Pod císařským praporem: Historie habsburské armády 1526-1918

Pod císařským praporem: Historie habsburské armády 1526-1918
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232475/bmid_pod-cisarskym-praporem-historie-hab-232475.jpg 5 19 19

Po sedmi letech práce letos konečně vychází ojedinělá publikace českých autorů, popisující historii armády habsburské říše od roku 1526, kdy na český trůn nastoupil první panovník z Habsburského rodu až do roku 1918, kdy se na konci první světové války Rakousko-Uhersko rozpadlo a Čechy spolu se Slovenskem vytvořily samostatný stát - Československo. Autory textu jsou historikové PhDr. Josef Dolejší, Ing. Josef Fučík, PhDr. Petr Havel a PhDr. Jiří Pernes. Kratšími statěmi přispěli další autoři - medailónky vojenských řádů a vyznamenání napsal známý sběratel faleristiky, RNDr. Josef Koláčný. Autoři sledují kulturně politický vývoj habsburské armády ve světových souvislostech, s přehlednutím k nezanedbatelné roli českých a slovenských vojáků ve všech konfliktech, kterými rakouské a později rakousko-uherské soustátí prošlo. Kniha velkého formátu 245 x 310 mm je doplněna původními barevnými i černobílými ilustracemi. Autorem celostránkových barevných tabulí je akademický malíř Karel M. Toman, znalec uniforem a zkušený výtvarník a ilustrátor. Zesnulý K. M. Toman byl uznávaným odborníkem v oboru historie vojenství a především stejnokrojů. Je znám i diky své volné grafické tvorbě. Autorem černobílých tabulí je Zdirad J. K. Čech, přední český heraldický a faleristický odborník. Kromě původních ilustrací bude text dokumentován dobovými ilustracemi.... celý text

Přidat komentář

Qercus
02.07.2024 5 z 5

Na pořízení této knihy jsem si musel nechat vyvrtat všechny tři kolena, protože cena je opravdu astronomická, ale na druhou stranu to stoji 100% za to.

MilanBrabec
10.05.2024 5 z 5

Jeden z nejlepších dárků, kterým jsem kdy dostal. Výpravná a obsažná kniha, která se nádherně a pyšně vyjímá v mé knihovně.


J.P.S.
13.06.2021 5 z 5

Zcela souhlasím s předchozími komentáři.

Jde o ucelené shrnutí dějin armády habsburské monarchie, která byla zároveň armádou "naší". Skutečně jiný obraz císařské armády, než jaký si odnesete např. ze Švejka. Je s podivem, že různí národovci (od Jiráska až po ty současné) si v souvislosti s českou vojenskou tradicí všímají především husitů. Přitom třeba taková "vojna s Turkem" nebylo nic jiného než zastavení islámské expanze do Evropy, které se ve velkém zúčastnili i vojáci a důstojníci původem z Českých zemí. Přesto v souvislosti s národovectvím častěji uvidíte symbol kalicha a pod ním vidláka s cepem (přitom třeba císařský kyrysník svírající useknutou hlavou sultánova janičáře by byl naprosto cool motiv:)). A třeba takový Zdeněk Kašpar Kaplíř (=jeden z velitelů Vídně obléhané Turky) nebo o dvě století později žijící maršál Josef Václav Radecký nebyli o nic menší vojevůdcovské talenty než tolik opěvovaný Žižka. Nehledě na to, že jeden i druhý byli z dnešního pohledu nepochybně vzdělanější a kultivovanější než jednooký lapka z 15. století....

V našem národoveckém povědomí je holt uniforma císařské armády zkrátka podvědomě vnímána jako "špatná strana". Přitom právě příslušnosti k někdejšímu rakouskému mocnářství můžeme být vděčni nejen za to, že na našem území nikdy nevládl půlměsíc (narozdíl od Uher či zemí Balkánu), ale paradoxně i za zachování češtiny, neboť v případě příslušnosti našich zemí k militantnímu Prusku by bylo sotva představitelné něco jako národní obrození...

Myslím, že právě zajímavé knihy jako tahle mohou pomoci tradiční jednostranný pohled dost změnit.

jan7940
13.01.2018 5 z 5

Čtivá kniha plná vyčerpávajících informací, která na trhu chyběla. Potěší různé zajímavosti, kresby a malby, tabulky, medailonky osobností a podobně. Škoda jen, že obsahuje poměrně málo fotografií - čekal jsem víc. Hlavní výtku mám k obsahu knihy, v němž chybí údaje, na kterých stranách může čtenář najít medailonky osobností a popisy důležitých bitev.

Boby17
31.07.2017 5 z 5

Překvapivá a vskutku objevná kniha. Při čtení si člověk s radostí uvědomí, že naši předkové - vojáci byli pevnou a spolehlivou oporou státu a záštitou jeho obyvatel. Škoda, že ani jeden z mnoha skvělých bojových výkonů našich vojáků prokázaných ve "špatné" uniformě, programově není uznán za bojovou tradici Armády České republiky.

jprst
22.10.2016 5 z 5

Kniha je precizně zpracovaná, obsahuje množství i obecně méně známých nebo dokonce neznámých faktů, nezanedbatelný je i pestrý obrazový doprovod. Zajímavá je i tím, že se snaží vytvořit objektivní obraz habsburské armády a služby českých jednotek a vojevůdců v ní. A ten obraz je výrazně jiný, než jaký do nás cpali učitelé dějepisu nebo Jaroslav Hašek ve svých Osudech dobrého vojáka Švejka.