Poklad v Striebornom jazere
Karel May
Vysoko v horách, na dne Strieborného jazera, je ukryté rozprávkové bohatstvo – zlatý poklad, ktorý stráži indiánsky náčelník Veľký medveď so svojím synom. O poklade sa však dozvedel aj Ryšavý Cornel a najal si bandu najhorších zločincov, aby sa ho zmocnili. K jazeru v tom istom čase putuje skupinka slávnych zálesákov na čele s Old Firehandom, Old Shatterhandom a Winnetouom. Chcú prekaziť podlé zámery Ryšavého Cornela a potrestať ho za spáchané vraždy. Okrem toho majú aj tajné plány s ťažbou striebra v okolí jazera. Takmer na každom kroku ich životy ohrozujú prefíkaní zločinci či nedôverčivé indiánske kmene. Dokonca im padnú do rúk a ocitnú sa pri mučiarskych koloch. Prežijú toľko neuveriteľných dobrodružstiev, že čitateľ ich musí sledovať zo zatajeným dychom od začiatku do konca. Podľa jeho románov bolo nakrútených veľa filmov. Na Slovensku je najslávnejšia séria z rokov 1962–1965 Poklad na Striebornom jazere a Winnetou I – III.... celý text
Přidat komentář
Poklad na Stříbrném jezeře je klasika Karla Maye. Nesmrtelná kniha stejně jako filmové zpracování.
Hned poté co byla kniha v dětství pod stromečkem mne od ní nikdo nemohl odtrhnout. Její modrý obal a bílé písmo se vrylo do paměti. Nevím, kdy šel poprvé film v kinech ani v TV, ale co si pamatuji vždy jsme ho sledovali s nostalgií. Až návrat po letech ke klasice - knize - byl překvapivý kolik toho film tak nějak - logicky - vynechal. Až bude zase v TV bude laťka díky originálu vysoko, ale kouzlo "mayovky" nepomíjí!
Knihu jsem poprvé (a zatím naposledy) četla před zhruba třiceti pěti lety ve slovenštině, protože jiné vydání tenkrát nebylo k sehnání. Až teď jsem se rozhodla, že bych se mohla k příběhu vrátit a zkusit, jak na mne zapůsobí nyní, tedy v dospělém věku ;-). No a tentokrát ovšem musím otevřeně přiznat, že jsem až tak úplně nadšená nebyla. Tempo vyprávění je tak trochu rozvláčné, hlavně v první části knihy. Navíc jsem měla docela problém se zorientovat v jednotlivých postavách, ze kterých jsem znala (snad) jen Old Firehanda. Ostatní, jako například Vinnetou nebo Old Shatterhand, se totiž na scéně objeví až o hodně později. Dále je zde tetka Drollová, poměrně podivná osůbka, u které ale musím ocenit, že má dobrý humor a je (nejen) pro každou legraci ;-). Pokud jde o obsah knihy, podrobněji se rozepisovat nebudu, protože se jedná o notoricky známý příběh, který ale jinak je fakt vynikající ;-). Film jsem samozřejmě viděla opakovaně také a podle mého názoru je dokonce o něco lepší než jeho knižní předloha. Ve finále však i zde hodnotím plným počtem, mimo jiné z nostalgie ;-). Ale také proto, že si to autor a jeho kniha zaslouží, protože takovéto dobrodružné romány už v dnešní době nevznikají - i když je to obrovská škoda...
Musím se přiznat, že jsem od slavného Maye čekala asi něco víc. Snad to bylo tím, že nejsem cílová skupina, ale přeci jen mě trošičku zklamal. Na druhou stranu úplná nuda to také nebyla.
Vrátil jsem se ke klasice mého dětství a hezky jsem si početl :). Tohle je fakt skvělá dobrodružná kniha, která se dá číst pořád dokola. A taky film se povedl. Doporučuji.
Film je muj bezkonkurenčně nejoblíbenější ze zfilmovanejch Mayovek, ostatní jsem zdaleka neviděl tolikrát, ovšem o knížky jsem nikdy ani nezavadil (což přisuzuju tomu, že jsem mládí proseděl u bedny a nebo se honil venku za merunou), ale proč s tim nezačít teď?
Čekal jsem tak nějak to co bylo ve filmu, ale úplně mi vyrazilo dech, že tady toho bylo asi 5x tolik. Včetně asi dvacítky hlavních postav, jestli se to dá takhle říct, protože každá tu měla svuj prostor, včetně záporáka. Začátek na lodi byl super, potom putování všude možně po kraji a tim pádem nabalování dlaších a dalších postav a závěr na jezeře. Všechno paráda. Jelikož je knížka pro mládež, tak je tu celkem striktně odděleno dobro od zla a kulky dobráků nikdy neminou cíl, narozdíl od kulí záporáků, který maj zřejmě všichni hlavně pušek do U, ale s tim jsem tak nějak počítal a nevadilo mi to.
Poměrně rozsáhlý román nabitý mnoha hrdinami Mayových příběhů a obsahující snad všechny možné prostředí Divokého Západu, kde hrdinové prožijí nespočet dobrodružství (na řece, v prérii, v lesích, v horách, v jeskyni ...). V podstatě tato jediná kniha ukáže vše ve zhuštěné formě, co Karel May dokázal napsat o Divokém Západě. Každopádně to je parádní čtení, které jsem si po letech opět velmi užíval. A nepochybně se k k příběhu ještě určitě někdy vrátím. 85%
Překvapivě dobré. Posloucháno jako audiokniha v interpretaci Martina Fingera, takže o to lepší čtení, protože on to opravdu umí. Hrdinů tu bylo tolik, jako v nějaké Marvelovce, ale nakonec proč ne.
V dětství jsem se nikdy ke čtení májovek nedostala. A tak jsem tuto mezeru chtěla vyplnit. Vybrala jsem si audioknihu ve které mohu zároveň srovnávat knižní a filmové zpracování. A stalo se něco, co se ještě nikdy nestalo. Řečeno dostihovou terminologií, film zvítězil oproti knižní předloze o několik koňských délek. Film se mi moc líbí, hlavně v dětství jsem ho viděla hned několikrát, ale kniha která má s filmem pramálo společného se mi nelíbila. Nejvíc mi vadil ten obrovský počet kladných hrdinů. Působilo to na mě až parodicky. A také chování všech klaďasů bylo až přehnaně smířlivé. Děj navíc působí hodně roztříštěně. Postrádám nějakou hlavní dějovou linku. Možná dám ještě šanci některé jiné z májovek. A to z toho důvodu, že se mi nechce věřit, že jsou všechny tak špatné. Audiokniha, kterou načetl pan Martin Finger to moc nevylepšila. Prostá četba je v pořádku, ale v situacích, kdy se snaží měnit hlasy, jeho přednes velmi často tahá za uši. A vlastně i tento způsob četby působí dost parodicky. Nemá to být nakonec parodie na westernové příběhy? Potom bych své hodnocení musela změnit. Jako parodie je to tak za 4 hvězdy.
2022/29
Najdou se podle mě i lepší Mayovky, ale Poklad na Stříbrném jezeře patří přesto mezi ty moc dobré. Mockrát jsem viděla film, a možná i proto jsem na knize našla nějaké mouchy - na plátně je to přece jenom ještě o něco plynulejší a zjednodušené.
Na druhou stranu mě to fakt bavilo. Četlo se to moc dobře, a Karel May má takový stručný styl, a až na výjimky (popisy postav kde je to jasné, popisy přírody) nemá ani slovo navíc. Tady bylo ale hodně dějových linek, možná až zbytečně moc. Ale zase... všechny mě bavily, tak si nemám vlastně na co ztěžovat.
Řekla bych, že Poklad je taková Mayovka, kde si všichni lovci dali sraz. - Je tu naše oblíbené duo, Old Shatterhand a Vinnetou (i když se objevili až v pozdější části), tetka Drollová a Hobble Frank, Old Firehand, lord Castlepool a jeho průvodci Gunstick Uncle a Humply Bill, Davy a Jemmy, k tomu rafteři, indiáni... úplně všichni prostě. :D
Mělo to ale rychlý spád a dobrý příběh, jenom ten konec mohl být trochu rozvláčnější.
Oblíbená Mayovka mého dětství. Vzpomínám si, že jsem ji četla jedním dechem a jako bonus v nádherné slovenštině, která se mi moc líbí. Má úžasné obraty, je daleko měkčí než čeština a zdá se mi galantnější. Prostě mám ji ráda. Zkrátka - paráda !!!!!!!!!
Jedna z nejlepších Mayovek podle mě. Vinnetou a Poklad na Stříbrném jezeře by stačily, aby May byl klasikem dobrodružné literatury.
Klasika meho mladi. O velikonocich jsem byl v Chorvatsku a navstivil jsem i Stribrne jezero, tak jsem si k tomu precetl i knizku. Pribeh je tam sice trosku jinak nez film, ale porad to ma tu atmosferu co si pamatuju z detstvi ;)
Starý dobrý Karel May a jeho dva stateční hrdinové Old Shatterhand a Winetou, krásné dobrodružné klasické příběhy mého dětství. Nezapomenutelné zážitky nad romány této dvojice hrdinů. Howgh.
A opět vidím před sebou nádherné prérie. Přede mnou v dálce jsou dva jezdci na černých koních - Winnetou a Old Shatterhand. Domluvil jsem. Howgh!
Štítky knihy
přátelství zfilmováno Indiáni westerny Vinnetou Old Shatterhand čest hrdinové Karel May, 1842-1912 světová literatura klasická literaturaAutorovy další knížky
1969 | Syn lovce medvědů |
1971 | Divokým Kurdistánem |
1970 | Pouští |
1968 | Černý mustang |
1981 | Poklad ve Stříbrném jezeře |
Filmy natočené podle knižní předlohy jsou většinou mnohem horší než kniha. Tohle je jedna z mála výjimek. I když, popravdě řečeno, z knihy si filmaři vzali snad jen název a ten také upravili. Moc mě bavila tetka Drollová. Indiáni (konkrétně jeden indiánský kmen) zde nebyli vylíčeni jen jako oběti, ale jako podlí a zákeřní lidé, kteří si upraví i přísahu a vykouření dýmky míru tak, aby si dokázali ospravedlnit další podlý útok. Objevení ložiska stříbra mě nebavilo. Proč zálesáci musí těžit drahé kovy? Vůbec to nesedí k jejich stylu života. Ten konec mi připomínal strýčka Skrblíka, který když viděl dolary, tak mu v očičkách zablikal $.