Prázdne miesto

Prázdne miesto
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157275/prazdne-miesto-157275.jpg 4 1719 1719

Prázdne miesto je veľkolepý a vynikajúco napísaný román o súčasnej spoločnosti. J.K. Rowlingová vytvorila fascinujúci svet s postavami, v ktorých zaručene spoznáte vlastných susedov. Šarvátky a divoké konflikty otriasajúce životmi ľudí v Pagforde sú plné vášní, ktoré zasahujú aj každého z nás. Po nečakanej smrti štyridsiatnika Barryho Fairbrothera ostane Pagford v šoku. Je to zdanlivo idylické anglické mestečko s dláždeným námestím a starobylým opátstvom, ale za peknou fasádou zúri tichá vojna. Bohatí bojujú s chudobnými, tínedžeri s rodičmi, manželky s manželmi, učitelia so žiakmi. Pagford rozhodne nie je tým, čím sa na prvý pohľad zdá. Prázdne miesto, ktoré po Barrym zostane v miestnom zastupiteľstve, sa zakrátko stane katalyzátorom najväčšej vojny, akú mesto zažilo. Kto bude triumfovať vo voľbách sprevádzaných vášňami, pokrytectvom a nečakanými odhaleniami? Brilantne napísaná kniha, ktorá je autorkiným prvým románom pre dospelých čitateľov, nabáda na zamyslenie a na každej stránke znova a znova prekvapuje.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

The Casual Vacancy , 2012

jana1306
27.04.2015 3 z 5

Ze začátku mi trvalo, než jsem se zorientovala v osobách, kterých tam bylo dost. Kladně hodnotím popis všech osob, kladných, záporných, člověk měl oboustranný pohled na věc. Závěr mě tedy dostal, ten byl nečekaný. Ale vím, že k této knize se už nevrátím. Trvalo mi dlouho, než jsem se začetla;)

dalia1769
26.04.2015 5 z 5

Příjemné překvapení. Velmi obsáhlá kniha, která mne přesto ani chvíli nenudila a neměla jsem pocit, že bych něco nejraději vynechala. Rowlingová zde ukazuje vynikající znalost lidských povah, velmi trefně, otevřeně, často vtipně nahlíží do vnitřního světa a motivací svých postav a odkrývá i takové, ke kterým bychom se přiznávali jen neradi. V podstatě nepříliš dlouhý časový úsek ze života jednoho obyčejného městečka, spíše než dějem, který není nijak složitý, zaujme tohle vyprávění právě tou geniální sondou do lidské psychiky. Jedna z knih, u kterých věřím, že budu mít časem chuť si ji přečíst znovu.

lushi
23.04.2015 4 z 5

Prázdné místo jsem samozřejmě začala číst kvůli autorce, ale nešla jsem do něj s žádným očekáváním, pouze mi bylo jasné, že se pouštím do zcela jiného žánru než je Harry Potter. Možná kdybych předem věděla, že jde o sociální román, pustila bych se do něj mnohem dříve (ne 2 roky po vydání).
Mě totiž sociální romány hodně berou. A příběh Pagfordu je strhující. Nebo spíš schopnost Rowlingové vyprávět je strhující. Kdybych nebyla odkázána na možnost číst jen v tramvaji, román bych určitě přečetla během několika dní, kdykoliv jsem měla více času, do čtení jsem se absolutně ponořila.
I přes velké množství postav a vztahů jsem se ztratila jen párkrát. Navíc jsem ve čtení mívala i delší časové prodlevy, přesto jsem se v příběhu stále bez problémů orientovala. To množství postav, to, jak jsou všichni propojení, to, jak detailně vidíme do jejich životů, to vše mě neskutečně bavilo.
Fanouškům sociálních románů, strhujícího vyprávění JKR a těm, kteří se baví nad "vztahovostí" malých obcí, rozhodně doporučuji!

JolanaC
14.04.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, jaké jsem v poslední době četla. Jasně, sáhla jsem po ní, kvůli tomu kdo ji napsal, slavné jméno táhne.
Obávala jsem se, že stejně jako řada fanoušků Harryho Pottera budu zklamaná, ale opak je pravdou. Tu knihu jsem milovala a miluju, zbožňovala jsem každé slovo. Pořád jsem chtěla číst a když jsem nemohla, tak jsem přemýšlela o tom, jak ji čtu. Zatím mám pocit, že všechno co Rowlingová napíše, se čte úplně samo.
A to jsem ještě ani nezmínila ty dokonale popsané a vypracované charaktery. To se málokdy podaří. Člověk v nich skutečně poznává svoje sousedy a známé.

Danielka_1999
04.04.2015 3 z 5

po velice uspesne serii HP jsem se na tuto knihu tesila, bohuzel ale za rdce moc nechytla

pajuu
03.04.2015 4 z 5

Skvělá kniha s množstvím postav, ve kterých se zpočátku hůře orientuje, ale po pár stránkách máte pocit, jako byste byli součástí Pagfordu ve vší jeho pompéznosti (samozřejmě dle názoru jeho obyvatel). Postavy rozhodně nejsou černobílé, snad ke všem si vytvoříte nějaký vztah (snad kromě Simíka, přístup jeho okolí k němu jsem tak nějak nepobrala - jakože kdo je tak slepý a ještě tam zůstává??) Konec nečekaný, jen poslední vzkaz podle mě mohl nadělat trošku víc paseky :D

rendasykorka
28.03.2015 odpad!

Čekala jsem víc, přeskakovala jsem stránky v domnění, že už to konečně začne být poutavý, ale nic. Po 150 stranách jsem knihu zavřela a po otevření už netoužím :((((((

PavelKrnak
27.03.2015 4 z 5

Rowlingová, to je mistrovský um vyprávění, který vás okamžitě vtáhne do děje. Měl jsem to štěstí, že jsem rostl s každým dalším dílem Harryho Pottera a věkově mi to vždycky přesně sedlo. Jsem velmi rád, že teď tomu nebylo jinak. Rowlingová mě opět dostala a nepotřebovala k tomu ani kouzla. Je to opravdu román pro dospělé s paletou zajímavých postav s dokonale propracovanou psychologií. Osobně mě na knize zaujal zejména detailní popis každodeních situací, který při dobré představivosti vykouzlí barvitější scény než filmové plátno. Příjemný úsměv mi vykouzlily vynalézavá a nekonvenční přirovnání, tak typická právě pro autorku.
Dokud žil, fungoval Barry Fairbrother jako vyrovnávací element, udržující svou vlídností chatrnou rovnováhu mezi občany Pagfordu. Po jeho smrti se křehká struktura začíná hroutit, jak se různí lidé pomocí nehezkých technik snaží zaplnit "Prázdné místo" po Barrym. Je nám umožněn náhled do myslí několika postav a my můžeme sledovat jejich skryté pohnutky, někdy velmi sobecké nebo zvrácené.
Nutno podotknouti, že tento příběh učí empatii, nahlížení na věc ze strany druhého. Také ukazuje, že lidé spolu někdy nehezky nejen jednají, ale dokonce o sobě ještě hůře smýšlí.
O tak povedené a slavné knize se snad nebudu rozepisovat, ale snad bych jen dodal, že se po jejím přečtení cítím snad jaksi někam "posunutý". Chybí mi snad jen jakási vyšší myšlenka či "poselství", na druhou stranu podnětů k zamyšlení mám nemálo.
Přidávám odkaz na Barryho oblíbenou píseň, která "zazní" v několika klíčových scénách knihy a její použití je typickým příznakem tónu celého příběhu, jenž je bezpochyby tragikomický.

Wendysek
27.03.2015 4 z 5

Docela masakr... Rozpoznávala jsem vypravěčský styl autorky, ale obsah knihy byl diametrálně odlišný od těch dosavadních. Po dočtení jsem byla v podstatě v šoku. Kniha se dá číst, a to velmi snadno. Člověk je nucen se nad spoustou věcí pořádně zamyslet, ačkoliv v dnešní době už moc tabu témat není, naopak. Je zajímavé, z kolika úhlů se dá podívat na jednu situaci...

danipos
27.03.2015 4 z 5

Skvělá kniha, ale nečtěte ji prosím pokud máte zrovna depresi:) JKR je fenomenální vypravěčka, měla jsem pocit, že s lidmi v Pagfordu doslova žiji, dokázala jsem si představit kdo jak vypadá, jak se chová, postavy jsem zvládla naprosto v pohodě. Přesto .. je to těžce ze života a ten neobsahuje jen události radostné a přesně taková je i kniha. Konec byl na můj vkus trochu drsnější, ale za čtenářský zážitek musím dát čtyři hvězdy.

katerina2651
23.03.2015 2 z 5

Není vůbec jednoduché zorientovat se na začátku v postavách. Několikrát jsem se musela vrátit na začátek. Chvíli se čte sama a chvíli je vyprávění prázdné a příliš rozsáhlé. Konec mi přišel hodně surový a strohý, narozdíl od zbytku knihy. Znovu bych po knize asi nesáhla.

fons
07.03.2015 3 z 5

Rowlingová opět dokázala, že je prvotřídní vypravěčka, ale co je to platné, když obsahem pro mě byla kniha jako horská dráha. V jeden moment jsem se od krásně popisovaného Pagfordu nedokázal odtrhnout, v moment druhý pro mě kniha zaplňovala jen "prázdné místo" na poličce.
Jedná se o popis současné společnosti v té nejotevřenější podobě a oblíbit si jakoukoliv postavu je v tomto světě neskutečný problém.
Chladná kniha, které by klidně stačila poloviční tloušťka. Tvorbu Rowlingové nezavrhuji, ale do Prázdného místa už se asi podruhé nepodívám...

petrvyhy
04.03.2015 3 z 5

Není to lehká kniha. Ne jenom počtem stran, ale i obsahem. Nečetla se mi plynuje. Možná to bylo tím, že mě ani nezaujala. Nedočetl jsem, ale věřím, že své fanoušky si najde. Čekal jsem od mé nejlepší spisovatelky něco jiného, ale chápu, že změnila žánr. Což je možná dobře.

Alex.Barunka
23.02.2015 1 z 5

Jedno velké zklamání. Zbytečně zdlouhavé popisy, do knihy jsem se musela nutit a ani jsem ji nedočetla do konce. Od autorky světoznámého Harryho jsem čekala opravdu víc ;)

Veronikahre
10.02.2015 5 z 5

Nečte se úplně snadno, protože je zde mnoho postav, které musíte sledovat, ale stojí za přečtení - opravdu odráží obraz dnešní společnosti. Jen konec mě rozesmutnil, toto jsem opravdu nečekala.

Perhonen
08.02.2015 5 z 5

Po pravdě - nejde mi na rozum tak špatné hodnocení. Povahové rysy obyvatel Pagfordu nastavují zrcadlo soudobé společnosti natolik dokonale, že člověka život malého městečka naprosto pohltí. Když tu knihu čtete, máte tendenci považovat všechny postavy za své sousedy. Dokonalé psychologické vykreslení jednotlivých příběhů mělo natolik bohatou provázanost mezi jednotlivými postavami knihy, až jsem se tetelila, nad tímto spisovatelským umem, blahem. Jedinou výtku, kterou mohu vůči knize vznést, je počáteční zmatek v mraveništi více či méně zoufalých postav. I přes tento malý kaz, myslím, nehrozí nepochopení toho, co chtěla Rowlingová tímto skvostem světu říci. 5/5

Enehy
07.02.2015 5 z 5

Miluju sondy do života a hlav lidí a tahle kniha je fantastickou studií myšlenek a následných činů obyvatel maloměsta (ne, že bych tam chtěla žít). Sice tu nenajdete žádné pořádné napětí, ale taková vesnická pletichárna také není úplně k zahození. Akorát jednu věc nechápu. Buď je Rowlingová naprostý génius nebo mi prosím někdo vysvětlete, jak je možné, že někdo zvládne napsat perfektní sedmidílnou fantazii, dobrou detektivku a ještě výborný sociální román.

Soofi
29.01.2015 4 z 5

Rowlingová umí skvěle vykreslit postavy i prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Atmosféru malého města s jeho žabomyšími válkami i existenčními dramaty. Dějová linka bohužel pokulhává, do poloviny jsem bojovala s nutkáním knížku odložit. Rovněž značně depresivní ladění nemusí každému vyhovovat.

nervy
23.01.2015 5 z 5

upřímně - nečetla jsem naprosto schválně komenty přede mnou...kniha mě velmi zasáhla -mám kluka v pubertálním věku...velmi syrové a pro mě až moc pesimistické. Tohle jsem fakt od ženské, která psala pro děti, nečekala. Ale DOBRÉ!!! dobře se čte, identifikace s kkýmkoliv z knihy je skoro nemožná, asi je to záměr:)))

1v8na
16.01.2015 3 z 5

Spoiler - příběh byl velmi emotivní a citový. Velmi se mi líbil. Sice mi ze začátku trvalo, než jsem se zorientovala v postavách (za to právě jen tři hvězdičky), protože se psalo o několika rodinách v Pagfordu. Krystal a Robbieho mi bylo velmi líto. Nejvíc mě mrzelo, že Robbieho nikdo nehlídal a ani ho neupozornil, ať nechodí k vodě.