Podbrdské ženy

Podbrdské ženy
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444816/bmid_podbrdske-zeny-sBF-444816.jpg 4 1172 1172

Když chybí mateřská láska, ovlivní to celé generace. Příběh o nelehkých lidských osudech v podhůří Brd na pozadí událostí minulého století. Emílie zažije bolesti války i nástup komunismu – ale možná ještě horší jsou pro ni samota a odcizení, které pociťuje v manželském životě. Také její dcera Jana se cítí zavržená, rodičovské lásky zažila málo a sama ji neumí předat dál. Dokáže poslední z podbrdských žen Johanka zlomit rodinnou kletbu a zbavit se tíže samoty?... celý text

Martina157
02.09.2020 5 z 5

Krásná kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem....

karaliene
28.08.2020 3 z 5

Tento typ příběhů mě vede k vděčnosti za to, co mám,a k uvědomění si, že to není samozřejmost. Nutí mě vzpomínat na mou zesnulou babičku a živí obdiv k její síle a statečnosti.
Bez tohoto osobního uchopení by se mě kniha emočně nedotkla. Možná je to stylem psaní, který se mi zdá rozvláčný, možná příliš jednoduchou, černobílou charakteristikou postav a účelovým pesimismem příběhu.
Také mě mrzí nevyvážený poměr prostoru věnovaného hlavním hrdinkám.
Oceňuji intermezza s vlčicí, která knihu činí alespoň trochu originální.

juliesze
25.08.2020 5 z 5

Kniha zachycuje rodinnou historii několika generací. Oproti Šikmému kostelu se jedná o uzavřené dílo, které autorce nedává tolik prostoru pro vykreslení doby, okolí a všech svárů, což se v knize objevuje pouze okrajově. Je až děsivé pro mě jako čtenářku v letech "na vdávání", že bych se takto přivdala do absolutně nelidského a pro ženu zcela neuspokojivého prostředí, aniž bych odtud hodnem rychle neutekla. Zajímalo by mě, zda to opravdu takto fungovalo ve většině manželství, nebo bylo možné skutečně najít muže, který by nevnímal svoji manželku jako posluhovačku, do které si může utírat špinavé boty. Při osudu Emilky mi dokonce ukápla slza, protože i samotné Emilce bylo jasné, že Jana povede stejně špatný a nenaplněný život. Kniha ve mě vyvolávala hroznou bezmoc toho, jak strašné životy dokáží lidi žít - bez pocitu štěstí, lásky, naplněnosti a spokojenosti. No, ještěže už je ta doba jiná a já si můžu svůj život vybrat já sama.

kaja77
21.08.2020 5 z 5

Knihy mám plnou hlavu. Anny mi bylo neskutečné líto, Emilce jsem tak přála trochu toho pocitu, že ji má někdo rád...oba Mirkové (starý i mladší) ve mně vyvolávali ty nejhorší emoce, ten starší snad ještě horší...dnes už by se snad nenašla nevěsta, která by dobrovolně snášela od tchána podobné zacházení jako Emilka. Dnes už se snad žena naštěstí nepořizuje do domácnosti jako přístroj ( i když kdoví)... tady to tak na mně působilo. No a další generace, Jana, především jako dítě a její pocity osamělosti, to mi úplně trhalo srdce. Vnímala jsem osud Jany jaksi víc, moje máma taky přišla o maminku v 6letech a i přes to, že se o ní starala babička, se cítila podobě ztracená. No a já jsem v době totality byla stejně jako Johanka celkem těžký astmatik a velmi dobře si vybabavuji tu bezmoc když nebyly dnešní léky a foukátka....dnes je z pohledu astmatika mnohem jednodušší doba. Knihu doporučuji čte se báječně

oskli
17.08.2020 5 z 5

Knihu jsem četla hned po Šikmém kostelu a vlastně nevím, která se mi líbila víc. V Podbrdských ženách asi nepřevládal takový pocit zmaru, ale na druhou stranu hlavně chvíle, kdy přišla kolektivizace a Emilčin boj s nemocí, se četly těžko. Strašně těžko.
Postavy, prostředí i vztahy jsou v knize vykresleny tak výborně, až jsem chvílemi měla pocit, že stojím přímo v kuchyni a nejradši bych do děje vstoupila a něco udělala.
Rozhodně doporučuji k přečtení.

Kočičáci
17.08.2020 4 z 5

Generační příběh o nelehkém životě v podhůří Brd nám přiblíží osudy několika žen a jejich rodin. Těžký život v těžkých dobách válečných, meziválečných i komunistických měly všechny, počínaje Marií, Emilkou, Janou i Johanou. Absence lásky a citů v rodinných vztazích, musí jednoznačně každou duši poznamenat.
V jakých vztazích sami vyrůstáme, takové bohužel i předáváme svým dětem.
Vyprávění je smutné a na mě působilo depresivně, ale za přečtení určitě stojí.

Evaho73
09.08.2020 5 z 5

Autorka ma môj obdiv hlavne za námet, i keď jeho spracovanie do knižnej podoby má zopár nedostatkov, tie som však v tomto prípade dokázala úspešne odignorovať.
Zasiahol má neľahký osud žien, ktorý sa celé generácie dedil z matky na dcéru, akoby to všetko nešťastie, smútok alebo absenciu lásky či už materskej alebo tej partnerskej, mali vopred predúrčené ako tiaživé dedičstvo svojho rodu...
Oceňujem, že na pozadí príbehov boli premietnuté aj spoločenské udalosti s ich dopadmi na prostých ľudí, bez zbytočného politikárčenia alebo filozofovania.
Jednotlivé príbehy, prababičky, babičky, matky alebo vnučky boli smutné a možno pre niekoho vyznievali veľmi depresívne, ale ja vo svojom okolí poznám veľa podobných osudov a viem, že reálny život dokáže byť naozaj takto bolestne krutý a vyberá si svoju daň na duševnom zdraví potomkov cez niekoľko generácií.
Knihu aj autorku hodnotím ako objav, ktorý si ukladám do svojho "hľadačika výnimočných".

cornetka
06.08.2020 5 z 5

Další z velmi silných příběhů, které vás nenechají v klidu. Spíš než radost budete cítit smutek, lítost, ale svým způsobem i obdiv na tím, co všechno Emilka, Jana i Johanka museli zvládnout, v jakých podmínkách žily a co mnohdy musely obětovat.

cecetka
06.08.2020 5 z 5

Tohle bylo hodne smutne cteni. Kniha me pohltila. Chvilemi jsem pro slzy na pismenka nevidela. Emocne na me zapusobila hodne.
Jen je skoda, ze jsme se vice nedozvedeli o Verce. Jak se ji vedlo a zilo. A zivot Mirecka, kdyz odesel z domu a ozenil se, uz nam autorka taky nepopsala.
Jinak pribehove silna kniha. Moc se mi libila.

BobaKozu
03.08.2020 2 z 5

Téma zajímavé, ale zpracování mi nesedlo. Často jsem se ztrácela, z textu nebylo jasné o koho v konkrétním vyprávění jde. Přišlo mi, že věty neměly souvislosti, např. v jedné větě stojí hrdinka na poli a mluví se svým otcem a hned v následující stojí před zrcadlem a dělá si řasy. Příběh Emilky rozvláčný, ostatní naopak zrychlené.

markéta783
03.08.2020 5 z 5

Sice smutné, ale velmi poutavě napsané. Příběhy žen, se kterými se život opravdu nemazlil. Člověk si po přečtení ještě víc váží toho, do jaké doby a do jakých podmínek se on sám narodil. Doporučuji k přečtení všem ženám, které mají pocit, jak to mají těžké.

evakmoch
03.08.2020

Velmi silná kniha. Uvěřitelný příběh a okolnosti, které dříve byly realitou. Z příběhu Emilie mi bylo opravdu smutno...

