Posledná šanca

Posledná šanca
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518971/bmid_spasitel-46q-518971.jpg 5 1768 1768

Osamelý astronaut. Neuskutočniteľná misia. Spojenec, v akého nedúfal. Ryland Grace je posledný preživší na zúfalej misii Posledná šanca – jeho neúspech bude mať za následok koniec ľudstva i planéty Zem. Lenže Ryland Grace si to neuvedomuje. Nepamätá si ani vlastné meno, tobôž detaily misie. Práve sa prebral z veľmi dlhého spánku, nachádza sa milióny kilometrov od domova a spoločnosť mu robia len dve mŕtve telá kozmonautov. S každou novou spomienkou si uvedomuje nemožnú úlohu, ktorá pred ním stojí. Nachádza sa v malej vesmírnej lodi, ktorú skonštruovali svetové vesmírne agentúry v kooperácii so všetkými vládami na našej planéte, ako poslednú šancu ľudstva na prežitie.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Lindeni

Project Hail Mary , 2021

sarkaditt
17.02.2022 5 z 5

Protože Sci-fi není žánr, který čtu, tak jsem tuto knihu zvolila ve formě audioknihy a dobře jsem udělala, zážitek mám naprosto famózní! Od začátku do konce mě kniha velmi bavila včetně všech informací týkajících se vědy. Každý večer se mi při pohledu na hvězdy hned začaly honit myšlenky o příběhu a také o tom, že tam v temnotě se může dít asi opravdu cokoli.
Úžasná kniha a úžasně načtená audiokniha :)

Sklenička
17.02.2022 5 z 5

Hrozně mě baví různé formulace hrdiny jakoby mimochodem typu: "To vůbec není strašidelné. Člověk je sám ve vesmírné lodi 12 světelných let daleko, a někdo klepe na dveře. Úplně normální."

TomHr
17.02.2022 5 z 5

Jistě se najde hnidopich, který nám vysvětlí, že tohleto odporuje fyzikálním zákonům a támhleto je biochemický nesmysl. I mnohý lingvista by nad některými pasážemi nesouhlasně mlaskal. Přesto si nemůžu pomoct: Spasitel je skvělá, zábavná a humorná knížka. Sci-fi starého střihu – spojené úsilí lidstva, rakety, rychlost světla a dilatace času, dramatické situace, napětí, setkání s mimozemskou formou života, tedy rovnou se dvěma. Osamocený hrdina je sympaťák a osvěžující je způsob vyprávění, střídání dějových linií. Coby poučený laik jsem se bavil i výpočty a technickými vychytávkami. K výborné knize mám jedinou výhradu, která se ovšem týká i dalších dílek z vědeckofantastického žánru: ani tváří v tvář bezprostřednímu zániku zeměkoule se lidstvo nedokáže sjednotit a semknout, v tom je Weir příliš velký optimista.

Jíťa7
16.02.2022 1 z 5

Zklamání. Čekala jsem víc.

allart
16.02.2022 5 z 5

Skvelá kniha. Už dávno som sa tak nezasmial na tých vtipných hláškach. Sci-fi žáner patrí medzi moju obľúbenú literatúru a toto bolo fakt výborné. Malo to aj napínavý dej, aj veselý a nakoniec aj nejaký ten ľudsky vznešený odkaz. Jedno mi tam aj tak chýbalo; vizuálny opis ľudských postáv, takže moja predstavivosť sa nemala o čo oprieť. Na druhej strane bol dej i prostredie opísané úplne perfektne a za mňa teda plný počet bodov.

Hopulka
14.02.2022 4 z 5

Jestli mi něco dokáže pokazit dojem z knihy hned na začátku, tak je to poznámka na obálce knihy o chystaném filmu včetně toho, kdo bude v hlavní roli…

Jinak bych řekla, že je to čtivá sci-fi pohádka, která osloví i ty, kteří tento žánr jinak nemusí.

macko3uska
13.02.2022 odpad!

Utrpenie.

Janina2609
11.02.2022 5 z 5

“Možná ze mě mluví dětinský optimismus, ale lidstvo je schopno působivých činů, když dá hlavy dohromady.”
Nejsem příliš fanouškem sci-fi ani fyziky a jelikož knihy s touto tematikou nemám načtené, nemohu proto srovnat, jestli je kniha z tohoto hlediska dobrá nebo ne.Tak tedy pocity…
Dobrodružná cesta vesmírem, setkání s přátelským inteligentním mimozemšťanem prolínání časových rovin…děj příjemně plynul a bavil.
Pasáže s technickými údaji nepřekážely, překousala jsem je celkem bez problémů.
Příběh vyzněl pozitivně a vlastně jako poselství, aby si lidstvo vážilo své planety a toho co má kolem sebe.
Myslím, že si přečtu i Marťana.

DuchDoby
10.02.2022 odpad!

Nechápu jak někdo, kdo napíše něco tak geniálního jako je Marťan, může napsat o pár let později něco tak strašného jako je Spasitel.
Některé pasáže se dají při troše dobré vůle číst. Ale těch je v knize Spasitel velmi málo. Příběh je prostoduchý, nudný a lehce předvídatelný.
Pokud si chcete uchovat vynikající zážitek z Marťana, knihu Spasitel do ruky ani neberte.
Špatný, špatný, špatný.

ujira
10.02.2022 5 z 5

Vynikající, současné, napínavé, dojemné sci-fi. Především obdivuji technické a jazykové nadání autora.

