Posledná šanca

Posledná šanca
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518971/bmid_spasitel-46q-518971.jpg 5 1766 1766

Osamelý astronaut. Neuskutočniteľná misia. Spojenec, v akého nedúfal. Ryland Grace je posledný preživší na zúfalej misii Posledná šanca – jeho neúspech bude mať za následok koniec ľudstva i planéty Zem. Lenže Ryland Grace si to neuvedomuje. Nepamätá si ani vlastné meno, tobôž detaily misie. Práve sa prebral z veľmi dlhého spánku, nachádza sa milióny kilometrov od domova a spoločnosť mu robia len dve mŕtve telá kozmonautov. S každou novou spomienkou si uvedomuje nemožnú úlohu, ktorá pred ním stojí. Nachádza sa v malej vesmírnej lodi, ktorú skonštruovali svetové vesmírne agentúry v kooperácii so všetkými vládami na našej planéte, ako poslednú šancu ľudstva na prežitie.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Lindeni

Project Hail Mary , 2021

samm
20.01.2022 5 z 5

Kniha naprosto vtáhne do děje a nepustí, dokud není přečtena.

pobijecmuch
20.01.2022 5 z 5

Andy Weir má dobře našlápnuto se zařadit mezi velké autory scifi, jako je Bradbury, Asimov, Lem, atd. Jak se zde napsalo už několikrát, jeho Spasitel je i pro mně kniha roku 2021. Neskutečně dobré čtení. A musím pochválit i velice dobrý překlad.
Ostatní tady bylo už napsáno.

š.m.i.k
20.01.2022 5 z 5

Wow! Dobré. Dobré. Dobré. Takhle už mě zase dlouho žádný příběh nepohltil, autor dal laťku velmi vysoko, ...takže každá další čtená kniha v pořadí bude dost znevýhodněna...
Technické části mě až tolik nebavily, ale rozhodně byly zajímavé a musely tam být. Žádná "omáčka". Vše je vystavěno velmi uvěřitelně a živě a hlavní hrdiny si nejde nezamilovat. I slza ukápne. Poslouchala jsem jako audioknihu a musím pochválit perfektní zpracování. Určitě bych neměla až takový zážitek, kdybych četla očima. Hodnotím jako jednu z těch TOP 5 knížek za poslední rok četby.

roso.mak
19.01.2022 5 z 5

Musím říct, že tato kniha je na 99% stejně dobrá jako Marťan. A to říkám jako člověk, kterému Marťan opravdu vyrazil dech.

Knih se přesně stejným námětem jsem četla dost. Autor je ale geniální v tom, že dokáže stvořit hrdinu, který tváří v tvář misi bez návratu a hrozbě vymření celé planety v případě jeho selhání, neztrácí smysl pro humor.

A tak knihu procházíte spolu s geniálním sympaťákem, co to prostě nevzdává a kterého si téměř okamžitě zamilujete.

A jako bonus se trochu poučíte o kosmologii.

tami1
18.01.2022 5 z 5

Dechberoucí vesmírná variace na Robinsona Crusoe.
Tak jak by se Robinson neobešel bez Pátka, nezvládl by tuto misi ani Ryland bez svého přítele Rockyho. I když se samozřejmě pokazí vše co může, je v příběhu plno nezlomné lidské vůle a stálá stopa naděje.
Precizně napsaná sci-fi, plná technických detailů a šibeničního humoru mě dojala až k slzám.

kap66
17.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Pavka88 chce (v komentáři pod mým) nalákat na poučnou strunu – souhlasím, ale pro mě byl Spasitel spíš:
- překvapením, jak funkční může být spojení obav ze zániku Země a HUMORU,
- pobavením nad postavou Zlatého Amose a zachránce v jedné osobě,
- zdrojem obdivu k autorovým nápadům promítnutým do vypravěčovy vynalézavosti,
- naplněním dobrým pocitem, že ne všechno odehrávající se v budoucnosti musí dopadnout apokalypticky (konečně!).
Pokud vás autor získá hned začátkem – Rylandovým probíráním se k vědomí, jeho dialogy s počítačem a vnitřním monologem – má vás na lopatě. Nechte se jí do té vesmírné pece klidně hodit, já nelitovala ani chvíli.

Přemýšlím v imperiálních jednotkách. Ha, to je vodítko! Jsem pravděpodobně Američan. Nebo Angličan. Nebo možná Kanaďan. Kanaďané u krátkých délek používají stopy a palce.
Ptám se sám sebe: Jak daleko je z Los Angeles do New Yorku? Spontánně odpovídám: 3000 mil. Kanaďan by použil kilometry. Takže jsem Angličan nebo Američan. Nebo jsem z Libérie.
Vím, že se v Libérii používají imperiální jednotky, ale neznám svoje jméno. To je k vzteku.

Jsem v dobře vybavené laboratoři. Odkdy pouštějí pacienty z izolace do laboratoří? A tahle mi navíc nepřipadá jako zdravotnická. U všech všudy, co má tohle znamenat?!
"U všech všudy?" To jako vážně? Třeba mám malé děti. Nebo jsem hluboce věřící.

pavka88
16.01.2022 5 z 5

Velmi poučné, každý by si knihu měl přečíst .

BStone
15.01.2022 5 z 5

Sci-fi jako řemen. Knihu jsem přelouskal víceméně jedním dechem. Je fakt, že některé části jsou na mne příliš odborné a ty trošku nudily. Ale zápletka fakt parádní a příběh oplývá vším, co má opravdu dobré dílo obsahovat. Tedy dobrodružství, naději, touhu a pravé přátelství.

gladya
14.01.2022 5 z 5

Skvělá sci-fi. Je tam dobrodružství a dramatická zápletka, vlastně těch zápletek ve smyslu nějakých katastrof je tam dost. Ale je tam i humor. A hlavně je to zase jednou dobrá hard sci-fi.
Kdo chce, může si porovnat technické a vědecké pasáže s tím, co si pamatuje ze školy . Mně, která přírodní vědy studovala naposledy na humanitním gymplu v minulém tisíciletí, stačilo, že to působilo věrohodně.
Snad o ději moc neprozradím, když napíšu, že přemýšlím, zda život a inteligence ve vesmíru je založen na podobných principech jako na Zemi, Přemýšlím o tom dlouho, nejen u této knížky, sci-fi čtu skoro padesát let. Všimněte si, že píšu mimozemský život je, ne byl by.

Lukasitch
14.01.2022 4 z 5

Po zklamání ve formě Artemis přichází výrazné zlepšení. Andy vzal ingredience z Marťana, přidal špetku něčeho navíc a pořádně promíchal. Vzniklo něco velice podobného s odlišnou příchutí.
Bylo to strhující, pohlcující a neodložitelné? Nikoliv. Ale bylo to super, zábavné a poučné. I když těch technických věcí (a stránek) by se dalo ubrat, v poslední čtvrtině už jsem jel na setrvačnost.

Awča
13.01.2022 5 z 5

"Úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství" - tentokrát s anotací vřele souhlasím.
Marťana jsem shlédla v kině, Artemis jsem přečetla a Spasitele jsem poslouchala jako audibook (výborný Lukáš Hlavica). Bylo to skvělé "počtení". Bavilo mě úplně všechno, příběh byl promyšleně vystavěný. Současnost i prostřihy do minulosti, začátek mise, těžkosti, ve kterých se většinou našlo i něco vtipného, technické popisy i trocha biologie, dohromady napínavý mix.
A přiznám, že na závěr jsem si i poplakala.

Radous
12.01.2022 5 z 5

Neotřele napsáno, neotřele přeloženo. Opět nezvyklá ich-forma. Andy od Marťana rozhodně laťku nesnížil. Něco mi sice přišlo trochu (víc) přitažené za pačesy, ale co no. Bavil jsem se rozhodně nadmíru. Velký respekt za chemii a fyziku, o které tam bylo docela zajímavě pojednáno! Jsem zvědavej na film.

papeha
11.01.2022 5 z 5

Skvělá kniha! I když nečtu sci-fi, moc se mi kniha líbila, přestože je hodně podrobná v popisu technických zařízení a pokusů, které hlavní hrdinové vykonávají. Pro mě to byla originální kniha. Doporučuji i těm, kteří tento žánr nečtou.

NiNo
11.01.2022 5 z 5

Páni. Dlouho mě žádná kniha takhle nedostala. Výborné sci-fi. Hodně technické, což může spoustu čtenářů odradit, ale mě to naopak bavilo. A ten pohádkový nádech, který zmiňují ostatní v komentářích? Pro mě osvěžující změna oproti takovým dílům jako je Vzpomínka na Zemi apod. Občas to chce špetku naděje, abychom se neutopili ve všech těch příbězích "apo" a "post-apo", které vycházejí jak na běžícím pásu. Doporučuji!

lazarus
10.01.2022 5 z 5

Zábavné, docela vtipné a plné originálních i když logiku drásajících detailů. Spasitel je velmi technické sci-fi ve stylu N.Stephensona, G.Egana či A.C.Clarka. Tam kde Marťan byl urputně realistický a Artemis naopak slušně přestřelená, tam je další počin pana Weira něčím mezi. Povedenou cestu za záchranou lidstva autor neprokládá oproti předchozí knížce žádnou vatou a tak potěšil mé scifícké srdéčko mnohem víc. Spasitel mě hodně připomněl obdobně povedenou záležitost Jejich moře od J.Cambiase. Ale nebudu spoilovat, kdo přečte a zná tak mu to taky asi docvakne
Doporučuji NEČÍST zdejší komentáře před samotnou knížkou, protože některá kopyta tady zase tradičně vykvákávají důležité momenty překvapení v příběhu!

ReginaS.
10.01.2022 5 z 5

Skvělé! Po dlouhé době knížka, která mě opravdu zaujala a nutila číst a číst. I když tam bylo hodně matematiky, fyziky, chemie, astronomie a techniky, nakonec jsem vše pochopila a možná se i něco naučila. Příběh parádní, postavy příjemné, fakt jsem si to užila!

HerrPilot
09.01.2022 4 z 5

Od narození jsem háklivý na ony pečetě na obalech knih s nápisem „BESTSELLER“, stejně jako na mini-recenze známých autorů, kteří zcela nezištně napíšou „SKVĚLÉ, ÚŽASNÉ“ i na manuál k dobře marketované pračce.
Nicméně premisa Spasitele spolu s údajnou přítomností tvrdé vědy mne přiměla, abych zase projednou neinvestoval do nadbytečného jídla nebo prezervativů, a upřednostnil raději knihu. No a po dočtení toho nelituju.
Spasitel je dobrým čtivem. Ne Solaris dobrým, ani 2001 dobrým (rozuměj: kšandy to člověku mimo stratosféru neodpálí), přesto je to čtivá záležitost, sázející spíš na vědu a techniku, než na prokreslování charakterů (snad kromě Grace), což u sci-fi ani tak moc nevadí. Dokonce i typický americký humor je zde nadávkován poměrně střídmě, a konec je vyřešen docela pěkně.
Jako menší mínus vnímám emzáka Rockyho, který dost často působil jak deus-ex machina.

Jsem rád, že jsem se k tomu dostal. Jsem rád, že hard sci-fi dnes nezahynula. A doufám, že příští Weirova kniha nepodleze pod Spasitelovy standardy.

pazdy15
09.01.2022 5 z 5

Nevím ... vůbec nevím jak začít a nechci tu psát romány, ale A. Weir ví, jak zaujmout!!! Strašně se mi to líbilo, zamiloval jsem si Rockyho, zasmál se a i si pobrečel. Tahle kniha má vše, co si může náročný čtenář přát :) Nejradši bych tu psal, jak miluju Andyho styl psaní, jeho literární niance, chytrost a schopnost vlákat do děje a nepustit - no úplně mi to vyrazilo dech. A už dlouho hledám nějaký bombový a pěkný konec knížek - a našel jsem Spasitele. Marťan, Spasitel... víc takových!!!

boxas
08.01.2022 5 z 5

Jaká je kniha Spasitel Otázka
Dobrá, dobrá, dobrá Vykřičník Vykřičník Vykřičník

Pomalu, ale jistě se ze mne stává fanoušek Andyho Weira.
Spasitele jsem "dorazila" dnes v jednu hodinu v noci, protože jsem nechtěla čekat až na ráno, abych se dozvěděla, jak to všechno dopadne.

Líbil se mi Marťan, celkem mě bavila Artemis, ale obě knihy přebil zatím poslední Spasitel.
Společný je napínavý děj a v každé z knih jsem se dozvěděla něco z fyziky, matematiky, chemie a dalších přírodních věd. Zvlášť u Spasitele jsem si uvědomila, že mi autorův trochu vědecký styl vyhovuje a to, co se dozvím jaksi navíc, není na překážku a vůbec mě to neodrazuje od dalšího čtení.
Připouštím, že se vlastně jedná o pohádku pro dospělé, ale všechno v knize má určitou logiku, dynamiku, a tak autorovi lehce uvěříte, že tohle by se koneckonců "mohlo klidně stát".
Párkrát jsem posmutněla, mnohokrát se zasmála, trochu popřemýšlela o přátelství a spolupráci bez nánosu všech těch obvyklých propagandistických keců, trochu jsem se "vzdělala", ale hlavně jsem se skvěle bavila!
Jen tak dál, pane Weire, a klidně i větší kapky!
Potlesk Potlesk Potlesk
Mávám pařátem a těším se na další vaše knihy!

Hakate
07.01.2022 5 z 5

Další skvělé dílo z pera A.W.,
Humorné, zábavné, skvělé a originální sci-fi. že začátku mi trochu trvalo, než jsem se začetla a chvílemi jsem si říkala, že už to není tak dobré jako Marťan a Artemis .. ale jakmile se na scéně objevil Rocky, vše již bylo na správném místě a o humor nebylo nouzi. Rockyho si člověk ihned zamiluje. A spolu s Rylandem řešíte nástrahy a problémy se záchranou obou planet. Po dlouhé době mě opravdu zamrzlo, že kniha končí a tak končí i tento skvělý příběh.

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir