Posledná šanca

Posledná šanca
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518971/bmid_spasitel-46q-518971.jpg 5 1764 1764

Osamelý astronaut. Neuskutočniteľná misia. Spojenec, v akého nedúfal. Ryland Grace je posledný preživší na zúfalej misii Posledná šanca – jeho neúspech bude mať za následok koniec ľudstva i planéty Zem. Lenže Ryland Grace si to neuvedomuje. Nepamätá si ani vlastné meno, tobôž detaily misie. Práve sa prebral z veľmi dlhého spánku, nachádza sa milióny kilometrov od domova a spoločnosť mu robia len dve mŕtve telá kozmonautov. S každou novou spomienkou si uvedomuje nemožnú úlohu, ktorá pred ním stojí. Nachádza sa v malej vesmírnej lodi, ktorú skonštruovali svetové vesmírne agentúry v kooperácii so všetkými vládami na našej planéte, ako poslednú šancu ľudstva na prežitie.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Lindeni

Project Hail Mary , 2021

MishaEagle
28.12.2021 5 z 5

Knížku jsem dostala pod stromeček a 27. 12. jsem ji měla přečtenou. Jakkoli nečtu moc sci-fi, po zhlédnutí a přečtení Marťana jsem "dostala chuť" na další počin Andyho Weira. A příběh Spasitele mě naprosto dostal a od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Příběh počáteční beznaděje, přes meziplanetární přátelství až po neskutečně překvapivý a zcela neočekávaný konec mi přinesl krásné chvíle, momenty záchvatů smíchu i dojetí a slz v očích. Konečně kniha, po jejímž přečtení má člověk z lidstva a vesmíru vůbec tak nějak lepší pocit (stejně jako u Marťana).

Lenny33
28.12.2021 5 z 5

Těžko se o této knize píše smysluplný komentář, aniž by obsahoval ty hlavní spoilery.
Tak aspoň ve zkratce: pokud se vám líbil Marťan, tak s knihou Spasitel rozhodně nešlápnete vedle.
Už dlouho se mi nestalo, aby mě kniha takto bavila, doslova pohltila od první řádky a udržela v napětí po celou dobu čtení. Autor dokázal skvěle vystavět děj. Různé důležité informace a tajemství odkrývá čtenáři postupně a když už máte pocit, že víte aspoň to zásadní a chcete si aspoň na chvilku oddechnout, tak autor pokračuje svou krasojízdu a vám nezbývá nic jiného než hltat stránku za stránkou a napětím ani nedýchat. To že se při čtení dozvíte pár nových informací o chemii, fyzice a biologii, je jen bonus. Rozhodně mě tyto úseky nenudily, prostě do celkového textu krásně zapadaly. Úžasná kniha. (A to že nejsem fandou tématu, které se v knize časem objevilo a pak už bylo zásadní po celý zbytek knihy.)
Nepřestane mě uchvacovat, že autor dokáže napsat poutavou knihu postavenou na jednom hlavním hrdinovi. Dokázal to už u Marťana a zde toto umění jen potvrdil.
Za mě nejlepší kniha roku 2021.

mikika
28.12.2021 5 z 5

technická a vesmírná kniha i pro naprosté technické analfabety, protože Weir píše prostě božsky. letošní vánoce strávené v jiné galaxii, s Gracem v honbě za záchranou světa. najednou si připadám jako úplný expert na astrofágy a tauméby...

bekule
28.12.2021 5 z 5

Bála jsem se že nedosáhne kvalit Marťana který mě naprosto dostal,pohltil a stal se nezapomenutelným. Naštěstí je Spasitel stejných kvalit, jen to už pro mě není takové překvapení,kdybych ho četla jako prvního stane se nezapomenutelným on a Marťan bude jen srovnatelný.Takže doporučuji všemi deseti a mé sci-fi srdíčko se tetelí .

Kochy84
27.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Já jsem teda doufal, že mi Ježíšek pod stromek přinese nového Výra, Marťan mě před lety naprosto dostal a na Artemis vzpomínám kladně, prima oddechovka o měsíci. A teď jsou vánoce 2021, já držím v ruce Spasitele a říkám si "ty vole, to je tlustý.."
Nebudu napínat, není. Weir má totiž neuvěřitelný talent vyprávění. Knížka vás do sebe vtáhne a než se nadějete, je tu konec. Jinak je tam všechno co ve správné SF má být. Hrozba přesahující globální rozměr, cizí lodě, nepodařená hibernace, drzý palubní počítač a dobrý konec. A protože je autor zároveň hodně zběhlý v popkultuře, hrdina hláškuje a i když se nachází v jiné hvězdné soustavě, začíná každý den kafem .
Asi bych teď hodně spoileroval a proto vám jen poradím: pokud máte rádi sci-fi, je to jasná volba. Pokud holdujete takovým těm knížkám "může se stát, protože věda", je to jasná volba. Pokud máte z nějakého důvodu potřebu si při čtení představovat Ryana Goslinga, je to jasná volba, v připravované adaptaci by totiž měl hrát hlavní roli.

janavom
27.12.2021 4 z 5

Napínavá scifi, trochu jsem se bála zklamání, ale to naštěstí nepřišlo. J

Luccinda
27.12.2021 5 z 5

Občas někde zmíním, že Marťan od Andyho Weira patří k mým nejoblíbenějším knížkám vůbec. Proto, kdybych měla vyjmenovat své top tři nejočekávanější knihy tohoto roku, Spasitel by byl mezi nimi. Do knížky jsem šla s obrovským očekáváním a opravdu se mi ulevilo, když se po prvních stranách ukázalo, že to žádný průšvih nebude. Tohle bylo perfektní!

