Právo Evropské unie
Lenka Pítrová , Vladimír Týč , Filip Křepelka , Michal Tomášek , Jiří Malenovský , Irena Pelikánová
Třetí, aktualizované vydání učebnice práva Evropské unie připravil kolektiv renomovaných autorů složený ze členů kateder evropského práva právnických fakult Univerzity Karlovy v Praze a Masarykovy univerzity v Brně a z českých soudců Soudního dvora EU a Tribunálu v Lucemburku a jejich spolupracovníků. Aktualizace učebnice odráží proces, jak se Evropská unie za poslední čtyři roky změnila. Zásadní změnou je bezesporu vystoupení Spojeného království z EU, takzvaný brexit, v lednu 2020. Další událostí, která právo Evropské unie nepochybně ovlivnila, je pandemie koronaviru způsobujícího nemoc Covid-19. Autoři se věnují zejména jejím dopadům na volný pohyb osob. Učebnice klade velký důraz na propojení teoretických poznatků se zkušenostmi z praktického fungování unijního právního řádu v našich podmínkách. Její vnitřní struktura byla zvolena tak, aby co nejjednodušším způsobem přiblížila poměrně složitý labyrint práva Evropské unie studentům, kteří jsou z učebnic řady oborů platného vnitrostátního práva zvyklí na „klasické“ členění na část obecnou a zvláštní, případně na část hmotněprávní a procesní. Koncepce obecné části práva Evropské unie obsahuje též výklad o vztahu práva EU k právu mezinárodnímu a vnitrostátnímu, jakož i výklad o pramenech a systému unijního práva. Jedním ze základních stavebních kamenů práva Evropské unie je právo institucionální, které tedy zaujímá v této učebnici klíčovou pasáž v obecné části. Hmotněprávní materie unijního práva je ve zvláštní části učebnice rozdělena na okruh právních vztahů založených na ekonomickém prvku (vnitřní trh, hospodářská soutěž a hospodářská a měnová unie) a na okruh právních vztahů založených na prvku občanském (občanství Evropské unie, oblast základních práv a svobod, prostor svobody, bezpečnosti a práva). Procesní část přináší výklad nejen o soudní soustavě Unie, ale hlavně o soudní ochraně prostřednictvím vnitrostátních a unijních soudů, jakož i o průběhu řízení před unijními soudy.... celý text
Přidat komentář
Vcelku pekná kniha, ktorá poslúži aj čitateľom/študentom na Slovensku. Ak si dobre pamätám, "chýbala" tam iba ochrana osobných údajov.
Štítky knihy
Evropská unie učebnice právo učebnice vysokých škol, skripta Evropský parlament evropské právo učebnice právaAutoři knihy
česká, 1954 Vladimír Týč
česká, 1949 Filip Křepelka
česká, 1974 Michal Tomášek
česká, 1963 Jiří Malenovský
česká, 1950 Irena Pelikánová
česká, 1949
Velice krátce – jsem poněkud udiven kladnými hodnoceními této knihy. Mě už se dlouho něco nečetlo tak špatně. Onehdy jsem četl Kopeckého učebnici správního práva. Ta je obsahem naprostý odpad. Formou, na straně druhé, patří k těm nejlepším učebnicím. Pracuje se strukturou textu, odděluje od sebe jasně a přehledně jednotlivé části, vždy víte, kde co hledat. Chyběly grafy, schémata a podobně, přeci se na ten text ale dobře dívalo a člověk tak měl podstatně lepší výchozí situaci, pokud jde o zjištění obsahu.
Tahle učebnice je pravým opakem Kopeckého. Obsahem je snad i korektní (prd o tom vím, nemohu pořádně soudit), ale forma je katastrofální. Na světě neexistuje důvod, který by obhájil příkladem to, že jedna strana knihy (učebnice) skládá se z jednoho odstavce. Zde se to však stalo. Poměrně běžné je, že se skládá toliko ze dvou odstavců. Nevyužívá (při poměrně malém formátu) grafickou úpravu textu, je to monolit, ze kterého je člověku zle. Ani debilní vytučnění prakticky neobsahuje. Je to snad kvalitní kniha, je to ale jedna z nejhůře zpracovaných učebnic, co jsem jich na světě viděl. A to já jsem fanoušek učebnic z Becka, které obecně mívají nejhutnější texty!
Za mě je tahle kniha k ničemu prostě proto, že při jejím čtení spím. Já nejsem schopný u relativně nezajímavých témat, jako je svoboda pohybu, udržet pozornost na celostránkovém hustém textu. Prostě ne. (Nadto bych knize mohl vyčítat leckdy nejasné formulace, divné názvy kapitol, časté opakování... Ale nechce se mi.)