Čičolina
27.07.2020 3 z 5

Příběh se dobře rozjíždí, čtenáře , spíše čtenářku, bere za srdce neb osudy postav nejsou lehké. Jak ale přibývá stránek, něco drhne. Příběh Milky je zdlouhavý,co hůř- vždy když čtenář čeká vygradování situace, vše se rozplyne a zase dny a myšlenky zoufale stejné. Děj opět chytne dech, protože zhoubná nemoc je vždy silné téma, ale nádor bující 15 let?! Prázdný a stále stejný život Jany zpočátku budí soucit a lítost, ale s počtem stránek se mění v nudu.Dále nesrovnalosti v časové rovině, předrevoluční děti hrající si s legem a Barbínou, starý otec stále potentní jako za mlada, no....ještě to asi chtělo propracovat. Oceňuji historickou linku o časech, o kterých se dnes nerado slýchá nebo dovídá, protože jak říkal Mírek, komunisti jsou kurvy. To je fakt, ale proč měl nakonec jejich knížku v šuplíku?...Možná měla mít kniha o 200 stran méně a bylo by to na lepší hodnocení.

alena0578
22.07.2020

Kniha se četla dobře, ale na můj vkus je tam moc politiky. Za to ubírám jednu hvězdičku.

E_Lan
20.07.2020 4 z 5

Ten příběh jedné neveselé rodiny mě vtáhl. Je v něm vlastně několik podpříběhů a každý je svým způsobem poučný, závěr pak i trochu motivační. Jen je to smutek od začátku do konce, život v této knize zrovna pozitivně vykreslen není.

martinaandulka
14.07.2020 4 z 5

Čtivě napsaný příběh tří žen,tři generace a jedno místo.Ženy to v dřívější době neměli lehké hlavně na venkově kde se neskutečně nadřeli a ještě jim chyběla láska jak rodičovská tak partnerská.Ubírám hvězdu za zvláštní konec a moc napsáno deprimujícím způsobem.

kiraa
08.07.2020 5 z 5

Knížka, která bude ještě několik dní doznívat. Čtení o generaci tří žen, které tolik chtěly život “žít”, radovat se a vědět, že nejsou na světě samy. Samy na lásku, dřinu, bolest i nemoc. O rodině, partnerství a také o lásce mateřské. V tomto případě nepoznané nebo spíše nevyřčené. Emilka, Jana i Johanka. Všechny tři toužící po zdánlivě obyčejných věcech a přesto pro ně nedostižných. O tom, že druzí mají neobyčejnou moc pozměnit osudy nejen své, ale zejména těch se kterými kráčí po společné cestě životem. Jak v dobrém i zlém. O nevyřčených slovech, nedokonaných činech a snech, které z valné většiny zůstaly jen sny.

Stani95
06.07.2020 5 z 5

Zatím moje nejoblíbenější přečtená kniha v roce 2020. Mělo to vše a ještě jako prvotina mladé české autorky.

Monika164
06.07.2020 5 z 5

Musím dát 5*...dokonale napsáno , drsné ,ale tak pravdivé.Nedostatek lásky si neseme celý život......nejhorší je , že už v dětství a od vlastních rodičů. Moc tuto knihu doporučuji, milujme a projevujme lásku Svým dětem.....

Mychaela
02.07.2020 4 z 5

(SPOILER) Silná kniha!

Taková ta, kdy vám po přečtení není zrovna moc lehko na duši a sedá na vás depka...

Bily se ve mně pocity, na jednu stranu jsem měla chuť si rvát vlasy nad odevzdaností hrdinek, nad jejich smířením se se životem, který je ubíjel a ničil a zabíjel. Přitom, jak si samy uvědomovaly, "přece ještě není pozdě začít znovu".
Ale čtenář zároveň chápe, jak těžké to tehdy ženy měly.

Co se týče chlapů, z těch mi bylo zle, hlavně z těch z linie Kucmanů.

Překvapil mě vztah Jany k Johance. Jasné, lásku vlastní matky prakticky nepoznala, ale čekala bych, že o to spíš se bude snažit aby se Johana nikdy necítila tak sama, opuštěná a bezradná, jako kdysi ona...