O příběhu potřebujete vědět jen to, že hlavní hrdina Ryland Grace byl vyslán na vesmírnou misi, aby zachránil život na planetě Zemi. Já sama jsem si o knize nic dalšího nezjišťovala, a tak mě děj překvapoval od samého začátku. Nejvíce mě ale šokovalo, když se odhalila hlavní zápletka knihy. Něco takového jsem absolutně nečekala a popravdě jsem se i trošku bála, aby se toho tématu autor správně chopil, aby to mělo hlavu a patu. A dopadlo to skvěle.

Pokud se vám líbil Marťan, Spasitel vás stoprocentně nezklame. Andy Weir vsadil na již osvědčené prvky – hlavním hrdinou je sarkastický vědátor, který se ocitne sám na místě, na kterém by se asi nikdo z nás ocitnout nechtěl. Příběh je protkaný vědeckými popisy, které dodávají knize na uvěřitelnosti. Po celou dobu čtení si říkáte „páni, tohle by se opravdu mohlo stát“. A když už si myslíte, že je všechno na dobré cestě, autor vás rychle vyvede z omylu.

Jasně, Marťan je jen jeden. Ale myslím, že pokud bych četla Spasitele jako prvního, nejspíš by byl právě on na tom mém seznamu nejlepších knih, co jsem v životě četla. A především musím vyzdvihnout konec, který byl o tolik lepší než konec Marťana. Fakt! Něco takového jsem opravdu nečekala a ještě teď mě fascinuje, jak to mohl autor takhle vymyslet. Parádní tečka za nezapomenutelným příběhem.

gaspoda
25.12.2021 4 z 5

to byl zase výlet děkuji panu autorovi že mě někdo konečně někam vyvezl a šlo to bez zbytečného střílení a vraždění. Vědecké poučky nevaděj. Hlavní postava opět vtipná jako u Martana.Kniha čtivá od prvních listů. Při četbě jsem hodně vzpomínal na Mistra žánru A.C.CLarke který má kopec podobně chytrých knih.
Těším se co nám Andy v budoucnu naservíruje jako další příběh.

Solverino
23.12.2021 3 z 5

Tak tohle se mi až tak moc nelíbilo a do poslechu audioknihy jsem se musel nutit. Prostřední třetina poměrně dost nudná, sice spousta středoškolského učiva ve formě vaty, ale i tak spousta nelogičností v ději, kdy problémy byly milosrdně přeskočeny v ději, jinak by příběh končil opakovaně nezdarem. Hodnotím cca 70%. Poslouchal jsem jako audioknihu, kdy text četl pan Hlavinka (snad si jméno dobře pamatuju) a palec nahoru za jeho dramatizaci, moc se mi to líbilo, děkuji! :)

Crozz
22.12.2021 5 z 5

Geniální autor a opět geniální příběh.

Market-k-a
21.12.2021 5 z 5

Ač scifi nečtu často, tohle bylo skvělý. Sympatický hlavní hrdina, zajímavé vyprávění s retrospektivními kapitolami, napínavost, originální námět. Ani spousta vědeckých pasáží mě nijak nerušilo. A co tedy na mě "dýchlo" asi nejvíce, byla až dojemná síla přátelství nade vše. Oceňuji i nečekaný konec :)

marra82
20.12.2021 1 z 5

(SPOILER) Zklamání :( Weir se snaží zaujmout vším, jen ne příběhem. Marťan byl super nápad, v letech kdy tenhle žánr kvetl a zrál (Interstellar, Marťan, Arrival...), skvěle se to četlo, Robinson na Marsu, takže člověk přivřel oči nad tím závěrem, a řekl si, že to prostě bylo nutné vyústění celé té jízdy, která nás bavila. Artemis- charakter všeználka přešel na ženskou postavu na stálé stanici na Měsíci, místy trochu protivná holka, ale stejně jí držíte palce. Spasitel- v porovnání s Arrival (filmem i předlohou, na podobné téma, komunikace, výměna informací) je to v podstatě bez sdělení a bez obsahu. Hlavní hrdina je zase všeználek, ale tentokrát už degradoval na zhrzeného středoškolského učitele, což je první klišé (asi jako steven seagal- akční věděc), na které se nabalují další.. Vydržel jsem to někam do půlky, někam kde mu "mimozemšťan" vyčítá, že přišel pozdě na schůzku... (ty pozdě..špatné.!)

