Posledná šanca

Posledná šanca
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518971/bmid_spasitel-46q-518971.jpg 5 1769 1769

Osamelý astronaut. Neuskutočniteľná misia. Spojenec, v akého nedúfal. Ryland Grace je posledný preživší na zúfalej misii Posledná šanca – jeho neúspech bude mať za následok koniec ľudstva i planéty Zem. Lenže Ryland Grace si to neuvedomuje. Nepamätá si ani vlastné meno, tobôž detaily misie. Práve sa prebral z veľmi dlhého spánku, nachádza sa milióny kilometrov od domova a spoločnosť mu robia len dve mŕtve telá kozmonautov. S každou novou spomienkou si uvedomuje nemožnú úlohu, ktorá pred ním stojí. Nachádza sa v malej vesmírnej lodi, ktorú skonštruovali svetové vesmírne agentúry v kooperácii so všetkými vládami na našej planéte, ako poslednú šancu ľudstva na prežitie.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Lindeni

Project Hail Mary , 2021

ElizPetrova
14.08.2022 4 z 5

Toto je mé první setkání s knihou odehrávající se ve vesmíru a musím říct, že mě to neskutečně bavilo. I přesto, že jsem nikdy nebyla blázen do fyziky, astronomie apod. jsem si užila i vědecké a technické pasáže, kterých tam bylo požehnaně, možná až příliš, ale na celkovém dojmu to neubralo. Závěr byl spíše takový pohádkový a méně uvěřitelný a je pravda, že některé části byly až moc zdlouhavé, nicméně jinak paráda.

MMM999
10.08.2022 1 z 5

Velmi zajímavý nápad, bohužel naprosto podřízeno komerci. Hlavně tam nacpat Rusa a Číňana, aby se to dobře prodávalo mimo západ. Tohle není autor pro mě, mám raději trochu nekorektní freestyle.

Lamanai
07.08.2022 4 z 5

Výborné. Pro mě bylo tedy dost těžké chápat všechny ty technické rozbory, takže po čase už to tak jako prošumělo skrz, abych se posunul dále v příběhu. Konec jsem čekal jiný a to se mi už dlouho nestalo. O síle neobvyklého přátelství i pevnosti ducha. A se smyslem pro humor, k tomu všemu.

Čmeláček
07.08.2022 5 z 5

Úžasná kniha, hlavně o síle přátelství. Líbila se mi stejně jako Marťan a fakt jsem nemohl přestat číst :). Pět stars je málo!

Janadvorackova
30.07.2022 5 z 5

Docela se bojím - čtěte - dychtivě čekám, s čím autor přijde příště -:))). Je to vědecko fantastický cvok.

Ano, blahem jsem se tetelila, protože po kupě sci-fi dobrodrůža jsem po hodně dlouhé době četla vědeckou fantastiku, která je fantasticky vědecká a přijatelně šílená, aby připomněla některé starší doby a autory. Psali to samé, ale museli si vystačit s poznatky své doby, takže při čtení v současnosti mi tam pochopitelně vždy něco chybělo.
Snad to dává smysl.

Bylo fakt osvěžující sledovat plynutí děje a kolikrát s hlavním hrdinou dojít ke stejnému závěru. Kapacita mého mozku stačila, což mě těší asi tak stejně jako celý tento příjemný příběh.
Konec jsem neodhadla a měla bych pár otázek, ale... tak je to správně.

peeetta
29.07.2022 5 z 5

Výborná kniha. Dlouho jsem čekala, zda ji opravdu můžu zařadit do tématu, kdy hrdina pije kávu. Kniha je psána s prvky retrospektivy. Velmi napínavé zakončení příběhu.

ZachyMe
28.07.2022 5 z 5

Tohle bylo fakt dobrý. Nemohl jsem se odtrhnout. Autor je fakt suprový.

jurass1976
27.07.2022 5 z 5

výborná kniha

olga8832
27.07.2022 5 z 5

Famózní. Opravdu skvělá kniha, příběh je velmi zajímavý a napínavý od začátku až do úplného konce, doporučuji. A jako bonus navíc malé dovzdělání v astronomii.
SPOILER...
Jen ještě... ta spousta žen v týmu na zemi včetně vrchní velitelky, trochu mě děsí, zda to není snaha o genderovou vyváženost ;-)

Iwy
24.07.2022 5 z 5

Máločemu dám plný počet, ale toto je prostě "skvělé, skvělé, skvělé".
Je jasné, že spoustě lidí nesednou technické popisy a astrofyzika, ale učitel Ryland všechno srozumitelně vysvětlí, jó mít takového na střední :-) Za mě úžasně promyšlená, napínavá, dechberoucí jízda.

micha-ella
18.07.2022 3 z 5

Od školních let nemám ráda fyziku ani chemii, přesto jsem až do poloviny příběhu vydržela číst všechny akce, postupy a nápady na tato témata s chutí, protože příběh je to báječný. Pak už jsem některé tyto odstavce přeskakovala, víc mě bavily kapitoly z vesmíru než ty ze Země. Skvělá napínavost a vtipnost jako u Marťana!

Bašťák
16.07.2022 5 z 5

Po Marťanovi a Artemis bylo zcela jasné o co půjde. Autorův styl jsem si soukromě pojmenoval jako "laboratorní sci-fi", kdy málem na každé stránce nechybí nějaký ten vědecký experiment nebo výpočet. Ale nevadí to, neboť příběh samotný je opravdu napínavý. Hlavně popis prvního kontaktu a ten mimozemšťan je podán naprosto skvěle a skoro bych řekl výjimečně uvěřitelně. Bavilo moc, otázka?

Ivanule
13.07.2022 5 z 5

Tak abych pravdu řekla moc na sci-fi nejsem, dále mi vadilo,že tam byli vědecké názvy, které jsem moc nechápala o propočty atd.,ale na druhou stranu příběh velice výborný,za to nemohu vůbec nic vytknout,začatla jsem se nemohla se odtrhnout,popravdě já takhle zůlstat ve Vesmíru,asi bych se svou panikou zešilela:D

SpeeDeeX
10.07.2022 5 z 5

Na Spasitele jsem se hodně těšila a měla velká očekávání, zároveň jsem si ale nemyslela, že by se vyrovnal Marťanovi, který patří k mým nejoblíbenějším knihám. Po dočtení musím říct, že Spasitel se Marťanovi nejen vyrovnal ale dokonce ho i lehce překonal. Příběh byl neuvěřitelně čtivý, napínavý, uvěřitelný a vtipný. Ryland byl hrozný sympaťák a Rockyho snad nejde nemilovat. Strašně se mi líbilo jejich přátelství a to, jak se spolu učili dorozumívat. Konec byl super, ale nestěžovala bych si, kdyby byl ještě o několik desítek stran delší. Andy je geniální, těším se na další knihy.

"Dobře. Hrdý. Jsem děsivý vesmírný tvor. Ty jsi prosakující vesmírný chuchvalec." :D

Shaxx
09.07.2022 5 z 5

Marťan byl fajn, ale Spasitel byl boží.
S minimem postav, s poměrně velkým prostorem věnovaným technickým záležitostem a i přesto je to neskutečně čtivé. Ani si neumím představit, kolik práce a příprav za touhle knihou je.
Grace byl sympatická postava, nebylo těžké mu fandit. Navíc zachraňuje zadek Zemi, takže si nějaký ten ždibec uznání zaslouží. I přes množství technických termínů je hlavní myšlenka dobře pochopitelná a vysvětlená. Líbilo se mi, jakým nedramatickým způsobem se objevovaly zvraty (které ve výsledku dramatické byly, ale jejich příchod byl hladký a přirozený a zapříčinilo to, že se kniha jen tak nedala odložit, protože jsem pak sakra potřebovala vědět, jak se z toho Grace dostane).
Konec byl za mě geniální, lepší bych si nemohla přát.

Jamra
08.07.2022 4 z 5

Sci-fi vůbec není můj žánr, ale proč jednou neprolomit svojí komfortní zónu. :) Samozřejmě vědátorským částem (jestli je to všechno pravda tak klobouk dolů před všemi, kteří tohle znají) jsem vůbec nerozuměla, ale to v podstatě nevadilo. Že by všechno šlo až do poloviny knížky bez problémů je jen těžko uvěřitelné, ale pak si člověk uvědomí, že je to sci-fi, navíc čtivé takže za mě doporučuji a těším se na film.

Make20
08.07.2022 5 z 5

Kniha předčila mé očekávání. Sci-fi příliš nevyhledávám, ale u této knihy jsem udělala výjimku, protože se mi moc líbila kniha Marťan od tohoto autora. I přesto, že je v knize mnoho odborných pojmů z fyziky, astronomie a dalších vědních oborů, kterým nerozumím, vůbec to nevadilo. Příběh byl velmi napínavý, a díky prolínání současnosti s minulostí jsme stále více zjišťovali, co se děje.

Orechanda
08.07.2022 5 z 5

Prostě wow. Skvělé čtení, kniha mě bavila. Často jsem se koukala do wiki, dost věcem jsem nerozuměla, ale o to víc mě to bavilo. Dvě časové linie obohacovaly obsah. Vtipné komentáře jako v Marťanovi. Artemis nebyla tak záživná, trochu jsem se bála, aby Spasitel nebyl podobný.

abssint
06.07.2022 5 z 5

Úžas. Úžas. Úžas. Nemohla jsem se od Spasitele odtrhnout, za mě nejlepší Weirova kniha. Vtipná, dojemná, poučná, s tou pravou dávkou fantazie..... Kdybych ji četla za mlada, určitě by mě bavila i fyzika.

joshaaak
05.07.2022 1 z 5

No, čekal jsem něco úplně jiného. Autor může exhibovat kolika vzorečky chce, smutnou pravdou ale je, že je to všechno děsně dětinské a naivní. Vesmírná loď schopná mezihvězdného cestování vypadá jako raketa, co kreslí pětileté dítko, vše, co se děje před startem na Zemi prostě není ani za mák uvěřitelné, a mohl bych pokračovat. Nicméně chápu, že z toho někdo, kdo nemá mnoho žánrovek načteno a nakoukáno, může být odvařený. Jedna hvězda je za to, že je to čtivé. A teď mě omluvte, v třídě mě čekají žáčci, co zvedají své pařátky pěkně vysoko.

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir