Pražské příběhy 3 - Z Malostranských zákoutí až do Jiného Světa
Dan Hrubý
Pražské příběhy série
< 3. díl >
Na začátku listopadu přichází na trh pokračování velmi úspěšného knižního cyklu Dana Hrubého s názvem PRAŽSKÉ PŘÍBĚHY, tentokrát s podtitulem Z MALOSTRANSKÝCH ZÁKOUTÍ AŽ DO JINÉHO SVĚTA. Uzavře putování Malou Stranou cestou po náměstích a ulicích, o nichž nebyla řeč v předchozích dílech - Pražské příběhy, Na cestě Malou Stranou, 2015; Pražské příběhy, Na Hradčany, Nový Svět a zpátky na Malou Stranu, 2016. Na více než 500 stranách seznámí čtenáře se sociální historií konkrétních malostranských nebo hradčanských domů. S tím, jak se tu odrážely moderní dějiny konce 19. a 20. století. Kdo tu žil, kdo se tu narodil, zemřel, jaké dílo zde vzniklo, k jakému zločinu došlo. Příběhy, jež se staly součástí pražské paměti, nabývají v Pražských příbězích tvář. Čtenář se dozví, kdo byl Ferdinand Platil, jenž byl přes šedesát let plavčíkem na Občanské plovárně. Pozná neuvěřitelný osud skotské hudební skladatelky Geraldiny Muchové i příběh paní Chalupové, lampářky, kterou znal na Malé Straně každý. Jsou tu postavy i postavičky, prostitutky, kuplířky, slavní spisovatelé i jejich literární postavy (kdo ví, že na Malé Straně bydlel Haškův sapér Vodička?), udavači, kolaboranti, režiséři, herecké hvězdy i zapomenutí hrdinové, Češi, Němci i Židé, legendární výčepní a opilci, vrazi i sebevrazi, významní lékaři, vojáci obou světových válek, vězni nacistů i komunistů. Lidé slavní i docela neznámí. Knihu provází velké množství dosud neznámých a nikdy nepublikovaných fotografií ze soukromých sbírek a archivů.... celý text
Přidat komentář
Velmi krásné čtení. Kombinace fotografií, map a příběhů je dokonalá. Moc se mi líbí, že autor se věnuje vždy konkrétní části a neskáče jako blecha.
Pevně věřím, že se připravuje pokračování :-)
Poslední díl pražských příběhů opravdu uzavírá celou trilogii. Doplňuje poslední bílá místa na mapě Malé Strany a Hradčan. Již není tak systematický, spíše skáče z místa na místo. Často odkazuje na některé již dříve odvyprávěné příběhy, nebo se k nim vrací a nechá mluvit jiné aktéry. Pořád se však jedná o velmi čtivou a zároveň poučnou knížku, která hodně rozšiřuje obzory.
Dan Hrubý Malou Stranu prošmejdil téměř dokonale, snad se dalším díle přesune na druhý břeh Vltavy na mě ještě bližší Staré město.
Hezké čtení. Jen malá subjektivní výtka - o domě, kde jsem prožil dětství (Martinický palác) se uvádí jen že byl plný nájemníků. Alespoň ten Martinic, z okna vyhozený, mohl být zmíněn.
Kouzelné příběhy slavných i neslavných, umělců i malých lidiček. A kdyby kniha obsahovala jenom ty fotografie, stála by za to.
Opět jsem nadšená. Prahu miluji, ráda čtu o místech kudy jsem se ráda procházela v dětství s tátou a později s dcerami. Dan Hrubý píše nejen o krásách Prahy, ale seznamuje nás s osobnostmi, které zde žili. Potěšilo mě i knižní setkání s několika lidmi, které jsem znala osobně Ota a Alan Pajerovi - v dětství jsme se vídali v Hradešínské ulici, kde jsem bydlela a kde bydlel jejich dědeček kameraman Jan Roth, také Vratislav Tachezy, kterého jsem znala jako mladíka v 60. letech z Jungmannky z atelieru redakce Československý voják ...
Kniha je velice čtivá a svými příběhy jistě upoutá nejen Pražáky. Vřele doporučuji.
Třetí díl Pražských příběhů mě potěšil stejně jako oba díly předchozí. Opět se jedná o zajímavé čtení. Kniha je plná starých fotografií a příběhů, které tvořili historii Malé Strany a jejích přilehlých zákoutí. Informace autor pracně posbíral po pamětnících a archivech a velmi čtivě je předkládá tak, aby i lidé, kteří toho o Praze moc nevědí, pocítili akutní touhu se na ta místa s knihami vydat a hledat konkrétní adresy, kde se to všechno tenkrát stalo. :-) Děkuji Danu Hrubému za to, že pokračuje v něčem tak, pro nás, příjemném, co navíc dává smysl...
Danovi Hrubému díky za třetí čtivou a inspirativní knihu o Praze. Je to zajímavé, obohacující (místy lehce bulvární) a trochu melancholické čtení. Tahle řada místopisných knih o Praze se stává vzorem pro všechny ostatní, kteří by chtěli o svých městech něco zajímavého a čtivého napsat a vymanit se konečně už ze srovnávání starých a nových fotografií.
Ze stránek přímo čiší nostalgie, ulice bez aut, bez turistů…