Poutníkův deník / Lenochovy myšlenky
Jerome Klapka Jerome
Jazykový a situační humor knihy vychází ze srovnání dvou kultur, v tomto případě německé a anglické. Lenochovy myšlenky jsou pokračováním humorně laděných zamyšlení Jalové nápady lenivého člověka. Klapkův postřeh a vtip tentokrát míří takříkajíc do vlastních řad, když podrobují trefné kritice to, co je Angličanům tak drahé – střídmý a racionální úsudek. Čtenář se dozví, jak Angličan zvládá různé životní situace, jaké jsou například radosti a prospěch otroctví, jak pečovat o ženy a jak je zvládnout.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2002 , GaramondOriginální název:
The Diary of a Pilgrimage / Second Thoughts of an Idle Fellow
více info...
Přidat komentář
"Zaplatit? Platit za vstup do divadla," zvolal jsem udiven. "Ale to je přece nesmysl. Ty žertuješ."
"Chceš-li tam jít, nezbývá ti, než zaplatit. Nezaplatíš-li, zůstaneš venku - tak tvrdé tam mají pravidlo. "
"Můj bože" řekl jsem, "jaké nepříjemné zařízení. "
Druhú polovica knihy tvoria eseje, niektoré sú naozaj - poučné.
"Ano Popelko, byla bys nespokojená, i když kroutíš hlavou, na které máš korunu. A já ti řeknu proč. Protože jsi žena a osudem nás všech, mužů i žen, je navždy chtít, co nemáme a zjišťovat, když to máme, že to není to, co jsme chtěli.
Moje milé dámy, leštíte stoly, cídíte konvice, ale nevzácnější kus nábytku v celém domě se vám rozpadá pod rukama, protože se ani trochu nesnažíte. Najdete ho ve svém vlastním pokoji, před svým zrcadlem.
Autorovy další knížky
2007 | Tři muži ve člunu (o psu nemluvě) |
1998 | Tři muži ve člunu a na toulkách |
1982 | Malvína z Bretaně |
2010 | Tři muži na toulkách |
2000 | Lenochovy myšlenky |
Sáhla jsem po ní po letech kvůli čtenářské výzvě - kniha, jejíž název vystihuje vaši náladu nebo povahu. Sedí to skvěle. Celoživotně se přelévám od vytrvalého poutníka (obrazně i doslovně) k lenochovi, přemýšlejícímu a zapisujícímu si o věcech smyslu majících i nemajících. Nu a čtení mě opět potěšilo a pohladilo po duši. První, cestopisná část je převážně legrace, druhá - úvahová sice působí odlehčeně, ale mnohé z myšlenek jdou do hloubky a mají svou platnost i dnes, po spoustě let od sepsání knihy. Což myslím potvrzuje jejich platnost a nadčasovost. Co je oběma částem knihy společné, je geniální postřeh a talent autora zdůraznit ty droboučké absurdity každodenního života... a rozebrat je tak, že si vlastně řeknete, že to je úplná pravda a jak to, že jste na to nepřišli sami. :-)
Krásná, milá a příjemná knížka. A moudrá, jak trefně podotýká kolegyně přede mnou. :)