Prázdne miesto

Prázdne miesto
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157275/prazdne-miesto-157275.jpg 4 1719 1719

Prázdne miesto je veľkolepý a vynikajúco napísaný román o súčasnej spoločnosti. J.K. Rowlingová vytvorila fascinujúci svet s postavami, v ktorých zaručene spoznáte vlastných susedov. Šarvátky a divoké konflikty otriasajúce životmi ľudí v Pagforde sú plné vášní, ktoré zasahujú aj každého z nás. Po nečakanej smrti štyridsiatnika Barryho Fairbrothera ostane Pagford v šoku. Je to zdanlivo idylické anglické mestečko s dláždeným námestím a starobylým opátstvom, ale za peknou fasádou zúri tichá vojna. Bohatí bojujú s chudobnými, tínedžeri s rodičmi, manželky s manželmi, učitelia so žiakmi. Pagford rozhodne nie je tým, čím sa na prvý pohľad zdá. Prázdne miesto, ktoré po Barrym zostane v miestnom zastupiteľstve, sa zakrátko stane katalyzátorom najväčšej vojny, akú mesto zažilo. Kto bude triumfovať vo voľbách sprevádzaných vášňami, pokrytectvom a nečakanými odhaleniami? Brilantne napísaná kniha, ktorá je autorkiným prvým románom pre dospelých čitateľov, nabáda na zamyslenie a na každej stránke znova a znova prekvapuje.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

The Casual Vacancy , 2012

aronoele
17.08.2015 4 z 5

Kniha mě zaujala natolik, že jsem si ji koupila, krátce po přečtení.. první třetinu knihy jsem pořád tápala a musela se ujišťovat kdo je kdo. Je tam opravdu dost postav, ale to je vlastně dobře...
Dějová linie je o to lepší. Vidíme události, co se uběhly po smrti Barryho očima všech různých obyvatel městečka. Mě odjakživa bavily ty propletené příběhy, plné detailů.. lidské osudy.
Kniha je místy dost šokující, přesto nemám pocit, že by Rowling něco psala příliš nadsazeně.. drogy, sex, nešťastná manželství, smrt.. prostě život, jak je. Někomu by to mohlo připadat jako "moc tragédií najednou" nebo nereálné a přitažené za vlasy... (takové názory jsem už taky četla) Ale mě se nezdá ani náhodou. Musíme si uvědomit, že každý má nějakého kostlivce ve skříni a čím je člověk starší, je to čím dál více patrné.. já mám ve svém okolí dost takových lidí.. ne přímo příbuzných ani přátel ale ano, mám... všechny ta témata z Prázdného místa se mě dotýkají osobně.. U každé postavy z románu jsem si byla schopna vybavit konkrétní osobu ze svého okolí. Kniha bude mít určitě stálé místo v mé knihovně. Nutno ještě dodat, že konec mě nepotěšil. Happyend jsem nečekala, ale i tak... Těším se na další čtení.. možná už brzo, protože když takovou knihu přečtete hltavě během 24 hodin, často pár zajímavostí unikne ;)

eletrika03
16.08.2015 5 z 5

Na začátku se mi celkem pletla jména. Od začátku až do konce se mi líbila knížka, i když mě na konci rozesmutněla.

teacup
16.08.2015 4 z 5

Kniha má poměrně pomalý rozjezd, jakýs takýs děj se začne odehrávat až po nějakých sto stránkách, ale potom postupně graduje, začítáte se víc a víc a konec vás omráčí jakobyste narazili do zdi v plné rychlosti. Klobouk dolů před J. K. R., takhle vyprávět umí málokdo.

Turmee
10.08.2015 3 z 5

Jak popsat Prázné místo? Přestože to není jedna z tenčích knížek, četla se překvapivě rychlo a snadně. Děj byl poutavý a napínavý. Jenom jsem nesnášela všechny postavy. Ze začátku mi dělalo problém orientovat se v nich, možná by nebyl od věci nějaký plánek na začátku. Pak mi přišlo, že se každý rozhodl úplně špatně. Každý něco skrýval. Nikdo tam nebyl normální (= hodný). Konec mě trochu překvapil. Celou dobu jsem tak nějak doufala, že to skončí dobře. Že se všichni polepší a bude to happyend.

zipporah
08.08.2015 3 z 5

umelo vytvorené? nereálne? chcem mať tvoje okuliare na život... inak domnievam sa, že Rowlingová to napísala pre jednu postavu a to Krystal, zrejme poznala niekoho podobného.. inak hlavné postavy nie sú, nebolo to ani zlé, ale ani prelomové, mám rada knihy o vzťahoch, táto rozhodne je, no bolo príliš veľa postáv a menej priestoru

wiix
02.08.2015 4 z 5

Spočiatku som bola skeptická, dielo sa mi náročne čítalo, niektoré príbehy mi pripadali umelo vytvorené a nereálne. Avšak prepojenosť jednotlivých kapitol, teda života rôznych postáv, zaujímavo spracované každodenné bôle a problémy rôznorodých rodín v malomeštiackej kultúre, ma časom vtiahlo do deja a neľutujem, že som tomu venovala čas i vôľu.

technolog
29.07.2015 3 z 5

Dočetl jsme celou knihu a pořád nevím co si o ní mám myslet :) Na druhou stranu mě jednotlivé vztahy postav doopravdy baví

pecinka21
28.07.2015 2 z 5

Kniha mě zklamala, ani se moc dobře nečetla. Děj je v podstatě o ničem, zajímavých bylo tak posledních 150 stran.

Aniga
27.07.2015 5 z 5

Za mne velice dobrá kniha, která se mi četla velmi dobře.
Každá postava v knize byla pro mne zajímavá,neměla jsem pocit, že některá dějová linie mne nudí.
"Není všechno zlato, co se třpytí" - tak bych přirovnala obyvatele městečka Pagford.

LejcaS
24.07.2015 5 z 5

Kniha, tak jak jsem předpokládala, nezklamala. Ze začátku jsem si napsala malý tahák :-) se jmény postav pro lepší orientaci. Autorka dokáže čtenáře okamžitě vtáhnout do děje. Skvělé vykreslení postav se všemy jejich pocity i dobře skrytými sobeckými touhami. Jedna malá akce rozpoutá bouřlivou reakci, kdy vyplave na povrch všechna špína ,, dokonalé" maloměstské společnosti, završené tragickým koncem. Skvělé čtení od úžasné vypravěčky.

Adelajda_4
22.07.2015 5 z 5

Kniha, kterou rozhodně stojí za to si přečíst. Je zde vylíčeno několik dnů malého anglického městečka, což by se na první pohled mohlo zdát jako nuda, ale s vypravěčským uměním paní Rowlingové je to prostě něco skvělého. Příběh má spád a konec je poměrně šokující. Jedinou malinkou nevýhodou pro mě bylo na začátku množství jmen, trvalo mi, než jsem se zorientovala, ale jinak opravdu bomba!

hanap
16.07.2015 4 z 5

Musím přiznat autorce obrovskou fantazii , kterou dovede přenést v zajímavé vyprávění . Pro mě dobré čtení.

Jordyz
16.07.2015 2 z 5

Za mě opravdu jenom dvě hvězdičky - ano, příběhy nebo chcete-li osudy hlavních postav zajímavé, dobře vypracované a opravdu uvěřitelné, ale i přes to bohužel nuda....Dočetla jsem a to jen proto, že neodkládám rozečtené knihy. Konec byl zajímavý a mnohem čtivější než první 3/4 knihy....škoda, těšila jsem se na tuto knihu, ale mě zklamala....

ddomikk
21.06.2015 5 z 5

Musím se přiznat, že mě se kniha velmi líbila! Sice by se mohla zdát zdlouhavá a zamotaná, ale při začtení jsem jí přečetla na jeden dech! Musím přiznat, že mě její styl psaní baví a každou její knihu si vždy zamiluji! Asi Prázdné místo každého nenadchne, ale já jí mohou jen doporučit!

Liduka
20.06.2015 2 z 5

Kniha byla docela nudná a zbytečně zdlouhavá. Jedině konec byl celkem zajímavý a měl spád. Proto ta druhá hvězdička.

polmari
18.06.2015 5 z 5

Konečně jsem se dočkala na rezervaci v knihovně a naprosto úžasné ... všechny motivace všech postav plně fungují; závěrem jsem se krásně probrečela. Knížku kupuju, abych se k ní mohla kdykoli vracet.

hana.liberina
27.05.2015 1 z 5

Moc jsem se na knihu těšila díky reklamě, kterou jsem viděla, ale příšerně mě zklamala. Byla to nuda.

Michi.01
14.05.2015 3 z 5

Mám rozporuplné pocity, tato kniha mě moc nenadchla,ale jak už tady bylo mnohokrát zmíněno, autorka je opravdu dobrá vypravěčka a její postavy nejsou jen černobílé. Dlouho mi trvalo, než jsem se začetla, příběh mě moc nezaujal, ale závěr byl opravdu překvapivý...

Nombeko
09.05.2015 5 z 5

kniha se mi moc líbíla, Rowlingová pro mě opět dokázala, že psát prostě umí

logaritmus
02.05.2015 5 z 5

Od začátku jsem se začetla a knihu přečetla doslova "jedním dechem". Jako většina mé generace jsem vyrostla na knihách o Harry Potterovi a proto jsem byla velice zvědavá. Autorka píše velmi čtivě.
Lehce se vžijete do většiny postav a přestože má kniha velké množství dějových linií, s postupem času se více či méně prolínajících, jsem se neztrácela.