Poslední dopis od milence

Poslední dopis od milence
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474990/bmid_posledni-dopis-od-milence-pgP-474990.png 4 2850 2850

Píše se rok 1960. Jennifer Stirlingová se po vážné autonehodě probouzí v nemocnici a na nic si nevzpomíná. Nepoznává svého manžela, kamarády, nepamatuje si dokonce ani to, jaká byla před nehodou ona sama. Když je však po nějaké době z nemocnice propuštěna, nachází doma schovaný dopis a z mlhy zapomnění pomalu začínají vystupovat obrazy upomínající na velikou lásku, kvůli které byla ochotná riskovat úplně všechno. O bezmála půlstoletí později na dopis, v němž neznámý muž žádá svoji milenku, aby kvůli němu opustila manžela, náhodou v archivu narazí novinářka Elllie Haworthová. Tu milostný list okamžitě zaujme, neboť i ona má momentálně poměr se ženatým mužem. Pouští se tedy do pátrání po dámě, které je dopis adresován, jeho pisateli a především pak příběhu velké lásky, jenž se za psaním skrývá… Mimořádné silný příběh vášně, nevěry a ztráty Jojo Moyesové vynesl v roce 2011 už druhé prestižní ocenění Romantic Novel of The Year Award. V roce 2021 pak Netflix román, který Ikar původně vydal pod názvem Poslední dopis od tvé lásky, uvádí jako celovečerní film.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Last Letter from Your Lover , 2008

Allys
28.02.2019 4 z 5

Dopisy v knihe sú krásne a obe dejové línie sú zaujímavé. Dlhšie som mala problém sa začítať, miestami sa dej vliekol a rozjazd bol pomalší. Avšak kniha pokračuje krásnym príbehom o láske, ktorý je napísaný veľmi jemne a citlivo. Je to príjemná oddychová kniha, porovnáva život ľudí v 60-tych rokoch a v súčasnosti. Zároveň sa v oboch dejových líniách ukazujú aj rôzne pohľady na neveru a aj keď niesom zástankyňou nevery, zaľúbenému páru som priala len to nalepšie :-)

Liilith
22.02.2019 4 z 5

"Kdykoli ses na mě podívala těma navlhavýma očima jako moře, vždycky jsem si říkal, co na mně proboha vidíš. Teď chápu, že jsem měl o lásce pošetilou představu. Ty a já bychom se mohli přestat milovat asi tak, jako by se Země mohla přestat točit kolem Slunce."

Poslední dopis od tvé lásky je samostatně stojící román z pera světoznámé autorky Jojo Moyesové, která se proslavila především díky svému románu Než jsem tě poznala, který se dočkal i filmového zpracování. V Posledním dopise od tvé lásky autorka představuje příběh dvou žen, které se v mnohém podobají a jejich osudy se díky náhodě spojí. Kniha je vyprávěna z pohledu obou žen - části s Ellie jsou situovány do Londýna dvacátého prvního století, příběh Jennifer je pak situován do šedesátých let. Velkou část příběhu tvoří milostné dopisy, jak už napovídá i sám název. Jeden najdeme i na začátku každé kapitoly, což pěkně oživuje příběh. Jojo Moyesová sází na citlivé a vážné téma, které v knize prezentuje, a to především úlohu žen z lepší společnosti v šedesátých letech a to, jaký následek měly nezávazné románky.
Abych pravdu řekla, vůbec jsem netušila, co od knihy čekat. Už jsem za sebou sice měla Než jsem tě poznala, takže jsem se na autorčin styl moc těšila, ale knihy, ve kterých se objevují dopisy, jsou hodnoceny dost rozporuplně. Neměla jsem se ale ničeho bát, jelikož Jojo Moyesová odvedla skvělou práci. Hrdiny jsem si oblíbila hned po několika stránkách a knihu jsem přečetla prakticky na jeden zátah. Jojo prostě psát umí. Navíc mne velmi zaujalo i samotné téma knihy - o společenské historii toho moc nevím, zvláště pak o úloze žen ve společnosti. Byla to skvělá exkurze do šedesátých let.

Poslední dopis od tvé lásky bych doporučila všem, kteří hledají čtivou romanťárnu, která se ale zaměřuje i na vážnější téma a má hlavu a patu.

Kamiliana
21.02.2019 4 z 5

Každá kapitola je uvedena maily či dopisy mezi různými milenci a jejich způsoby rozchodu, což mě přivádí na myšlenku, zda je tato romantická kniha skutečně postavena převážně na nevěře? Nicméně autorka zmiňuje můj oblíbený Postman´s Park v Londýně, takže převeliký dík :-)

renca5386
18.02.2019 3 z 5

Trošku jsem čekala od knihy více. Chvilkama se mi to zdálo rozkvetlé a malinko i nudné. Ale objevilo se i pár překvapivých momentů, které dodaly knize na intenzitě. Jojo mám ráda, ale k této knize se už vracet nebudu a dám si na rozptýlení jiný žánr, který bude mít větší spád.

jadwiga
12.02.2019 5 z 5

Krásná kniha. Moje první kniha od Jojo a mile mě překvapila. Chvíli mi trvalo zorientovat se v příbězích, ale pak už to byla jen nutnost číst dál a dál. :-) Moc příjemná oddechovka.

Ran
06.02.2019 5 z 5

Tato kniha má nádherný styl psaní a zajímavý příběh se zvratem na konci. Také se mi líbily dvě hlavní postavy Jennifer a Ellie.

klaraskolkova
26.01.2019 5 z 5

Úžasné, tleskám! Po Dívce, již jsi tu zanechal další silný a čtivý příběh, smutný, emotivní, naštěstí s dobrým koncem.

jajcak
18.01.2019 4 z 5

Hezky se čte.

skableska
08.01.2019 4 z 5

Je to velmi čtivá knížka. Celý příběh mi tam ale něco chybělo, nevím co... Možná mi tam vadilo spousty nerealistických scén, ale to tak být mělo...i přesto dávám nakonec 4*, příběh se uzavřel dojemně. Líbily se mi dvě roviny vyprávění - jejich střídání a nakonec vzájemné prolnutí.

Hana721
06.01.2019 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, přestože jsem se místy ztrácela v ději. Autorka patří mezi mé oblíbence.

broskev28
04.12.2018 2 z 5

Naprosto a zcela se ztotožňuju s předešlým komentářem Adelix. Tak chaotický a neuspořádaný, pro mě navíc i poměrně nezajímavý příběh jsem snad od téhle autorky nečetla. Občas jsem měla chuť knihu odložit a už se k ní nevracet. Možná je chyba ve mně, protože se nacházím ve stavu nemocných, ale bylo to tak.
Pevně doufám, že její nejnovější kniha, kterou jsme si do knihovny objednali, bude mnohem lepší!

Adelix
24.11.2018 2 z 5

Můj komentář bude trochu ovlivněn srovnáním s autorčinou jinou knihou - Dívka, již jsi tu zanechal - a která se mi subjektivně líbila mnohem více. Není to kvalitou knihy, ale spíše pocitem marnosti a smutku z tohoto příběhu. I když byl tedy krásný a od knihy se nešlo odtrhnout (jak to autorka umí). Navíc tato kniha na mě působila trochu roztříštěně - jsou tam pomíchané nejen dějové, ale i časové linie, což vyžaduje větší soustředění při čtení.

Dita333
19.11.2018 5 z 5

Skvělý příběh, který chytne za srdce.
Byla to první kniha, kterou jsem od této autorky četla a rozhodně si chci přečíst další :-).

lite
19.11.2018 4 z 5

Kniha byla pěkná,ale nepatří podle mě k nejlepším dílům

pecinka21
17.11.2018 3 z 5

Mě se nelíbila začetla jsem se až někde v půlce knihy a ani potom to nebylo ono na toto téma jsem četla lepší knihu

okeey
23.10.2018 5 z 5

Krásná kniha. Dva odlišné a přesto podobné příběhy, které od sebe dělí 50 let a přesto se prolínají. Prvky retrospektivního vyprávění, které mám tak ráda.
Jak moc velká je láska? Nebo spíš jak moc velká může být? Jaké to je zamilovat se do ženatého muže nebo vdané ženy? Zamilovat se do vdané ženy v 60. letech 19. století? Nebo do ženatého muže ve 20. století? Je to všechno, jenom ne jednoduché. Odlišné, ale přesto stejně složité. Krásný příběh, který prostě musíte dočíst dokonce, jinak vám nedá spát. Nejlepší kniha od autorky Jojo Moyes, co jsem četla a asi jedna z nejlepších vůbec.

Dani5a
17.10.2018 5 z 5

Skvěle napsaná knížka, líbilo se mi prolínání minulosti do přítomnosti i to, že nebylo téměř do konce jisté, jak příběh dopadne.

ToInfinity.cz
08.10.2018 5 z 5

Nádherná kniha od Jojo. Líbí se mi její neobvyklé příběhy. Nejsou to to klasický romantický příběhy, kde rovnou tušíte konec. Poslední dopis od tvé lásky byla první knížka co jsem od autorky četla a byla jsem doopravdy překvapená.

Lenoulinka
07.10.2018 5 z 5

Další knížka od Jojo. Měla jsem u ní pomalý rozjezd jako u Stříbrné zátoky. Jakmile jsem se začetla, tak jsem knihu skoro nedala z ruky. Procítěný příběh lásky Jennifer k Bootovi, který ani po letech nevyprchal. Vztah Elli a Johna též ukázal, zda odolá. Navíc se mi líbilo, že aktéři obou dějových linií jsou po 40 letech vzájemně propojeni v ději. Knížky od autorky si po začtení vždy užiji.

LuciíŠvarc
18.09.2018 5 z 5

Další krásná kniha od Jojo. Po její knize Dívka již jsi tu zanechal jsem si oblíbila dvě časové linky. Mám radost z toho, že v půlce knihy nebylo jasné, jak to celé dopadne. Napnutá jsem byla až do konce a i slzy ukáply. Doporučuji všem,kniha je to nádherná.