Poslední kabriolet

Poslední kabriolet
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138121/bmid_posledni-kabriolet-AtN-138121.jpg 5 1161 1161

Ten zelený Packard se za třicet let střídání majitelů a pohnutého osudu, jaký mu uchystalo 20. století, téměř nezměnil. O to důvěryhodnější je jako svědek proměn doby a svých majitelů. Z bezstarostných studentů se stávají váleční veteráni, z idealistů pragmatičtí cynici. A z Myrerova románu jedna z nejpůsobivějších generačních výpovědí.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , X-Egem

The last convertible, 1978

Sofós
12.04.2020 5 z 5

Co udělá válka s dosud bezstarostnými studenty? A když skončí, čekají je jenom světlé zítřky? O tom všem je tato úžasná kniha, která mě opravdu nadchla. Je nabitá emocemi, příběh je propracovaný, zkrátka čtenářská lahůdka :-)

jadran
06.04.2020 5 z 5

Tahle kniha patří k mým nejoblíbenějším, i když není vlastně ani moc pohodová. Proč? Ukazuje na konkrétních lidských osudech několika študáků mezi začátkem druhé světové války a konce šedesátých let, o čem ten život je. Vždycky pro mě bylo obrovským mementem to, jak hlavní hrdina – Rada – obětavě veze Chris na potrat, místo aby udělal to, co udělá další z kamarádů, který si ji vezme i s budoucím dítětem, které není jeho. Radova ochota a obětavost není nejen díky nehodě odměněna, naopak, svůj život prožívá po boku nemilované manželky a s Chris stále před očima. Jeho slušnost a nedostatek odvahy, přemýšlivost rozhodne o jeho osobním životě a tak nakonec zbyde jenom naděje, že v osobě jeho dcery a Chrisina syna se třeba někdy spojí. Ten na konci slušně, ale jednoznačně odmítne Císařovnu, symbol právě onoho krátkého a opojného života na studiích. Když jsem vždycky cítil smutek z konce knihy, který až možná příliš zdůrazňuje onu generační rozdílnost a nepochopení, napadlo mě, že se třeba Rada dočká ob generaci. Že třeba jeho vnuk bude z veterána nadšený, jako by to bylo skutečně dneska. Ale to je jenom útěcha, berlička k tomu, co kniha bez sentimentu, ale s velkou hloubkou ukazuje. Její hrdinové nejsou žádné ideologicky vyprofilované figury, žádní typičtí představitelé „něčeho“, jsou to prostě lidé, individuality (na světě nejsou dva zcela identičtí jedinci, kteří by nejen stejně vypadali, ale i stejně mysleli a cítili), kteří žijí svůj zdánlivě obyčejný život a věci nám ukazují z perspektivy, která je nám, obyčejným lidem rovněž blízká. Mezi fascinujícím životem plným tehdejší populární hudby a válečnými zážitky je velmi krátká doba. Bitvu v Leytském zálivu znám dobře díky Hubáčkovi a dalším dokumentům a vždycky zatínám pěsti, když slyším jméno admirála Halseye, psychopata, který se nesmířil s tím, že nemohl velet v přelomové bitvě u Midwaye. Jeho pochybnou touhu po slávě konečného vítěze nad Japonci zaplatili a platili záložníci na zastaralých torpédoborcích a lehkých letadlových lodích. Jako další z hlavních hrdinů, ten na vše doplatí „jenom“ doživotní invaliditou. Jenže on nevidí počínání Halseye, nezná pozadí oné vysoké politiky, ale cítí hrdost nad tím, jak to Kuritovi „nandali“. To je ten rozdíl mezi běžným životem a „velkou“ historií. Stejně jako v případě Radovy účasti v úvodu jiné katastrofy, bitvy v Ardenách. Mám rád generační román, bez vnucované ideologie, ale s plnohodnotnými osudy lidí, běžných jedinců. V evropské literatuře tenhle typ románu podle mého názoru chybí. Nevím, jestli Anton Myrer napsal ještě něco. Pro mě stejně jako Robert Ruark mužem jednoho románu, který u nás vyšel. A románu natolik kvalitního, že kromě mých subjektivních dojmů a pocitů si už tímto románem zasloužil svoje místo v onom pomyslném spisovatelském nebi na rozdíl od různých „klasiků, angažovaných pisálků a pouhých grafomanů“.

Hugola
03.04.2020 5 z 5

Tak to byla jízda...
Neskutečně mnoho emocí, každý si v této knize najde "to" své.
Četla se jedním dechem.
Určitě se k ní ráda vrátím.

vodovodnice
29.02.2020 4 z 5

Ze začátku jsem se knížkou nemohla nějak prokousat, ale říkala jsem si, že na tom hodnocení něco musí být, tak jsem jí dala šanci a vyplatilo se. Nakonec to bylo milé čtení, ale hluboké dojmy jako třeba Král krysa, to ve mne nenechalo.
Co se mi hodně líbilo bylo když studenti v dopisech popisovali jak se jim daří za války, kde zrovna jsou a co prožily. To byla pro mne asi nejlepší část knihy.
Nebo když George popisoval jak utíkali před Němci, když se ztratili a pak našli americkou jednotku, se kterou ty Němce zastavili, podařilo se jim přemoci tanky.
To byla hodně silná část knížky, alespoň pro mne.
I přes to, že si ji v knihovně nenechám, jsem ráda, že jsem si knížku přečetla.

marcha
31.01.2020 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Mnoho vrstev, myšlenek, emocí... Četla jsem ji vícekrát v různých životních fázích a pokaždé jsem si v ní našla jinou, pro mne aktuální linii.

Didi15
20.01.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, četla jsem ji kdysi na střední škole a ted jsem se k ní vrátila a musím říct, že opravdu perfektní .
Klidně bych ještě více ocenila více zápisků z války.

ladyka
08.01.2020 5 z 5

Tato kniha si určitě zaslouží plný počet. Líbila se mi její mnohovrstvost- vypovídá totiž nejen o jednom období dějin (zejména těch amerických), ale o osudech konkrétních lidí, propletenci vztahů a vazeb mezi nimi, ať už kamarádských či milostných nebo rodinných. Byť mi místy lehce docházel při čtení dech, věřím, že se ke knize jednou vrátím a určitě tam najdu pro mě napoprvé mnoho neodhaleného.

AnjaBo
04.01.2020 5 z 5

Úžasně napsaná kniha, určitě si ji v budoucnu přečtu ještě jednou.

Václav972
29.12.2019 5 z 5

Pěkný životní příběh skupiny studentů válečné generace.

niknikita
15.12.2019 5 z 5

Neznám krásnější knihu... geniální a moje naprosto největší srdcovka.
Kdykoliv se k ní vrátím, zasáhne mne víc a víc, a to prostě nechápu.

Každý by si ji měl přečíst...❤️❤️❤️

petr2934
10.12.2019 5 z 5

Jednoznacne moje nejoblibenejsi kniha, po ktere sahnu vzdy, kdyz presne nevim, na co mam naladu. Skvele vyliceni snu lidi a jejich potkani s realitou.

marabart
08.11.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem četl.

martini.ce
31.10.2019 5 z 5

Poprvé jsem četla někdy na konci střední školy a hned se dostala mezi moje nejoblíbenější knížky. A chtěla jsem být jako Chris :) Moc ráda se k ní vracím a i přes opakované stěhování (a probírku knihovny) má u mě svoje stálé místo.

PetraBery
06.10.2019 5 z 5

Nádherný příběh pěti přátel, kde jejich studentská léta přeruší válka. Naivní mládí, krutě vytrženo z bezstarostného života, kdy už nelze navázat tam, kde skončilo předtím. Dojemný, čtivý a krásný příběh vyprávěný jedním z pěti pistolníků Georgem, kdy jako němý svědek je vždy v pozadí kabriolet Císařovna.

jprst
07.09.2019 5 z 5

Tak jsem si ji po řadě let zase připomněl se zjištěním, že i při opakovaném přečtení mě dokáže zaujmout a upoutat. Prostě když je kniha zatraceně dobrá, a to tahle je, tak časem kvalitu rozhodně neztrácí.

Ivan Kučera
02.09.2019 5 z 5

Najlepšia kniha na svete? Úchvatné veľdielo. Určite jeden z najlepších amerických románov, aký bol kedy napísaný. Kto chytá v žite a Biela veľryba sa môžu ísť vypchať. Na konci som bol zdrvený, uspokojený, naplnený, uveličený, nadšený a bolo mi tak nejak krásne smutno z toho, aký je život. Proste odpálený ako petarda na Silvestra. Áno, je to dlhé, niektoré postavy možno nie sú až také omamné, ako iné a sem-tam daktoré kapitoly nudia a dostavuje sa pocit stagnácie. Ale paradoxne i vďaka tomu sa darí autorovi vytvárať opulentný dojem veľkopríbehu ťahajúceho sa naprieč desaťročiami so všetkým dobrým, zlým i ťažko zaraditeľným, čo život prináša. Neberie mi hlava, že čosi takéto veľkolepé bolo doteraz sfilmované iba raz, aj to len v podobe zabudnutej televíznej mini-série z r. 1979.

vendulav
02.09.2019 5 z 5

Jsem naprosto pohlcena každou větou, každou radostí i bolestí! Po emoční stránce to byl zásah přímo do černého, nevzpomínám si, že bych u nějaké knížky tak neskutečně prožívala emoce všech hrdinů. Tolik různých charakterů, kde se od každého můžeme tolik naučit. Z fleku bych tuhle knihu zařadila do povinný četby!

Eeli
22.07.2019 5 z 5

Hodnotná kniha o výjimečném přátelství a o tom, jak se jedna generace vypořádává s životem - s přátelstvím i láskami, s válkou a ztrátou a s dalšími událostmi, které jim osud nachystal. Příběh vyvolává obrovskou škálu emocí - nostalgii, radost, smutek, zlost, také pohrdání, zklamání či obdiv a sympatie k některým postavám, jež jsou vykresleny skutečně realisticky. Část amerických dějin i v evropském kontextu zasadila příběhu rám, díky němuž je kniha autentická a vyvolává atmosféru starých amerických filmů. A kouzlu autor přispěl i motivem "císařovny" jako obrazného prvku odrážející povahu ztracené generace - nejprve funkčnost, bezstarostnost, majestátnost, pýcha a velká očekávání, pak nějaké ty rány a šrámy, následuje tak trochu zapomnění, stesk a pocit ztracenosti a nakonec vlastní výjimečnost a důležitost vzhledem k minulosti.

pepa4081
06.07.2019 3 z 5

Knihu jsem četl kdysi dávno v pubertě. Nevím, čím mě okouzlila, ale stále jsem si ji pamatoval a chystal se ji znovu přečíst. Mé hodnocení po letech je trochu přísnější. Především nejde o výpověď o celé jedné generaci, ale pouze její části. Ne každý totiž studoval na vysoké škole a v dospělosti více, či méně zbohatl. Někdo také musel pracovat rukama. Jako nejautentičtější mi tak přišla část z války. Ale dost kritiky. Román je především o lásce a přátelství a jejich podoby popsal autor skvěle. Knížka se čte celkem dobře a má v sobě kouzlo, které nedovolí na ni zapomenout. Doporučuji.
Uspokojivé.

ArwenAragorn
16.06.2019 5 z 5

Nádherná kniha, dokonale popsané přátelství a vztahy generace Američanů, která dospěla tak akorát v době začátku druhé světové války, postavy jsou výjimečně zdařile vykresleny. Romantické, dojemné, plné ideálů a po nich i zklamání.
Četla jsem mnohokrát a stále se k ní vracím, pamatuji si, kdy přijde jaká scéna a s chutí čtu znovu. Patří k nejlepším knížkám, které jsem kdy četla. Opravdu velmi silný příběh. Přečtěte si ho i vy!