Posledná šanca

Posledná šanca
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518971/bmid_spasitel-46q-518971.jpg 5 1768 1768

Osamelý astronaut. Neuskutočniteľná misia. Spojenec, v akého nedúfal. Ryland Grace je posledný preživší na zúfalej misii Posledná šanca – jeho neúspech bude mať za následok koniec ľudstva i planéty Zem. Lenže Ryland Grace si to neuvedomuje. Nepamätá si ani vlastné meno, tobôž detaily misie. Práve sa prebral z veľmi dlhého spánku, nachádza sa milióny kilometrov od domova a spoločnosť mu robia len dve mŕtve telá kozmonautov. S každou novou spomienkou si uvedomuje nemožnú úlohu, ktorá pred ním stojí. Nachádza sa v malej vesmírnej lodi, ktorú skonštruovali svetové vesmírne agentúry v kooperácii so všetkými vládami na našej planéte, ako poslednú šancu ľudstva na prežitie.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Lindeni

Project Hail Mary , 2021

Smolař
13.12.2022 3 z 5

U Marťana jsem se dost bavil (až na ten předvídatelnej konec). U Artemis už jsem se nebavil, protože to byla prostě nuda. Spasitel byl na dobrý cestě dojít po Artemis spasení, ale blbě odhad brzdící manévr a shořel v atmosféře.
Spasitel rozhodně neni špatně napsaná kniha. Ale problém je, že lidovej všeuměl patří k Přemkovi do Receptáře. Poprvé u Marťana to bylo hustý a kůl, bylo to něco novýho a všichni jsme to žrali. Potřetí už se toho ale dost zajídá.
Kniha je opět spíš popisem série katastrof a jejich řešení z dílny domácího kutila. Tuna izolepy a montážní pěny prostě vyřeší vše. Tady je to celý ještě podpořený Andyho (nejen) matematickou masturbací. Když Spasitele teda ohlodáme na kost, tak zbyde prostej příběh o zhrzenym učiteli, kterýho vystřelili do vesmíru, aby spasil svět, jehož slunce je momentálně spásáno a záchranu celýho toho světa má na starosti zamindrákovaná sekretářka, před kterou mají bláto na hřišti i vůdci jaderných supervelmocí.
Škoda, že tady Andy podniknul kroky hlavně k tomu, aby se ta knížka prodávala. Ve značnym množství míst onu pomyslnou zeď hlavou prostě prorazil, nebo zjednodušil a takhle to bude (viz. ona sekretářka). Stránky a stránky matematických popisů prostě slabší a místy i dost naivní příběh nenahradí. Všechny dějový zvraty do sebe zapadaj, jako dobře promazaný soukolí a budovánim spíš Andyho styl psaní připomíná videohru. A tak to opět směřuje nevyhnutelně k hepyendu, protože stylem, jakym je kniha napsaná, to ani udělat jinak nejde.
A to jsem se ještě ani nedostal k variaci na Arrival...
Vidim tu promarněnej potenciál. Andy Weir už je prostě značka a Spasitel je toho důkazem. Zkusim predikovat, že další jeho počiny budou sklouzávat víc a víc do mainstreamu.
Škoda, škoda, škoda.

pavel1238
12.12.2022 2 z 5

Začátek super, ale s přibývajícím dějem jsem stále více vnímal, že to technicky moc nedávám. Spoustě problémů a hlavně způsobu jejich řešení jsem prostě nerozuměl. Klobouk dolů před autorem, že to i tak dokázal udržet pro čtenáře celkem zajímavé. Pokud jste se ale těšili po Marťanovi na další podobnou pecku, tak ani náhodou.

nikaxxx
09.12.2022 3 z 5

Pravděpodobně nejsem úplně cílovou skupinou "Spasitele". Musím se přiznat, že nemít knihu půjčenou a doporučenou od kamaráda, přes první strany se nepřelouskám a odkládám. Takhle jsem si ale pořád říkala: "Kdy už to začne být dobrý?"
A jsem moc ráda, že jsem vytrvala a pročetla se až k místu, kde mě příběh začal zajímat, bavit a probouzet mou zvědavost.
Od čtení mě (hlavně zpočátku) odrazovalo mnoho dlouhých technických a vědeckých pasáží, se kterými jsem se jednoduše musela smířit, pokud jsem chtěla zjistit, jak to s Gracem dopadne. A nejen s ním. A to jsem zjistit chtěla.
... a jo, také mě příběh dokázal dojmout.

Milosz
08.12.2022 5 z 5

(správný překlad názvu pro neangličtináře: Projekt Zdrávas Maria)
Další skvělé sci-fi tohoto autora, už je jedním z mých nej spisovatelů. Začátek je teda trochu pomalý a zápletka se ztrátou paměti mi přišla dost laciná, ale ono se to vysvětlí, a posledních zhruba 100 stran byla jízda, i slzička ukápla.
A je tam jedna moc sympatická druhá hlavní postava (nechci spoilerovat)
Doufám, že to taky zfilmují.

Karcoolka2210
03.12.2022 5 z 5

Po sklamaní z Artemisu prišlo nadšenie so Spasitela. Je pravda, že v knihe bolo veľa vedy a vecí, ktorým som až tak nerozumela, ale celkovo bolo toto vesmírne dobrodružstvo super, plné nečakaných prekvapení, zvratov a odvážných rozhodnutí.

5tužka
03.12.2022 5 z 5

úžasné a strhující, vtipné i poučné, velmi doporučuji!

Hanjimka
02.12.2022 5 z 5

Andy nezklamal. Spasitel je prostě skvělá kniha, mistrně napsaná. Dokonce i ty technické popisy mi tam sedly. Poslouchala jsem jako audioknihu.

Carol1122
27.11.2022 4 z 5

Jelikož se chystá filmové zpracování s Ryanem Goslingem (což mimochodem je docela vtipné, když se hlavní hrdina jmenuje Ryland Grace), jsem zvědavá, jak si tvůrci s příběhem pořadí. Andy Weir opět dokázal, že psát umí, nejen o fyzice a po sci-fi stránce, ale také do příběhu dosadí emoce a sarkasmus. Musím říci, že si mě příběh získal, ačkoliv zápletka byla trochu zamotaná. Celkově hlavní hrdina i další postava Rockyho a jejich vývoj vztahu byl geniálně vykreslen. To nemluvím o dojemném konci. Přesně tak to asi skončit mělo... parádní kniha a určitě doporučuji!

petrulka
27.11.2022 5 z 5

Tohle bylo tak parádní čtení. Líbilo se mi ještě víc než Marťan. Hlavně díky Rockymu. Tenhle borec si mě totálně získal a přiznávám, že ke konci jsem byla dojatá, i nějaká ta slza skanula. Úplný konec je hořkosladký, i když jsem v podobný tak nějak doufala. Prostě úžas úžas úžas!

Harmonika_one
26.11.2022 5 z 5

Čtivé od první stránky, napínavé, ale i dojemné a vtipné. Přemýšlivé. Skvělé skvělé skvělé. Konec mě překvapil, potěšil... i dojal - překvapivě zejména ty dvě poslední věty... Knihu si užije i ten, který SF moc nečte, já jsem příkladem. Líbila se mi, i přes vědecké pasáže, kterým jsem příliš (ehm, téměř vůbec) nerozumněla . Tohle je kniha, která ve vás zůstane ještě dlouho po přečtení.

keselylenka
22.11.2022 5 z 5

Nerozumím fyzice, jako že vůbec a přesto je tohle jedna z nejlepších knih, kterou jsem letos četla. Úžasný příběh, který vzal za srdce. Skvělé.

“Ty spíš. Já dívám.” Už nikdy nevymažu z hlavy.

lena030
22.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Dobré, moc dobré. A příběh se zdaleka nevyvíjel jak by jeden čekal. A nakonec měl hrdina, nehrdina pravdu, že má cenu hledat život i tam kde není tekutá voda. Astrofágy ji sice mají, jenže se vyskytují i tam kde žádná není, takže měl Dr. Grey s pravdu a hledat život jen v obyvatelné zóně je omyl.

Kackac77
20.11.2022 5 z 5

Paráda! I když nečtu scifi, tohle bylo skvělé. Ze začátku začaly takové technické popisy a říkala jsem si co to proboha je?! Ale pak se ten příběh začal odvíjet a i přes délku knihy byl zajímavý.

Elzebeth
17.11.2022 5 z 5

Dobré, dobré, dobré.
Kniha o vesmírném Robinsonovi a originálním přátelství. Dojemné, vtipné i napínavé

evismaior
08.11.2022 4 z 5

80% - Ne tak dobré jako Marťan, ale lepší než Artemis. Marťan je tak trochu moje srdcovka a těší mě, že se autor vrací s podobným typem hlavní postavy sympatického a konstruktivně naladěného Rylanda Grace, který se jednoho dne probere z kómatu na neznámém místě, se dvěma mrtvolami po boku a velkým zmatkem v mozku. Vzpomínky se mu postupně vracejí (až příliš příhodně zrovna ty, které potřebuje, aby zjistil, že je na vesmírné lodi a co je cílem jeho mise), a tak se dozvídáme i to podstatné z jeho předchozího života. Vzhledem k tomu, že prakticky jediné, co mohu Marťanovi vyčítat, je absence informací o předchozím životě Marka Watneyho, je tento autorův postup jednoznačně posunem vpřed, i když všechny ty události, které vedly k tomu, že se Grace nakonec stal součástí mise, působí dost neuvěřitelně až překombinovaně - čtenář sice v ději "před" sympaticky vidí i určité Graceovy nedostatky, což je oproti dokonalému Watneymu příjemná změna, jenže po probuzení v lodi tyto nedostatky náhle záhadně mizí (s vysvětlením, že přece záchrana lidstva), z Rylanda je znenadání povětšinou vyklidněný, sebevědomý a nebojácný všeuměl a to mi nepřišlo příliš pravděpodobné. Knížka se ale jednoznačně čte úplně sama, je to přesně ten Marťan-styl se spoustou technických podrobností připomínající spíš dokureality než sci-fi a to mě moc bavilo. A to přestože zápletka jako taková mi (oproti v blízké budoucnosti doufejme očekávatelné misi na Mars) v této knize přišla hodně přitažená za vlasy - a to úplně odhlížím od toho, že v současné době ani omylem nevěřím tomu, že by se lidstvo dokázalo pro svou záchranu takovým způsobem spojit. Ono i to setkání se zástupcem mimozemské civilizace bylo spíš takové naivně startrekovské (a zapišme si do slovníčku nové slovo společné pro obě kultury "sarkasmus"), reálně věřím, že bychom měli obrovské štěstí, kdybychom dokázali s mimozemskou kulturou, která bude nejspíš přemýšlet úplně jiným způsobem, komunikovat alespoň tak jako ve filmu Příchozí. Moc se mi ale líbilo zakončení, přestože (anebo právě protože) jsem přesně v takové doufala. A velmi se těším, co na nás autor chystá příště, jelikož i přes to moje brblání čtu knížky Andyho Weira moc ráda.

m_martina
07.11.2022 5 z 5

Už jsem četla od pana spisovatele Marťana, a proto jsem se těšila i na Spasitele. Kniha se mi moc líbila a přečetla jsem ji jedním dechem. A Rocky byl opravdu sympatický mimozemšťan.

IvaKo
31.10.2022 5 z 5

Kniha se mi hodila do letošní výzvy a tak jsem se po mnoha letech vrátila ke sci-fi a jsem nadšená. Příběhu nechybí vůbec nic - je originální, napínavý, poučný, ale i vtipný a dojemný. Čtenářská lahůdka.

EmanuelBremi
30.10.2022 5 z 5

Výborná kniha. Většinu času jsem měl pocit, že je to takový vesmírný Robinson Crusoe.
Nedokážu posoudit reálnou vědu v knize uvedenou, ale všechno mi znělo uvěřitelně. Prostředí, atmosféra i příběh fungují výborně.

Yukon
30.10.2022 5 z 5

To bylo skvělé! Vtipné tak akorát. Sympatický vypravěč i Rocky. Vtáhlo mě to do děje. Vědecké bádání mě bavilo, bylo srozumitelné, člověk si aspoň něco zopakuje. Když už to na mě ale bylo moc složité, tak to nebránilo pochopení děje ani to neubíralo na čtivosti.
Na postavy jsem myslela, i když jsem zrovna nečetla. Jsem smutná, že už jsem knihu dočetla a musím se rozloučit. Krása!

Hakri
30.10.2022 5 z 5

Nejdřív jsem se bála "Nebude na mě moc vědecké" otázka?. Ale bylo to skvělé, bavila jsem se :-)

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir