Záhada čínského hřebíku
Robert van Gulik
Příběhy soudce Ti série
< 13. díl >
Obchodník se starožitnostmi najde po návratu z cesty doma bezhlavé tělo své ženy. Příbuzní ho obviní z vraždy. Ovšem soudce Ti má pochybnosti a pátrá po důkazech. Jakou roli v tom hraje otrávený jasmínový květ, lepenková skládačka, nález hlavy bez těla a vražda pomocí hřebíku? Dopátrá se soudce Ti pravdy?
Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: 1999 , PerseusOriginální název:
The Chinese Nail Murders, 1961
více info...
Přidat komentář
Přejel jsem až na druhou stranu světa, abych mohl porovnat detektivní příběhy staré Číny oproti příběhům Britským, severským a americkým. No popravdě, ne že by to bylo vyloženě zlé, ale nějak jsem se v těch jménech ztrácel a po chvíli jsem netušil kdo je kdo, jaké tam jsou vazby a co se momentálně vyšetřuje a rozhoduje. Zkusím tomu dát ještě šanci, ale první kniha se soudcem Ti mě nikterak nenadchla. 70%
Velice mne překvapila výrazně emocemi nabitá atmosféra: vášnivost, nenávist, podivná láska, šílenství (rozdvojená osobnost), ale hlavně asi díky ženám, které v nejrůznějším vydání (od půvabných a chytrých až po téměř čarodějnice) tvořily úhelné kameny zápletky.
Mimořádně vypjatý byl akční závěr knihy, kdy soudci Ti v jeho 46 letech hrozil nejen konec kariéry, ale přímo smrt, pokud jako náčelník nezvládne situaci na severním okraji země, kde nejistou hranici s výbušnými Tatary hlídalo silné vojsko. Čest, poslušnost a spravedlnost dostaly soudce Ti až na okraj sil, naštěstí - díky ženě - získal včas potřebný vhled do celé zapeklité zápletky, ale nebylo to beze ztrát.
Hřebík, kotě, papírová skládačka nesporně oživily celý příběh.
Knihy pana van Gulika jsou jako knedlíčky jiaozi plné vůni a chutí staré Číny. Četli byste a četli, jedli byste a jedli, ale porce jsou malé.
Další dávka známého, ale už dost dávno nevychutnaného elixíru. Soudce Ti v tuto chvíli vítězí a ostatní četba jde na chvíli stranou.
Stručně: hodně zapeklité případy, mnohá nebezpečí, mnoho zmařených životů... a navrch - ohrožení samotného života hlavní postavy!
Soudce přežil a my víme, že padouchové, jejichž zločiny tak bravurně vyřešil, nepřežijí. Trest je nemine!
Co ještě dodat? Ohledávači mrtvol, zvláště těch několik měsíců starých, opravdu nemají hezkou práci...
:-)
Celkem mě až zarazilo lehkovážné chování soudce. Chápu co tím autor chtěl sdělit, ale byl to velký hazard. Kniha byla napínavá až do samotného konce, kdy čtenář se již pomalu loučí se svou oblíbenou postavou. Otázka zní, zda svědomí může být opravdu tak mocný nástroj.
Tentokrát přivede vyšetřování soudce Ti na samý okraj jeho existence, rozhoduje se ve prospěch spravedlnosti i za cenu vlastního života. Velmi dramatické, odhalující temné lidské vášně, ale i to, kam může být člověk dotlačen okolnostmi a jak se s tím vyrovná. Opět znamenitá práce přednesu audioknihy platformou Priebehy pod viečka.
Soudce Ti je prostě strašně příjemné čtení, kde kromě té detektivky - a vůbec né špatné - má čtenář ještě malou exkurzi do tamní tehdejší kultury. Případ tu spojlerovat nebudu, toho je tu hromada.
A jinak to teda byli kluci hustý frajeři, mně bohatě stačí První dáma... :-)
Smutný případ, ve kterém před neslavným ukončením kariéry a potupným trestem za neoprávněné obvinění, zachrání soudce Ti žena místního ohledače, kterou by nakonec měl obvinit z vraždy svého prvního muže. Na konec však bude vše ukončeno spravedlivě a soudce Ti dostane předvolání do hlavního města, kde zaujme pozici předsedy hlavního soudu.
Už jsem skoro zapomněla, jak moc mě soudce Ti a jeho zapeklité případy baví. Díky Čtenářské výzvě jsem se mohla vrátit do staré Číny a ke známým postavám, o kterých tak nenapodobitelně a bravurně dokázal psát Robert van Gulik.
F. Lenormand, který psal o soudci Ti po Gulikovi, se mu vůbec nemůže rovnat...
Vynikající, poutavý detektivní román z prostředí staré Číny. Docela útlá knížka a hned několik zapeklitých kriminálních činů, které musí soudce Ti se svými nenahraditelnými pomocníky vyřešit. Tleskám.
Paráda! Tahle kniha má švih, důvtip,moudrost a lidské charaktery ukazuje temné i laskavé. Půvab středověké Číny je nenapodobitelný. Nechce se mi vracet do 21.století a u případů soudce Ti se ještě pár knih zdržím:)
V tomto příběhu je ukázáno, že středověký soudní systém byl v něčem pokrokovější než náš dnešní: tehdejší 'státní zástupci", "prokurátoři" a "soudci" nesli osobni odpovědnost za chyby, jimiž ukřivdili občanům.
Skvělá detektivka napsaná jak už to tak u Robert van Gulika bylo s neuvěřitelnou znalostí doby a prostředí.
Výborná detektivka ze staré Číny. Jako velká milovnice dynastie Tang, pro mně soudce Ti a jeho příběhy byly jako zjevení. Čtivé, napínavé a laskavé vyprávění geniálního detektiva dob dávno minulých. Pan Gulik výborně vykresluje postavy, každodenní život lidí a zvyklosti staré Číny. Když čtu jeho knihy mám pocit, že jsem součástí jeho příběhů. Ihned si člověk udělá představu o lidech,životě a prostředí jako celku.
Van Gulikov Sudca Ti je neúplatný, odvážny sudca a hodnostár z obdobia čínskej ríše/dynastie Tchang, ktorý so svojimi pomocníkmi (najmä Chung, Ma, Ťiao, Tao, v rôznych kombináciach :)) rieši rôze zločiny. Sudca tu nie je iba sudca, ale zároveň aj vyšetrovateľ aj prokurátor/žalobca.
Knihy vynikajúco popisujú dobové čínske reálie, zvyky, postupy, atmosféru danej doby. Taká kombinácia detektívky a historického románu. Fakt nádhera.
Čo je tiež super, každá kniha má na začiatku zoznam osôb z danej detektívky, a väčšina tiež plán mesta/miesta (napr. chrám), kde sa príbeh odohráva.
Štítky knihy
Čína detektivní a krimi romány soudci, soudkyně historické detektivky
Autorovy další knížky
1996 | Slavné případy soudce Ti |
1982 | Třikrát život a skutky soudce Ti |
2004 | Červený pavilon |
1974 | 3x soudce Ti |
1999 | Záhada čínského hřebíku |
Krásně se četl tento příběh, řekl bych, že patří mezi špičku autorových knih. Je to pochopitelně jiný styl detektivního románu než anglické nebo severské detektivky, ale když si na to člověk zvykne má to velké kouzlo.