Hvězdný příliv
David Brin
V době, kdy byl Vesmír ještě mladý, povstali Prapředci všech rozumných bytostí a jako první pozvedli nové rasy k hranicím inteligence. A přikázali jim činit dle obrazu svého a hledat další myslící bytosti a pozvedmout je. Tak tomu bylo od samého počátku věků – každá rasa měla svého učitele, kterým náleželo odsloužit dluh za pozvednutí, a hledala nové bytosti, protože pouze jako učitel jiných mohla postoupit v hierarchii galaktidkého společenství. Každá rasa, s vyjímkou lidstva. Kdyby to bylo možné, určitě by se o ně někdo starší, zkušenější a moudřejší postaral, ale lidé stačili vychovat své první chráněnce ještě dříve, než pronikli do vzdáleného kosmu. Stali se z nich vyděděnci, a v okamžiku, kdy náhodně objevili stopu Prapředků, dosáhlo rozhořčení pravověrných ras vrcholu. Společná posádka lidí, šimpanzů a delfínů jako záminka konfliktu všech proti všem, který již dlouho dřímal pod povrchem galaktické společenství. Jsou přímými svědky probuzení prastarých sil, skrytých v hloubi zapomenuté planety, a zrození ničivé vlny událostí, hrozících smést stávající pořádky.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 1999 , WalesOriginální název:
Startide Rising, 1983
více info...
Přidat komentář
Tady jsem až fyzicky trpěl. Snažím se přečíst všechny významné scifi knihy, především ty, co jsou hodně oceňované a Nebula s Hugem v jednom roce není časté ocenění. Navíc jsem nedávno četl zamyšlení nad (filmovou) Dunou od Davida Brina a opět si potvrdil, že bych jeho dílo měl ochutnat. Prvních 100 stran jsem se dusil a toužil po tom, aby mě zmlátil šimpanz nebo spolkl delfín. Měl jsem pocit, že autor neví, kam chce jít, skáče od postavy k postavě a schází mu tah na branku a jednotlivé příběhy se rozpadají. Pak se to začalo lámat. Příběh je velkolepý, ale mezi postavami a jejich jmény a vůbec některými zápletkami se čtenář topí a hledá cokoliv, čeho by se mohl chytit a zůstat na hladině. Například kombinace třech "ras" na jedné lodi je vlastně k ničemu a nevyužitý, spíš taková "předváděčka autora". Na druhou stranu druhá polovina knihy šla už rychle, tempo se rozjelo, postavy se začaly vyjasňovat a hlavně i dávat smysl. Pozvedaní ras, Knihovna, základní premisa s objevením flotily a neznámého druhu, fungování vesmírné společnosti i specifické rasy a jejich podivnosti, to vše je hromada skvělých nápadů. Pro mě ovšem už znovu ne. Do předchozího dílu nepůjdu a pokračování už bych nezvládl.
Skvělá, úplně dokonalé kniha. Rozhodně jedna z mých nejoblíbenějších SF vůbec. Nedá se od ní odtrhnou od začátku až do konce.
Neprávem opomíjený klenot v žánru space opera si ocenění cenami Hugo, Locus a Nebula určitě zaslouží. Zatímco první díl v univerzu Pozvedání, Sluneční poutník teprve naznačil co přijde, Hvězdný příliv je hard sci fi se vším co k tomu patří. Na dně cizího moře leží ochromená loď s pozemskou posádkou neo-delfínů,šimpanze a lidí. Mimozemské rasy na orbitě i boj mezi frakcemi na lodi jsou rámcem tohoto výborného příběhu. Rozhodně doporučuji.
Pod hladinou oceánu planety tak zapadlé, že ji skoro nikdo nezná, leží na dně těžce poškozené vesmírné plavidlo pozemšťanů. Jeho posádku tvoří z naprosté většiny pozvednutí neo-delfíni, pod dohledem myslím čtyř lidí a s jedním neo-šimpanzím planetologem na palubě. Předtím něco ve vesníru objevili. Něco tak důležitého, že se nad planetu slétají flotily nejmocnějších ras ve vesmíru a bojují mezi sebou o to, kdo nebohé plavidlo zajme a získá jeho tajemství....
Autorovy další knížky
2015 | Existence |
1993 | Praktický efekt |
1995 | Sluneční poutník |
1999 | Hvězdný příliv |
2021 | Pošťák |
Jak tohle mohlo dostat Huga a Nebulu? Je to jen další díl Star Treku, kde jsou místo lidí delfíni. Spíš než space opera je to soap opera (zvlášť když započítáte tu vodu kolem a neustálé milostné vzdychání). Ani náhodou to není hard SF, jak tady někdo slibuje níže v komentářích. Jediné, co je tu hard, jsou věčné erekce delfínů a pářící klepata "ítýček" (to je neskutečně pitomej výraz). Je tu nesmyslně moc postav (čemuž má pomoc jmenný rejstřík - pro mě znak nezvládnutí pravidel dobrého psaní), záporáci jsou primitivně slizcí a zabíjejí se navzájem, jak v nějaké jednoduché fantasy, a místo slibované zápletky o nalezení tajemné flotily Prapředků sledujete opravu lodi. Dojde na takové ujetiny, jako je únik jedné lodi ve vykuchaném "obleku" jiné lodi, složité manévrování kolem planety rychlostí světla a souboj typu megažralok kontra vrtúlník. Fakt se divím, že takovou slátaninu ještě někdo nenatočil, v kinech by to bodovalo jako podobný slátaniny Godzila vs. King Kong. Ani ten Brinův vesmír není domyšlený. Celý ten koncept vazalů a patronů je pitomost. A výjimečnost lidí? (Novo)angličtina je tak geniální jazyk, že ho na rozdíl od ostatních jazyků v Pěti galaxiích neumí počítače rozkódovat... No, těch hovadin je tam moc. Jen ten nápad s poetickým trinárem je dobrý.