Sluneční poutník
David Brin
Je lidstvo jediným druhem, který dosáhl hvězd bez pomoci Patronů? Existovala ve sluneční soustavě nějaká vyspělá rasa už před věky? V jeskyních Merkuru se připravuje expedice Sluneční poutník na nejvýznamnější a nejúžasnější cestu v historii lidstva – ponor do Slunce. Lidstvo hledá své kořeny a důstojné místo ve vesmírném řádu.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 1995 , Laser-books (Laser)Originální název:
Sundiver, 1980
více info...
Přidat komentář
Nakonec to vůbec nebylo špatné. Vesmír ve kterém protektorské rasy pozvedají rasy zaostalé a ve vývoji. Hodně mi to připomnělo progresory bratří Strugackých. I když tady je vše v mnohem větším měřítku, miliony let nehrají žádnou roli a pozvednuté rasy se stávají vazaly svých protektorů.
V tomto univerzu autor rozehrává detektivní příběh, dočkáme se ponorů do sluneční korony, inteligentních delfínů a šimpanzů a spousty dalšího. Příběh je místy moc překombinovaný, důvody k jednání jednotlivých postav nepřehledné nebo nevěrohodné, ale přesto, je to moc dobré čtení.
Davida Brina mám rád, tak jsem zkusil tuto sérii. Po přečtení této první knihy jsem se s touto myšlenkou rozloučil, jeho svět mě nezaujal, celkově mě to až na drobné výjimky přišlo mdlé... Je mnohem více čtivějších knih, než tato.
Názov série Uplift, alebo Pozdvihnutie, sa vzťahuje k zámerným zásahom inteligentných bytostí s cieľom vytvoriť, či vylepšiť schopnosti iných, menej vyspelých vesmírnych bytostí, rás - preto sa takýto zásah volá pozdvihnutie. V tomto vesmíre je človek pozdvihnutá rasa - jedna z mnohých, ktorú kedysi dávno jej sochári opustili a nechali napospas vlastným zápasom. Väčšina pozdvihnutých rás, ktoré sú takto opustené, teda nekŕmia postupne poznatkami, totiž zaniká. Ľudská napriek tomu prežila náboženský a protovedecký chaos prameniaci práve z vysokého intelektu bez adekvátnych poznatkov. Hlavným hrdinom je človek Jacob, ktorý sa venuje pozdvihnutiu, genetickej modifikácii delfínov a iných druhov v malom pozemskom merítku. Spolu s ďalšou posádkou sa vypravuje na základňu na Merkúre odkiaľ má ponormi do Slnka skúmať isté zvláštne, duchom sa podobajúce bytosti obývajúce slnečné pásma.
Takéto je v skratke pozadie Slnečného potápača, čiže sci-fi s myšlienkou, ako má byť. Ako zvyknem opakovať, aj pseudovedecké špekulácie sci-fi literatúre svedčia, ak sú vkusne využité (v tomto prípade von dänikenovské o dávnych mimozemských zásahoch na Zemi). Bohužiaľ, postupne sa ukazuje, že zaujímavá premisa nie je zaujímavo využitá a povolanie hlavnej postavy je podružné, nemá s príbehom veľa spoločného, a celkovo je tak trochu super-detektív s ďalšími super schopnosťami k tomu. Ostatné postavy lode sú plne podriadené príbehu, takže existujú len ako jeho jednoduchá funkcia. Brin je vedecký vzdelaný, no znova žiaľ - venuje značné úsilie popisom slnečných úkazov, a len málo bytostiam, ktoré by mali byť hlavným predmetom výpravy/knihy. To všetko prekladá dosť nezáživnou, pomalou akciou. Výsledkom je dojem, že David Brin má síce zaujímavé nápady a nie je zlý spisovateľ, lenže ani dobrý (neviem odhadnúť nakoľko sa na tom podieľa ťažkopádnosť prekladu). 2.5
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2015 | Existence |
1993 | Praktický efekt |
1995 | Sluneční poutník |
1999 | Hvězdný příliv |
2021 | Pošťák |
Je to vlastně detektivka. A zbytečně složitá a překombinovaná. S detektivem, který je něco jako James Bond. Na Asimovovy sci-fi krimi o robotech nebo na Gamedeka to nemá ani zdaleka. A princip vazalství mezi rasami je něco naprosto nepochopitelného. Spousta motivů tu je navíc absolutně zbytečných. Třeba budou hrát roli v dalších dílech, ale podívejte na Harryho Pottera, jak se to má dělat... Který idiot Laseru poradil tu obálku? Nebýt toho, že druhý díl dostal Huga i Nebulu, do pokračování bych nešel. Takhle to přece jen ještě zkusím.
(AKTUALIZOVÁNO: K oceněnému druhému dílu není nutná znalost tohoto prvního. Knihy se jen odehrávají ve stejném vesmíru. Vůbec na sebe nenavazují. A podle mě ani druhý díl nestojí za přečtení.)