Posledná šanca

Posledná šanca
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518971/bmid_spasitel-46q-518971.jpg 5 1766 1766

Osamelý astronaut. Neuskutočniteľná misia. Spojenec, v akého nedúfal. Ryland Grace je posledný preživší na zúfalej misii Posledná šanca – jeho neúspech bude mať za následok koniec ľudstva i planéty Zem. Lenže Ryland Grace si to neuvedomuje. Nepamätá si ani vlastné meno, tobôž detaily misie. Práve sa prebral z veľmi dlhého spánku, nachádza sa milióny kilometrov od domova a spoločnosť mu robia len dve mŕtve telá kozmonautov. S každou novou spomienkou si uvedomuje nemožnú úlohu, ktorá pred ním stojí. Nachádza sa v malej vesmírnej lodi, ktorú skonštruovali svetové vesmírne agentúry v kooperácii so všetkými vládami na našej planéte, ako poslednú šancu ľudstva na prežitie.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Lindeni

Project Hail Mary , 2021

martina.culik
23.03.2023 5 z 5

Nejsem čtenář sci-fi. Vadí mi dlouhé technické popisy, kterým málokdy rozumím. Andy Weir si mě ale získal už svou knihou Marťan (ačkoli kniha Artemis už mě tolik nechytla) a tuto knihu jsem opět četla s napětím od začátku do konce. Přestože fyzikální (i biologické) detaily pro mě nebyly úplně srozumitelné, knize to nijak neubralo na zajímavosti.
Tím, že hlavní postava má zpočátku problémy s pamětí, se vlastně i vše z historie dozvídáme spolu s hlavním hrdinou, čímž je kniha plná zajímavých překvapení, o která není nouze až do konce.
A samozřejmě nechybí ani typický humor, který knihu odlehčuje.
Jelikož nechci spoilerovat, musím vybrat jen jeden z mnoha citátů z knihy, který ale neprozradí téměř nic ze zápletky.
"- pár centimetrů za sekundu. Vida, u malých rychlostí kosmických lodí přemýšlím v metrických jednotkách! Jsou mnohem praktičtější než "lokte za čtrnáct dnů" nebo něco takového."

LidkaDino
19.03.2023 5 z 5

Dočteno - bylo to úžasné - za 3 dny - nemohla jsem se od příběhu odtrhnout. Hned od začátku byl zajímavý a neskutečně napínavý! Nemůžu říct, že bych všemu rozuměla, ale vše bylo pochopitelné, uvěřitelné a první setkání s Rockym i vtipné :-) A ten konec! Super! To bych nikdy nečekala. Hodnotím všemi 5 hvězdičkami, protože podle mě, příběhu nic nechybí. Miluji tohoto spisovatele a jeho třetí příběh také :-)

Thalin
17.03.2023 4 z 5

Ze začátku mi chvíli trvalo se začíst, ale s nástupem Rockyho mě to bavilo. Sice mi ta spousta vědeckých a technických výrazů místy nedávala moc smysl, ale nijak mi to čtení nenarušovalo, prostě jsem nad tím jen moc nepřemýšlela. Zajímal mě hlavně konec a ten byl jiný než jsem čekala, ale i tak dobrý a víceméně to knihu zakončilo uspokojivě.

markus223
14.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Naprostá pecka!! Nemohl jsem knihu odložit a přečetl jsem jí asi za 3 dny. Člověk se toho také dost dozví o vesmíru, fyzice, chemii a biologii. Samozřejmě nebudu předstírat, že jsem všem těm vědeckým popisům rozuměl, to ani náhodou. :-) Příběhová linka je prostě skvělá a Rockyho jsem si zamiloval. Je to snad nejsympatičtější mimozemšťan vůbec (kam se hrabe Alf nebo E.T.). Hlavní hrdina a Rocky jsou tak odlišní a přeci jsou si zároveň tak podobní. Za pochvalu určitě stojí i konec.

pavel9410
12.03.2023 3 z 5

Fajn scifi pohadka, obcas lehce polopaticke a na muj vkus prilis edukativni, ale cetlo se to dobre.

teeyinka
08.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Skvělá kniha, úžasný nápad, silný příběh, výborně napsáno! Autor umí vyvažovat odbornější pasáže těmi odpočinkovějšími, a tak není nutné chápat relativitu nebo mít doktorát z molekulární biologie, aby si čtenář knížku užil.
Nikdy bych neřekla, že si zalíbím vesmírného pavouka :-)

ELENtheKNIHOMOL
06.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Planeta se ocitá v nebezpečí!
Nejlepší vědecké mozky světa se spojily,aby sestavily loď, která se má vydat hluboko do vesmíru a přinést odpovědi na to,jak zachránit Zemi,přičemž její posádka nemá naději na návrat.

Toto je nezapomenutelný příběh o přežití a síle přátelství.

Ačkoliv je kniha pěkná bichle,přečetla jsem ji celkem rychle.Weirovo vyprávění mě jednoduše vtáhlo do vesmíru a já se nechtěla vracet.
Máme tu dvě linie vyprávění.
Současnost, kde se spolu s hlavním hrdinou nalézáme ve vesmíru na palubě lodi Poslední šance a pak tu jsou jeho vzpomínky na dobu před startem. Tato metoda vypravování byl chytrý tah.Jelikož Ryland trpí po probuzení z umělého spánku amnezií,odhaluje nám autor jeho vzpomínky právě včas, abychom si mohli aktuální příběh patřičně vychutnat.
Akce a tempo jsou skvělé, hlavní postava se tu potýká s velkým množstvím problémů.Když už jsem si myslela: "Dobře, problém vyřešen...uf.",objevil se další, ještě větší.
Ryland musí přijít na to,jak zachránit Zemi,má ale velmi málo času. Pokud mu to bude trvat příliš dlouho,raketoplány s odpověďmi jak zachránit lidskou rasu dorazí na již mrtvou planetu.
Je tu spousta,pro mne,podivínské vědy a technických věcí, ale autor to podal velmi uchopitelně, takže i takový "blonďatý laik" jako jsem já se může snadno i v tomto orientovat.

Je těžké říct, co se mi na tomto příběhu líbilo, protože vše, co bych napsala by byl spoiler a největší radost z této knihy je právě to objevování s Rylandem Gracem.

Je to skvěle napsané vesmírné dobrodružství.

Ophelie
27.02.2023 5 z 5

Pecka! A to jsem se k této knize dostala jen díky letošní výzvě (tento žánr není můj šálek kávy), ale díky moc za výzvu, protože je to naprosto parádní kniha. Velmi podařené a čtivé dílo, hned od prvních stran, kdy se postupně rozplétá celý Raylandův příběh. A od setkání s Rockym jsem knihu opravdu nerada odkládala (ačkoli jsem musela). Celý příběh je propracovaný, uvěřitelný (zajímalo by mě, nakolik jsou matematické, fyzikální, chemické, biologické pasáže skutečné - klobouk dolů před autorem), neskutečně napínavý, zábavný i vtipný. A to hluboké přátelské pouto obou hlavních hrdinů celému příběhu přidává na hodnotě. Tuto knihu doporučuju, kde můžu, pět hvězd bez debat!

Anasa
27.02.2023 5 z 5

Paráda! Poutavé, překvapivé, dojemné. A ne, nebudu ubírat za vědecké informace, i když jsem kdysi právě kvůli nim nebyla příliš horlivá čtenářka Verna. Skoro jak v Nekonečném příběhu mne Grace a Rocky bojem o záchranu svých domovů a vznikajícím přátelstvím vzali s sebou na fantastickou cestu. Nikdy nic nebylo jisté, stále docházelo ke zvratům, stále bylo co řešit. Fascinoval mne Erid - dobře promyšlený jiný svět mne vždy okouzlí - a litovala jsem, že oba astronauti nepronikli blíže k Adrianu, kdoví co ještě mohli objevit! Byla jsem zvědavá na každou novou stránku a tentokrát mi přišlo opravdu funkční střídání dvou časových linek. Grace si postupně vzpomínal, bylo to, jako když detektiv nachází stopy, a příběh byl živější. Závěr skvělý dalším překvapením i happy endem, nebudu prozrazovat.

Anniee
25.02.2023 4 z 5

Tak tohle bylo dlouhý, nabitý informacemi a hutný. Nevím, jak jinak to popsat. V podstatě tam není až tak moc akce, ale i tak se nedá přestat číst. Weir prostě umí. A ten konec? Paráda.
Jenom teda doporučuju si o knize předem nic moc nezjišťovat a jít do ní s tím, že téměř nic nevíte. Já to tak udělala a nelituju.

Lolila
20.02.2023 5 z 5

Výborná kniha. Vôbec mi nevadilo množstvo technických informácií, informácií z fyziky, chémie, ....:-) Príbeh bol veľmi pútavý, zábavný, napínavý, dojímavý a záver určite prekvapivý.

Alexxxka
19.02.2023 4 z 5

Hodně čtivé ale! Marťan byl o dost lepší. Tady mi přišlo že těch technických, naučných věci je někdy až moc. Přesto všechno je kniha fantastická

jana1976
16.02.2023 5 z 5

Zase úžasný nápad…. Pár nic neříkajících technických popisů a postupů mi vůbec nevadí, prostě to k tomu patří, ten zbytek prostě PARÁDA.
Na konci jsem teda trošku polkla naprázdno s tím posledním soustem JÁBURGERU…..

Renike
15.02.2023 5 z 5

Čerstvě dotčeno a nemám slov!! Je to moje první sci-fi kniha, vybrána kvůli čtenářské výzvě - vesmír. Neskutečně čtivá (přečteno za 3-4 dny), úžasná, dojemná kniha, kterou se nedalo odložit. Byla to pecka. PARÁDA! DOPORUČUJI..dala bych i 10* kdyby šlo :) Fakt jsem si tu knížku užila!

Jack Bauer
15.02.2023 5 z 5

Velmi zajímavá inteligentní sci-fi, dosti rozvláčná, plná technických pojmů a neustálého vysvětlování což děsně rozmělńuje jinak skvělý příběh, trochu mě to přípomínalo Dračí vejce, které je ale o dost lepší.
Marťan se mi líbil nejvíc, Artemis nejmíň. U Marťana neustálé nabalování různých problémů a jejich řešení mě nevadilo, zde mě to leckdy ani trochu nezajímalo, bylo to až otravné, jelikož mě zajímal víc příběh a skvělé rozhovory s Rockym. Možná to bylo také tím, že už jsem to samé četl v Marťanovi.Těším se na filmové zpracování, jelikož u sci-fi dávám přednost vizuálu před četbou, i když knihy mám raději než film.

Wewrka
08.02.2023 4 z 5

Podobně jako Artemis ani todle za mě nedosáhlo úrovni Marťana, ale je to dobré sci-fi. Jsou tam pasáže kdy se to trochu vleče, ale děj je zajímavý až do úplného konce.

Ishir
07.02.2023 5 z 5

Nemám ráda sci-fi, ale tato kniha je čtivá, originální a překvapila mě. Doporučuji.

lassse
07.02.2023 4 z 5

Rozvláčné, ale zajímavé a napěchované cizími "termity", že jsem chvílemi byl úplně mimo. Velice zajímavá četba.

KK22
06.02.2023 5 z 5

Dnes jsem dočetla... Kniha se mi moc líbila, ačkoliv se přiznám, že se mi četla o něco pomaleji než jiné žánry, které čtu obvykle. Je zde spousta vědeckých pasáží, nad kterými člověk musí přemýšlet a více se soustředit... Příběh je za mne propracovaný, dojemný, chvilemi jsem se i zasmála a chvilemi se naopak dojímala. Z vědeckého hlediska mi vše připadalo zcela logicky vysvětleno a promyšleno tak, že to skutečně působí reálně.
Od chvíle, kdy hlavni hrdina potkal Rockyho mě děj chytnul ještě o 100% víc.... Ani jsem nečekala, že se mezi nimi vyvine takové silné pouto a ten konec mě překvapil, ale příjemně
Od autora jsem četla i Marťana, který mě velmi bavil... Artemis jsem zatím nečetla...

Obelix15
05.02.2023 5 z 5

Představte si, že se probudíte někde uprostřed vesmíru a nic si nepamatujete. První, co by mě napadlo, by bylo: to musela být párty! Postupem času však přicházíte na to, že nešlo ani zas tak o párty jako o záchranou misi naší i budoucí generace. A než si plně uvědomíte, co se děje, někdo Vám "zaklepe na dveře"?!

Kniha je napsána velice vtipnou formou a všudypřítomné poznámky a úvahy dodávají jinak bizarním situacím světlo naděje na úspěch. Příběh mě opravdu bavil a rád jsem se dozvěděl něco nového ze světa chemie, fyziky či meziplanetárních vztahů. Komunikace mezi dvěmi vcelku rozdílnými formami života s podobným uvažováním či smýšlením byla místy opravdu zábavná, ale účelná. Smysl pro důvtip a vynalézavost, obzvláště v tak nehostinných podmínkách, byla obdivuhodná.

Skoro každý z nás si někdy řekl, zda-li je někde v naší či v jiné galaxii inteligentní život a jak by asi vypadal první kontakt? Asi takto!

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir