Prázdne miesto

Prázdne miesto
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157275/prazdne-miesto-157275.jpg 4 1719 1719

Prázdne miesto je veľkolepý a vynikajúco napísaný román o súčasnej spoločnosti. J.K. Rowlingová vytvorila fascinujúci svet s postavami, v ktorých zaručene spoznáte vlastných susedov. Šarvátky a divoké konflikty otriasajúce životmi ľudí v Pagforde sú plné vášní, ktoré zasahujú aj každého z nás. Po nečakanej smrti štyridsiatnika Barryho Fairbrothera ostane Pagford v šoku. Je to zdanlivo idylické anglické mestečko s dláždeným námestím a starobylým opátstvom, ale za peknou fasádou zúri tichá vojna. Bohatí bojujú s chudobnými, tínedžeri s rodičmi, manželky s manželmi, učitelia so žiakmi. Pagford rozhodne nie je tým, čím sa na prvý pohľad zdá. Prázdne miesto, ktoré po Barrym zostane v miestnom zastupiteľstve, sa zakrátko stane katalyzátorom najväčšej vojny, akú mesto zažilo. Kto bude triumfovať vo voľbách sprevádzaných vášňami, pokrytectvom a nečakanými odhaleniami? Brilantne napísaná kniha, ktorá je autorkiným prvým románom pre dospelých čitateľov, nabáda na zamyslenie a na každej stránke znova a znova prekvapuje.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

The Casual Vacancy , 2012

macekd
09.01.2015 1 z 5

Množství postav, zdlouhavé jednotvárné popisy, příběh nic moc. Zklamání, očekávala jsem alespoň nějakou složitější zápletku, ale nedočkala jsem se. Název ale sedí - pro mne prázdná kniha...

sandra.sancho
31.12.2014 3 z 5

Četla jsem ještě před Harrym, ale stejně mě moc nenadchla. Příběh byl až moc syrový a depresivní a pro mě neuvěřitelný.

Pe3ček
28.12.2014 4 z 5

Knížku jsem rozečetl asi dvakrát a dvakrát ji odložil. Rowlingovou bych nenazval skvělou spisovatelkou, ale spíše skvělou vypravěčkou - autorka dlouze popisuje, líčí, maluje, kdežto děj jako takový často stojí a akce se v knize nedočkáme. Rowlingová ovšem umí vyprávět vskutku brilantně, proto je Prázdné místo čtivé a po třetím nakousnutí mě kniha bavila. V knize se nejprve seznámíte s hlavními obyvateli městečka a postupně začnete rozplétat vztahy mezi nimi, přičemž těšit se můžete na důstojné rozuzlení, kvůli kterému podle mě stojí za to číst až do konce.

kikies
03.12.2014 4 z 5

Je to poměrně hutné čtivo přeplněné postavami, ve kterých se minimálně ze začátku ztratíte (já si některé pletla i na konci), ale pokud se přes to přenesete a nevzdáte to během první dejme tomu třetiny, čeká vás opravdu dojímavý příběh, který chytne za srdce, překvapí svým vyústěním a hlavně, není možné vžít se jen do jednoho hrdiny a fandit jemu, budete to opravdu prožívat se všemi a to velice různými charaktery. Taková maloměstská idylka, která má potenciál tvářit se nudně.... ale nudná není, jen to chce vytrvat!

Nel-ly
27.11.2014 4 z 5

zorientovat se v příběhu a v postavách bylo ze začátku opravdu složité, ale pak se to rozjelo a člověk zíral, jak všechno do sebe zapadá... není to fantasy, romance a ani detektivka, je to román o jednom městečku a o tom, jak ho dokáže ovlivnit smrt jednoho z obyvatel
pro mě to byl příjemný zážitek, velmi rozdílný od toho, co jsem čekala, a přesto skvělý... jakmile jsem se začetla, už jsem knihu nepustila, ale když jsem pustila, tak zorientovat se mi dalo fakt chvíli zabrat

Marčullkas
24.11.2014 1 z 5

Jedno velké zklamání . . . a to se vždycky snažím o pozitivní hodnocení .

ivca0956
22.11.2014 4 z 5

Ze začátku jsem se ztrácela ve velkém množství postav, ale od 2/3 knihy jsem se nemohla odtrhnout od děje. Pěkná knížka.

turcmen
29.10.2014 4 z 5

První dvě třetiny mi přišly hodně zdlouhavé. Ze začátku jsem se poměrně těžko orientoval v postavách, které byly na první pohled nevýrazné. Ale v poslední třetině kniha nabírá na obrátkách tak čtivým způsobem, že si mě naprosto získala. Po dojemném konci nebývalo nic než zamáčknout slzu a říct si, že J.K.R. je asi fakt dobrá vypravěčka...

janyska13
19.10.2014 2 z 5

Od J.K.Rowlingové jsem čekala mnohem víc, knihu jsem četla opravdu dlouho, na její čtení jsem musela mít náladu. Konec byl úplně jiný než celá kniha a bavil mě.

Junjun
05.10.2014 3 z 5

Jestli čekáte, že se u téhle knížky zasmějete, tak to ani náhodou. Nevybavuju si ani jednu vtipnou pasáž, což je možná škoda. Přečkat prvních dvěstě stránek, kde se vlastně vůbec nic neděje a jen se obšírně seznamujete s postavami a s prostředím pomluv, závisti a rodinnými problémy se ale docela vyplatilo. Děj pak dostal spád a konečně jsem se začala těšit na volné chvilky, kdy budu moct číst. Ale konec je fakt depka, smutnej.....teď si musim fakt přečíst něco veselejšího.

Greene
27.09.2014 5 z 5

Úžasná kniha! Rowlingová jen potvrdila, že je úžasná spisovatelka a moje nejoblíbenější :) Kniha nenudila, stále zajímavá. To nízké hodnocení asi chápu, protože lidé čekali dalšího Harryho. Ale i tak se mi to moc líbilo a určitě se k ní jednou vrátím, třeba až bude zfilmovaná :))

Lucka_89
25.09.2014 3 z 5

Dlouho jsem přemýšlela, jak tuto knihu ohodnotit. Zpočátku jsem se do ní velmi začetla, „hltala“ jsem každou stránku s otázkou, co bude následovat. Bohužel toto tempo mi nevydrželo po celou dobu četby. Co mi v knize začalo vadit nejvíce, byly doplňující informace. Myslím si, že se na stylu autorky velmi podepsal fakt, že její dosavadní tvorba se soustředila především na dětské čtenáře. Možná právě z tohoto důvodu měla tendence neustále čtenáři doplňovat informace pomocí dlouhých odstavců v závorkách. Obsáhlé knihy mi nevadí, ale hlavně v případě, kdy ta obsáhlost má smysl. V knize Prázdné místo bych tedy uvítala, kdyby J. K. Rowlingová nechala čtenáře, ať sám hledá příčiny, možnosti a informace a může naplno využít svoji fantazii.
Celkově knihu hodnotí jako zajímavou, stále jsem si kladla ale otázku, jestli bych se do četby pouštěla, kdyby knihu nenapsala právě autorka tolik oblíbeného Harryho Pottera.

Majulenkaa
21.09.2014 4 z 5

Pravdou je, že mě Prázdné místo nezaujalo jako série Harry Potter. Na druhou stranu tohle není kniha pro děti, ale pro dospělé. Pro mě největším mínusem je, že mě určité dějové linky (příběhy postav) absolutně nebavily a u některých jsem chtěla zase trochu víc. Jinak mě tahle kniha docela bavila. Rozhodně na J. K. Rowlingovou v budoucnosti nezanevřu.

Hanichka
18.09.2014 4 z 5

Je pravda, že jsem váhala mezi 3* a 4*. A pořád se nemůžu pořádně rozhodnout. Začátek mě moc nebavil, spousta krátkých kapitol se spoustou jmen a naznačených problemů, ale nic, co by mě nutilo číst dál. Když se pak JKR začala věnovat jednotlivým postavám a událostem podrobněji, bavilo mě to mnohem víc.
Konec mi přišel zvláštní, ale když o tom tak přemýšlím, nevím, jaký jiný by mi vyhovoval víc.
Taky se tam toho moc nevyřešilo, příběhy se neuzavřely, ale to je to, co se mi na tom líbilo, takhle to dělá dojem, že to skoro ani není kniha, ale záznam reálných událostí :)
Je to jiné, než HP, je to krutější, nebojí se to snad žádných slov, ale podobně reálně to vykresluje postavy. Asi to v dohledných letech znova číst nebudu, ale určitě to není špatná kniha.

gladya
14.09.2014 5 z 5

Mně se ta knížka líbila, zkrátka Rowlingová psát umí. Ano, ta knížka není o hezkých věcech, optimismem zrovna neoplývá a na náladě člověku nepřidá. Ale to neznamená, že je špatná.

Jen mi chvíli trvalo, než jsem se v postavách a jejich vztazích zorientovala.

Vulgarismy nemám ráda, ale tady mi nevadily, vulgárně mluví postavy, k jejichž charakteru a typu to patří.

Pett
25.08.2014 5 z 5

Předesílám, že jsem nečetla HP a šla jsem do toho s tím, že prý "průser roku" a někdo se cpe někam, kam by neměl a ejhle....Četlo se mi to samo a moc postav? Ale no tak! Možná prvních pár stran, ale to mám problém vždy se začlenit do děje....poté jsem měla pocit, že je všechny znám osobně a sdílím s nimi výhry a prohry- to se mi moc často nestává....perfektně vykresleno a já nakonec smekám :) Dokonalá psychologická sonda do "zkažené mysli" jednoho malého městečka....

Manbearpig
13.08.2014 4 z 5

Když jsem knihu začala číst, po pár stránkách jsem myslela, že ji snad odložím. Přišlo mi to tak nějak nepatřičný, že autorka Harryho Pottera ve své knize píše o životě drogově závislých, lidech žijících ve frustrujícím manželství, atd. Je to krutě realistická knížka, kterou není příjemný číst, zvlášť pokud jste citlivější čtenář. Ale nelituju a doporučuju. Kniha se mi nakonec velmi líbila, jen, jako to mám ve zvyku u Emila Zoly, mám problém, že nad tou životní nespravedlností a hloupostí přemýšlím několik dalších dní.

mau
13.08.2014 5 z 5

Geniální kniha, charaktery postav jsou mistrovské, ostatně tak jako jsme od paní spisovatelky zvyklí . Kniha má gradaci a čte se jedním dechem.

amelia.cz
09.08.2014 5 z 5

Právě jsem knížku dočetla, byla to paráda. I když kniha nemá relativně žádný děj, čte se dobře a nejde se od ní odtrhnout. Autorka celé město a obyvatele vykreslila dokonale a přesvědčivě, že jsem se po přečtení jen tak ploužila a měla menší depku. Což se mi nestává, skoro nikdy. Takže dobrá práce a doporučuji to přečíst všem.

fereny
07.08.2014 4 z 5

Znovu vytvořila, ne-li celý nový svět, pak aspoň městečko s různými postavami, které jsou dobře vykreslené a hlavně je o nich reálně napsáno to, co by si většinou člověk nechal pro sebe. Nejde tady ani tak o děj, jako právě o to nahlédnutí do životů, pocitů a myšlenek různých lidí. Přečteno jedním dechem.