Pohádka

Pohádka
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507743/bmid_pohadka-mVC-507743.jpg 4 875 875

Charlie Reade vypadá jako obyčejný středoškolák, ale už toho má dost za sebou, život se s ním rozhodně nemazlil: máma mu umřela při autonehodě, z táty se stal alkoholik. Ve svých sedmnácti Charlie potkává Howarda Bowditche, samotáře z domu na vysokém kopci. Na zahradě za domem stojí zamčená kůlna, z níž se linou příšerné zvuky. Pan Bowditch umírá a Charlie zjišťuje, že mu dům odkázal – spolu s tajemstvím, které bude zatraceně těžkým břemenem. V kůlně je totiž portál do jiného světa. Ten jiný svět je v ohrožení a spolu s ním i ten náš. V paralelním vesmíru jsou honosné paláce s vysokými věžemi, zatuchlé podzemní kobky a magické hodiny, které umějí vrátit čas.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Fairy Tale, 2022

lucyvase4
15.10.2024 3 z 5

Co uděláš pro záchranu nejlepšího přítele?
Půjdeš až na konec světa? A co třeba do jiného světa?

Charlie Reade je 17ti letý chlapec, který má za sebou tolik, co jiný za celý život ne. Když byl malý zemřela mu matka a otec začal svůj žal utápět v alkoholu. Jednoho dne Charlie pomůže Howardu Bowditchi , starému samotáři, který žije s fenkou Radar ve svém domě na kopci. Na zahradě za domem je tajemná kůlna, ze které se linou příšerné zvuky. Charlie a Howard se spřátelí. Když jednoho dne pan Bowditch zemře Charlie zjišťuje, že mu odkázal nejen dům, ale i jeho tajemství. V kůlně je totiž portál do jiného světa, který je potřeba chránit. V paralelním vesmíru existují princezny, obři, zatuchlé podzemní kobky a hodiny, které dokáží vrátit čas. Ale také kletba, která musí být zlomena.

Pohádka byla krásná. Miluji, jak autor dokáže do knih propašovat hluboké myšlenky, nad kterými se člověk minimálně zamyslí.
,,Dobří lidé září v temných časech jasněji."
,,Kde sídlí láska, tam jsou i jizvy krásné."

Příběh mladého Charlieho mne ihned vtáhl do děje. Seznámení se starým panem Bowditchem a jeho fenkou Radar, odhalování tajemství, získávání přátelství, neustálá akce a napětí.

V půlce knihy ale přišel zlom v podobě 150 stránek, kde se skoro nic nedělo. Místy jsem si říkala, jestli mám knihu vůbec dočítat. Ale vydržela jsem. Prokousala jsem se tou nudou a odměnou mi byl naprosto strhující závěr.

Bohužel postavy v jiné zemi mi nepřišly moc promakané. Možná i proto jsem si je tak neoblíbila. Výjimku tvořil akorát Iota a Dora.

Samotný paralelní svět na mně působil dost chaoticky. Taková splácanina všech možných pohádek.

Oceňuji, že autor se s tím nemazal a zemřelo i pár mých oblíbených postav. Místy byl příběh i celkem brutální. Taková pohádka od bratří Grimmů.

Ilustrace, které knihu doprovází jsou naprosto skvostné. I když mnohdy hodně napoví, co se v dané kapitole stane, tak mně to vůbec nevadilo. Věřím ale, že někomu to vadit může.

Hodnotím 3,5/5

Petruse21
08.10.2024 3 z 5

Některé věci mi přišly nedotažené. Postavy z Empisu krom Dory mi nesedly.

May
01.10.2024 4 z 5

Moje první kniha od pana Kinga, nejsem fanoušek hororů, jsem strašpytel :) Na mě působila i "Pohádka" poněkud hororově, takže se obávám, že do dalších knih se nepustím ... Na druhou stranu výborně napsáno a Radar je miláček a už kvůli ní stojí kniha za přečtení a já mám splněno poslední téma letošní výzvy :)

Janadvorackova
29.09.2024 4 z 5

Po sérii příběhů, které se mi od autora, dá se říct četly hůř, je tento někde jinde. Není to horor, nejde o divné mystično. Název odpovídá obsahu. Druhý svět, kam se hrdina dostává, může vypadat jako směs nám známých pohádkových příběhů, ale jsou smíchané velmi vkusně.
Čtení jsem si užívala.

dominika8192
24.09.2024 5 z 5

Tomuhle týpkovi je bezmála 80 let a jede jako blázen! Z hororových pecek se usadil v roli bezkonkurenčního vypravěče, který dokáže celý příběh postavit na lásce ke stárnoucí feně („Má statečná fena. Má hodná fena."). King je prostě King a já jeho přerod z mistra hororu na mistra obyčejně neobyčejného příběhu zbožňuju. Nemám co dodat.

Stidave
19.09.2024 4 z 5

Velice čtivá knížka. Pro mě i v té pomalejší, úvodní části, kdy jsem si i trošku pofňukal, protože starý pejsek, že ano. Stephen King si zde s popisy hodně pomáhá s nejrůznějšími popkulturními berličkami, což na jednu stranuu hodně baví, na druhou stranu to trochu ubírá originálnosti. Po nějakých dvou stech stránkách se dostáváme do druhého světa, který nám je moc pěkně načrtnut, klidně bych ale ocenil trochu hlubší ponor. Dlouhou dobu ke konci pobudeme v kobkách, a když jsem si po jejich opuštění spočítal, že jsme v nich strávili sto padesát stran, začal jsem se obávat z urychleného konce. To se bohužel splnilo a finále se tak stává nějvětší slabinou tohoto jinak velmi povedeného příběhu. Nejde o zklamání, jen je to prostě až příliš šup-šup. Do světa Pohádky bych se každopádně moc rád podíval znova.

jitka_dankova
18.09.2024 5 z 5

Strašidelná pohádka o záchraně jednoho milého psa od světoznámého autora hororů. Tohle byl můj první horor, četla jsem knihu kvůli výzvě, a ano, za mne je to vlastně horor. Ale to jsou původně vlastně všechny staré pohádky a autor se jimi krásně inspiroval a toto téma skvěle zapojil do této neuvěřitelné 728 (ano, sedmsetdvacetosm stran!) stránkové knihy. První velká část knihy je zaměřená na seznámení s hlavním hrdinou a jeho obětavostí ve vztahu ke starému pánovi. Překvapivě dlouho trvá, než se hrdina dostane do kůlny, ale nenudíte se, autor fakt skvěle píše i o rutinních obyčejných věcech. Nejvíc mne ale dojala láska ke starému pejskovi. A když jsem si tenhle vztah ze začátku zamilovala, dokázala jsem číst i druhou, strašidelnou část knihy v paralelním světě se spoustou děsivých prvků, smrti i násilí. Rozhodně bylo zajímavé (skrze čtenářskou výzvu) vykročit směrem z obvyklých žánrů a autorů, které čtu.

KingNut123
12.09.2024 5 z 5

Pohádky jsou důležitou součástí našeho dětství. Jako malí jsme rádi čekali na to, až nám babičky a maminky začnou vyprávět příběhy ze světů nám neznámých. Byli jsme zahlcováni příběhy ze světa čar a kouzel, které dodnes předáváme těm, které máme rádi. Příběhy o Červené Karkulce, Popelce či Třech prasátkách se nám neodmyslitelně zaryly do naší paměti. Každý z nás má své oblíbence a neoblíbence; hrdiny a padouchy, kterým fandíme a v posledních chvílích pláčeme, když je čeká smutný konec. Když jsme vyrostli, na pohádkový svět jsme zanevřeli. To, co nám dříve připadalo krásné a kouzelné, nám dnes připadá dětské a směšné. Oprostíme se od pohádkového světa naplno a nechceme o něm slyšet. Proč bychom se měli zaobírat něčím, co na první pohled ani není skutečné? Všichni víme, že do pohádkové světa nevedou žádné kouzelné dveře, a pohádkoví hrdinové jsou pouhým výplodem autorovy mysli, nebo je to snad jinak?

Charlie Reade je typickým pohádkovým princem z nepohádkového světa. 17letý mladík, jenž má všechny charakterové a fyzické vlastnosti snad každého pohádkového hrdiny. Inteligence, vynalézavost a dobré srdce ho doprovázejí po celou strmou cestu ve fantastickém světě Empisu. I přes veškerou svou dokonalost je Charlie postavou, se kterou se čtenář ztotožní.

Pohádka je literární počin, který je oproti jiným Kingovým knížkám netradiční. Netradiční v dobrém slova smyslu. Stephen King opět přišel se svým vlastním literárním světem, který obohatil svým důvtipem. Svět fantazijního světa Empis je plný různých narážek na literární díla J.R.R. Tolkiena a H.P. Lovecrafta; právě Lovecraftova temná mysl je ve světě Empis všudypřítomná. Čtenáře po celou dobu doprovází příjemná atmosféra, která místy připomíná atmosféru pohádek bratří Grimmů. Dílo je dokonalým mixem pohádkových motivů, ze kterých Kingův román vychází.