Enforcer
20.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Za mě jde bohužel o mírné zklamání. Je jasně patrné, že se autor snaží předložit něco podobného jako Marťan a používá stejné ingredience. Jenže všechno - příběh, vykreslení postav i vědecké poznatky - je zde tak o tu hvězdičku horší.
Poměrně záhy autor čtenáři objasní, že hrdina je na sebevražedné misi a tím bohužel přichází o hlavní triumf z Marťana - čtenář se o hrdinu nebojí.
Nebojí se ani o Zemi, protože ta je plná kreténů, kteří sice dlouze hledají lidi schopné přežít ve vesmíru, ale stejně jim dva ze tří zemřou. Tady jsem čekal vysvětlení co se tedy stalo za katastrofu, že Číňan a Ruska nepřežili koma, nicméně jsem se nic nedověděl.
Spasitel se pořád dobře čte, ale oproti Marťanovi je prostě o ten fousek slabší. A xenonit je blbost.

Eisy
19.12.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih o sci-fi, kterou jsem četl. Od začátku do konce neskutečnej spád a čtenář se jen modlí, aby to nikdy neskončilo

maphiosso
17.12.2021 5 z 5

Andy Weir oprášil osvědčený koncept, který zafungoval už u jeho prvotiny Marťan. Hlavní hrdina se ocitá daleko od Země a v naprosto zoufalé situaci. Pomocí důvtipu a vědomostí si pak krok za krokem zachraňuje holý zadek. S tím rozdílem, že tady na to není tak úplně sám.. :-) Akci a kvanta vědeckých popisů, ze kterých jde občas hlava kolem, střidají flashbacky do minulosti, které trochu zvolňují tempo knihy. Moc příjemný zážitek.

Jap
16.12.2021 5 z 5

Že to byla ale jízda. Tohle je přesně ten typ knížky, která vás nepustí od první stránky. Už to sem někdo psal, myslel jsem, že po Marťanovi už nemůže Andy Weir napsat nic lepšího. No spletl jsem se. Nebudu psát víc než: "skvělé, skvělé, skvělé" :-)

Zyrit
13.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Kniha se mi četla velmi dobře. Vědecké pasáže, kterým jsem ne vždy rozuměla, mě nijak nerušily, ale hezky celý příběh doplňovaly. Nijak zvlášť mě nepřekvapilo, že se hlavní hrdina potkal s mimozemšťanem, ani to, že mimozemšťan vypadal jako pětinohý pavouk, to jsem tušila už v popisku knihy. Velmi mě ale bavily jejich první pokusy o komunikaci, když jsem se dočetla o tom, jak eridian Rocky taky roztočil svou vesmírnou loď v domnění, že se jedná o způsob komunikace, smála jsem se nahlas. Jejich sbližování a rozvíjející se přátelství bylo skvělé, to, jak se doplňovali a společně pracovali na záchraně svých světů, jsem si užívala.
Druhá dějová linka na zemi, která nás uvádí do obrazu, co se vlastně stalo a proč je taková vesmírná mise nutná, mě příliš nebavila, ale přinesla překvapení ohledně Rylanda samotného, pravý důvod jeho přítomnosti na misi mě vůbec nenapadl.
Rocky a Ryland spolu naleznou řešení problému, vydají se každý ke svému domovu a rozloučí se navždy. Když ale Ryland zjistí, že jejich řešení má zásadní zádrhel, který do té doby nevěděli,pošle zpátky na zem sondy, svou loď otočí a rozletí se příteli na pomoc, a to i když ho taková cesta bude stát s největší pravděpoodbností život. A jak to nakonec dopadlo? To se už dočtěte sami ;-)

Nelly
13.12.2021 5 z 5

Kniha, která mne dostala do kolen - super, super, super! Dokonalá směsice vědy, humoru, napětí i dojemných chvilek pro mou čtenářskou duši.

groula
12.12.2021 5 z 5

Opět pecka. Jak to ten chlap dělá, jak to dělá překladatel. Tohle je prostě další bomba. Neskutečně napínavý, chvílema malinko zdlouhavý.
Strašně jsem se bál toho, aby závěr nebyl jedno velký klišé a opak je pravdou.
Neuvěřitelně mě ten závěr překvapil a nutno přiznat, že se mi zaleskly oči slzou.

Neskutečně boží kniha a nevšedním přátelství dvou úplně odlišných světů....

mataj
12.12.2021 5 z 5

I přes množství technických a odborných detailů, přes které jsem jen tak přeplouvala, jsem velmi spokojena. Opět příběh, který zaujme, chytí a nepustí. Moc se mi líbilo postupné odkrývání vzpomínek a všeho, co se odehrálo před záchrannou cestou do vesmíru. Ale úplně nejvíc mě dostalo neobvyklé přátelství a závěr knihy.

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir