo o případu zveřejněno. Mně, ale tyto detaily nijak nekazili požitek ze čtení. Konec konců, i když Jack Ripper opravdu existoval, tenhle příběh je pořád fikce.

Co se týká postav, zas tak moc jich tady nemáme, a tak zcela brzy začne být čtenáři jasné, že vrahem je nejspíše někdo z nich…

Audrey Rose se mi líbila a nelíbila zároveň. Měla jsem potřebu ji fandit, přeci jen je to hlavní hrdinka a ty jsou povětšinou psané tak, aby člověku sedli. V tomhle případě nenastává žádná vyjímka, ale jsou dvě věci, které jejímu charakteru přeci jen musím vytknout. Jedna je zcela klišoidní - Thomas ji několikrát dá najevo, že má o ni zájem, že ji má rád, ale ona má pořád klapky na očí i na uších. Druhou věcí, která mi vadí je, že Audrey pořád v myšlenkách spílá, že chce někoho podříznout. Nejlépe Thomase. Občas mi přišlo, že to byla autorčina vata jak dohnat počet znaků… Každopádně pořád se jedná o dost cool postavu - však kolik znáte knižních hrdinek, které jako koníček dělají pitvy se svým strýčkem a v mezičase, co se snaží dostat známého nebezpečného vraha, si odskočil na seanci s médiem?

Thomas, ach Thomas… tak o něm pořád nevím co si myslet. Víte, jak před časem udělali filmovou adaptaci Vampýrské akademie a pořádně tlačili na pilu aby to bylo děsně cool a vtipné? Tak přesně takhle vnímám tuhle postavu. Thomase můžete brát jako vysokofunkčího sociopata s neuvěřitelnou schopností dedukce, který má věrného asistenta v řešení zločinů, žije sám v bytě, kde mu bytná občas upeče sušenky a moc lidí mu nerozumí, berou ho za podivína. Že je vám to povědomé? Dovolte, abych citovala Audrey Rose: “Jak prosté.” Je tady skutečně určitá podobnost se Sherlockem Holmesem a Watsonem. Jen Watson je žena a Holmes do ní občas fakt zvláštně dělá - mám na mysli ty jeho sexuálně zabarvený hlášky typu, že to on bude sedět u okýnka ve vlaku a ona si mu může sednout na klín, přes hlášku o tom, že má na něj večer před spaním myslet, po nějaké blábolení o běhání bez kalhot… asi jsem ze čtení nasála puritánství dané doby, no bylo mi při čtení těhlech pasáží trapně a to jsem zvyklá číst víc spicy věci. Thomas na mě tedy moc nezapůsobil, přestože postavu Sherlocka mám jinak, v seriálovém zpracování od BBC, dost ráda.

Dál tady máme postavu strýčka Audrey Rose, jejího otce, bratra a komisaře. Její otec nemusel být ani fyzicky na scéně a i tak mě zvládal iritovat. Byl taky tak trochu podivín, jako Thomas, jen jeho specialitou byl neuvěřitelný strach z nemocí a až chorobná snaha ochránit svou dceru. Bratra Nathaniela jsem si oblíbila - nevím proč, ale po vizuální stránce jsem si ho představovala jako Anthonyho ze seriálu Bridgertonovi. Ochranářský, ale zároveň svou sestru zvládal i podpořit a nebránil ji v jejím neobvyklém koníčku. Strýček rád pitvá a well, vlastně nevím co o něm říct… To samé o komisaři, kterej byl místy divnej, no jako jediného jsem ho nepodezřívala xD Autorka se vás bude v průběhu knihy snažit zmást, abyste měli důvod podezřívat každou chvíli někoho jiného.
Já měla nicméně cca od strany 50 jasno. Nechci tvrdit, že je to tak očividné, většinou mi moje teorie nevycházejí, takže možná je to otázka náhody.

Jelikož je to tak trochu YA detektivka, což mi nevím proč nedošlo, a já detektivky úplně nemusím, chtěla jsem knize dát jen 3 hvězdy, ale nakonec dám 4 - za mě teda slabší, ale věřím, že příběh je originální a přináší své cílovce čtenářů zase něco nového z hlediska prostředí, do kterého je zasazené, a tím, že vychází z historicky reálné údálosti, která nebyla ještě tak masově v literatuře zpracována. Jedna hvězda jde dolu za to, že mi Thomas a Audrey tak úplně nesedli.

Lutzinka
06.10.2021 3 z 5

Jsem trochu zklamaná, čekala jsem víc.
Absolutně nesedí věk Audrey Rose - 17 let, na to, že pitvá lidi a řeší vraždy sériového vraha...
A Thomas měl být asi roztomilý morous, ale mně vůbec neoslnil...
Nevím, bylo to fajn, ale už to nikdy znova číst nepotřebuju.

Jane333
04.10.2021 4 z 5

Nejsem asi cílová skupina této knihy , ale líbila se mi, hrdinka byla sympatická, vraha jsem od půlky trochu tušila i přesto bylo rozuzlení napínavé. Jediné, co mě mrzelo, že tam nebyly ty fotky , co jsou v orig. verzi

Nikola_
03.10.2021 4 z 5

Očekávala jsem více.. Za mě lehké zklamání

Libris_Na_Ex
29.09.2021 4 z 5

Postavy skvělé, prostředí skvělé, atmosféra skvěla. Tak proč jsem dala knize pouze 4 hvězdičky? Protože mě prostě nebaví detektivní zápletky. Což není chyba knihy, šla jsem do toho s tím, že to tam bude, ale nemůžu říct, že bych byla do děje zapálená.

_Bára_
27.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Příběhy o Jacku Rozparovači jsou jedny z mých oblíbených. Ani u tohoto jsem nebyla zklamaná.
Neskutečně jsem si užívala sebevědomost a odvahu Audrey Rose. Takhle silnou postavu jsem snad v žádné knize nezažila. Znám spoustu knih, kde se o to autorky pokoušely, ale vždycky se něco pokazilo.
Thomas byl už od začátku neodolatelný. Jejich počáteční pošťuchování, které vyvrcholilo až v polibek bylo kouzelný. Do paměti se mi vryla pasáž v uličce a pasáž při přípravě oblečení na lov Jacka Rozparovače.
Jak zde skoro všichni píšou, vraha jsem taky už tak od 100. stránky tušila. Ovšem důvod, proč byla ta postava Jackem Rozparovačem bych nikdy netipla.
Zároveň musím ocenit, že zde autorka neprozradila vraha veřejnosti. Stejně jako v realitě. Údajně se ví, kdo to byl, jenže nikdo to neví přesně. Stejně tak tomu bylo zde, někdo věděl kdo je vrah a někdo ne.
Jediný nedostatek je, že začátek knihy se na moje poměry krapet táhl.

barbb8k
26.09.2021 3 z 5

Kniha se krásně četla už od začátku. Do prostředí Anglie v 19. století jsem si zamilovala hned.
Ale doufám, že druhý díl bude lepší než tento, jak se v zahraničí říká.

Audrey Rose jsem si zamilovala už od prvních stran. Silná, tvrdohlavá a zároveň milá a úžasná hlavní hrdinka, co víc si přát. Chvílemi jsem ale nedokázala pochopit její oblibu, v prohrabování se v lidských orgánech. Úplně jsem milovala i ty někdy velmi detailně popsané výjevy, jako třeba střeva vysící přes rameno a rozřízlý obličej od uší k bradě.

Romantická linka mi byla jasná už od té chvíle, kdy se na scéně ten kluk objevil a musím říct, že jsem za to strašně ráda.

Kdo je vrah, jsem zjistila už někdy v polovině, takže jsem na konci nebyla tak překvapená, jak bych mohla být, ale i tak na mě posledních padesát stran zapůsobilo.

Shrnutí: prostředí a doba je úžasná, hlavní hrdinka silná, ale i okouzlující. Celkově to byla dobrá kniha, nemůžu jí najít chyby, ale přesto nemám pocit, že bych jí měla dát plný počet.
3,5/5⭐