Posledná šanca

Posledná šanca
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518971/bmid_spasitel-46q-518971.jpg 5 1764 1764

Osamelý astronaut. Neuskutočniteľná misia. Spojenec, v akého nedúfal. Ryland Grace je posledný preživší na zúfalej misii Posledná šanca – jeho neúspech bude mať za následok koniec ľudstva i planéty Zem. Lenže Ryland Grace si to neuvedomuje. Nepamätá si ani vlastné meno, tobôž detaily misie. Práve sa prebral z veľmi dlhého spánku, nachádza sa milióny kilometrov od domova a spoločnosť mu robia len dve mŕtve telá kozmonautov. S každou novou spomienkou si uvedomuje nemožnú úlohu, ktorá pred ním stojí. Nachádza sa v malej vesmírnej lodi, ktorú skonštruovali svetové vesmírne agentúry v kooperácii so všetkými vládami na našej planéte, ako poslednú šancu ľudstva na prežitie.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Lindeni

Project Hail Mary , 2021

marara
30.06.2023 5 z 5

To jsem si zase početla! Dost podobný námět jako u Marťana, ale vylepšený. Osamocený člověk ve vesmíru, všechna ta věda a vynalézavost, to bylo zajímavé. Bavila mě postava doktora Grace, který byl opravdu odolný kus. Myslím, že přežít sám se sebou mu umožnil jeho suchý humor. Fascinovala mě pasáž, kde přicházel na kloub eridianskému jazyku. Už se těším na dalšího Weira.

Monisek.B
28.06.2023 5 z 5

Super námět. Četlo se to fakt krásně, kapitoly ubíhaly, nenudila jsem se a hltala slovo od slova. Ale jémine, co ten konec? Já chci vědět víc!! :-D

waclaw
26.06.2023 5 z 5

Laťka je od Marťana posunuta zase o kus výše.

Pavcitko
26.06.2023 4 z 5

Kniha se čte velmi hezky, první polovina knihy má poutavou zápletku, neotřelý děj ale postupně ubírá na intenzitě a ano, chcete vědět kam to celé dospěje, nicméně druhá polovina už zkrátka nemá takový spád. Konec mě docela mrzel, nějak jsem doufala v jiný závěr. Ale celkově zklamaná nejsem.

Terezka_U
22.06.2023 5 z 5

Knížku jsem si přečetla, abych splnila čtenářskou výzvu. Moc jsem od ní nečekala a ani jsem se na ní kdovíjak netěšila... pak jsem ale začala číst a byla jsme nadšená. Andy Weir dokázal krásně dávkovat vědecké pasáže v takové míře, že mě nezačaly nudit a mohla jsme si užívat emočně nabitý děj. Navíc Rocky byl prostě sympaťák :)

Janizoun
14.06.2023 5 z 5

Další skvělá knížka od tohoto spisovatele, která se čte jedním dechem. Pro mě patří teď Andy Weir mezi špičkové spisovatele v tomto žánru. A to jsem ho vůbec neznala a jeho knihu "Marťan" jsem poznala až díky databázi knih a mému oblíbenému uživateli n.ezn.amy, který napsal komentář, který mě hned zaujal, tak mu moc děkuji, protože "Marťan" a teď i "Spasitel" jsou dokonalé scifi knížky a obě dvě řadím mezi to nejlepší v tomto žánru. Super počtení, které doporučuji naprosto všem.

Las_T
12.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Z Projectu Hail Mary, jsem lehce v rozpacích. Rylandovy vzpomínky jsou fajn, dobře osvětlují jeho lidskost a do příběhu občas vnesou nějaký vtipný element, nebo kapitolu pro odlehčení. Po prvním kontaktu se nám navíc představuje druhá hlavní postava, se kterou si Ryland prakticky okamžitě vytvoří upřímný kamarádský vztah. Bohužel knize hrozně škodí sáhodlouhé technické a vědecké popisy událostí a procesů. Neberte mě teď špatně, klasičtí autoři scifi také často dopodrobna popisovali různé technické součásti příběhu (např. A.C. Clarke v tom byl velmistr), problémem je že to Andy Weir dle mého neumí dobře dávkovat, popř. je to vědecký fanatik, který se neumí zastavit. Vždy když přijde nějaká vyhrocená situace, nějaký problém, je tady deset i víc stran podrobného popisu každého kroku jak situaci vyřešit. Smekám klobouk, že si s tím dal takovou práci o tom žádná, má můj respekt, ale přeci jenom to není úplně čtenářsky přívětivé. Každopádně z toho jde silně cítit osudovost a já Rylandovi i Rockymu fandil, ale celkově nejsem úplně spokojený. Přeci jenom z těch novějších scifi románů takový Liu Cixin taky ve svých knihách řeší velmi obdobný problém jako Weir ve Spasitelovi a přitom tu technickou stránku popisuje tak nesmírně poutavě...opravdu jsem trošku zklamaný, Marťan se mi hrozně líbil.

Torgal
05.06.2023 4 z 5

Andy akoby si povedal, že do tejto knihy zreplikuje maximum vecí z jeho hitového Marťaňa, a to vrátane hlavnej postavy. Vážne som mal pocit, že na palube Hail Mary je Mark Watney, tak podobný si bol s Rylandom Graceom. Náplň knihy opäť tvorí predovšetkým prekonávanie technických problémov a hľadanie riešenia v situáciách na ktoré nie je hrdina pripravený. V prvej štvrtine to fungovalo vynikajúco. Hrdina sa prebral z kryospánku s vymazanou pamäťou a spolu s čitateľom si dával dohromady kúsky skladačky o tom kde sa nachádza a čo tam robí. Malo to spád, každá kapitola odhalila nejakú zásadnú novú skutočnosť, či už o lodi alebo o jej misii. Od nástupu Rockyho na scénu sa ale štýl knihy zmenil. Tempo sa spomalilo a sto strán sa riešilo len prvé oťukávanie s mimozemskou civilizáciou. Toto bolo asi zas prešpekulované dosť dômyselne a pre mňa ako laika veľmi uveriteľne. Samotné riešenie konca sveta sa už potom udialo ako z rýchlika a prinieslo asi jedinú vypätú situáciu v celej knihe. Inak bol tento výlet do druhej solárnej sústavy celkom brnkačka, v ktorom sa v dostatočnej miere nedostával pocit napätia a naliehavosti. A to hlavne kvôli nadužívaniu zázračných riešení (napr. neexistuje problém, ktorý by sa nedal vyriešiť zázračným astrofágom, xenonitom a Rockyho geniálnymi inžinierskymi schopnosťami). Možno keby bola kniha pevnejšie ukotvená v realite tak by ma vcucla viac (ako to bolo u Marťana). To by ale musela mať úplne iné zápletku. Stále sa mi čítala jedným dychom (a to som ju ako prvú knihu v živote prečítal v originále po anglicky), ale dojem z literatúry do vlaku čo som mal práve pri Marťanovi som tu cítil ešte silnejšie. 7+/10

bumble
03.06.2023 5 z 5

Ano, tohle bylo moc povedené. Nechybělo tomu nic. Napětí, překvapení a člověk se nemohl odtrhnout od čtení. Za mě asi ještě lepší než Marťan. Ano, jsou tam situace, kdy se člověk poznává. Není vždy hrdina, neudělám přeci vždy všechno tak, jak se ode mě očekává. Já přece nejsem žádný spasitel.....

Lo3ce
03.06.2023 5 z 5

Nemáte rádi sci-fi, otázka? Nezajímá vás astronomie, otázka? Nejste technický typ, otázka? I tak budete při čtení této knížky šťastní, šťastní, šťastní! Jako já.

Atuin
27.05.2023 3 z 5

Bohužel. Tak kniha má všechno co by se mělo líbit a měla obrovský potenciál stát se jakousi srdceční záležitostí. Ovšem nestalo se tak. Je mi to docela líto. Nápad skvělý, příběh sám o sobě ovšem evidentně nestačí.
Nebudu brečet nad tím že překlad a název Projektu Hail Mary na Poslední šanci je strašný. Měla jsem za to že titulový Spasitel bude i název projektu a lodi. Nikoliv. Ovšem to je to nejmenší a to je drobnost.
Slohově je to prostě hrubě nedostečné, hrdina je plochý, bezbarvý a stejně tak ploché a papírové jsou všechny dialogy. Na to jak se v nich autor plácá je ta kniha podezřele ukecaná, ať už v pouhých monolozích. Možná by celému konceptu lépe seděla er- forma. Atmosféru umí autor vyvolat jen na několika opravdu výjimečných místech, jinak máte pocit že kdyby se vše odehrávalo ve výtahu nebo někde kdekoliv vyšlo by to na stejno.
Podruhé vstoupit do stejné vody se nevyplácí.
Zklamaní.

ZoeChaya
24.05.2023 5 z 5

V současnosti se mi těžko nacházejí knihy, které bych ráda četla a bavily mě tak, že se od první strany do poslední nezastavím. Tato kniha splnila moje očekávání. Sice mi tam nehrálo pár detailů, protože perfekcionista je moje druhé jméno, ale i tak jsem hltala vývoj postav, informace, bavila mě vědecká část, dějová část, všechno.

petrarka72
23.05.2023 3 z 5

První třetina super - druhá nudná - třetí spíše prolistována než přečtena. Nejzajímavější je část, kdy Grace a Rocky hledají společnou řeč plus pojmenovávání mezihvězdných rozdílů (ale i v tom odvedl třeba Faber v Knize zvláštních nových věcí lepší práci). Celkově průměr, po Marťanovi zklamání.

betička
23.05.2023 4 z 5

Úžasný příběh.
Líbí se mi, že hlavní postava není ten dokonalý, prvoplánovitý hrdina, kterého nic nezaskočí, na požádání vyřeší každý problém. A hlavně to, že se zrovna on obětuje pro přežití lidstva není přece vůbec samozřejmé.
Astrofágů jsem měla plnou hlavu. V některých technikáliích jsem se ztrácela, ale na děj to naštěstí nemá vliv :-)
A ten konec je malinko nečekaný, dojemný a milý...

lindaaa
21.05.2023 5 z 5

Keď začnete čítať, neprestanete, zvedavosť vám to nedovolí

JeffMusk
20.05.2023 5 z 5

Napětí, překvapení, věda. Co více si od sci-fi přát.

absolutmachal
20.05.2023 3 z 5

(SPOILER) Je to vcelku jízda, která ale časem trošku ztrácí tempo s tím jak čtenář začne chápat algoritmy přemýšlení autora. Žádná scifi klasika z toho nebude. Odpočinek a místy výborná zábava v tempu na úrovni moderní detektivky, to ano.

~~~

První čtvrtina je přímo strhující. Andy Weir umí vymyslet překvapivou a přesto uvěřitelnou civilizační hrozbu. Práce se ztrátou paměti hlavního protagonisty je výborný nápad, díky kterému si Weir čtenáře krásně povodí, kam potřebuje.

Setkání s mimozemskou bytostí je vždy ošemetné a i Weir zde trošku mé čtenářské důvěry poztrácel, ale myslím, že se s tím nakonec vypořádal docela dobře. Přes všechna zjednodušení a spoléhání na náhodu.

Závěr už mě nebavil. Pročetl jsem se k pochopení způsobu, jakým Andy píše. Je klid. Pak problém. Pak řešení postavené na vědě. Vysvětlení. Chvíli zase klid.

Postava hlavního protagonisty je zcela plochá, ale tak co už chtěli jsme zábavné scifíčko, tak ho prostě máme. Na film se těším a rodinu vezmu s sebou. Popcorn taky.

Radovan_R
16.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Velmi dobrá kniha! Po přečtení chápu, proč ji někdo označuje současně jako zábavnou i nudnou.
Ze začátku je to trochu detektivka - kde to jsem, kdo jsem a proč tu jsem? To se brzo vyjasní a popis aktuálního dění ve žhavém současnu se střídá s pohledy do minulosti. Nudnost může být daná fyzikou, které všude prosakuje (ale dá se lehce ignorovat), spíš ale tím, že se hlavní děj odehrává v malé těsné plechovce, kde se toho zdánlivě až tak moc neděje.
Když se objeví mimozemšťan, je to hned zábavnější, i když je divné, jak je příšerně šikovný - a přitom jeho civilizace je po vědecké stránce vcelku na nízké úrovni. Nicméně těžko se od příběhu odtrhuje, čte se skvěle a moment, kdy to Grace otočí zpět, aby zachránil Eridiany, je sakra silný. No a vtipných hlášek je taky dost, například:
Problémy s kvalitou kvůli termínům: celogalaktický problém.

Musím to udělat pro svoje děti. Tedy... nejsou to moje děti. Ale jsou moje.

Jaká je rychlost světla? Cé.

Kdo mi dokáže říct poloměr Země? Trang!

Výborně, geniální mozku, vymysli něco!
...mám hlad.
To ses moc nevyznamenal, mozku.

Myslím, že pět hvězd je zasloužených.

Anor505
15.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Vesmírné sci-fi obvykle nečtu, ale i tak se mi knížka líbila. Nápad s astrofágy byl geniální. Postupné hrdinovo rozpomínání, kde vlastně je a proč tam je, bylo prima. Kolem poloviny knihy se děj trochu vlekl a tak se objevil Rocky, beruška, aby zachránil situaci, i když s jeho xenonitem si to autor hodně usnadnil.
Druhá polovina knihy byla akčnější, jen mi místy superhrdinské Rylandovy kousky přišly už opravdu hodně sci-fi. Závěr se mi zdál trochu uspěchaný, možná proto mi teď po dočtení příběhu pořád chybí některé odpovědi: Co se stalo Yaovi a Iljuchinové? Co se dělo na Zemi těch 26 let? Kdo byla vlastně Strattová a kde ji vzali? A možná proto pak vyplouvají na povrch i ty rýpavé otázky jako: Vážně by evoluce vesmírných breberek trvala jen několik týdnů?
Knížka mě donutila se zamyslet, vygooglovat si pár věcí, zasmát se a v noci lítat po hvězdách, takže dávám pěkné 4 hvězdičky.

Kexina
13.05.2023 4 z 5

Další super knížka od vynikajícího autora. Pro mě ale asi nejslabší ze všech. Zatímco Marťan byl zjevení, u Artemis jsem se dobře bavila, Spasitel byl skvělá čtivá kniha, ale už hodně "pohádková" (resp. taková zajímavá kombinace pohádky a StarTreku).

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir