Posledná šanca

Posledná šanca
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518971/bmid_spasitel-46q-518971.jpg 5 1762 1762

Osamelý astronaut. Neuskutočniteľná misia. Spojenec, v akého nedúfal. Ryland Grace je posledný preživší na zúfalej misii Posledná šanca – jeho neúspech bude mať za následok koniec ľudstva i planéty Zem. Lenže Ryland Grace si to neuvedomuje. Nepamätá si ani vlastné meno, tobôž detaily misie. Práve sa prebral z veľmi dlhého spánku, nachádza sa milióny kilometrov od domova a spoločnosť mu robia len dve mŕtve telá kozmonautov. S každou novou spomienkou si uvedomuje nemožnú úlohu, ktorá pred ním stojí. Nachádza sa v malej vesmírnej lodi, ktorú skonštruovali svetové vesmírne agentúry v kooperácii so všetkými vládami na našej planéte, ako poslednú šancu ľudstva na prežitie.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Lindeni

Project Hail Mary , 2021

Mona-Lisa
30.10.2021 5 z 5

ÚŽASNÉ od začátku do konce. Proč já proboha nečtu víc sci-fi?! Nechápu.

Současnost. Svět čelí hrozbě době ledové a jediný, kdo nás může zachránit je chlapík z lidu, bývalý vědec, který po zavrhnutí svých kolegů začal učit, ale teď je povolán zpět. Vydáte se do vesmíru na záchranou misi.

Já, která byla celý gympl ráda za trojku z fyziky, jsem si to nesmírně užívala i se svištícími odbornými pojmy kolem mé hlavy. A že jich bylo. Ono vám opravdu stačí základy, které uvízly v hlavě každému a i s nima vám vyskakují otázky a možnosti řešení ještě před hlavním hrdinou nebo zároveň s ním . A to mi přiznám se moc lichotilo.
Ono je to atraktivní a čtivé ve více směrech. Zaprvé je sympatické, že je v hledáčku hrdina, který čiší sarkasmem a vtipem a za druhé ho na začátku doprovázíte v situaci, kdy si sám nevzpomíná, kdo je a snaží se dostat z prekérní situace na vesmírné lodi. Takže taková únikovka.
Těch informací byla taková kvanta, že jsem se musela pekelně soustředit . Ale nijak mě to neodrazovalo ani jednu stránku.
A když se na scéně objeví spojenec, o kterém víš už z anotace? Bomba! Víc prozrazovat nebudu. Jen, že jsem díky situacím vzniklých díky tomuto spojenectví tak smála, brečela a byla napnutá jako už dlouho ne.
Takže spisovateli velké díky, díky, díky za zamilování si sci-fi. A ty si to přečti, přečti, přečti! (To ztrojení ti dojde po přečtení knížky)

Serja
27.10.2021 4 z 5

Pro mě mezigalaktická road movie komedie o přátelství.
Snad (právě vznikající) filmová adaptace nezklame.

bupilla
23.10.2021 5 z 5

Práve dočítané a teda fíha, toto bola pecka.
Zatiaľ čo po úžasnom Marťanovi som bola z Artemis trošilinku sklamaná, Spasitel ma dostal do kolien a jednoznačne je skvelý ako Marťan, ak nie lepší!
Mala som chuť na poriadne sci-fi, kde si pri čítaní aj potrápim svoje mozgové závity a kde dostanem kopec nezvyčajných námetov k zamysleniu a Spasitel mi to všetko poskytol a ešte aj oveľa viac.
Smiala som sa, chytala za hlavu, aj som bola dojatá - kniha vo mne vyvolala silné emócie a Grace mi bol od začiatku do konca príbehu veľmi sympatický a blízky, jeho myšlienkové pochody, nápady, jeho húževnatosť - zanechalo to vo mne hlboký dojem.
Technických vecí je tu zas celá kopa, čítanie chce sústredeného pozorného čitateľa, ale je to všetko napísané s ľahkosťou a naozaj zrozumiteľne, aj v tomto je Weir jednoznačne majster :)
Celkom by som prijala aj filmové spracovanie :)
Za mňa kniha jednoznačne stojí za to, porovnateľne dobré sci - fi sa len tak nenájde.
Bude pokladom v mojej knižnici a určite sa k nej budem rada vracať :)

sarka0168
21.10.2021 5 z 5

Pět hvězd za příběh a námahu, kterou to autora stálo - popsat to množství všemožných fyzikálních a jiných procesů a montáží všeho možného, jak je u něho už zvykem. Bylo to docela namáhavé číst... a rozhodně mi to nepřišlo méně technické. Ale protože miluju sci-fi, tak jsem spokojená. a ráda si knihu přečtu znova, nejspíš ji už snadněji schroupám.

Babouš
18.10.2021 5 z 5

Mozek Andyho Weira mě nepřestává překvapovat! I když jsem si po přečtení Marťana a Artemis myslel, že vím, co můžu čekat, Spasitel mě dostal. Kromě obvyklý nálože vědeckejch fakt, zajímavostí a bizárků tady na zábavným příběhu autor ukazuje, jaký trable by obnášelo cestování mimo sluneční soustavu nebo komunikace s mimozemskou civilizací. V hlavní roli sympaťák se smyslem pro humor, ironickejma hláškama a nekonečnou zásobou popkulturních narážek. I když sci-fi obvykle nečtete (jako já), Spasitele zhltnete nadsvětelnou rychlostí!

petr1522
16.10.2021 5 z 5

Bavilo mě to víc než Marťan. Je to pořád dost, ale o něco méně technické, pro mě tak akorát. Za mě zatím nejoblíbenější kniha od Weira.

Johncze
16.10.2021 5 z 5

Jelikož nechci dávat spoilery, tak nemohu vlastně vůbec popisovat příběh, ale věřte, že to fakt stojí za to a troufám si tvrdit, že to nebudete čekat. Pro mě zatím asi zároveň to nejlepší od Weira. Bude se toho dít hodně a opět se můžete těšit na jeho typický odlehčený a velice čtivý styl plný více či méně vědeckých odboček a že jich tu zase je! V tom dobrém smyslu. Nebudu se divit, když to pro některé bude až příliš divoké, ale osobně jsem se velice bavil.

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir