Pověsti dávných časů
Alexej Pludek
Poprvé v naší literatuře zpracované hrdinské ságy staletých bojů nejzápadnějších Slovanů, Čechů, Lužických Srbů, Veletů, Obodritů a Pomořanů proti Drang nach Osten. Ilustroval Vladimír Brehovszký.
Přidat komentář
Kolegyně z práce už řadu let píše fantazy román, u kterého jsem měl dojem, že mu něco chybí. A to něco jsem našel v téhle knize. Totální zaujetí a nadšení pro téma. Boje statečných hrdiných Slovanů vyvstávají úplně před očima, jak tam naši ušlechtilí chlapci spravedlivě rubou odporné, smrduté a křivonohé Němce. Joj!
Abych tedy byl spravedlivý - většina kapitol se týká nikoliv českých kmenů, ale slovanských etnik v prostoru mezi Labem a Odrou - pro mě neznámých Obodritů, Črezpěňanů, Veletů a dalších. Tam, kde je dnes Berlín, Štětín a Chotěbuz.
Jestli má nějaká kniha atmosféru jako při fandění na fotbalovém stadionu, tak je to tato.
Velmi dobrá kniha obsahující slovanské báje a pověsti, pro mne stejně zajímavé, jako ságy severské. Je hrozná škoda, že se takové knihy nejen znovu nevydávají, nepropagují, ale vyřazují z knihoven. A přitom mnoho mladých lidí se o tuto tematiku velmi zajímá i v souvislosti s fantasy a pod. Jenomže jak můžete třeba na fb doporučovat knihu, která není k sehnání ani v knihovně? Oceňuji autory a dědice, kteří dají např. souhlas k tomu, aby byla kniha nabídnuta jako e-knihy tady na databázi i když se na ni budou ještě mnoho let vztahovat autorská práva. Tak neupadnou v zapomnění a najdou si nové čtenáře. To je ale složitá věc, ke které se nemám právo vyjadřovat.
Čakal som rozprávkovo ladené čítanie a dostal som výbušnú zmes slovanského (nie gréckeho) ohňa. Kniha je ozaj skvelá a nič na tom, že pochádza zo 70-tych rokov. Som rád, že v dnešnej dobe opäť ožíva záujem o slovanské korene (aj čo sa týka vydávania kníh). Autor nám predkladá 11 príbehov, ktoré na seba nadväzujú a odkazujú na seba navzájom. Až na prvý a posledný príbeh (O Samovi a O Přemyslovi) sú zvyšné povesti venované polabským a pomoranským Slovanom, hlavne Obodritom a Veletom. Dozvieme sa tak o neznámo známej Radohošti-Retre, o Arkone a jej páde, o Volyňskom (Wolinskom) Triglavovi a pod. Autor spája historicky ladenú fikciu s údajmi z kroník a histórie. Kroniky a kronikárov aj uvádza, tak je možné siahnuť aj po primárnom zdroji. Z celého diela plynie smútok a žiaľ nad bratovražednými spormi a vojnami, ktoré bohomžiaľ sú realitou aj 21. storočia. Alexej Pludek tak nenásilne vytvára ideu o slovanskej jednote. Hodnotou tohto diela je však aj to, že autor nielen že zaujímavou formou spracúva kronikárske zápisky, ale príbehy dopĺňa aj o kultúrny, hospodársky a vojenský život Slovanov. Pekne to bolo ilustrované v príbehu O Svarožicovi a v príbehu O Domaborovi, kde sa dozvedáme veľa o kulte slovanských božstiev, o svätyniach, o úlohe žrecov, o posvätných vešteckých žrebcoch či o veštbách samotných. Pre mňa určite skvost a odporúčam.
P.S.: príbeh O Boleslavovi - Chrabrom sa však vo vydaní z r. 1971 nenachádza. Snáď nemám skrátenú verziu diela.
Tohle bylo opravdové potěšení - dušička v peří, jako zhůry věnovanou jsem ji našla co by nabídku odložených knih pro veřejnost v naší knihovně.
Skvost, slovanské pověsti ze slovanských a latinských kronik, ušlechtilým, výpravným slovem a úžasnými kresbami Zdeňka Mézla.
Jedinečnost pro milovníky historie, nemá v tomto obsahu (asi) konkurenci.
Jen jména z obsahu : O Sámovi, O Miliduchovi, O Rostislavovi, O Tuhomírovi, O Mstivojovi, O Boleslavovi - Chrabrém, O Svarožicovi, O Přibyhněvovi, O Krutomyslovi, O Niklotovi, O Domaborovi, O Přibyslavovi, O Přemyslovi.
Všichni slovanští panovníci s jejich životními osudy za udržení pozic proti nepřátelům.
Citace :"Byl to ruch války, jenž sice Slovany neleká, ale také nenaplňuje radostí, neboť raději pokojně orají za pluhem s párem volů voňavou jarní zemi, těší se skřivánčím trylkem vysoko v nebi i bzukotem včel v jabloňovém sadě, jsou šťastni při šustění koseného sena v lukách v době slunovratu a při pracné, požehnané sklizni za letního úpalu. Nebylo zbytí, nepřítel sbíral vojsko a byla to síla celé francké říše, první říše světa."
" Jsou to vskutku ty pravé ruce z nichž meč nevypadne, jež od nepřítele nepřijmou vazalskou korouhev?"
"Pustíš-li býkovi rohy, za ocas ho neudržíš.." ( slovanské přísloví)
"Řiďte se vždycky vlastním rozumem, cizincům neotvírejte svou zem." (Z Dalimilovy kroniky)
Klenot v mé knihovně. :-)
Doporučuji.
Štítky knihy
pověsti Slované, slovanství báje ságy Sámova říše slovanská mytologie
Autorovy další knížky
1986 | Faraonův písař |
1981 | Nepřítel z Atlantidy |
1983 | Pověsti dávných časů |
1979 | Rádce velkých rádžů |
1979 | Český král Karel |
Doteraz spomínam na to sladké obdobie, keď som ako mládenec nemal potuchy, že sa zachovala nejaká kronika Helmolda z Božova či iné dobové pramene, a jedinou studnicou vedomostí o vyhubenej časti slovanských kmeňov bola mi táto kniha. Vtedy mi vôbec neprekážalo otvorene protinemecké ladenie pôvodcu (a priznajme si, že v tomto prípade nebolo neodôvodnené), a kochal som sa tak krásnym príbehom a verným opisom činov velikánov, ako aj dokonalými kresbami, ktoré úspešne vťahovali mladého čitateľa do deja. Pán Pludek dokázal vykresliť dobové prostredie a náladu dokonalo: či už išlo o príbeh zo Samovej ríše alebo z mokradí Lužice. Je to jedna z tých kníh, pri ktorých poznáte záver (zánik kmeňov), no počas celého čítania akosi dúfate, že sa čosi stane, a že sa kniha skončí inak.
Pludek bol komunista, ale spisovateľ bol 100%, a aj vďaka jeho knihe som si našiel cestu k viere predkov. Kniha môjho detstva, ktorú odporúčam všetkým mladým rodičom.
Používateľ Miro.slav píše, že vo vydaní z roku 1971 chýba poľský Boleslav. Ja mám práve toto vydanie, ale keďže Boleslava mám rád asi ako českého Václava I. či ukrajinského Vladimíra I., vôbec mi to neprekáža. :)