AndulinaU
09.02.2022 5 z 5

Grace i Rocky byli hrozní sympaťáci. Knížka mě bavila, nejlepší byly samozřejmě části ve vesmíru. Konec byl trošku pohádkový, ale za mě super scifi se zajímavými zvraty a poznáváním jiné kultury. Konečně byl někde hodný mimozemšťan :)

Katania
09.02.2022 5 z 5

To byla jízda! Přesně sci-fi podle mého gusta. Doporučuji všemi deseti!

maro47
09.02.2022 5 z 5

Toto bola krásna sci-fi lahôdka, so sympatickými postavami, premysleným originálnym dejom, úžasne milým humorom a maximálne uspokojivým záverom. Podľa môjho názoru lepší román ako (tiež skvelý) Marťan. A chcem plyšového Rockyho. :D

martin3683
08.02.2022 3 z 5

Četl jsem autorovi předchozí knihy a jsou pro,ne top. Ze začátku mne velmi bavilaa bylo tam pár okamžiků, kdy jsem vyprsknul smíchy (jako např. vytváření skleníkových plynů na zemi :-)). Je to ale spíše scifi než snaha o vědecký román s humorem. Ke konci mne to už moc nebavilo, bylo to spíše více jak pohádka. Ale fanoušky si ta kniha určitě najde, já se mezi ně nepočítám.

Camelot
06.02.2022 3 z 5

V třetí knize kosmické opustil Weir sluneční soustavu a spolu s gravitací se zbavil i části vědeckých zábran a stvořil science-fiction, v níž tentokráte dominuje právě slovo „fiction“. Takového Weira neznáme. Ale proč ne.
Stále mu zůstala přísná racionalita tam, kde se o ni mohl opřít. Tentokráte však jde spíše o podružné záležitosti, protože pokud se týká hlavní zápletky, na racionalitu rezignoval. Ale to se točím v kruhu a musím vypnout rotaci.
Není to špatné a osobně jsem si po „Artemis“ spravil chuť. Weir mi svým pojetím tak trochu připomíná Clarka, protože se nebojí psát o „hardwaru“ a vrací se tak do zlaté epochy žánru. Clarka jsem „zahlédl“ také v samém závěru příběhu. Většina jeho nápadů je originálních, byť sem tam poněkud nelogických. To jsem mu však rád odpustil. Naopak zařadit mimozemšťana do třídy „arachnida“ je taková milá reminiscence časů dávno minulých.

Mrshodan
06.02.2022 5 z 5

Výborné sci-fi. Nejsem vůbec znalá fyziky a tak mi místy dal text zabrat. Lépe řečeno - moc jsem mu nerozuměla. Ale myšlenka je vynikající. I ty charaktery mi tam krásně pasovaly. A celkový optimismus pohledu na lidskou čeládku mě moc potěšil.

JitaJL
06.02.2022 5 z 5

Na začátek bych měla napsat, že sci-fi prakticky nečtu a vesmírné příběhy mě nebaví.
Mám ale dvě výjimky, které mě naprosto dostaly. Před několika lety to byl Marťan, pak velké zklamání Artemis. Přesto jsem Spasiteli dala šanci :-). A rozhodně nelituji.
Mně ty návraty k ději, který předcházel na Zemi, nevadily. I když jsem se samozřejmě těšila, co a jak bude následovat.
Chvílemi jsem se usmívala, chvílemi měla v očích slzy. Sarkastický humor hlavního hrdiny mi je blízký, takže jsem se i bavila.
Doporučuji všem nadšencům i nenadšencům tohoto žánru.
Finále je určitě k zamyšlení. Co KDYBY...?

Míša176
04.02.2022 5 z 5

Úžasný. Fenomenální. Skvělý.

namornice
03.02.2022 5 z 5

Úžasně poutavé, humorné, originální a má to spád. I když je ve Weirových knihách vždycky hodně vědy, jsou neobvykle čtivé.
Napínavé od první stránky, bavil mě ten duchaplný humor a charaktery postav.
Dobré! Dobré! Dobré!

hnusák
03.02.2022 5 z 5

No tedy, fantastická kniha, fantastický příběh, fantastická zápletka. Nechce se mne věřit, že někdo něco takového dá dohromady, se všemi těmi vědeckými termíny, výpočty a k nim vedenými postupy, ty právě na této knize byly to pravé koření, co mne neskutečně bavilo. Pokud mohu srovnat s Marťanem, tak obojí je fakticky sofistikovaně podané, oba dva hrdinové mají encyklopedické znalosti právě pro takovéto přežití v nehostinném prostředí a dobře se s tím popasují s nezdolnou dávkou entuziasmu i vůči naprosto cizí entitě, která, ačkoli má naprosto jiné podmínky žití, tak mu srdce (pokud ho má ) bije na pravém místě. Moc pěkné, velice čtivé, úžasné.

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir