Posledná šanca

Posledná šanca
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518971/bmid_spasitel-46q-518971.jpg 5 1762 1762

Osamelý astronaut. Neuskutočniteľná misia. Spojenec, v akého nedúfal. Ryland Grace je posledný preživší na zúfalej misii Posledná šanca – jeho neúspech bude mať za následok koniec ľudstva i planéty Zem. Lenže Ryland Grace si to neuvedomuje. Nepamätá si ani vlastné meno, tobôž detaily misie. Práve sa prebral z veľmi dlhého spánku, nachádza sa milióny kilometrov od domova a spoločnosť mu robia len dve mŕtve telá kozmonautov. S každou novou spomienkou si uvedomuje nemožnú úlohu, ktorá pred ním stojí. Nachádza sa v malej vesmírnej lodi, ktorú skonštruovali svetové vesmírne agentúry v kooperácii so všetkými vládami na našej planéte, ako poslednú šancu ľudstva na prežitie.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Lindeni

Project Hail Mary , 2021

Laféeverte
29.11.2023 5 z 5

Tohle mě hodně nadchlo, v podstatě jsem tu knihu nemohla odložit. Je to moc dobře vyvážená směs vědy, fantazie, vztahů....Nejdřív jsem prahla po tom, dovědět se, co má Grace za úkol a co se dělo na Zemi, pak jsem se nemohla dočkat každé další interakce s Rockym. Prostě Rocky se se vážně povedl a nejde si ho neoblíbit, dějové peripetie byly také věrohodné, nepřišlo mi to nijak natahované nebo umělé, včetně výborného závěru. Díky tomu, že Grace věci vysvětluje tak nějak lidsky, bylo i pro mě, která se zasekla na newtonovské fyzice a v okamžiku, kdy příklady ve škole začínaly slovy "jste ve vlaku jedoucím rychlostí světla...." vypínala mozek a sahala pro tahák v kalkulačce, všechno poměrně srozumitelné.

absa2611
23.11.2023 5 z 5

Nemám slov. Škoda, že už jsem ji dočetla. Přečetla jsem ji za několik hodin, od příběhu se prostě nedalo odtrhnout.
Co víc říct. Neskutečně úžasná a krásná kniha...
Jedna z nejlepších (možná nejlepší?), které jsem tento rok četla.
Deset hvězdiček je málo!

katerina3368
23.11.2023 5 z 5

Přesně kvůli takovým knihám jsem ráda, že existuje čtenářská výzva! Bez ní bych na knihu nejspíš nenarazil a to by byla věčná škoda. Humor mi v knize absolutně sedl a nahlas sem se zasmála opravdu hodněkrát. Před autorem opravdu smekám. Napsat knihu která má přiběh, který musí odpovídat fyzikalním zákonům a jeste to podat vtipně a čtivě, no prostě klobouček. Těším se na filmové zpracování!

RastazŘep
15.11.2023 5 z 5

Tohle byla naprostá pecka. Poslechnuto jako audio kniha ale Lukáš Hlavica to namluvil prostě skvěle a strašně hezky se mi poslouchal. Byl jsem napnutý, smál jsem se a na konci mi ukápla i slza dojetim. Určitě si to ještě přečtu ale jejich "hlasy" a zvuky mi přitom zůstanou v paměti. Jak už tu někdo psal je to: úžas, úžas, úžas

yellow
10.11.2023 5 z 5

Tohle byla naprostá paráda. Kdybych mohla, tak dám 10 hvězdiček z 5. Po Marťanovi jsem měla poměrně vysoká očekávání, ale Spasitel je lehce překonal a líbil se mi ještě mnohem víc než Marťan. Bylo to propracované, opět bylo hodně chemie, fyziky a biologie, ale skvěle se to četlo.

denoush
06.11.2023 5 z 5

Nepřestával jsem koukat, co jsou lidé schopní vymyslet. Takhle propracované a promyšlené sci-fi jsem snad ještě nečetl a opravdu smekám. Musím říct, že jsem knihu hltal a moc jsem se těšil až budu zas číst. Mimozemšťan Rocky byl fakt sympaťák a moc dobře napsaná postava. Prostě nemám slov, pecka.

midloch
24.10.2023 5 z 5

Třetí kniha od Weira a opět dobré čtení. Stylově podobné Marťanovi, kdy je hlavní hrdina odkázán pouze sám na sebe. Vyprávění opravdu trochu připomíná young-adult jak již napsal čtenář pode mnou, ale člověk si na to za chvíli zvykne a na čtivosti to tolik neubírá. Za sebe mohu říct, že jsem si knížku opravdu užil a byla jednou z těch lepších, které jsem letos četl.

mclenin
23.10.2023 4 z 5

Prvá kniha, ktorú som od autora čítal a napriek tomu, že ide skôr o soft sci-fi s akýmsi štýlom young-adult rozprávania (aspoň taký som mal pocit z vyjadrovania hlavnej postavy), ma pozitívne prekvapila - po pár stranách (tak trochu klišé vstupu do deja) a pristúpení na autorský zámer som sa dostal do príbehu a kniha sa už potom čítala sama. V kombinácii aktuálneho a retrospektívneho ma viac bavili časti odohrávajúce sa v prítomnosti vo vesmíre a vlastne všetko okolo riešenia hlavného a s tým súvisiacich problémov. Práve tento prvok nepoznaného / neznámeho, predstavovaný postupne autorovou imagináciou je to čo robí túto knihu jedinečnou a zábavnou.

NelaMaty
16.10.2023 4 z 5

Musím dát hvězdičku dolů, ale to jen proto, že vesmírné scifi není můj oblíbený žánr a že většině fyzikálních a chemických věcí jsem vůbec nerozuměla. Jinak oceňuji děj, čtivost i vzdělanost autora v oboru.

Radkas87
11.10.2023 4 z 5

Krasna kniha, napinava, zabavna a prekvapiva, ale tech technickych veci na me bylo trochu moc, ty me proste nebavily a konec prilis rychly.

kayu
27.09.2023 5 z 5

Andy Weir prostě umí. Kniha je natolik čtivá, že jsem se od ní vůbec nechtěla odtrhnout. Dynamika hlavního hrdiny a Rockyho mě moc bavila, mezi množstvím vážných a nebezpečných momentů tam bylo i mnoho těch, které dokázaly celou situaci odlehčit. Konec mě mile překvapil, dokonce ukáplo i pár slz.

cziss
25.09.2023 5 z 5

Fenomenální dílo moderní sci-fi. Kniha je nejenom dobře napsaná a napínavá, ale i dojemná a celkem dost poučná. Dle mě ještě o něco lepší jak autorovo dílo Marťan.

Bramborak81
24.09.2023 3 z 5

Četla jsem díky výzvě, a již poněkolikáté mě to zaválo mimo mnou obvykle čtené žánry. Trochu mi chyběl humor z Marťana, který mě zaujal o maličko více. U Spasitele mě hodně bavil konec, který jsem takto nečekala. Další přečtená kniha, od autora, který píše opravdu skvěle a pro čtenáře-začátečníka se sci-fi to byla ideální volba.

Leonora
23.09.2023 4 z 5

Geniální hrdinové už se mi trochu zajídají, chtělo by to změnu... Nicméně...
Jako Artemis připomíná Stroncium, tak Spasitel připomíná Kmen Andromeda - jen je asi tak milionkrát zajímavější. I zde najdete hromady a hromady detailní vědy a techniky, jenže to není na úkor všech ostatních aspektů kvalitní literatury. Nechybí zde samozřejmě napětí, ale ani emoce a otázky etiky, které jsou ovšem na můj vkus vyřešené poněkud šmahem. Hloubku situace to poněkud zabíjí, ale zas to svědčí svižnému tempu děje.

iveta3867
17.09.2023 4 z 5

4 hvezdicky davam.jen proto, ze martan byl o chlup lepsi.. i tak to bylo neuveritelne ctive a napinave.. a miluju zaver knihy!

ReziEngli
15.09.2023 5 z 5

Výborná kniha. VÝBORNÁ! Od autora jsem četla Marťana a toho naprosto miluju, je to jedna z mých nejoblíbenějších knih. A Spasitel se zařadil přímo za Marťana. U mně osobně Marťana nepředčil, protože jsem měla trošku problém s množstvím technických výrazů a matematiky a tak, ale když odhlédnu od toho malého mínusu, tak dostávám obrovský plus v podobě poutavého příběhu o vědci, který byl vyslán na misi "bez návratu". Strašně jsem si oblíbila Rockyho. Bavily mě i "flashbacky" do minulosti, kde bylo vysvětleno, co se jak dělo, plánovalo atd. No a ten konec? Masakr. Za mně jedno obrovské doporučení!

kure91
04.09.2023 5 z 5

Nemohu být nespokojen. Jestliže jsem u Artemis měl kritické poznámky, tady se pan autor vrátil do formy z Marťana a ještě laťku posunul nahoru. Dostáváme na první pohled podobný příběh, jeden muž sám ve vesmíru a snaží se přežít. Nejen přežít, ale zachránit lidstvo. Takhle by to znělo dosti banálně, ale v kulisách knihy a postupného odhalování událostí v pozadí, které vedly k projektu Hail Mary se kniha stává strhujícím příběhem boje o čas a o nic menšího, než nalezení řešení pro odvrácení hrozící apokalypsy planety Země a veškerého života. Do děje vstupuje nečekaný spojenec a tyto části knihy byly za mě naprosto nejlepší.

olle3
03.09.2023 5 z 5

Ačkoliv jsem byl obeznámen s kvalitami autora už z Marťana, Spasitel byl pro mě obrovským překvapením, snad až překvapením roku. Obálka i předsudky mne od čtení odrazovaly, ale jakmile jsem knihu otevřel... řekněme, že být ta situace okénkem komiksu, ze stánek Spasitele by zářilo světlo a mě vlály vlasy vzad. Takovou nálož erudice a profesionality, perfekcionismu, zábavy, kreativity a fantasie jsem nečekal. Takhle si představuju hard sci-fi, takhle si představuju hluboký a poutavý příběh, takhle si představuju originální dílo, které rozesměje, dojme a našponuje až k prasknutí. Tolik emocí v tak lehce stravitelné formě jsem si nemohl vynachutnat. Hlavní hrdina je sympatický, vtipný, chytrý, lidský a když jde i o jeho přítele, nakonec i odvážný. Tenhle příběh zbožňuju a Spasitele bez váhání řadím ke špici toho nejlepšího, co jsem kdy četl. Povinná četba.

cori
28.08.2023 3 z 5

(SPOILER) Ryland je jedinou nadějí na záchranu lidstva, kterému hrozí vymření kvůli astrofágům požírajícím Slunce. Naštěstí potká parťáka a díky své inteligenci a zarputilosti a parťákově technické vybavenosti a dovednosti se mu jeho mise snad podaří. Konec mi přišel moc pohádkový a sluníčkový. Těžko si dovedu představit, že by se tak snadno za pár dní naučili jazyk toho druhého.

Kira283
28.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Zcela zaslouženě dávám 5* z 5!

Knihu jsem si vybrala na základě Čtenářské výzvy, jinak bych o ní snad ani nezavadila. Měla jsem trochu obavy, že mě to nebude bavit, ale již po přečtení prvních pár stránek mě příběh pohltil a naprosto mě dostal! Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Někdy jsem si sice připadala jak Penny, když jí vysvětluje Sheldon fyzikální zákony, ale co, nejsem vědec! :)) Navíc vše bylo tak hezky vysvětleno, že nakonec stejně vše zaklaplo v hlavě na správné místo :))

Rockyho jsem si naprosto zamilovala :)))

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir