Prázdne miesto

Prázdne miesto
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157275/prazdne-miesto-157275.jpg 4 1720 1720

Prázdne miesto je veľkolepý a vynikajúco napísaný román o súčasnej spoločnosti. J.K. Rowlingová vytvorila fascinujúci svet s postavami, v ktorých zaručene spoznáte vlastných susedov. Šarvátky a divoké konflikty otriasajúce životmi ľudí v Pagforde sú plné vášní, ktoré zasahujú aj každého z nás. Po nečakanej smrti štyridsiatnika Barryho Fairbrothera ostane Pagford v šoku. Je to zdanlivo idylické anglické mestečko s dláždeným námestím a starobylým opátstvom, ale za peknou fasádou zúri tichá vojna. Bohatí bojujú s chudobnými, tínedžeri s rodičmi, manželky s manželmi, učitelia so žiakmi. Pagford rozhodne nie je tým, čím sa na prvý pohľad zdá. Prázdne miesto, ktoré po Barrym zostane v miestnom zastupiteľstve, sa zakrátko stane katalyzátorom najväčšej vojny, akú mesto zažilo. Kto bude triumfovať vo voľbách sprevádzaných vášňami, pokrytectvom a nečakanými odhaleniami? Brilantne napísaná kniha, ktorá je autorkiným prvým románom pre dospelých čitateľov, nabáda na zamyslenie a na každej stránke znova a znova prekvapuje.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

The Casual Vacancy , 2012

kalinkacz
14.01.2016 5 z 5

Nepochopím záporné komentáře týkající se této knihy... Než si člověk tuto knihu koupí je třeba si přečíst její recenze... A pokud se člověk dočte, že děj je komplikovaný a vystupuje v něm mnoho postav (jako je tomu v této knize), a dotyčnému to vadí, tak by do ní neměl investovat čas ani peníze... Zvláště pokud je to čtenář, který je zvyklý na "plytké" děje a nenáročné charaktery postav.. Pokud má ale člověk rád propletené vztahy a neurčité zápletky (jako jsem já), tak nemá důvod si ji neužít a nepřečíst ji během jednoho dne!!
P.S. TIP - Kdo ji chce zkusit i tak, udělejte si rodokmeny postav a budete se v ději skvěle orientovat !

Hanka_Bohmova
14.01.2016 2 z 5

Zkusila jsem, chvíli se nutila, nedočetla.

Připadalo mi, že autorka moc tlačí na pilu, aby to bylo působivější (a lépe se to prodávalo?). Prolistovala jsem zbytek, jestli se to nezlepší - nezlepšilo.

Evelynn
05.01.2016 3 z 5

Ani nevím, co si o této knize myslet... nenudila mě, ale ani nijak zvlášť nenadchla. Dalo by se říct, že ve mě vzbuzovala velmi rozporuplné pocity. Postavy mi zůstaly celkem cizí, nedalo se do nich moc vžít. Děj se odehrává spíše opodál a závěr mi přišel tak nějak předvídatelný, i když lehce vytržený z kontextu... Celkově jsem byla překvapená, jak se kniha četla snadno a rychle, ale znovu se k ní nevrátím...

Evda
02.01.2016 4 z 5

A tak moc mě zajímalo, s čím dalším Rowling (po Harrym Potterovi) přišla, že jsem si knihu vypůjčila v knihovně a ...tady je můj názor... ;)

Rowling má můj obdiv asi kvůli její "hře" s vykreslením postav. V HP to byly Bradavice plné studentů a učitelů, Prázdné místo je zase městečko plné občanů, jejichž osudy se vzájemně proplétají. Každá postava byla prostě "někdo". Ačkoliv jsem si některé postavy oblíbila a jiné bych za uši vytahala (a hůř...), stejně nebyl nikdo úplně dokonalý. Zkrátka každý má své mouchy :)
Jo a na to, kolik tam bylo postav a každá kapitola o někom jiném, ani ze začátku jsem se v tom skoro vůbec neztrácela.
Nevěděla jsem, co mám od knihy čekat, ...no a toto bych opravdu nečekala. Ale myslím to v dobrém, kniha mě příjemně překvapila.
Začetla jsem se hlavně tak posledních 100 stran, kde kniha nabrala velký spád.
Také mi trošku pomohla i při učení na zkoušku z farmakologie. (To, že je metadonová odvykačka po závislosti na heroinu, pak taky léky na Howardův tlak byly pěkný opáčko ;))

Ještě bych dodala, že mě kniha přivedla k zamyšlení nad předsudky, které máme k ostatním. Možná bychom měli znát i druhou stranu mince. ;)

Rozhodně přidávám do "Chystám se číst" i Volání Kukačky a Hedvábníka. :o)

Lusa
11.12.2015 5 z 5

Po knize jsem sáhla, asi jako mnohých dalších, protože ji napsala Rowlingová, po přečtění prvních stránek, však zjistíte, že styl autorky HP vůbec nepoznáte a máte před sebou úplně něco jiného, kdybych neviděla jméno autora, kniha by mě popisem vůbec nezaujala. Musím říci, že jsem po první kapitole měla pocit, že tohle číst dál nebudu, ale rozhodla jsem se dát knize ještě šanci a četla dál.

Prázdné místo mě úplně pohltilo, při čtění jsem však necítila úrčité napětí, že nutně musím dočíst do konce, protože je to strašně napínavé, tentokráte jsem cítila zvědavost, jak se příběh nakonec vyvrbí.

Myslím si, že Prázdné místo není pro každéhé, problémy malého města, kde jsou drby na denním pořádku, problémy s vyloučeno lokalitou, či šikana ve školen, nezaujme každého. Pro mě žíjící na malé vesnici, pracujícím na malém městě, jako sociální pracovnice to byl příběh, jako ze života se rčením, že "Boží mlýny melou pomalu a jistě" a pak všechno semelou...

m7241
08.12.2015 4 z 5

Ze začátku jsem měla problém se do toho vžít a především se orientovat ve velkém množství postav. Jména se mi pletly, musela jsem přemýšlet, o kom že to vlastně zrovna čtu. Ale nevzdávala jsem to. Vyplatilo se. Z počátečního donucování se ke čtení se stala zvědavost, co bude dál a jak se to může ještě více zamotat? Musím uznat, že vymyšlené to měla Rowlingová moc dobře. Ale pro těch prvních asi 100 stran donuceného čtení nechávám hodnocení na "jen" 4*.

jana1599
07.12.2015 5 z 5

Špičkové sociální drama, skvělé vykreslení a vývoj postav, spousta námětů k přemýšlení. Za zhlédnutí stojí i filmová adaptace.

Pepa0216
13.11.2015 odpad!

Naprostý úlet jinak skvělé autorky

koblizek8
03.11.2015

mně se knížka líbila. nic není černé nebo bílé..dobře vystihuje takovou tu lidskou ubohost.

mixelle
01.11.2015 5 z 5

To, co se mi při čtení Prázdného místa nejvíc vrylo do paměti, je myšlenka, že je kolosální pitomost soudit někoho, aniž bychom znali jeho příběh. Byla jsem přesně ten nechutnej typ, co předem odsoudil Krystal, Terri a Cubbyho - čím víc stránek jsem ale otočila, tím intenzivněji mě mrazilo v zádech a styděla jsem se za předsudky.
Pro spoustu lidí může jít o zbytečně roztahanou knížku bez pořádnýho děje. Podle mě je ale Rowlingová naprostá špička ve vytváření živoucích charakterů, v prozkoumávání lidskýho jádra a jeho pohnutek. Naprostá lahůdka, pokud se rádi hrabete lidem v hlavě (metafora, není to GoT!).

vysypanel
27.10.2015 5 z 5

Klobouk dolů !!! Musím se přiznat, že jsem ke knize přistupoval s despektem, který ale pramenil z toho, že mě Joanne naštvala s těmi klecovými lůžky :-) Po přečtení knihy říkám: Je to fakt vynikající spisovatelka !!! Postavy jsou propracované, všechno do sebe perfektně zapadá i v dnešní moderní době z toho furt číší Stará dobrá Anglie. Byl jsem fakt nadšen a ke konci jsem litoval, že má kniha "jenom" cca 540 stran :-) :-) Doporučuji.
Ostatní komentáře si přečtu až nyní...

Danka1975
21.10.2015 4 z 5

Ke knize jsem přistupovala s obavou. . . ., chudák J.K. s cejchem Harryho P.. . ., proto pak dobře zvolila pseudomym. Nicméně jsem se snažila odpoutat od rychlých soudů a předsudků a šla jsem do ní :-). Faktem je, že tak do cca 150 stránky jsem se orientovala v postavách a nadšení nebylo moc veliké. . ., nicméně pak to přišlo!!!!. . pak už jsem nemohla knihu odložit. J.K. popisuje bez příkras a přímo chování mezi rodiči a dětmi, sousedy na anglickém maloměstě (mimochodem velice chladné, plno přetvářek a vypočítavosti, předsudků. . . .). J. K. odkrývá postoje za zavřenými dveřmi proti chování na veřejnosti. Nic autorka "neučesávala", až mi bylo smutno z toho, jak to v Anglii funguje :-(. Po přečtení vám plno momentů nedá spát a nenechá vás v klidu. (více při dočtení, než při čtení samotném (dle mě :-)). Je tomu minimálně rok a půl, kdy jsem knihu četla a rozhodně není ZBYTEČNÁ!!!! Doporučiji zhlédnou i třídílný film "Prázdné místo (TV seriál) Casual Vacancy, The"

originální název Casual Vacancy, The

roso.mak
15.10.2015 5 z 5

Po této knize jsem se velmi bála sáhnout. Bála jsem se, že to bude jako když se skvělý zedník pokusí vymalovat pokoj. Blízko svému umění, ale ne dost... Nicméně musím říct, že po prokousáním se poměrně zdlouhavým úvodem ve kterém jsem měla chuť si udělat tahák ve stylu Kdo je (sakra) kdo, jsem se do knihy zakousla a už jsem nepustila.

Umění napsat knihu o mnoha osudech, nikoliv jedné zápletce.

Jen jedna malá výtka. Já bych na konci byla na postavy mnohem tvrdší. Zasloužily by si to.

nika124
30.09.2015 5 z 5

Autorce se na téměř 500-ti stránkách podařilo vykreslit život v malém smyšleném městečku, nastínit obraz společnosti, kde upadají lidské hodnoty a ti, kteří se nesnaží za každou cenu získávat pouze ve vlastní prospěch, jsou často "outsideři" na okraji společnosti.
Napsat tak obšírnou knihu, která téměř postrádá děj a zaměřuje se výhradně na vyobrazení značného množství postav na pozadí smrti místního radního, a to ještě takovým způsobem, že je kniha nesmírně čtivá a poutavá, to už vyžaduje patřičný talent.
Od tohoto románu jsem příliš neočekávala, ale byla jsem příjemně překvapena. Rozhodně se však tato kniha neřadí mezi komerční bestsellery a na rozdíl od série knih Harryho Pottera by v případě, že by autorka nebyla již světově známou a žádanou spisovatelkou, příliš lidí knihu ani neotevřelo.

Vlaďka189
28.09.2015 4 z 5

Neobyčejná kniha o obyčejných lidech ...

Arsinoe_06
18.09.2015 3 z 5

Upřímně mne kniha malinko zklamala, přišla mi zbytečně objemná a ze začátku poměrně nudná, rojezlo se to až ke konci... Ze všech předešlých knih od této autorky jsem byla zvyklá, že mne čaply hned na začátku a už nepustily...Vypravěčský styl ale prvotřídní a všechno propletené a promyšlené do detailů. Za mě 3 hvězdy, ale jsem ráda že se J.K.Rowling vrhla na psaní detektivek, ty mi sednou mnohem víc :-)

Alma-Nacida
01.09.2015 2 z 5

Váhala jsem dost dlouho s hodnocením, protože tonu v rozpacích. Knize nemůžu po řemeslné stránce nic vytknout, je i čtivá, ale... nic z děje se mne nedotklo, neutkvělo ve mně po přečtení, vlastně nevím, co chtěla autorka tou "obézní" knihou říct? Že na maloměstě jsou všichni jako ve vitríně? Že sociální znevýhodnění je stigmatizující? Že domácí násilí poznamená nevratně celou rodinu? Nebo něco jiného? Nevím a pátrat ani necítím potřebu.

Miru
24.08.2015 5 z 5

Tak tohle je čtení přesně podle méno gusta - bavilo mě množství dějových linií, postav a jejich vzájemně propletených osudů, přirozený vypravěčský styl... Právě v souvislosti se stylem vyprávění se nemůžu ubránit srovnání s Johnem Irvingem. Pro mě osobně možná trochu Irving v sukni. A ano, román ve své podstatě celkem depresivní a rozhodně ne pro každého.

kloin
23.08.2015 3 z 5

Komentáře jsem četl až později, takže jsem byl trochu nervozní, že si pořád pletu osoby. Celou knihu si autorka nechává otevřenou na různé konce. Zakončení mě zklamalo, připadlo mi trochu moc jednoduché na předchozí příběh.

Lily28
22.08.2015 5 z 5

Po dlhom čase som natrafila na knižku, ktorá sa mi zdala byť lepšou alternatívou ako spánok a na jej konci som (nečakane) vypustila nejakú tu slzičku. Tragikomickosť celej situácie v meste Pagford sa mi zarezala hlboko pod kožu. Čo sa týka rozprávačského talentu, Joanne ma touto knihou presvedčila o svojich kvalitách, nie, nejde o žiadny strhujúci príbeh, nenájdete tu ani veľké životné pravdy, ale jej rozprávanie je tak skutočné a postavy tak realistické, že v nich spoznávate svojich susedov a seba. Jediné, čo by som knihe vytkla je počiatočný opis postáv, ktorý mi pripomína školskú slohovú prácu na tému "vonkajšia charakteristika osoby". Inak zaslúžených 5*