Podivný život režiséra
Otakar Vávra
Otakar Vávra podhaluje ve svých vzpomínkách stará přátelství S Hugo Haasem, Adinou Mandlovou, Zdeňkem Štěpánkem a mnoha dalšími osobnostmi české meziválečné kultury. Svým „podivným životem“ zanechal v české kinematografii stopu, která hned tak nezmizí. Počátkem šedesátých let jako profesor FAMU zásadním způsobem ovlivnil celou generaci mladých filmařů, které od té doby říkáme česká nová vlna. Otakar Vávra vždycky věděl, jak vycházet s mocnými tohoto světa, aby nepřišel o možnost své filmy realizovat. Musel přitom podstoupit řadu kompromisů. A Podivný život režiséra je krom jiného také svědectvím o ceně těchto kompromisů.... celý text
Přidat komentář
Nóblesní pán, skvělý režisér, ale také člověk, který šel pragmaticky s komunisty do holportu.
Lída Baarová, sice krásná žena, ale herecky nic moc. Pouze O.Vávra z ní udělal eso ve filmu Turbina.
Ano žil opravdu podivný život a o tom ona kniha je. Sám Miloš Havel dobře věděl, kdo patří ke špičce mladých českých režisérů I.republiky a Vávru podporoval.
A po válce ? Vzpomínám na slova oskarového Jiřího Menzela. Kdopak mu dal na FAMU nejvíce ? Otakar Vávra - samozřejmě.
Není se ani co divit napjatým vztahům dvou pánů režisérů. Krejčíka a Vávry. Stoik Vávra a supercholerik Krejčík. (Ale pana Krejčíka mám stejně raději, již jen proto jak ztvárnil ve Slavnostech sněženek onoho žrouta sice dělajícího klobásky, ale...?)
Každopádně tato kniha je velmi dobrá, čte se lehce a vzpomínky zejména z Barrandova let 30-tých jsou zajímavé.
Povinná četba pro všechny fanoušky (nejen) českého filmu. Vávra svým životopisem popisuje i historii českého zvukového filmu a je fascinující číst o tom, jak probíral své filmy s Čapkem, Vančurou, Poláčkem s Otou Pavlem a přitom zemřel prakticky nedávno.
Zajímavá, čtivá kniha o životě profesním i soukromém.Vzpomínky na život s filmem, nejen na filmové hvězdy,ale i na ostatní lidi kolem filmu
Štítky knihy
Autorovy další knížky
1996 | Podivný život režiséra |
2011 | Paměti aneb Moje filmové 100letí |
1982 | Zamyšlení režiséra |
1986 | Třikrát před kamerou (Putování Jana Amose,Komediant,Veronika) |
Knihu jsem překvapivě četla se zájmem. Kniha je nejen autobiografická, ale zároveň jsou v ní dost výstižně popisována důležitá období českých novodobých dějin - první republika, nástup fašismu, 2. světová válka, represe komunistického režimu. Vše toto režisér zažil. Ba i se účastnil. Znal se se známými intelektuály, ale vycházel i s mocnými, mezi kterými byla celá plejáda vlivných ničemů. Já si ale nemyslím, že by si zadal s režimem. Naučil se vycházet s mocnými, aby nepřišel o možnost filmovat. A jako známa osobnost mohl pomoci i druhým.