Pražské příběhy 4 - Ztraceným světem Starého Města
Dan Hrubý
Pražské příběhy série
< 4. díl
Knihu je možné číst a v duchu (dříve než se čtenář vydá na skutečnou cestu) vstupovat do labyrintu průchozích domů, dvorků a uliček Starého Města, včetně bývalého ghetta a čtvrti na Františku. Do míst, kde žili spisovatelé, malíři, zuřivé domovnice, nenapravitelní opilci (těch tu bylo vždycky dost) i lehké holky. Na Starém Městě žila rodina nejzářivější hvězdy poválečného Hollywoodu, krásná krasobruslařka i pětice bratrů různých osudů hodná Čapkovy Matky. Nejvtipnější český letec z RAF tu svedl svou poslední bitvu a popový idol devadesátých let hledal únik před sebou samým. Bydlel tu geniální kouzelník, nepolepšitelný bigamista a odvážný vzduchoplavec, průkopník emocionalismu (i explosionalismu) a kostelník, co choval na půdě v Železné ulici slepice a vyznamenala ho dánská královna. S touto knihou můžete kráčet do tajemné Řásnovky, na Kozí plácek, do Rybné, Masné, Štupartské a Týnské, kde pozorný chodec nalezne dosud nerozluštěný hebrejský nápis, do Michalské, Melantrichovy, Jilské a dál, až do Kožné, které zdejší kluci po generace říkali Ulička zpráv. Podél asanační spáry u kostela svatých Šimona a Judy, v níž se od nepaměti hrály vrácy nebo vracenky. Hra zvláštních pravidel, kterou jinde nenajdete. I takové je Staré Město.... celý text
Přidat komentář
Kniha je dost rozsáhlá - 518 stran, ale pro milovníky příběhů z Prahy celkem čtivá. Některé části byly pro mě zajímavější - třeba o Haně Maškové nebo část o pražských domovnicích, ta je pojatá humorně. Od stejného autora jsem četla 2 knihy "Pražské mordy" (1. díl 1880-1918) a (2. díl 1918-1938) a tyto knihy se mi líbily více.
Já ty příběhy miluju a celou tuhle sérii,mám všechny a všechny přečtené, tak snad vyjde další v budoucnu.
Bydlela jsem poblíž, tuto oblast znám z druhé poloviny 20. století. Dočetla jsem asi do poloviny, pak jsem to vzdala. Je toho moc. Hvězdy nehodnotím, nebylo by to objektivní.