Poslední dopis od milence

Poslední dopis od milence
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474990/bmid_posledni-dopis-od-milence-pgP-474990.png 4 2851 2851

Píše se rok 1960. Jennifer Stirlingová se po vážné autonehodě probouzí v nemocnici a na nic si nevzpomíná. Nepoznává svého manžela, kamarády, nepamatuje si dokonce ani to, jaká byla před nehodou ona sama. Když je však po nějaké době z nemocnice propuštěna, nachází doma schovaný dopis a z mlhy zapomnění pomalu začínají vystupovat obrazy upomínající na velikou lásku, kvůli které byla ochotná riskovat úplně všechno. O bezmála půlstoletí později na dopis, v němž neznámý muž žádá svoji milenku, aby kvůli němu opustila manžela, náhodou v archivu narazí novinářka Elllie Haworthová. Tu milostný list okamžitě zaujme, neboť i ona má momentálně poměr se ženatým mužem. Pouští se tedy do pátrání po dámě, které je dopis adresován, jeho pisateli a především pak příběhu velké lásky, jenž se za psaním skrývá… Mimořádné silný příběh vášně, nevěry a ztráty Jojo Moyesové vynesl v roce 2011 už druhé prestižní ocenění Romantic Novel of The Year Award. V roce 2021 pak Netflix román, který Ikar původně vydal pod názvem Poslední dopis od tvé lásky, uvádí jako celovečerní film.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Last Letter from Your Lover , 2008

kiki11
05.09.2018 4 z 5

Poslední dopis od tvé lásky je moje čtvrtá knížka od Jojo. Ze všech mých dosud přečtených knih od této autorky mi přišla nejvíc jako červená knihovna - to ale vůbec nemyslím v negativním slova smyslu. Rozjezd je trochu pomalejší, příběh má své tempo. Ze začátku se nic moc neděje, ale později se vše hezky rozjede a propojí. Vůbec jsem se neodvažovala hádat, jak autorka knihu zakončí, jestli bude konec šťastný nebo ho probulím. Každopádně se mi závěr líbil a jsem ráda, že to dopadlo právě takhle.

Asi bych tuto knihu neřadila k mým topům od této autorky (tam má své čestné místo Než jsem tě poznala), nicméně se mi líbilo zpracování - dvě dějové linky, které se krásně protly stejně jako v knize Dívka, již jsi tu zanechal, a to, jakým stylem je knížka napsaná, protože styl psaní Jojo Moyes já prostě miluju.

SweetbabyDi
26.08.2018

Je to moje druhá kniha od Jojo,, i když jsem nejdříve váhala si ji koupit moc se mi do ní nechtělo, jsem velice překvapená. Bylo to napínavé a v žádném případě nepředvídatelné. I jsem pustila slzu. Nakonec jsem ráda, že je v mě knihovně. Parádní oddechovka.

zdenek118
24.08.2018 5 z 5

Ač nejsem čtenářem červené knihovny, s chutí jsem si přečetl i tuto druhou knihu od této autorky a musím říci, že mě opět zaujala jak námětem tak i poutavým a citlivým zpracováním nevšedního životního příběhu krásné Jennifer a jejího milence novináře Anthoniho. Dojemný příběh je umně proložený jejich mileneckou korespondencí. Mám velmi rád styl vyprávění Jojo a určitě si přečtu ještě další romány od této plodné autorky. Doporučuji dalším čtenářům.

eliska5154
24.08.2018 5 z 5

Nádherný a velmi citlivý příběh dvou lidí. Myslím, že je to jedna z nejemotivnějších knih od autorky. To je ale pouze subjektivní názor.

m.valova
23.08.2018 5 z 5

Knížka se mi moc líbila,oddechová i napínavá zároveň,poučení...věci říkat z očí do očí,ne vždy to co je psáno,vyzní tak,jak bylo myšleno a ne každý dobrý úmysl někoho ochránit ,je ku prospěchu jeho samého..

Barbora216
13.08.2018 4 z 5

Hezké čtení, je to taková romantická oddychovka. Vlastně ani nevím, jesli autorka chtěla něco dvěma příběhy říct. Možná "jdi za srdcem, ale někdy radši poslouchej rozum"? :-D Nebyl to žádný srdcervoucí příběh, ale kniha se četla dobře, odpočinula jsem si u ní, takže splnila účel.

Amazonka72
09.08.2018 3 z 5

Tohle léto je ve znamení Jojo, nějak se mi vždy její knihy dostanou pod ruku. Žánr “červená knihovna” obvykle nevyhledávám, vadí mi předvídatelné šťastné konce, kterě vždy přijdou po různých, těžko uvěřitelných, situacích, kterými musí projít hlavní hrdinové. Ale u této knihy mi to nějak nevadilo, autorka píše velmi lehkým a čtivým jazykem, bez zbytečného patosu. Příběh se dal celkem lehce odhadnout, co mě však přinutilo k zamyšlení (nebo spíše k úvaze) byl samotný útvar dopisu jako takového. Možná je to tím, že jsem archivářkou své “staré” korespondence. Občas tu zaprášenou krabici vytáhnou ze skříně a pročítám si slova a myšlenky lidí, kteří prošli mým životem a v určitou chvíli jsme měli potřebu své příběhy sdílet formou psaného slova. Nemusí jít vždy o milostné dopisy, mezi moje poklady patří třeba korespondence s mým spolužákem, který se rozhodl pro studium filozofie a posílal mi velmi dlouhé úvahy o životě, umění, literatuře, víře... V době elektronické komunikace mi to přijde jako zázrak. Už jenom to, že pokud chce někdo napsat dopis, musí si udělat čas. Vyhradit si tu část dne, kdy si srovná svoje myšlenky a ty pak sepíše na papír. Intimita chvíle. A pak ten pocit, když otevřete schránku a vypadne z ní dopis (nikoli složenky či faktura). Možná bychom neměli zatracovat vše “staré” a svým způsobem “ přežité”. Jsem vděčná za to, že jsem dospívala v době, kdy jsem každý den netrpělivě utíkala ze školy domů, s bušícím srdcem otevírala dopisní schránku, a těšila se na modrou obálku od své první lásky, která studovala o 100 km dál.
Zpět ke knize - příběh plyne jako dobře poskládaný filmový scénář. Se zvraty, které k romantické knize patří. A co se mi opravdu líbilo, bylo citování dopisů, mailů či SMS zpráv na začátku kapitol... naprosto dokonale to vystihuje rychlost, stručnost a sobeckost dnešní doby. Stačí poslat krátkou textovku a je konec vztahu. Na jeden klik. Jak prosté...

Brambor16
08.08.2018 5 z 5

Prosím prosím prosím byz to film chtěla bych ho vidět. Vůbec jsem nic nepředvídala vůbec jsem nečekala jak to dopadne a to mám na některé příběhy čuch. Bylo to hezké sice jsem někdy musela pátrat v jaké době asi píše je to dost prolínavé ale nakonec když se do toho člověk dostane je to perfektní takže 5 hvězd protože si to určitě v budoucnu budu chtít přečíst znovu.

katka639
07.08.2018 4 z 5

Kniha pěkná, čtivá, ale strašně předvídatelná. Ke konci jsem se do čtení nutila. První dvě části skvělý. Proto 4*

Kizi
06.08.2018 4 z 5

Na knihu jsem náhodou narazila a moc se mi zalíbil její název. Koupila jsem si ji s obrovským nadšením. Z počátku jsem se nemohla začíst, nebylo to dle mne ono. Avšak když jsem došla k roku 1960, nemohla jsem se od knížky za Boha živého odtrhnout. Dle mě to je opravdu nádherná knížka, která stojí za přečtení. Doporučuji :).

Aimee1
30.07.2018 4 z 5

Pěkná oddychová četba, která se čte hezky a rychle. Jojo Moyesovou jsem do této doby moc nebrala v potaz, viděla jsem film podle její knížky, který byl moc pěkný, ale říkala jsem si, že spisovatelka, která je "továrnou na bestsellery" nemůže být moc dobrá... a ejhle, příjemné překvapení :)

Kája5951
29.07.2018 5 z 5

Při psaní komentáře na tuhle knížku budu asi mírně zaujatá, ale byla to právě tato kniha, která mi pomohla změnit život.

123maki
19.07.2018 5 z 5

Musím říct, ze knihu jsem precetla jedním dechem, je ironii osudu, ze dva lidé, kteří se tolik milovali, nemohli být spolu a museli toho tolik vytrpět. Co všechno za ty roky ztratili. Na konci jsem se také neubránila slzám.

Nikola995
19.07.2018 5 z 5

Nádhera,dokonalost ,romantika. Miluji knihy od jojo,další úžasný příběh,na jehož konci jsem se neubránila slzám :)

DasaN
12.07.2018 4 z 5

Zajímavý romantický příběh s originální zápletkou. Popravdě některé příběhy od této autorky jsou lepší, ale co v této knize oceňuji jsou krásné milostné dopisy.

Aneleh
11.07.2018 5 z 5

Příběh psaný velmi romanticky, plný naděje, citů a zároveň však i kruté reality. Dva lidé, kteří se celý život míjejí a setkávají se až ve stáří. Smutné, zároveň ale i laskavé čtení. v němž hlavní roli hrají milostné dopisy. To už v současnosti nevidíme a bývalo to krásné, když si dva lidé takto dříve psali. V postavě Ellie vidíme, jak to chodí nyní, kdy se posílají jen krátké sms, ale city v nás bouří stále stejně.

Ester59
07.07.2018 2 z 5

Pro mne zatim nejslabší roman od teto autorky. Co delali tech 40 let?

dzeta
07.07.2018 4 z 5

Čtivá knížka, ale hlavní hrdinka mě příliš nezaujala.

Francesca14
29.06.2018 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se hodně těšila, ale bohužel pro mě byla tak trochu zklamáním. Námět mě zaujal, ale trvalo dlouho než jsem se začetla a i tak mě to nevtáhlo tolik, jak některé jiné autorčiny knihy umí. Jennifer mi byla nesympatická a Ellie byla většinu knihy, kdy byla na scéně, trochu husička. Ale atmosféra knihy byla vykreslená pěkně, dojímala a ačkoliv jsem si postavy nijak zvlášť neoblíbila, přála jsem jim šťastný konec. Děj nebyl úplně předvídatelný, odhalení, které se ke konci objevilo, bylo pro mě dost nečekané a vážně super. Takže kniha měla své plusy a mínusy, nebyla to žádná velká bomba, ale ani ztráta času, jako průměr tři hvězdičky.

xSimaix
23.06.2018 5 z 5

Jojo Moyesová opět potvrdila, že je přesně tou autorkou, která dokáže napsat vážně realistický a srdceryvný příběh.

Poslední dopis od tvé lásky je kniha napsána z mnoha pohledů a časových skoků, což může mnoha lidem vadit a mást je, ale mně osobně se tento styl psaní moc líbil. Přidával podle mého příběhu tu jedinečnost, jenž je Jojo známá.
Námět příběhu se může zdát jako něco předvídatelného, ale i v této knize je řada plot-twistů a překvapivých zvratů.
Já osobně bych knihu popsala dvěma slovy - válka srdcí. Jedná se zde totiž o boj lásky/rozumu, kariéry/lásky, s čímž osobně věřím, se dnes setkává mnoho lidí...
Kniha je magická a konec mě zanechal velice emotivní (jako všechny knihy od Jojo, které jsem zatím četla)

DOPORUČUJI!