Pražské příběhy 2 - Cesta na Hradčany, Nový Svět a zpátky na Malou Stranu
Dan Hrubý
Pražské příběhy série
< 2. díl >
Kde končí fámy a začíná pravda o Muchově domě na Hradčanech? Jak souviselo hradčanské podloží s požehnaným věkem zdejších prostitutek? Jak se stal bohém v čele pobočky CIA tragédií pro celou zem? A slavný tragéd Národního divadla štětkou Státní bezpečnosti? Proč padesátiletého zřízence Pražského hradu roztrhali medvědi? Jak zemřel první muž, jenž se na českém území postavil Hitlerovi? A proč udával Jiří Mandl, bratr slavné herečky? Odpovědi na tyto otázky nalezne čtenář v obsáhlé knize, jež zachycuje sociální dějiny starých pražských čtvrtí. Tentokrát celých Hradčan, včetně Pohořelce, Loretánského náměstí nebo Nového Světa, Malostranského a Valdštejnského náměstí, ale i Klárova nebo přilehlého Jeleního příkopu. Nechybí ani návrat na Kampu, kde se pozoruhodné lidské osudy koncentrovaly se zvláštní intenzitou. Sám autor k tomu říká: „Každý dům a každá klenba byly na Malé Straně nebo Hradčanech tisíckrát popsány, ale co se v tom kterém domě odehrálo před třiceti, čtyřiceti nebo dokonce osmdesáti či sto lety, to si nikdo nepamatuje.“... celý text
Přidat komentář
Zajímavé čtení, otázkou ovšem je, co je holá skutečnost a co už jenom fabulace. Každopádně moc povedené.
Výborná kniha plná příběhů lidí a míst z Hradčan až na Malou Stranu. O těchto místech vypoví víc, než práce historiků a architektů. Příběhy vážné i nevážné, stejně jako sám život. Zaujme kohokoliv, nejen obyvatele Prahy. Autorovi za tuhle pestrou mozaiku bravo!
Velmi poutavé, velmi čtivé. Přečetl jsem již 1. díl a tento mám rozečtený. Protože jsem "nepražák" (tedy ve smyslu tom, že nežiji v Praze) jinak ji mám docela rád a stejně tak historii, donutila mne kniha sednout k internetu a alespoň tímto způsobem navštívit popisovaná místa. Je obdivuhodné uvážíme-li kolik informací a dokumentačního materiálu musel autor zpracovat. Pokud lze z mého hlediska něco vytknout, je to jistá neobjektivita vůči minulému režimu a jednostrané nahlížení z pozic disidenstu. Ten režim zde byl, lidé v něm žili a rozhodně nebylo vše jen špatné.
Poslední dobou rád čtu knihy o nedávné minulosti Prahy. A tato rozhodně stojí za to. Obsahuje velmi hezký obrazový doprovod a příběhy v ní uvedené jsou opravdu zajímavé.
Je to podobná záležitost, jako díl první. Výborné fotografie, víceméně zajímavé příběhy a občasné autorovy podivnosti typu: "Na Švédy se v Praze všechno svede. Kdepak na KGB, nebo na komunisty...(???).
Miluji Prahu, ráda čtu o Praze a Dan Hrubý umí pěkně převyprávět příběhy obyvatel těchto domů, které mnohdy i překvapily. Nejsou to jen "drby". Doporučuji.
Autorovy další knížky
2015 | Pražské příběhy - Na cestě Malou Stranou |
2021 | Pražské mordy 1 - Skutečné kriminální případy z let monarchie (1880-1918) |
2005 | Zelený Raoul: Deset let České republiky očima ufona |
2016 | Pražské příběhy 2 - Cesta na Hradčany, Nový Svět a zpátky na Malou Stranu |
2013 | Zelený Raoul - S opicí na Hrad |
Druhý díl fajn projektu Pražské příběhy. Cesta jde tentokrát opačným směrem, začíná na Hradčanech a pomalu sestupuje směrem k řece. Opět je plná větších či menších příběhů, z nichž jsem některé znal, o jiných jen matně tušil a mnohé mi byly úplně neznámé. Oproti prvnímu dílu nejsou tyto příběhy tak striktně vázány na jednotlivé domy, k některým se autor několikrát vrací na různých místech (Muchovy "pražské orgie", Emanuel Moravec) a vlastně se tak prolínají celou knihou. Podle mě je to ku prospěchu, celé vyprávění je ucelenější.
Na nočním stolku už mám připravený třetí závěrečný díl a už se těším, až se do něj zase začtu.