Pohádka je s porovnáním s ostatními knížkami žánru fantasy slabým odvarem. Nejedná se o originální dílo, ale milovníky tohoto žánru nepochybně zahřeje u srdíčka. Kdyby se King neživil jako spisovatel hororů a thrillerů, uživila by ho i práce autora dětských příběhů a pohádek.

leny.wood
04.09.2024 4 z 5

King je prostě machr, bez diskuze, do druhého světa mě vtáhnul a pouštět mě, to se mu teda rozhodně nechtělo. Než se tam ale Charlie dostal, je potřeba přečíst to před tím. Taky je to čtivé, ale jenom přece ne tolik výrazné a to je právě ta hvězda dolů.
V příběhu jsem zbožňovala neustálé narážky na naši současnost (Dwayne Johnson, E. A. Poe, nejrůznější pohádky a mnoho dalších). A taky nesmím zapomenou na bravurně namluvenou audioknihu Matoušem Rumlem. Já to kombinovala, ale nebýt jeho, asi bych se přes ten začátek dostávala pomalu, a to bych přišla o sakra dobou knížku.

Jo a co mi teda vadí, tak je anotace u téhle knížky, protože obsahuje naprosto nežádoucí spoiler stran pana Bowditche, to je hodně špatný vtip.

MarianP
26.08.2024 4 z 5

Rozprávkový svet v podzemí od Kinga nebol až taký rozprávkový, hoci dobro a zlo súperia aj tu, ale od majstra Kinga som čakal dômyselnejšie vykreslený a omnoho viac fantastickejší svet. O dosť viac sa mi preto páčila "prvá časť", keď som ešte nevedel o čo pôjde. Akonáhle sa však Charlie s Radar dostali do druhého sveta, čaro rozprávky akosi vyprchalo...

P.owl
25.08.2024 5 z 5

A jsem u konce, bylo to hezké tříměsíční putování s Čárlím, kdy jsem se už po sto stranách vpil do knihy a nechal se unášet příběhem. Měl na to vliv protivný starý pán, psí kámoška Ráďa (To Kingovi jde, vzpomněl jsem si na Vlka z Talismanu) a i samotný hrdina, který však nedrží jen roli správňáka, ale občasně umožní čtenáři poznat jeho vnitřní stín.

Knihu bych rozdělil na úvodní část, kdy se ve světě, který dobře známe, objevují fantaskní prvky a pak na tu hlavní, která je tou pohádkou (i když ve své podstatě hororovou a dobrodružnou), kterou nám název přislíbil.

Autor mě velmi potěšil určitou poklonou směrem k spisovatelům H.P. Lovecraft a Ray Bradbury, z kterých nepokrytě čerpal inspiraci.

Pokud jste se ještě na tu kouzelnou a temnou výpravu nenechali zlákat, určitě se nebojte sejít po schodech až dolů, kde se otevírá snový svět a užijte si každou stránku velkolepého děje.

P.S. Jsem zvědav, zda-li si někdo troufne vykřesat z předlohy filmové zpracování. Já osobně bych to přivítal.

Ospalý_Táta
21.08.2024 5 z 5

Běžný autor by tento příběh vměstnal do 200-300 stran, ale Pišta Kráľ řekl ne! Když pohádku, tak na 700 stran. A... udělal sakra dobře. Je to jedna z mála knih, kde jsem si ani jednou neřekl, tvl, už nezdržuj popisem a něco udělej. Postavy byly sympatické, čtení mě bavilo, i když se v příběhu zrovna nic zvláštního nědělo. Uteklo to jako voda, jak se říká v pohádkách.

Mooneylan
19.08.2024 4 z 5

Mohla bych dát hodnocení 3/5 místo 4/5, ale neudělám to. Hned vám povím proč.
Není tajemstvím, že miluju Stephena Kinga (jeho tvorbu, ne, že bych po něm potřebovala házet podprsenku). Jasně, jeho poslední tvorba není taková, jak ji známe z jeho depresivních let, ale některá si zachovává své kouzlo. Je to i případ Pohádky. Používá své staré vzorce (morální dilema dítěte - i když se tady objevuje puberťák a ne školou povinné díťátko, vyspělé přemýšlení, démoni z minulosti, atd...), velice čtivé tempo vyprávění, starý svět obohacený moderní technologií (oh hello there, Teemná věži!). Je to King tak jak ho znáte, ale není tak dotažený, tak došperkovaný, tak vymazlený.
King se do Lillimaru vypravil jen tak na skok, na návštěvu za dávnými známými. Navnadil nás na prohlídku světa tak dávného a neznámého, na epický souboj, hluboké vztahy a dechberoucí finále. Ale dostali jsme prohlídku místního orloje a zběžné převyprávění o událostech v posledních letech.
Pro mě to bylo trochu zklamání, ale vlastně ne uplně. Nostalgie z každé Kingovy knihy je silnější a možná to bylo horkem, protože jsem si Pohádku vybrala jako letní čtení, ale vlastně mi tahle návštěva přišla milá. Nenáročná. Ale pokud bych se sem měla vypravit znovu, chci být zničena rodokmeny, historií, epikou, krveprolitím a nervy drásajícími vztahy.
Děkujeme, mistře. Ale chceme jet na další výlet.

amanek
18.08.2024 4 z 5

Váhala jsem, zda dát 3 nebo 4*. Dávám čtyři,ale více mě bavila část knihy z našeho světa. Magický svět byl na mě zbytečně dlouhý.
Celkový dojem dobrý.

sipkulka
18.08.2024 5 z 5

Moc pěkná čtivá knížka I když to se dalo od mistra jakým S.King dozajista je očekávat. Děj ubíhal rychle, nechyběl zde obyčejný život i s jeho radostí a strastí I kouzelný svět Empisu. Pokud se někdy S.K rozhodne že napíše o této zemi další příběh, tak si ho s chutí přečtu.

TerJac
11.08.2024 5 z 5

Nikdy bych nevěřila že mě bude bavit kniha takového žánru. Ale protože je to King, po knize jsem sáhla, i když s tušením, že ji odložím. Nestalo se a zhltla jsem ji aniž jsem tušila, jak jsem došla ke konci. King je prostě opravdu KING. Příběh měl vše, co jsem od něj potřebovala - dobrodružství, pachuť nepříjemné reality našeho života, pohádkové napětí z neznámého, úžas nad fantazií a strach, který se mi při popisu podzemí a nočních vojáků dostával příjemně do zátylku. Podstatné pro mne ovšem je, že se dostavila lítost nad zabetonovanou studnou, protože bych si dovedla v Empisu představit další dobrodružství. Ale pevně věřím, že
King ještě nevyčerpal svou studnu toho, co nám ještě chce předat.

kilometr
08.08.2024 4 z 5

Má 65 přečtená kniha od tohoto mého jasně nejoblíbenějšího autora,přes poněkud zavádějící název bavila na všech svých 728 stranách. 85%.

Shaxx
05.08.2024 4 z 5

Budu se opakovat, ale na Kingovi mě baví ty různé polohy psaní. A pohádkový King mě baví stejně tak jako ten hororový. Miluju, jak dokáže vdechnout postavám život, ty jeho okecávací odbočky (kterých tady tolik nicméně nebylo), i tu jeho grafomanii. Navíc je tady pes! Takové maličkosti mi stačí ke štěstí :) Samotná Pohádka není urputně originální, čerpá z již napsaného a přiznaných odkazů je tam dost, stejně tak to není to učesaná verze pro děti, ale po vzoru bratří Grimmů je součástí i násilí a jiné fajnové věci. Charlie a fena Radar se dali snadno oblíbit a nebylo těžké jim fandit. 724 stran uteklo rychle, ani se nezdálo, že je to taková bichle.

Ella_85
03.08.2024 5 z 5

Ja jsem od Kinga cetla jen Dallas 63, Billy Summers a tuhle, nebot v ramci jeho tvorby jsem hroznej posera.
A tady jsem se bala, aby to nedopadlo blbe…takze kdyz jsem byla v polovine knihy, proste jsem prelistovala na konec, abych se dozvedela jak to dopadne. A pak, knihu zpola uklidnena docetla. Tohle nikdy nedelam, ale kdyz me se postava Charlieho tak moc libila, ze jsem si nemohla pomoct…Ufff
Dopadlo to jako v te pohadce

Kupsa M.
01.08.2024 4 z 5

Pohádka byla má první kniha od Kinga. Čekal jsem strašidelné podání a sem tam, nějakou tu brutalitu. Tato kniha jak název napovídá, je jemnějšího charakteru, ale vtáhne vás do krásného snového světa. Doporučuji pejskařům a fantasy čtenářům. Jediné co mohu vytknout, tak bylo opakující se číslice 3. Díky tomu byla kniha místy předvídatelná a zdlouhavá.