Posledná šanca

Posledná šanca
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518971/bmid_spasitel-46q-518971.jpg 5 1764 1764

Osamelý astronaut. Neuskutočniteľná misia. Spojenec, v akého nedúfal. Ryland Grace je posledný preživší na zúfalej misii Posledná šanca – jeho neúspech bude mať za následok koniec ľudstva i planéty Zem. Lenže Ryland Grace si to neuvedomuje. Nepamätá si ani vlastné meno, tobôž detaily misie. Práve sa prebral z veľmi dlhého spánku, nachádza sa milióny kilometrov od domova a spoločnosť mu robia len dve mŕtve telá kozmonautov. S každou novou spomienkou si uvedomuje nemožnú úlohu, ktorá pred ním stojí. Nachádza sa v malej vesmírnej lodi, ktorú skonštruovali svetové vesmírne agentúry v kooperácii so všetkými vládami na našej planéte, ako poslednú šancu ľudstva na prežitie.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Lindeni

Project Hail Mary , 2021

harena
07.01.2022 5 z 5

V ý b o r n é sci-fi laděné do pohádky, kde si ještě zopakujeme své školské znalosti z druhého stupně. Napínavý, dojemný příběh psaný s humorem a vlídností, protože po přečtení knihy ve vás zůstává stejně příjemný pocit, jako po shlédnutí filmu E.T. nebo Číslo 5 žije. Cestovala jsem celou dobu s Rylandem a Rockym, řešila s nimi tauméby v generátoru, stabilizovala s nimi oběžnou dráhu a s úsměvem a dojetím s nimi došla na konec knihy. Plánovala jsem si čtení ještě na druhý den, ale ne, nešlo to, dočetla jsem až pozdě v noci. Jen je škoda, že tu A. Weir nepopsal, jak Ryland vysvětluje Rockymu relativitu, rychlost lodi a rozdílné plynutí času. Třeba bych to konečně pochopila. Tleskám, skvělý zážitek!

DavCnuk
06.01.2022 5 z 5

Ačkoliv Marťan byl první a Spasitel mu je v lecčems podobný, tohle se mi líbilo snad ještě o kousíček víc. Kniha se sice nevyhnula určitým klišé a občas trochu nadbytečnému humoru za každé situace, nicméně všechno převyšuje nesmírně napínavý příběh a hlavně to, jak je i přes všechny ty podrobné vědecké popisy poutavě napsán. "Super super super!", "Dej pěst."

Boboking
06.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Skutečně zábavné a originální. Science fiction, kde hlavní roli hraje jak ono "science", tak i to "fiction". Zatímco v Marťanovi to byl člověk versus Mars, zde je to člověk versus celý vesmír, a k tomu jako jediná záchrana před zánikem lidstva. A opravdu výborná postava mimozemšťana. Doporučuji

kokosek
05.01.2022 5 z 5

Tohle byla jízda. A opravdu rychlá, skoro rychlostí světla. Artemis nebyla špatná scifi ale nebyla tak dobrá jako Marťan. Ale Spasitel je jiná liga, skoro bych řekl, že je to jiná soutěž. Technik ve mě měl vánoce i když vánoce ještě nebyly a vlastně i když skončily. Jo když to budu rozebírat do detailů, tak tam bude chyb jak máku, ale koho to zajímá. Tohle je scifi ne dokument.
Kdo chce syrovou technickou scifi tak ji tady najde. A prolínání dvou časových pásem je bonus navíc.

eliska5154
05.01.2022

Krásná kniha, jako obvykle velmi dobře zpracovaná, rozhodně se těším na další knihu autora.

zahadum
05.01.2022 5 z 5

Vianoce 2021,
pod stromčekom kopec kníh ale ja sa zameriavam len na jednu jedinú ktorá mi prišla poštou a týmto tú milú osôbku ktorá ma obdarovala pozdravujem a ďakujem jej za krásny darček !
Máte radi šach ?
je to proste kráľovská hra, má svoje pravidlá ktorými sa riadi a bez ktorých by to nebol šach a dokonca ani hra.
Kto rieši ,že kôň skáče do L ? nikto a načo aj ? pravidlá šachu vyžadujú aby kôň skákal do L. A basta !
prečo začínam o šachu ? pretože ak si chcete vychutnať knihu Spasiteľ tak musíte akceptovať jej pravidlá a potom sa budete kráľovsky baviť. V opačnom prípade to nebude dobrý príbeh. Táto kniha je plná bludov a fabulácii ! Táto kniha má toľko nelogických vecí, že sa zastavuje rozum. Je plná protichodných informácii ktoré autor natlačil na malý priestor a chce aby sme sa tvárili, že to môže a musí fungovať!
A basta !
Báchorky o klimatických zmenách nejdem spomínať lebo to nestojí za reč, sú už na smiech. Samozrejme okrem istej šialenej dievčiny zo Švédska.
Nebudeme teda riešiť ani technické udalosti na Sahare a v Antarktíde, nebudem spoilovať.
Jednoducho je zbytočné rozoberať a analyzovať čo je možné a čo nemožné, nemá to význam keďže čaro a krása tejto knihy sú niekde inde. Netreba sa pozastavovať nad milión a jednou šťastnou náhodou.
V prvom rade sa jedná o famózny veľkolepý príbeh, originálne pojatý, grandiózne opísaný. Zároveň je napísaný prísne šetrným ale logickým štýlom, ani veta ani slovko nie sú zbytočné !
Ak ste čítali Marťana ste doma, len tentokrát je prúser o trošku väčší, vôbec nebudem preháňať ak napíšem, že má galaktické rozmery.
Marťan je špičkový príbeh vo svojej kategórii a Spasiteľ je jeho bohom vo všetkých kategóriách. Živý príbeh ktorý rastie a rastie každou vetou každé ďalšie slovo exploduje dopredu a tlačí príbeh priam rýchlosťou svetla do finále.
Začneme nevedomosťou rovnako ako náš hrdina ktorý sa volá( nevie to ) a nevieme to ani my ako čitatelia. Nevie kde je a ani my nevieme. Samozrejme ani prečo tam je, sme proste na tom rovnako a čo je veľmi vzrušujúce. Páči sa mi ako autor využil formu flashbackov ako formu spomenutia si nášho hrdinu. Originálne, funkčné, plní účel ! Bravó !
Náš hrdina je nielen šikovný, duchaprítomný, vedecko technicky zdatný ale on je aj rovnako vtipný aj keď ten humor je miestami čierny sarkazmus. Nikdy ale nie je rušivý a vždy trefne okomentuje nejakú väčšinou neradostnú udalosť.
Postupne ako sa vracia pamäť sa dozvedáme všetko podstatné a tu by som to už nechcel rozoberať vzhľadom k tomu ako je príbeh mnohovrstevný a prelína sa minulosť a súčasnosť aby sa stretli v jednom určitom nám známom bode.
Anotácia knihy síce prezrádza kopec z toho čo chcem utajiť lebo verím, že tak ako ja si knihu rovno zoberiete a prečítate ju skoro na jeden záťah. Veril som tomu, že ak Marťan bol skvelá kniha tak mi hodnotenia tu rýchlejších kolegov hovorili, že toto bude o nejaký ten level lepšia kniha. Neklamali ! Toto je o jednu astronomickú jednotku lepšia kniha ako bol Marťan !
Ako sa blíži koniec knihy ide dramaticky dopredu aj dejová línia ktorá je neskutočne napínavá a mal som miestami pocit, že nesedím ale stojím od napätia. Koniec knihy je proste jedno veľké grandiózne finále kedy už nedýchate a ....možno niektorým začne " presakovať obličaj "
Rozhodne za mňa je to u mňa kniha roku 2021 a vo svojej kategórii sci-fi ju radím medzi vrcholové diela.
Hlavne zahoďte všetky sprosté otázky na tému logika. Kôň tiež predsa neskáče do L a predsa to, že skáče do L v hre šachy dopomáha k tomu , že je to kráľovská hra. A táto kniha rozhodne kráľovská je a dlho ju z hlavy nepustíte. Ja teda rozhodne nie. A basta !

zaranda
04.01.2022 5 z 5

Málokterá kniha mě natolik chytne doslova od prvních stran. Sice situace, ke kterým docházelo v poslední třetině knihy už byly na můj vkus místy až trochu moc, na druhou stranu ono "co by se mohlo pokazit" známe často i tady na Zemi, natož ve vesmíru :-)
Každopádně se četla jedním dechem a všem fanouškům tohoto žánru vřele doporučuji k přečtení.

klikas
03.01.2022 5 z 5

- Jáká kniha "Spasitel". Otázka.
- Výborná, výborná, výborná. (potlesk neslyšícího)

Tamten
02.01.2022 4 z 5

Trochu mi to připomíná Sherlocka Holmese - je nějaký problém, hrdina dostane jednu geniální myšlenku, jak jej řešit (i když je stejně pravděpodobná jako tisíc jiných) a vždy trefí tu správnou a vyřeší to. Skvěle by kniha fungovala jako učebnice fyziky pro školáky. Ale nutno přiznat, že je to čtení netradiční, zábavné a čtivé, takže "příliš šťastné náhody" lze odpustit.

Kaashul
02.01.2022 5 z 5

Spasitel je jako Marťan a trilogie Problém tří těles po americku. A je to úplně boží! Můj vnitřní geek se raduje jak blázen.

jonasr1
02.01.2022 5 z 5

WOW! Oceňuji technické detaily!

SONP
02.01.2022 5 z 5

Ševče, drž se svého kopyta - této zásady se Andy Weir držel a po pokusu s ušpiněnou sci-fi v románu Artemis se vrátil s další sólo kosmonautickou odysseou. A tento návrat mu sakra vyšel. Příběh jako takový je jednoduchý až triviální, opět zde máme dnes velmi populární téma s umírající Zemí. Ovšem to, co Spasitele učinilo knihou, kterou jsem nedokázal odložit a kterou jsem četl v noci, ve dne a zkrátka pořád, jsou dvě věci. Jednak jistá dojemnost v setkání, které hlavní hrdina zažije (nechci spoilovat), a jednak obrovské, ale opravdu obrovské množství myšlenkových experimentů, které se lnou celou knihou v kvantitě, kterou jinde nezažijete. V emocionální rovině i ve vykreslování postav urazil autor od spíš suššího Marťana kus cesty. Snad jen těch čísel na mě bylo trochu moc - v závěru knihy třeba naleznete pasáž o rotaci lodi a jejích výpočtů, která zabrala snad dvě strany. Za to srážím půl hvězdičky, ale jinak pro fanoušky hard sci-fi povinnost. A že je to utopická pohádka? To vyprávějte někomu jinému, kdo nevyrostl na E.T., Starmanovi a Číslo 5 žije. 90%!

Pampalini
02.01.2022 5 z 5

Hodnocení si žádá hodně superlativů a ty nemám v oblibě. Na počátku byl civilní marťan, který i díky filmu oslovil i ty, kteří sci-fi ignorují. Teď šel ještě dál. Vybudoval příběh, který se řadí k tomu nejlepšímu ne jenom v žánru. Minimalistické opisy postav, jejich charakter je daný konáním. Hodně technických informací, astrofyziky, chemie, hypotéz. Na první pohled zalíbení naleznou jenom šprti. Pastí je mohutná marketingová podpora - knihu nabízí všude (k tomu s podbízivým a tuctovým názvem, který nevychází z originálu). Technokratické a akademické prostředí je jevištěm pro hru, která chytne za srdce.

Stauff
01.01.2022 5 z 5

Jsou knížky, které se dobře čtou, jsou označovány za bestsellery, mají vysoké hodnocení čtenářů a po pár měsících od přečtení si nikdo moc nevybavuje jejich děj, zápletku, vtípky, poselství (pokud nějaké mají). No a pak jsou knihy, které z hlavy prostě nedostanete. Do této kategorie jednoznačně spadá i Spasitel. Mnozí ho srovnávají s Marťanem. Určitá podobnost tam je, ale Spasitel je lepší. Hlavní hrdina není stoprocentní hrdinný klaďas, je to člověk s chybami, bojí se věcí, kterých se obvykle lidi bojí je osamělý a nejvíc na světě ho baví učit děti.
Události, ke kterým dochází u hvězdy Tau Ceti mně nedovolily odložit knížku a přestat číst. Taky jsem si musel najít tuto hvězdu v atlasu a vyhledat nějaké informace o ní.
Třeba tady: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tau_Ceti

Je to prostě dokonalý sci-fi příběh s nečekaným, ale skvělým koncem.

biki
31.12.2021 5 z 5

Pro mne nejlepší kniha roku 2021 a také jedna z nejlepších sci-fi poslední doby. V podstatě jednoduchý, ale nesmírně lidský příběh v hlavní roli s člověkem, který se stal hrdinou proti své vůli. Ano, s Markem Watneym má sice společnou nesmírnou vůli k životu a rozsáhlé vědomosti, ale jinak se dle mého názoru jedná o zcela odlišný typ postavy. V knize je řada výborně zpracovaných originálních nápadů a opět zde autor nešetří poučkami z fyziky, chemie či biologie. Závěr je však podle mého názoru propracovanější oproti Marťanovi. Knihu jsem dočetla s úsměvem na rtech a opravdu jsem litovala, že jsem se musela s oběma hrdiny rozloučit.
A hlavní poučení z knih autora? Děcka, vykašlete se na influencerské a youtuberské idoly či na pofidérní vzory celebrit showbyznisu a učte se matematiku, fyziku a jiné přírodní vědy. Nikdy nevíte, kdy se vám můžou hodit.

kruppe
31.12.2021 4 z 5

Nevidím důvod pro tolik nadšených komentářů. Byla to pěkná sci-fi pohádka. Nic víc nic míň.
Pokud jste četli Marťana, znáte i zdejšího hlavního hrdinu, v ději vás také nic nepřekvapí a i konec je očekávatelný. Poctivé 4*, ale víc ne.

pipa36
31.12.2021 5 z 5

Jak to ten Weir dělá, že při poslechu jeho knih máte pocit, že to, co slyšíte, je doopravdy možné? Před 2 lety jsme po vánočních svátcích poslouchali Marťana, takže když vyšel Spasitel, měla jsem o vánočním dárku jasno - a nebyla to jen trefa do černého, bylo to přímo terno.
Napínavé, vše výborně popsané (takže i uvěřitelné), jen ten Rocky (omlouvám se, nevím, jak se to píše - knihu jsme poslouchali)... Kdybych byla úplně sama někde v úplně jiné galaxii, tak kdyby na mě můj mimozemský přítel s Rockyho vizáží spustil "potlesk pro neslyšící", asi bych jako správná žena vzala nohy na ramena a už by mě nikdy více nikdo nespatřil :-).
Výborná a vtipná kniha, v něčem možná ještě lepší než Marťan. Vřele doporučuji!

xmilek
31.12.2021 5 z 5

Dokonalé, uvěřitelné, precizní. Byl to další z mnoha úžasných výletů za hranice toho, co si dokážeme představit. Cestoval jsem v Poslední šanci společně s Rylandem a Rockym. Poznal jsem jak fungují astrofágy a co dovedou tuaméby. Rozhodně doporučuji!

Seyris
30.12.2021 5 z 5

Precteno za dva dny. Nemohla jsem se odtrhnout a domaci povinnosti me obtezovaly, protoze jsem nemohla cist. Vrele doporucuju. Jeste dneska mi to bezi hlavou. Jsem zvedava na planovany film.

GregoryRisen
29.12.2021 5 z 5

Úžasné, napínavé. Přečteno za 2 dny. Nemohl jsem dělat nic jiného než číst a číst. Kniha mě nepustila. Vše jsem prožíval s hlavním hrdinou a kolikrát jsem mu říkal: "To nedělej! Dávej bacha! Tak tos pos..., Jo, to zvládneš!" V knize bylo i dost vtipných hlášek a pár momentů, kdy jsem vážně nadskočil radostí, že se něco povedlo. Tleskám, skvělý zážitek!

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir